main image: Kuchnia prostokątna sprytnie urządzona
Kuchnia prostokątna sprytnie i stylowo urządzona? Naturalnie! Poznajcie aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój kuchni w kształcie prostokątnym – z oknem, małej, jak i tej o nieograniczonym metrażu.

Prostokątna kuchnia a złota zasada trójkąta roboczego

Przy urządzaniu kuchni priorytetem jest jej ergonomia. Warto pamiętać, że rozmieszczenie mebli wpływa na funkcjonalność pomieszczenia – zarówno kuchnia prostokątna, jak i każda inna podlega tej zasadzie. A jako miejsce, w którym spędzamy większość dnia – przygotowujemy i spożywamy posiłki, spędzamy wolny czas, a nawet pracujemy, powinno być otoczone szczególną projektową uwagą. To w jaki sposób rozplanujemy przestrzeń kuchenną znacząco wpłynie na nasz i innych domowników komfort. Wysokość mebli i poszczególnych elementów meblowych, odległości zachowane pomiędzy urządzeniami kuchennymi, jak również sposób rozlokowania sprzętów- wszystko to wpływa na ergonomię pomieszczenia kuchennego. Wygoda pracy i przebywania w kuchni jest więc priorytetem pierwszym, idącym w parze z jej estetyką. Ergonomicznie zaprojektowana kuchnia prostokątna to taka, której układ oparto na złotej zasadzie trójkąta roboczego. Trójkąt roboczy, a dokładnie jego wierzchołki, na których znajdują się odpowiednie sprzęty AGD, wyznaczają pięć funkcjonalnych stref kuchni.

Aby zgłębić zasady ergonomicznej kuchni warto przeczytać również artykuł „Trójkąt roboczy w kuchni – porady”

Wyróżniamy strefę przechowywania i chłodzenia, której głównym elementem jest lodówka z zamrażarką. Oba te urządzenia zazwyczaj znajdują się przy wejściu do kuchni, czyli niemalże na jej brzegu. Obok nich powinna zostać zaplanowana wolna przestrzeń blatu. Niewątpliwie po to, by po wejściu do kuchni móc odłożyć na niej torby z zakupami, bądź też wyjąć zakupy, przed rozłożeniem ich do szafek. Dalej strefa przechowywania naczyń, reprezentowana przez pojemne szafki i szuflady wyposażone w organizery porządkujące przestrzeń. Naczynia kuchenne, jak talerze, miski, garnki i inne akcesoria są niezbędne przy przygotowywaniu posiłków oraz gotowaniu. Dlatego powinny zawsze znajdować się pod ręką. Niewątpliwie jest to powód, dla którego strefa ich przechowywania zajmuje centralne miejsce w układzie kuchni.

Strefa zmywania tzw.mokra

Zgodnie z ruchem wskazówek zegara następuje kolejna strefa, a mianowicie strefa zmywania. Kumuluje ona zlew kuchenny, zmywarkę, która zawsze powinna znajdować się w jego sąsiedztwie oraz kosz na odpady. Mając w pamięci, że liczy się każdy drobny gest, jeśli chodzi o dobro planety, zadbajmy, by kosz na odpady kuchenne był podzielony na kilka pojemników. Umożliwi to segregowanie odpadów, a co za tym idzie pracę w kuchni w duchu eko. Na rynku dostępnych jest cała gama rozwiązań ułatwiających segregowanie śmieci. Projektant wnętrz w salonie mebli kuchennych na wymiar z pewnością zaprezentuje ich całą paletę, pomagając w doborze najodpowiedniejszego do układu naszej kuchni.

Strefa przygotowania i gotowania w kuchni prostokątnej

Kolejna strefa kuchenna to strefa przygotowywania. To tutaj kroimy, wałkujemy, szatkujemy, obieramy i dokonujemy innych czynności przygotowawczych do obróbki termicznej potraw- gotowania czy pieczenia. Niezwykle istotny jest tutaj blat kuchenny, który stanowi miejsce do pracy. Aby funkcjonalnie spełniał swoją rolę jego szerokość nie może być mniejsza aniżeli 80 centymetrów. Kuchnia prostokątna w kształcie litery U z oknem może posiadać blat roboczy wzdłuż równoległych do siebie ścian. Jeśli nasza kuchnia prostopadła posiada wyspę, wówczas część blatu znajduje się właśnie na wyspie. Ta przestrzeń pełni wówczas rolę miejsca do pracy, ale i spędzania wspólnego czasu z przyjaciółmi, nad kieliszkiem ulubionego trunku. Ostatnia, ale niezwykle istotna strefa to strefa gotowania. Reprezentowana jest urządzenia AGD, pozwalające na obróbkę cieplna potraw. Mowa o płycie grzewczej, lub kuchence, piekarniku i mikrofalówce.

W kontekście wyboru odpowiednich sprzętów warto zasięgnąć porady doradcy w salonie mebli kuchennych, który doradzi sprzęty kuchenne łączące w sobie kilka funkcji. Na rynku dostępne są bowiem piekarniki z funkcją mikrofalówki, co eliminuje konieczność zakupu dwóch oddzielnych urządzeń. Dostępne są także urządzenia do gotowania na parze, tak ostatnio popularne,  które łączą w sobie również funkcję piekarnika. Mówiąc o strefie gotowania nie wolno zapomnieć o okapie lub pochłaniaczu oparów, które podczas gotowania są niezbędne. W szczególności gdy kuchnia prostokątna jest otwarta na część wypoczynkową mieszkania.

Nowoczesna kuchnia prostokątna w kształcie litery U

Nowoczesne kuchnie prostokątne to ogromne pole dla kreatywnego aranżu. Jeśli metrażu jest pod dostatkiem, doskonale sprawdzą się zarówno w zabytkowej kamienicy, jak i w apartamencie w nowo wybudowanym drapaczu chmur. Kolorystyka, podobnie jak stylistyka kuchni prostokątnej w kształcie litery U jest nieograniczona. Zarówno kuchnie tradycyjne, jak kuchnie nowoczesne w stylistyce loftowej, czy glamour świetnie odnajdą się w takim układzie. Paleta kolorystyczna od śnieżnych bieli, przez ciepłe brązy drewna, po grafity, szarości i złoto i czerń, daje pełnię możliwości. Niewątpliwie układ ten daje wiele alternatyw aranżacyjnych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kuchnia prostokątna z układem mebli w kształcie litery U wymaga przestrzeni. Nie jest to układ, który sprawdzi się w małych kuchniach, z racji na brak wystarczającego metrażu, aby meble mogły przyjąć formę tej litery czyli pojawić się z trzech stron. Spójrzmy na stylizowaną białą kolekcję mebli Stafford. To klasyczna kuchnia prostokątna, jednak z nowoczesnym sznytem. Dwie prostopadłe do siebie ściany wyposażono w wysoką zabudowę meblową z frezowanymi frontami, zdobionymi srebrnymi uchwytami. A półwysep kuchenny w odmiennym niż fronty mebli antracytowym kolorze, dopełnia kształt litery U. Każdy z tych elementów aranżacji zawiera w sobie wierzchołek trójkąta roboczego. Lodówka po lewej stronie (strefa przechowywania/chłodzenia), na wprost zlew kuchenny wraz z koszem na odpady i zmywarką ( strefa zmywania) oraz na prawo strefa gotowania w postaci płyty grzewczej.

Obejrzyj więcej pomysłów projektantów Halupczok na kuchnie w kształcie litery U

Dekoracyjne przeszklenia w zabudowie kuchennej kuchni prostokątnej

Istnieje kilka ważnych zasad, po które warto sięgnąć podczas planowania finalnego wyglądu nowoczesnej kuchni o prostokątnym kształcie litery U. Nie bez znaczenia będzie tutaj prawidłowe wyważenie całej kompozycji. Zabudowa meblowa powinna zostać tak dobrana by stworzyła spójną, harmonijną całość, zamiast przytłaczać domowników swoim ogromem. Unikajmy więc zabudowywania nowoczesnej kuchni w literę U po sam sufit. Taki aranż zdecydowanie na dłuższą metę będzie zbyt ciężki w odbiorze. Warto zadbać by szafki z pełnymi frontami uzupełniały fronty przeszklone, w tradycyjnych kuchniach – z urokliwymi szprosami, w kuchniach nowoczesnych, szafki wyposażone w szyby o ciekawych zdobieniach. Idealnym przykładem jest loftowa kuchnia prostokątna Industria, w której finezyjne szklane fronty o ozdobnym pionowym wzorze nadają lekkości. Ulokowano je pomiędzy dwoma wysokimi pionami meblowymi o fasadzie powstałej ze spieku kwarcowego o ciepłej, ciemno szarej barwie i unikatowym deseniu.

Obejrzyj film prezentujący estetyczne i praktyczne walony drewnianej kuchni Industria

Więcej o kuchniach w kształcie litery U przeczytasz w artykule „Kuchnia w kształcie litery U”

Klasyczna kuchnia prostokątna w kształcie litery L

Kuchnia prostokątna, w zależności od swoich gabarytów może mieć różnorodny układ mebli. Jeśli jest mała, a takie bywają w kawalerkach, lub nieco większych od nich mieszkaniach, idealnie sprawdzi się jednorzędowy układ mebli. Taki układ pozwala otworzyć przestrzeń kuchenną na część wypoczynkową mieszkania, dobierając stół jadalniany jako spójnik harmonijnie łączący obie przestrzenie. Kuchnia prostokątna o większych wymiarach doskonale odnajdzie się w dwurzędowym układzie mebli, szczególnie gdy posiada po środku okno. Wówczas szafki kuchenne rozmieszczone są wzdłuż obu równoległych ścian. Je jeśli wystarczy przestrzeni szafki lub otwarte półki kuchenne mogą pojawić się również pod oknem. Na średniej wielkości przestrzeni idealnie będzie funkcjonować kuchnia prostokątna w kształcie litery L.

Najczęściej kuchnie prostokątne w kształcie litery L pojawiają się w poniższych opcjach:

  • krótsza ściana zajmuje wnękę w głębi pomieszczenia, dłuższa pełni rolę głównego blatu roboczego– w tej opcji na krótszym boku mogą zostać zaaranżowane szafki kuchenne, półki lub blat pomocniczy.
  • dłuższy blat z jednego boku i półwysep kuchenny oddzielający otwartą kuchnię od jadalni lub salonu.
  • zabudowa meblowa na obu ścianach– krótszej i dłuższej, to w przypadku kuchni otwartej na część wypoczynkową mieszkania. W takim wariancie pojawić się może wyspa kuchenna, stanowiąca finezyjny łącznik pomiędzy dwiema mieszkalnymi strefami. Pełni wówczas rolę funkcjonalną, jak i dekoracyjną.

Bristol – biała kuchnia prostokątna w stylistyce tradycyjnej

Niezależnie jednak od wariantu, aby zapewnić komfort funkcjonowania w kuchni przed blatem roboczym powinno być zachowane minimum 120 centymetrów wolnej przestrzeni. Natomiast każda sekcja blatu kuchennego powinna mierzyć co najmniej 80 centymetrów długości, by przygotowywanie posiłków czy praca na nim była wygodna. Niewątpliwie przed konsultacją z ekipą budowlaną, która może mieć ograniczony zasób pomysłów aranżacyjnych na naszą prostokątną kuchnię w kształcie litery L, pozyskać wiedzę od eksperta z salonu mebli kuchennych na wymiar. Bądź też sięgnięcie po opcję zlecenia zaprojektowania wnętrza w sposób zdalny lub hybrydowy.

Godna uwagi jest biała kuchnia prostokątna Bristol. Obie odnogi litery L zostały tutaj zabudowane meblami po sufit, jednak w bardzo finezyjnej formie. Jak na tradycyjne kuchnie przystało wiele tutaj kunsztownych zdobień. Niewątpliwie wzrok przyciągają dekoracyjne szprosy w przeszklonych witrynach, wysokie pilastry skrywające pojemne , wysuwane szafy cargo oraz liczne frezowania na krawędziach blatów. Bez wątpienia z polotem połączono w jej projekcie śnieżną biel z ciepłem naturalnego dębu oraz grafitem kamiennego blatu kuchennego. Akcentu klasycznego dodają stylizowane detale w postaci mosiężnych podłużnych i okrągłych uchwytów meblowych.

Funkcjonalna strona kuchni Bristol urzeka równie mocno, jak estetyczna. Kuchnię wyposażono w wysokie szafy cargo pełniące rolę współczesnych spiżarni, dedykowanych efektywnemu przechowywaniu. Pojemne szafki kuchenne i podświetlone szuflady, wyposażone w organizery pomagające utrzymać ład wśród sztućców, pełnią na co dzień praktyczną funkcję. Podobnie jak elektryczna krajalnica do pieczywa i wędlin oraz obcinarka do filii spożywczej, tak niezbędnej w kuchni, które ukryto w płytszych szufladach wyspy kuchennej.

Mała kuchnia prostokątna – sprytne aranżacyjne triki

Kuchnia prostokątna o niewielkich gabarytach to wyzwanie, jakiemu sprostać musi wielu architektów i projektantów wnętrz, projektując mieszkania w bloku. Przy ograniczonym metrażu szczególnie istotne jest by maksymalnie zagospodarować każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Aby zoptymalizować funkcję przechowywania w takiej kuchni warto postawić na wysoką zabudowę meblową do sufitu. Pozwoli to zaaranżować większą ilość pojemnych szafek, a może i znajdzie się przestrzeń na szafę cargo. Wówczas  przechowywanie nawet w wąskiej kuchni stanie się bezproblemowe. Niewątpliwie bezuchwytowy system otwierania frontów meblowych szafek, nie tylko nada wizualnej harmonii małemu wąskiemu wnętrzu, ale i wyeliminuje ryzyko zahaczania o uchwyty ubraniem.

Na rynku dostępna jest szeroka gama bezuchwytowych systemów otwierania frontów od elektronicznie wspomaganych, po tzw. „push to open” (ang. naciśnij by otworzyć). Temat bezuchwytowej kuchni przybliżyliśmy w artykule „Kuchnia bezuchwytowa – optymalne rozwiązanie”, do lektury którego zachęcamy. Fronty pozbawione uchwytów nadadzą wnętrzu lekkości. Tak zaaranżowana mała kuchnia prostokątna będzie przytulnym i komfortowych miejscem, sprzyjającym codziennym kulinarnym czynnościom.

Mała kuchnia prostokątna z oknem pośrodku

Kuchnie w kształcie litery L, czy kwadratowe, otwarta czy kuchnia zamknięta, każda powinna być komfortowo wyposażonym serem domu. Aby kuchnia prostokątna z oknem stanowiła taką przestrzeń warto postawić na kilka aranżacyjnych zabiegów. Jeśli okno ulokowane jest pośrodku jednej z krótszych ścian kuchni, a na dodatek zaczyna się tuż nad podłogą planujemy zabudowę kuchenną w dwóch ciągach. Bez wątpienia czynnikiem niezbędnym ku temu jest wystarczająca przestrzeń. Meble aranżujemy wówczas na ścianach prostopadłych do ściany z oknem. W takim układzie warto pamiętać o przeszklonych frontach meblowych lub kilku otwartych półkach. Zabudowa obu ścian meblami po sufit będzie wizualnie zbyt ciężka. Niewątpliwie przeszklone witryny i półki, pełniące rolę zarówno dekoracyjną, jak również funkcjonalną nadadzą wnętrzu lekkości.

Jeśli jednak kuchnia prostokątna nie posiada wystarczającej powierzchni by być kuchnią dwurzędową, wówczas zabudowa meblowa powinna pojawić się jedynie na jednej prostopadłej do okna ścianie. Tak zaprojektowana kuchnia jednorzędowa pomieści wystarczająco miejsca do przechowywania, odpowiednio duży blat kuchenny i niezbędne sprzęty kuchenne. Przy drugiej- przeciwległej z powodzeniem odnajdzie się stolik śniadaniowy, lub składany blat jadalniany. Gdy mała kuchnia posiada okno na standardowej wysokości czyli około 80-90 centymetrów, wówczas pojawia się szansa na zagospodarowanie szafkami przestrzeni pod nim. Niewątpliwie blat roboczy i parapet, które znajdują się na tej samej wysokości powinny zostać zlicowane. Powstała w ten sposób przestrzeń będzie pełnić funkcje dodatkowej przestrzeni roboczej.

Jesteś posiadaczem niewielkiej kuchni? Koniecznie przeczytaj, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię jednorzędową.

Aby wąska kuchnia prostokątna była maksymalnie funkcjonalna, a poprzez to cieszyła przez lata, warto powierzyć jej projekt ekspertowi. Doświadczony architekt lub projektant wnętrz doradzi rozwiązania, które idealnie sprawdzą się na małej powierzchni o kształcie prostokąta. Niewątpliwie istotny jest dokładnie przemyślany dobór sprzętów kuchennych. Jeśli nie gotujemy wiele, ponieważ stołujemy się „na mieście”, zamiast standardowej kuchenki lub płyty grzewczej na cztery pola, można wybrać dwupalnikową. Zajmie mniej przestrzeni, a odzyskane centymetry powiększą blat roboczy. Mała kuchnia prostokątna zyska więcej miejsca, gdy sięgniemy po jednokomorowy zlew kuchenny.

Nie idąc na kompromisy w zakresie chłodnictwa, można zdecydować się na jednodrzwiową lodówkę, o wysokości nawet dwóch metrów, ale szerokości 60 centymetrów. Co do urządzeń typu piekarnik i mikrofalówka, by zaoszczędzić miejsca projektant wnętrz może zaproponować gamę sprzętów najnowszej generacji, łączących wiele funkcji. Idealnym rozwiązaniem będzie piekarnik z funkcją mikrofalówki, bądź urządzenie do gotowania na parze z funkcją piekarnika. Niewątpliwie klasyczny okap przyścienny w wąskiej kuchni prostokątnej warto zamienić na okap podszafkowy. Dzięki któremu pozyskana zostanie dodatkowa przestrzeń do przechowywania w postaci szafki. Takich funkcjonalnych zabiegów jest bez liku. Architekt lub projektant wnętrz w salonie mebli na wymiar bez wątpienia pomoże wybrać mądrze spośród całej gamy możliwości.

Kuchnia prostokątna- inspiracje

Według zasady Mix’n’Match klienci korzystający z usług firmy Halupczok mają możliwość stworzyć swoją wymarzoną kuchnię, z elementów estetycznych i funkcjonalnych kilku kolekcji kuchennych. Dlatego powstają wnętrza wyjątkowe i niepowtarzalne. Oto nowoczesna kuchnia prostokątna w kształcie litery U, w której połączono motyw jodełki z kolekcji Marsala ze śnieżnobiałą barwą gładkich frontów meblowych. Monolityczną zabudowę ścienną przełamuje podświetlona witryna wykonana z wielkoformatowej tafli szkła. Pozostała część kuchni wykonana w wyszukanym odcieniu bieli stanowi delikatne tło dla historycznego wnętrza kamienicy, jakiej częścią się stała. Kamień na wyspie kuchennej o marmurowym użyleniu delikatnie kontrastuje z naturalnym drewnem, a kunszt wykonania i szlachetność materiałów to główne walory estetyczne tej realizacji. Wysoka zabudowa meblowa pojawiła się wzdłuż obu równoległych ścian, ale zróżnicowanie wzoru frontów oraz trzy okna nadały lekkości.

Na nieco mniejszej powierzchni stworzono kolekcję mebli w stylistyce klasycznej. Ta kremowa kuchnia prostokątna w kształcie litery L idealnie wkomponowała się w wielorodzinny budynek. Aby aranżacji nadać walorów estetycznych, ale i funkcjonalnych okno kuchenne stało się nieodłącznym jej elementem. Parapet okienny, znajdujący się na tej samej wysokości co blat roboczy zlicowano, co powiększyło przestrzeń do pracy. Wysoką zabudowę meblową ulokowano na dłuższej ścianie, a dodatkowe szafki kuchenne zaprojektowano w przestrzeni podokiennej. Lekkości nadają przeszklone fronty meblowe z wiszącej szafki. Przy przeciwległej ścianie ustawiono stół jadalniany. Z powodzeniem pełni rolę miejsca do raczenia się wspólnymi posiłkami, poranną kawą przy śniadaniu, jak i pracy.

Obejrzyj więcej realizacji autorstwa zespołu Halupczok 

Czytaj także

Kuchnia w stylu prowansalskim – praktyczne rozwiązania i przytulność

Styl prowansalski kojarzy się z łagodnym, subtelnym i eleganckim wystrojem wnętrz. Sięgając po niego, możesz zaaranżować przytulną i ciepłą kuchnię w domu lub mieszkaniu. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść inspiracji, dzięki którym stworzysz wyjątkową kuchnię w stylu prowansalskim!
Czytaj więcej

Współczesne kredensy do kuchni – duet estetyki i funkcji

Kilkadziesiąt lat temu kredensy do kuchni cieszyły się olbrzymią popularnością, wiodąc prym w aranżacji ówczesnych wnętrz. Wiązał się z nimi niezwykły urok starodawnych mebli, wyposażonych w szuflady z okrągłymi gałkami i szklane witrynki, eksponujące kuchenne naczynia. Kredens zajmował czołowe miejsce w kuchni pełniąc, obok roli estetycznej, przede wszystkim funkcjonalną. Obecnie kredens, niegdyś wyparty przez nowoczesne kuchnie, świętuje swój renesans.
Czytaj więcej

Kuchnia w stylu włoskim- pomysły na aranżacje

Wspaniałe, pełne słońca krajobrazy, w których zieleń wzgórz miesza się z architektonicznym kunsztem i błękitem morza, doskonałe potrawy, szlachetne trunki i wszechobecny aromat doskonałej, włoskiej kawy. Z tym kojarzą się Włochy. A czym charakteryzuje się kuchnia w stylu włoskim? Z pewnością z rodzinnym gwarem, przepełnionym zamiłowaniem do gotowania. Z funkcjonalnie wyposażoną przestrzenią, będącą kulinarnym królestwem. Wspólny posiłek jednoczy, musi więc mieć doskonałą oprawę. Prezentujemy trendy wnętrzarskie, wyróżniające Półwysep Apeniński, zarówno w stylistyce klasycznej, jak i nowoczesnej. Podpowiadamy jak przenieść je na rodzimy grunt.
Czytaj więcej

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok