main image: Kuchnia bezuchwytowa- optymalne rozwiązanie
Współczesne trendy w aranżacji wnętrz lansują stylistykę nowoczesną, która jako ponadczasowa, cieszy estetyką i funkcją przez lata. Kuchnia bezuchwytowa idealnie wpisuje się w tej styl, ponieważ jej prosta forma pozwala uzyskać minimalistyczne uniwersalne wnętrze. Miłośnicy nowocześnie zaaranżowanych kuchni, jak również esteci ceniący wizualny porządek i perfekcyjną organizację przestrzeni, bezuchwytowym systemem otwierania frontów będą zachwyceni. Kiedy takie rozwiązanie jest możliwe, jakie są jego walory, czy pasuje do każdego wnętrza i na jaki system najlepiej się zdecydować? – poniższy tekst rozwieje wszystkie te wątpliwości.

Kuchnia bezuchwytowa – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Kuchnia bezuchwytowa od wielu lat zajmuje czołowe miejsce wśród trendów wnętrzarskich w Polsce, jak i Europie. Poręczność i łatwość w obsłudze to główne funkcjonalne zalety szafek opartych na bezuchwytowym systemie otwierania. Można je sprawnie otworzyć, łatwo zamknąć i bez problemu wyczyścić, bo w przeciwieństwie do klasycznych frontów ze zdobieniami i uchwytami kurz nie gromadzi się tutaj w zakamarkach. Na wstępnie warto doprecyzować, co należy rozumieć pod pojęciem kuchni bezuchwytowej. Otóż jest to linia mebli kuchennych, w których fronty meblowe nie są wyposażone w uchwyty. Nie posiadają tradycyjnie zamontowanych do lica frontu gałek, rączek czy trzonków. Najczęściej stosowanym sposobem na stworzenie takich frontów jest ukształtowanie ich górnej krawędzi. Szafka kuchenna otwierana jest poprzez chwycenie właśnie tej krawędzi.  Idealnie sprawdzają się w modnych obecnie kuchniach otwartych na salon, gdzie strefa gotowania i strefa wypoczynku są ze sobą połączone.

Bezuchwytowa kuchnia_Halupczok_kuchnia brązowa
Zdj. Front z uchwytem krawędziowym. Fot. Halupczok

Zastosowanie gładkich bezuchwytowych frontów pozwala wypracować harmonię pomiędzy meblami kuchennymi, a tymi w części dziennej. Jeśli dodatkowo wykonywane są na indywidualne zamówienie to mogą nawet powstać z tego samego materiału, o identycznej kolorystyce tworząc spójną aranżację kuchni otwartej na salon. Niewątpliwie system ten wygląda wyjątkowo dobrze przy frontach o jednolitym kolorze, matowych jak i lakierowanych na wysoki połysk. Dużą funkcjonalność systemu bezuchwytowego dostrzec można szczególnie w dolnych szafkach zabudowy kuchennej, do otwarcia których wystarczy lekki dotyk kolana. Jest to przydatne, gdy będąc w trakcie gotowania, chcemy szybko i sprawnie sięgnąć po przedmiot ukryty w szafce. Pozwala to w łatwy sposób utrzymać kuchnię w czystości.

Funkcjonalna kuchnia bezuchwytowa  

Bezsprzecznie fronty bezuchwytowe podnoszą poziom funkcjonalności kuchni, dlatego od lat rozwiązanie to cieszy się niegasnącą popularnością wśród architektów i projektantów wnętrz. Na przestrzeni lat kuchnia bezuchwytowa ewoluowała korzystając z rozwiązań, opartych na coraz to bardziej zaawansowanej technologii. Jednym z nich okazał się system elektrycznego wspomagania otwierania frontów bezuchwytowych. Rozwiązanie to wspiera otwieranie frontów szafek kuchennych bez uchwytów za pomocą dedykowanego elektrycznego systemu, zamontowanego wewnątrz szafek. Niewątpliwie system ten cechuje duża funkcjonalność, ponieważ za pomocą lekkiego dociśnięcia frontu szafkę można łatwo otworzyć, a przy użyciu specjalnego guzika elektrycznie zamknąć. Guzik znajduje się w rogu szafki, w zasięgu ręki. Potoczna nazwa dla tego rozwiązania to „push to open” (ang. „naciśnij by otworzyć”).

Ten system sprawdza się niezwykle dobrze w szafkach kuchennych, które są ulokowane na wysokości. Wysoka zabudowa kuchenna jest wówczas przyjazna w codziennym użytkowaniu, nawet dla domowników o niewysokim wzroście.  Świetnie sprawdzi się również w przypadku dolnych szafek, w szczególności tych umiejscowionych pod zlewem. Sprawne otwarcie frontu umożliwia szybki dostęp do segregatora odpadów lub kosza na śmieci, bez konieczności użycia rąk. Wystarczy lekko nacisnąć front kolanem. W taki system wyposażono nowoczesną kuchnię Liguria, w której otwarcie górnych szafek zabudowy kuchennej wspierane jest elektrycznie.

Kuchnia bezuchwytowa_biała kuchnia_kuchnia z wyspą_Liguria_Halupczok_Luksusowe kuchnie
Zdj. Nowoczesna kuchnia Liguria z lakierowanymi frontami wyposażonymi w system bezuchwytowego otwierania. Fot. Halupczok

Innowacyjny sprzęt AGD w kuchniach bezuchwytowych

Wielu producentów urządzeń AGD dotrzymując kroku branży meblarskiej wzbogaciło swoją ofertę o sprzęt otwierany za pomocą elektrycznego wspomagania. Stosując te  rozwiązania możemy uzyskać ciekawy efekt np. monolitycznej wyspy, czy ściany, z której nie wystają żadne uchwyty- nic nie zaburza  jednolitej powierzchni. Wydaje się, że kuchnia bezuchwtowa wyposażona we wspomaganie elektryczne to rozwiązanie idealne. Jednak i ono, jak wszystko posiada swoje zalety, ale i wady. Słabością bezuchwytowego systemu otwierania wspomaganego elektrycznie jest niemożność pracy podczas braku dostaw prądu. Niestety bez prądu elektryczne wspomaganie nie działa, co uniemożliwia otwarcie i zamknięcie frontów szafek kuchennych. Na szczęście przerwy w dostawach prądu zdarzają się dość rzadko.

Wygodne rozwiązania w kuchni bezuchwytowej

Wśród kuchennych systemów bezuchwytowych istnieje cała paleta wygodnych rozwiązań. Jednym z cenionych przez projektantów wnętrz minimalistycznych rozwiązań jest zastosowanie listew podchwytowych. W praktyce wygląda to w ten sposób, że by otworzyć szafkę lub szufladę kuchenną należy chwycić od tyłu za jej front. Korpus mebla jest tak modyfikowany by ułatwić pochwycenie frontu meblowego od tyłu poprzez włożenie ręki w przestrzeń pomiędzy listwą a frontem, a następnie śmiało otworzyć szafkę. Innym rozwiązaniem, które pozwala wygodnie otwierać szafki kuchenne, są uchwyty krawędziowe, które montowane na górnej krawędzi frontów. Niewątpliwie wybierając to rozwiązanie warto wziąć po uwagę fakt, że uchwyty krawędziowe będą widoczne na meblach kuchennych. Jednak, jeśli zastosujemy je w tej samej kolorystyce co fronty uzyskamy spójną, minimalistyczną całość.

Niewątpliwie w przypadku dolnych szafek świetnie sprawdzają się rozwiązania krawędziowe. Są estetyczne, wygodne w użyciu, a także łatwe do utrzymania w czystości. Ciekawym i nie mniej popularnym rozwiązaniem są uchwyty meblowe powstałe w wyniku specjalnego frezowania frontu. Front podlega frezowaniu w górnej swej krawędzi tak, by można było za nią chwycić. Taka forma frontów spełnia rolę funkcjonalną i estetyczną zarazem. Najlepiej sprawdza się w frontach o gładkiej powierzchni, matowej lub lakierowanej. Tak powstała kuchnia bezuchwytowa jest praktyczna i prosta w codziennym użytkowaniu.

Kuchnia bezuchwytowa domeną stylu nowoczesnego

Zwolennicy wnętrz w stylistyce nowoczesnej, o świetnym wyczuciu estetyki i znajomości najmodniejszych rozwiązań, chętnie korzystają z dobrodziejstw systemów bezuchwytowych.  Nowoczesne kuchnie wypełnia elegancja, szyk, jak również mnogość zaawansowanych systemów, podkreślających praktyczną stronę aranżacji kuchennej. Niewątpliwie kuchnia bezuchwytowa najlepiej odnajduje się w stylistyce nowoczesnej. Daje ogromne pole dla twórczej inwencji projektantów i architektów wnętrz, tworzących nowoczesne kuchnie. Godnym uwagi jest fakt, że fronty bezuchwtowe stanowią ważny element ozdobny, szczególnie w kuchniach otwartych na salon. Dzięki braku dodatkowych elementów wizualnych jak uchwyty meblowe, fronty mogą przybrać różnorodną formę i kolorystykę, będąc przykuwającym wzrok ozdobnym detalem aranżacji kuchennej.

Kuchnia bezuchwytowa_Grazia_biała kuchnia z wyspą_kuchnie luksusowe_Halupczok
Zdj. Lakierowane fazowane fronty meblowe elementem ozdobnym kuchni Grazia. Fot. Halupczok

Estetyczny walor frontów meblowych idealnie prezentuje nowoczesna kuchnia bezuchwytowa Grazia. Ta kolekcja urzeka prostotą skrywającą prawdziwie nowoczesne wnętrze. W jej projekcie sięgnięto po fronty lakierowane gładkie, dodatkowo fazowane na krawędziach, co nadało im czarującego sznytu. Innym przykładem jest Madera,  kuchnia drewniana, której projektową koncepcję oparto na dębowych frontach meblowych o pięknym rysunku słojów oraz nieregularnie falowanym wzorze. Taka kuchenna bezuchwytowa sztukateria jest swoistą ozdobą wnętrza.

Madera_ekskluzywne nowoczesne kuchnie z wyspą_kuchnia bezuchwytowa_luksusowe kuchnie_Halupczok
Zdj. Drewniane fronty o ozdobnym falowanym wzorze w kuchni Madera. Fot. Halupczok

Zobacz więcej pomysłów na drewniane kuchnie

Bezuchwtowa kuchnia klasyczna – czy to możliwe?

Jak wspomniano powyżej systemy bezuchwytowe kochają stylistykę nowoczesną, doskonale odnajdując się w nowoczesnych kuchniach otwartych na salon. Rodzi się więc pytanie co z klasycznymi kuchniami stylizowanymi? Czy można z nich stworzyć kuchnie bezuchwytowe , czy nie zasługują na najnowsze rozwiązania kuchenne? Kwestią dominującą jest oczywiście estetyka. Kuchnie tradycyjne, których styl bazuje na bogactwie dekoracyjnych detali, szprosach, pilastrach, ażurowych frontach i stylizowanych, mosiężnych uchwytach, nie występują często w wersjach bezuchwytowych. Zerknijmy chociażby na stylizowane kuchnie Bristol i Imperia, w których uchwyty meblowe pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną zarazem.

Halupczok_Calabria_klasyczne kuchnie_bezuchwytowa kuchnia_kuchnia z wyspą
Zdj. Stylizowana kuchnia Calabria z bezuchwytowym systemem otwierania frontów. For. Halupczok

Wszystko jednak zależy od twórczej inwencji architekta lub projektanta wnętrz. Istnieją rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom miłośników klasycznych aranżacji kuchennych. Idealnym tego przykładem jest stylizowana bezuchwytowa kuchnia Calabria, której fronty w typie shaker wyposażono w kuchenne systemy bezuchwytowe. W tej kolekcji łączącej szyk ze szczyptą klasyki, wprowadzono dodatkowo tzw. ramiak, który może być podzielony na dwa fronty. Znajduje się w dolnej części kuchennej zabudowy meblowej. Wspomniane fronty w stylu shaker zachwycają śnieżną bielą, a ich unikalne frezowania przyciągają uwagę precyzją wykonania. Pojemne szuflady otwierane na dotyk zapewniają łatwy dostęp do niezbędnych kuchennych akcesoriów a wnęka pod blatem pozwala na wyeksponowanie ulubionych książek kucharskich.

Nowoczesna kuchnia bezuchwytowa- inspiracje

Dzięki zaplanowaniu w aranżacji kuchennej systemów bezuchwtowych można stworzyć wnętrze o niebanalnym charakterze. Kuchnie bezuchwytowe spełniają najwyższe wymagania w zakresie funkcjonalności, trwałości oraz wzornictwa. Praktyczność bezuchwytowych systemów otwierania doskonale sprawdza się w szerokiej gamie frontów- gładkich, o wypukłym wzorze, matowych, lakierowanych, czy drewnianych.  Sięgnijmy po przykład nowoczesnej kuchni Marsala, której projekt zainspirowała sama natura. Ta zmysłowa kuchnia bezuchwytowa stworzona została z myślą o miłośnikach wyrafinowanej estetyki. Niewątpliwie, motyw jodełki na jej drewnianych frontach meblowych to kwintesencja stolarskiego artyzmu. Imponujący wzór jodełki, boniowanej pod kątem 45 stopni, zaprezentowano również na panelu naściennym.

Nowoczesne meble drewniane do kuchni_Halupczok_nowoczesne kuchnie_kuchnie luksusowe_kuchnia z wyspą_Marsala_bezuchwytowa kuchnia
Zdj. Bezuchwytowe fronty meblowe o wzorze jodełki w kuchni Marsala. Fot. Halupczok

Spójną całość, ujmującą zmysłową elegancją i rzemieślniczą wirtuozerią, udało się uzyskać dzięki wyposażeniu frontów mebli w bezuchwytowy system otwierania. Marsala to doskonały przykład, w którym kuchnia z wyspą, harmonijnie przechodzi w strefę wypoczynkową. Meble kuchenne, jak i salonowe w postaci panelu naściennego i szafki RTV łączy tożsamy wzór oraz konsekwencja w zastosowaniu systemu bezuchwytowego otwierania. Dzięki temu uzyskano subtelny, harmonijny wystrój wnętrza, który zachęca, do spędzania w nim czasu razem z całą rodziną.

Halupczok_Marsala_aranżacja kuchni z wyspą_nowoczesne kuchnie_aranżacja kuchni nowoczesnej z wyspą_bezuchwytowa kuchnia
Zdj. Marsala, kuchnia z wyspą otwarta na salon. Fot. Halupczok

Barwa wyspy kuchennej o marmurowym użyleniu, wraz z miniogródkiem na aromatyczne zioła, urokliwie kontrastuje z naturalnym dębem. Podświetlenia, dyskretnie otulające kontury mebli, uwypuklają fakturę zastosowanych materiałów. Kunszt wytwornej elegancji projektu emanuje z każdego detalu tej nowoczesnej kuchni. Niewątpliwie, dzięki wyposażeniu kolekcji w kuchenny system bezuchwytowy, pozyskano imponującą syntezę wysmakowanych faktur i stylowej nowoczesnej formy.

Poznaj w pełni kuchnię Marsala

Marrone – nowoczesna kuchnia bez uchwytów

Nowoczesne kuchnie bezuchwytowe stanowią zapowiedź bogactwa doznań estetycznych. Brak uchwytów meblowych przy frontach kuchennych pozwala zastosować je w najbardziej wyrafinowanej formie wizualnej. Taka jest właśnie miedziana kuchnia Marrone. W jej projekcie urokliwie połączono antyczny brąz z marmurowym dekorem, zaprezentowane w formie frontów meblowych. Dobry design, luksusowe materiały i światowy kunszt ich kompozycji znalazły swoje odzwierciedlenie w tej kolekcji. Barwa kuchni Marrone przywodzi na myśl pustynny krajobraz, łagodniejący w zestawieniu z orientalną elegancją lśniących frontów. Harmonijnie skomponowano tutaj fronty z naturalnego drewna z ultra gładkimi frontami w kolorze miedzi. Niewątpliwie dzięki temu, że wyposażono je w bezuchwytowy system otwierania stanowią spójną całość. Marrone to bezuchwytowa kuchnia z wyspą, która ujmuje delikatnością aksamitu i dyskretnie lśni. Ten unikatowy efekt glamour uzyskano dzięki zatopieniu drobinek prawdziwego brązu w lakierze pokrywającym fronty. Połyskujący metal podkreśla wrażenie luksusu, jakie sprawia ta nowoczesna kuchnia.

Halupczok_Marrone_aranżacja kuchni z wyspą_nowoczesne kuchnie_aranżacja kuchni nowoczesnej z wyspą_bezuchwytowa kuchnia
Zdj. Marrone to bezuchwytowa kuchnia z wyspą, która ujmuje delikatnością aksamitu. Fot. Halupczok

Drugi rodzaj bezuchwytowych frontów stworzono z naturalnego dębu. Dołożono wszelkich starań by uwypuklić urokliwy rysunek słojów drewna. Godne uwagi jest to, że zastosowanie w drewnianych frontach systemu bezuchwytowego, pozwoliło skomponować ich wzór z zachowaniem ciągłości usłojenia. Ten oszałamiający efekt wizualny nie byłby możliwy przy zastosowaniu tradycyjnych uchwytów meblowych. Zmyślnie zaprojektowane w Marrone oświetlenie dodatkowo podkreśla piękno naturalnego surowca. Za bezuchwytowymi frontami, które zaplanowano zarówno dla dolnych, jak i górnych szafek, kryje się bogactwo funkcjonalnych rozwiązań. Pojemne szuflady, przeszklona witryna oraz oryginalnie wkomponowana dębowa winiarka stanowią o praktycznych walorach Marrone. Godne uwagi jest to, że kuchnię Marrone wyposażono także w innowacyjne sprzęty AGD ( marka Liebherr), oparte na technologii AutoDoor. Polega ona na możliwości otwierania takich urządzeń jak lodówka i zamrażarka za pomocą puknięcia we front, w który są zabudowane.

Zobacz jak pięknie prezentuje się kuchnia Marrone

Nowoczesna kuchnia bezuchwytowa – Ariana

Nowoczesna kuchnia Ariana, zaprojektowana z myślą o miłośnikach estetyki najwyższych lotów, jest dowodem na to, że melanż systemu bezuchwytowego z uchwytowym może się powieść. Ten pierwszy demonstruje innowacyjną stronę kuchni, podczas gdy ten drugi podkreśla jej wyjątkową estetykę. W kuchni Ariana połączono bezuchwytowy system otwierania frontów z tradycyjnymi uchwytami meblowymi. Dwa czarujące uchwyty kuchenne, w kolorze starego złota, które zamontowano pionowo, powstały specjalnie dla tej kolekcji. Przypisano im rolę estetyczną, dzięki czemu stanowią zdecydowane akcenty dekoracyjne. Co więcej, można odnieść wrażenie, że ich forma stała się nadrzędna wobec funkcji, którą mają pełnić. Uchwyty meblowe powstały z drewna, z którego stworzono także fronty meblowe. Ich nieregularnie falowany kształt i złoty kolor nawiązuje do wiodącej cechy stylistycznej kolekcji- frontów meblowych o autorskim wzorze nieregularnej fali i barwie inspirowanej drogocennym kruszcem. Pozostałe szuflady i szafki kuchenne, zarówno te w wyspie kuchennej, jak i będące częścią zabudowy wysokiej, pozbawiono uchwytów.

Marrone_Halupczok_Bezuchwytowa kuchnia z wyspą
Zdj. Estetyczna i praktyczna rola frontów meblowych w kuchni Ariana. Fot. Halupczok

Tak zaprojektowana kuchnia może być ozdobą każdej przestrzeni, szczególnie tej otwartej na część wypoczynkową mieszkania. Warto podkreślić, że miraż systemów uchwytowego z bezuchwytowym, jaki zastosowano w projekcie kuchni Ariana to częsty zabieg, do którego uciekają się projektanci i architekci wnętrz. Pozwala on na swobodne kreowanie przestrzeni kuchennej funkcjonalnej i pięknej zarazem.

Polecamy również artykuł Uchwyty kuchenne – jak je dobrać?

Reasumując, warto podkreślić, że bezuchwytowa kuchnia to zdecydowana domena wnętrz w stylistyce nowoczesnej. Tutaj nowatorskie podejście do projektowania, wsparte innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi odnajduje się najlepiej. Systemy bezuchwytowe pozwalają tworzyć przestrzenie o niebanalnym charakterze. Stanowią świetny wybór dla entuzjastów umiaru i minimalizmu w meblach kuchennych, jak i posiadaczy nowoczesnych kuchni otwartych na salon lub jadalnię. Jednak nie oznacza to, że nie mogą z powodzeniem zaistnieć we wnętrzach klasycznych. Dla miłośników kuchni tradycyjnych sprawne projektowe połączenie systemu uchwytowego z bezuchwytowym będzie równie owocnym manewrem.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne