Współczesne trendy w aranżacji wnętrz, choć zmieniające się sukcesywnie, niezmiennie od lat stawiają na balans estetyki i funkcjonalności.  W projektach przestrzeni kuchennych tworzonych przez projektantów i architektów wnętrz każdy detal jest ważny. Stanowi element spójnie tworzonej całości kuchni, która przez lata ma zachwycać i praktycznie służyć w codziennym użytkowaniu. Niewątpliwie istotnym ogniwem w każdej aranżacji kuchennej są uchwyty kuchenne, które w dużym stopniu wpływają na poziom funkcjonalności kuchni. Dobór ich wielkości, kształtu i koloru znacząco wpływa również na stylistykę, w jakiej kuchnia będzie zachowana. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej palecie możliwości, jaka w tym zakresie dostępna jest na rynku meblarskim.

Uchwyty kuchenne, a klasyczna stylistyka wnętrza

Dobrze dobrane uchwyty kuchenne i gałki meblowe powinny pasować do stylu mebli. Swoim kształtem i rozmiarem współgrać z wielkością frontu. Również z materiałem, z którego zostały wykonane. Na etapie projektowania swojej wymarzonej kuchni warto zastanowić się nad stylem, jaki ma dominować we wnętrzu. Bezsprzecznie ma to niebagatelne znaczenie przy wyborze akcesoriów kuchennych czy stylistyki sprzętów AGD. Ma to również wpływ na rodzaj uchwytów kuchennych, w jakie ubierzemy szuflady i fronty szafek.

Uchwyty kuchenne_kuchnia klasyczna_Bristol_Halupczok_kuchnie z wyspą
Zdj. Klasyczna kuchnia Bristol z mosiężnymi, stylizowanymi uchwytami. Fot. Halupczok

Esteci, stawiający na kuchnie tradycyjne i klasykę we wnętrzach, marzą o szprosach, ażurowych elementach, pilastrach i innych dekoracyjnych detalach inspirowanych architekturą minionych epok. Oni sięgną po uchwyty w ozdobnej formie, mosiężne, miedziane lub porcelanowe z uroczym rysunkiem lub imitacją nitów. Niewątpliwie uchwyty w formie kryształowych gałek, czy w kolorze starego złota sprawdzą się równie idealnie. Tego typu uchwyty sprawdzą się w kuchniach angielskich, prowansalskich lub w stylu francuskim, pełniąc rolę dekoracyjną i praktyczną zarazem. Tradycyjne kuchnie Bristol i Imperia idealnie demonstrują siłę detalu, jakim są uchwyty kuchenne. Warto mieć w pamięci, że stylistyka klasyczna silnie stawia na detal, który jest istotnym elementem estetyki wnętrza. Źle dobrane uchwyty mogą zepsuć zamierzony efekt końcowy.

Polecamy również Kuchnia klasyczna czy nowoczesna?

Uchwyty w kuchniach nowoczesnych

Ostatnia dekada zaowocowała również frontami bezuchwytowymi , których otwieranie jest wspomagane elektrycznie. Przy takim rozwiązaniu szafka wyposażona jest w specjalny system elektryczny, który wspomaga otwieranie się frontu po jego naciśnięciu. Niewątpliwie jest to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, którego jednak ułomność ujawnia się, gdy zabraknie prądu. W takiej sytuacji nie ma możliwości manualnego otwarcia szafki.

Madera_Halupczok_uchwyty kuchenne_nowoczesna kuchnia z wyspą_kuchnie
Zdj. Fronty bezuchwytowe w nowoczesnej kuchni Madera. Fot. Halupczok

W szerokiej gamie możliwości istnieją również fronty bezuchwytowe nie wspomagane elektrycznie. Taki system nosi potoczną nazwę „Push to open” (ang. „naciśnij by otworzyć”). Front meblowy wyposażony w specjalny mechanizm otwiera się po naciśnięciu. Rozwiązania te sprawdzają się idealnie w przypadku szafek dolnych zlewozmywakowych. Łatwe otarcie frontu umożliwia szybki dostęp do kosza na śmieci i sortownika bez konieczności użycia rąk. Wystarczy lekko nacisnąć front kolanem. System ten doskonały jest również dla górnych szafek z klapami, szczególnie gdy dysponujemy wysoką zabudową kuchenną, a domownicy są niewysokiego wzrostu. System ułatwia w prosty sposób otwarcie i zamknięcie wysoko ulokowanych frontów. Szafka otwiera się poprzez naciśnięcie frontu, natomiast do jej zamknięcia służy dedykowany przycisk, znajdujący się z rogu szafki, w zasięgu ręki.

Uchwyty kuchenne w kuchni klasycznej – Bristol

Wnętrza klasyczne, pełne sielskiej atmosfery i odrobiny romantyzmu, cieszą się niegasnącym uznaniem wśród miłośników przestrzeni, nawiązujących do stylistyki dawnych epok. Podobnie jak kuchnie rustykalne stawiają na detale, których dobór może stanowić o estetyce całego wnętrza. Kuchnia Bristol, która zachwyca precyzją wykonania najdrobniejszych detali, idealnie to ilustruje. Jej projekt urzeka unikalnym połączeniem wysmakowanej przeszłości z funkcjonalną teraźniejszością. Śnieżnobiałe fronty, frezowane fronty, gdzieniegdzie ażurowe elementy podkreślają ciepło tego klasycznego wnętrza. Śmiałe zestawienie naturalnego dębu z wyrazistym odcieniem granitowego blatu tworzy wyjątkowy klimat. Ozdobne szprosy oraz szerokie pilastry skrywające szafki cargo i wygodne szuflady na przyprawy, podkreślają jej urokliwy charakter. 

Zdj. Stylizowane uchwyty kuchenne w klasycznej kolekcji Bristol. Fot. Halupczok

W tej klasycznej kuchni zastosowano uchwyty kuchenne o ciemnej barwie kontrastującej z bielą drewnianych frontów. Zabieg ten jeszcze bardziej uwypukla ich piękno. Aby podkreślić wyjątkowość projektu kuchni Bristol, podjęto decyzję o wykorzystaniu różnorodnych w formie uchwytów meblowych. Większość dolnych szafek zabudowy kuchennej wyposażono w mosiężne, podłużne stylizowane uchwyty w kolorze stali. Dzięki precyzyjnie dobranej wielkości do gabarytów poszczególnych frontów szafek i szuflad oraz dzięki wygodnej giętej formie, pozwalają z łatwością sięgnąć po przedmioty w nich ukryte. Minimalistyczny, nieco surowy kształt tych uchwytów nawiązuje do dawnego rzemieślniczego kunsztu, z jakim niegdyś zwykli tworzyć kowale. W przeciwieństwie do dolnych szafek, górne fronty otwierają się dzięki mosiężnym niewielkim gałkom, ozdobnym i funkcjonalnym jednocześnie. Oba rodzaje uchwytów wyróżnia trwałość i wysoka jakość wykonania.   

Zobacz jak pięknie prezentuje się w pełni kuchnia Bristol

Bristol_Halupczok_kuchnie klasyczne_biala kuchnia_uchwyty kuchenne
Zdj. Tradycyjna kuchnia Bristol i jej mosiężne uchwyty kuchenne. Fot. Halupczok

Nowoczesne uchwyty kuchenne w klasycznej kuchni Imperia

Biżuteryjne wykończenia i ręczna rzemieślnicza praca to wiodące walory kuchni Imperia utrzymanej w stylu klasycznym. Fornirowane fronty mebli z uwypuklonym rysunkiem naturalnych usłojeń zaskakują nieoczywistym zastosowaniem na ich fasadzie przeziernego plecionego materiału, w kolorze ciemnej szarości. Smugi świetlne z łatwością przenikają siateczkowy front, ukazując zawartość podświetlonych szafek i półek. To unikatowe rozwiązanie stanowi jedną z głównych zalet estetycznych kolekcji, dlatego uchwyty kuchenne zostały do niego precyzyjnie dobrane.

Uchwyty kuchenne_Imperia_kuchnia klasyczna_kuchnia z wyspą_Halupczok
Zdj. Klasyczna kuchnia Imperia z minimalistycznymi w formie uchwytami. Fot. Halupczok

Minimalistyczne uchwyty kuchenne, o podłużnej prostej formie z gracją korespondują z przeziernymi frontami. Funkcjonalna strona kuchni Imperia to masywne, pojemne szuflady mieszczące drewniane organizery, porządkujące sztućce i inne kuchenne akcesoria. Aby kuchni nadać wysoki stopień funkcjonalności, w jednej z szuflad ukryto także elektryczną krajalnicę. Mosiężne uchwyty kuchenne o podłużnym, prostym kształcie precyzyjnie dobrano do gabarytów frontów szuflad i tonażu, jaki są w stanie udźwignąć. Niewątpliwie wybór odpowiednich uchwytów do kuchni Imperia gwarantuje łatwe jej użytkowanie. Bezsprzecznie, otwieranie szuflad wyposażonych w drewniane elementy oraz małe AGD byłoby utrudnione, gdyby nie dobór uchwytów o właściwych wymiarach.

Uchwyty meblowe w kuchni na wymiar

Kuchnie nowoczesne dają ogromne pole dla wyobraźni projektantów i architektów wnętrz w zakresie projektowania uchwytów meblowych. W szczególności kuchnie zamawiane na wymiar. W kuchniach projektowanych na indywidualne zamówienie tzw. „kastomizacji” czyli dopasowaniu do stylistycznych oczekiwań i potrzeb funkcjonalnych klienta podlegają również uchwyty kuchenne. Projektanci mają możliwość nie tylko wybrać uchwyty z szerokiej palety dostępnych wzorców do nowo tworzonej kuchni, ale przede wszystkim je zaprojektować. Tak powstałe uchwyty kuchenne mogą mieć wymarzony przez klienta kształt i ulubioną kolorystykę. Niewątpliwie wiele autorskich wzorów powstaje dla konkretnych kolekcji mebli. Świetnie ilustruje to nowoczesna kuchnia Ariana, w której uchwyty meblowe powstały z drewna, z którego stworzono także fronty meblowe. Ich nieregularnie falowany kształt i złoty kolor nawiązuje do wiodącej cechy estetycznej kolekcji- frontów meblowych o autorskim wzorze nieregularnej fali i barwie inspirowanej drogocennym kruszcem.

Halupczok_Ariana-kuchnia nowoczesne_uchwyty kuchenne_kuchnia glamour_luksusowe kuchnie
Zdj. Połączenie systemu bezuchwytowego z tradycyjnymi uchwytami w kuchni Aria w stylu glamour. Fot. Halupczok

W kuchni Ariana połączono bezuchwytowy system otwierania frontów z tradycyjnymi uchwytami meblowymi. Dwa czarujące złote uchwyty kuchenne, zastosowane pionowo  to zdecydowane akcenty dekoracyjne tej nowoczesnej kuchni. Można nawet odnieść wrażenie, że ich forma stała się nadrzędna wobec funkcji, którą mają spełniać. Ze względu na bogatą ofertę uchwytów meblowych dostępną na rynku, ich dobór może przysporzyć nie lada trudności. W takiej sytuacji warto odwiedzić salon mebli kuchennych i pozyskać fachową wiedzę w tym temacie. W salonach kuchni na wymiar znajdziemy szeroką bazę próbek frontów meblowych oraz całą paletę wzorników uchwytów kuchennych. Wybierając fronty kuchenne w ulubionym odcieniu i wzorze możemy od razu dopasować do nich uchwyty, tak by komponowały się zarówno stylistycznie, jak i funkcjonalnie.

Halupczok_Ariana-kuchnie nowoczesne_uchwyty kuchenne_kuchnia glamour_luksusowe kuchnie z wyspą
Zdj. Dekoracyjny uchwyt kuchenny skomponowany pod front meblowy w kuchni na wymiar Ariana. Fot. Halupczok

Poznaj oszałamiającą kuchnię Ariana

Uchwyty meblowe do nowoczesnych wnętrz

Rozpiętość możliwości doboru frontów kuchennych do kuchni nowoczesnych jest imponująca. Jedną z opcji są uchwyty krawędziowe, które dostępne są najczęściej jako profile o długości 3-4 metrów. Ich wymiar dopasowywany jest do konkretnych potrzeb funkcjonalnych i stylu kuchni. Tego typu uchwyty kuchenne montowane są na górną krawędź frontu, zazwyczaj szafek dolnych w zabudowie kuchennej. Uchwyt przybiera wówczas kształt litery „C” lub „L”. Idealnie obrazuje to kuchnia Toscana, w projekcie której wykorzystano takie właśnie rozwiązanie uchwytowe. Nowoczesne uchwyty krawędziowe, w kolorze srebra podkreślają głębię matu frontów meblowych. Zastosowane w szafkach niskich zabudowy i szufladach wyspy kuchennej, uzupełniają bezuchwytowy system szafek górnych. Po uchwyty o ciekawej formie sięgnięto w loftowej kolekcji Valentia.

Kuchnie nowoczesne_czarne kuchnie_uchwyty kuchenne_Valentia_Halupczok_kuchnie luksusowe
Zdj. Geometryczne uchwyty w loftowej kuchni Valentia. Fot. Halupczok

Kolekcja mebli kuchennych Valentia, podobnie jak kuchnie industrialne, cechuje ciemna kolorystyka, kreująca ciekawy loftowy klimat. Fronty meblowe o nieregularnej, niezwykle intrygującej fakturze w kolorze szarości skały zestawiono z czarnymi uchwytami kuchennymi. Ich głęboka ciemna barwa podkreśla urokliwy spiek kwarcowy, z jakiego powstały fronty meblowe, jak i monolityczna ściana mieszcząca urządzenia AGD. Z racji na wielość geometrycznych elementów w projekcie kuchni Valentia, również czarne uchwyty przybrały tę formę w szufladach, umiejscowionych w wyspie kuchennej. Podobnie jak w kuchni Toscana uchwytowy system połączono tutaj z systemem bezuchwytowym zabudowy głównej.

Nowatorskie uchwyty meblowe w kuchni Fenice

Popularne uchwyty relingowe sprawdzą się praktycznie w każdej kuchni, a w szczególności w stylistyce nowoczesnej. Współgrają niemal z każdym rodzajem mebli. Są tak popularne szczególnie ze względu na swoją prostą formę i duży wybór zróżnicowanych długości. Dzięki temu łatwo je dopasować do różnych frontów. Ciekawie prezentują się, gdy zestawiane są ze sobą różne długości, np. krótsze w szafkach górnych i dłuższe w szufladach. Ich zaletą jest również możliwość mocowania pionowo jak i poziomo, co nie zawsze występuje w innych modelach uchwytów. Ten właśnie rodzaj uchwytów wykorzystano w projekcie kuchni Fenice.

Kuchnie nowoczesne_złote kuchnie_uchwyty kuchenne_Fenice_Halupczok_kuchnie luksusowe
Zdj. Kunsztowne wycięcia pod relingowe uchwyty kuchenne w nowoczesnej kuchni Fenice. Fot. Halupczok

W tej nowoczesnej kuchni, z domieszką stylu glamour barwie złota pionowo ryflowanych frontów meblowych oraz ramek wkoło przeszklonych witryn, przypisano niebagatelna rolę. Jej elegancja, wyrafinowanie i wrażenie luksusu, jakie roztacza, powodują, że całość uwodzi i inspiruje szykownością. Szlachetny kolor złota nadano również relingowym uchwytom kuchennym, które wkomponowano we fronty meblowe zarówno poziomo, jak i pionowo. Stanowi to dowód na ogromny potencjał twórczy, jaki architekci wnętrz mogą wykorzystać przy aranżacji mebli w nowoczesnej stylistyce. Nowatorstwo zastosowanych uchwytów na drewnianych frontach meblowych polega na specjalnym, kunsztownym wycięciu pod nie samych frontów. Zastosowanie kunsztownych wycięć pod złote uchwyty, które odsłaniają czarujący biało- beżowy ornament, nadaje wizualnej harmonii i szyku charakteryzującego kuchnie glamour.

Innowacyjność uchwytów kuchennych

Futurystyczna stylistyka, lśniąca szarość oraz piaskowane szkło imitujące strukturę szronu to przejawy śmiałego i innowacyjnego spojrzenia na design w kuchni Siena. Ta nowoczesna kuchnia urzeka rozświetloną minimalistyczną bryłą, skrywającą mnogość funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z nich są autorskie uchwyty kuchenne, które urokliwie opatrzono grawerem z nazwą tej kuchni na wymiar. Podświetlono uchwyty to futurystyczny detal na miarę najbardziej wymagających klientów – miłośników innowacyjnych kuchni. System jego podświetlenia oparto na bezkablowej instalacji świetlnej, która po otwarciu frontu jest niewidoczna dla ludzkiego oka. Rozwiązanie to stworzone przez technologów działu badań i rozwoju w firmie Halupczok bez wątpienia demonstruje pionierski charakter tej kolekcji.

Siena_nowoczesna kuchnia_Halupczok_uchwyty kuchenne_kuchnia z półwyspem
Zdj. Podświetlone uchwyty kuchenne za pomocą bezkablowej instalacji świetlnej w kuchni Siena. Fot. Halupczok

Innowacyjność tego rozwiązania spotkała się z uznaniem specjalistów i ekspertów polskiego rynku meblarskiego i została doceniona patentem Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Śmiałe rozwiązania, na miarę XXI wieku, jakie zastosowano w kuchni Siena, nadały jej futurystycznego pierwiastka. Niewątpliwie autorskie rozwiązania, jakie nie każdy producent mebli na indywidualne zamówienie posiada w swoim portfolio, nadają wnętrzu wyjątkowości. Wnoszą walory estetyczne oraz funkcjonalne. Wieczorową porą podświetlone uchwyty meblowe kuchni Siena wprowadzają klimatyczny nastój sprzyjający wypoczynkowi.

Polecamy także Nowoczesne rozwiązania w kuchni

Reasumując, sposób otwierania frontów oraz sam rodzaj uchwytów meblowych zależny jest w dużej mierze od stylu, w jakim jest zaaranżowana kuchnia. Kuchnie klasyczne to zazwyczaj fronty wyposażone w uchwyty kuchenne. W przeciwieństwie do kuchni nowoczesnych, w których dowolność jest już spora. Pamiętajmy, że możliwy jest system mieszany – fronty z uchwytami w dolnej partii zabudowy kuchennej, a system bezuchwytowy w szafkach górnych. Zawsze jednak należy dobrze się zastanowić i wybrać równowagę między formą i  funkcją.