main image: Jak umeblować kuchnię w układzie korytarzowym?
Układ kuchni w dużej mierze determinuje sposób jej aranżacji. Kuchnie w układzie korytarzowym są wąskie i długie. Przy odrobinie chęci i kreatywności taką przestrzeń można ergonomiczne rozplanować. Jakie rozwiązania sprawdzą się w kuchni o układzie korytarzowym?

Kuchnia w układzie korytarzowym – jak ją urządzić?

Aranżacja kuchni w układzie korytarzowym musi być starannie przemyślana. Przede wszystkim trzeba zapewnić odpowiednią ilość miejsca między blatem a ścianą, żeby domownicy mogli bezpiecznie poruszać się po kuchni i swobodnie otwierać szafki. Ważne jest również wykorzystanie wszystkich zakamarków i wnęk, w których można zaprojektować dodatkowe półki do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy.

Korytarzowy układ mebli w kuchni zwykle uniemożliwia montaż szafek po obu stronach pomieszczenia. W takim wypadku zabudowa znajduje się wyłącznie po jednej stronie. Ewentualnie można też wykorzystać przestrzeń pod oknem i zaprojektować półkę, która będzie znajdować się bezpośrednio nad grzejnikiem.

Jeśli kuchnia jest na tyle szeroka, że istnieje możliwość zagospodarowania przeciwległej ściany, zamontuj na niej wąską półkę, na której ustawisz ulubione przyprawy, doniczki z ziołami lub inne drobne akcesoria.

Kuchnia wzdłuż jednej ściany może wyglądać bardzo efektownie. W stworzeniu ponadczasowej aranżacji pomogą Ci meble na wymiar. W Halupczok możesz zamówić stylowe i funkcjonalne zabudowy kuchenne, które idealnie sprawdzą się w małej i ergonomicznej kuchni.

Meble do kuchni w układzie korytarzowym – pomysły i inspiracje

W wąskim pomieszczeniu trzeba starannie dobrać wielkość szafek, ich kształt i głębokość, aby codzienne korzystanie z nich było komfortowe i wygodne. Układ szafek w kuchni powinien uwzględniać wzrost domowników, ich zwyczaje i indywidualne potrzeby. Oto kilka pomysłów i inspiracji, dzięki którym stworzysz funkcjonalną przestrzeń:

  • Przeszklone fronty w górnej zabudowie lub otwarte półki, zamiast zamkniętych drzwiczek.
  • Zastosowanie w górnej zabudowie dwupoziomowych szafek, głębszych u góry i płytszych na dole. Obie części mogą różnić się kolorem.
  • Gładkie fronty bez dodatkowych zdobień i uchwytów.
  • Rozkładany lub wysuwany stolik, który może zostać ukryty w zabudowie kuchennej.
  • Jasna kolorystyka, która optycznie powiększa kuchnię i dodaje jej wizualnej lekkości.
  • Szafki narożne i wysuwane szuflady.
  • Pozostawienie wolnej przestrzeni nad blatem, żeby osoba gotująca nie czuła się przytłoczona nadmiarem szafek i akcesoriów.

Wiele cennych wskazówek na temat urządzania małych i wąskich kuchni znajdziesz również na w kategorii: Praktyczna strona kuchni. Jest to niepowtarzalna okazja, aby poznać pomysłowe triki, dzięki którym w Twojej kuchni zmieszczą się wszystkie niezbędne sprzęty kuchenne.

Jak stworzyć przestrzeń roboczą w kuchni o układzie korytarzowym?

Dla klientów bardzo ważną kwestią jest możliwość zaprojektowania wygodnej przestrzeni roboczej w kuchni o układzie korytarzowym. Jest to przestrzeń, którą wykorzystuje się do przygotowywania posiłków i zmywania naczyń. Rozmieszczenie poszczególnych elementów trójkąta roboczego nie może być przypadkowe. Nawet jeśli przez wzgląd na brak miejsca nie jesteś w stanie zastosować zasady trójkąta roboczego, to wciąż możesz zrobić wiele, aby kuchnia była ergonomiczna. W tym celu wybierz jedno z poniższych rozwiązań:

  • Umieść lodówkę, zlew i kuchenkę lub płytę indukcyjną na jednej ścianie. Każdy sprzęt oddziel od kolejnego blatem. Zachowanie większych odstępów pomoże Ci w lepszym zorganizowaniu prac kuchennych.
  • Umieść jeden ze sprzętów na przeciwległej ścianie, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy pozostałymi dwoma. Najczęściej w tym miejscu stawia się lodówkę.
  • Niekiedy układ pomieszczenia pozwala na montaż zabudowy kuchennej w kształcie litery L. Wówczas łatwiej rozplanować rozmieszczenie trójkąta roboczego. Krótszą część blatu możesz wykorzystać jako miejsce do przyrządzania potraw lub możesz też zamontować w tym miejscu zlewozmywak.

W kuchni o układzie korytarzowym często montowane są małe aneksy kuchenne. Jest to dobre rozwiązanie, gdy w kuchni nie ma zbyt wiele miejsca i większa ilość mebli mogłaby wywołać efekt przytłoczenia. W takim wypadku rzadziej używane sprzęty kuchenne możesz przechowywać w innych pomieszczeniach.

Kuchnia w układzie korytarzowym – przykładowe aranżacje

Układ mebli w kuchni ma bardzo duży wpływ na komfort domowników. Jeśli nie masz pomysłu na urządzenie kuchni w układzie korytarzowym, garść inspiracji znajdziesz na naszej stronie w zakładce: Kuchnie Halupczok.

Świetnym przykładem niezwykle udanej aranżacji jest projekt kuchni Siena, określany mianem designu przyszłości. Nasi projektanci zastosowali w nim futurystyczną stylistykę, lśniącą biel oraz piaskowane szkło imitujące strukturę szronu. Zabudowa kuchenna stanowi rozświetloną, minimalistyczną bryłę, która skrywa w sobie wiele funkcjonalnych rozwiązań. Całość idealnie dopełniają elektrycznie otwierane pojemne szafki sprytnie ukryte za fasadą błyszczących frontów.

Siena to doskonały przykład na to, że mała kuchnia w układzie korytarzowym może być jednocześnie elegancka, efektowna i praktyczna.

Sprawdź nasze realizacje

Wszystkim osobom, które poszukują inspiracji i interesują się najnowszymi trendami wnętrzarskimi, polecamy zapoznanie się z naszymi realizacjami. Meble kuchenne Halupczok to kwintesencja stylu, wyczucia smaku i funkcjonalności. Jesteśmy w stanie dopasować proponowane przez nas rozwiązania do każdej kuchni, niezależnie od jej układu i wielkości.

 

 

 

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok