main image: Współczesne kredensy do kuchni – duet estetyki i funkcji
Kilkadziesiąt lat temu kredensy do kuchni cieszyły się olbrzymią popularnością, wiodąc prym w aranżacji ówczesnych wnętrz. Wiązał się z nimi niezwykły urok starodawnych mebli, wyposażonych w szuflady z okrągłymi gałkami i szklane witrynki, eksponujące kuchenne naczynia. Kredens zajmował czołowe miejsce w kuchni pełniąc, obok roli estetycznej, przede wszystkim funkcjonalną. Obecnie kredens, niegdyś wyparty przez nowoczesne kuchnie, świętuje swój renesans.

Kredens w kuchni – tło historyczne

Kredensy w kuchni i ich dzieje sięgają XV wieku, kiedy to stanowiły mebel skrzyniowy dedykowany przechowywaniu sprzętu stołowego. Co ciekawe, trzymano w nich także zamkniętą żywność, potwierdzoną jako nie zatrutą, z czym wiąże się geneza nazwy, nawiązująca do łacińskiego słowa „credo” – wierzę. Mianem kredensu określano również miejsce, gdzie zebrana była służba usługująca przy stole.

W okresie renesansu kredens, szczególnie w meblarstwie włoskim, zyskał bardziej dekoracyjną formę. Wypełniły ją rzemieślnicze akcenty tupu ozdobne pilastry, cokoły i inne stolarskie rzeźbienia. Funkcjonował wówczas pod nazwą „credenzone”, jako niski mebel, z dolnymi drzwiczkami, po części będący szafą, a po części skrzynią. Do dziś implikacje dawnego kredensu zobaczyć można w kuchniach w stylu włoskim w tradycyjnej odsłonie. W późniejszych okresach kredens stał się aranżacyjną perełką w meblarskie francuskim. Kuchnia w stylu francuskim zachwycała jego odmianami o nazwach „bufet” i „dressuar”, co niewątpliwie trwa do dziś.

Poznaj bliżej kuchnie w stylu francuskim

Z latami kredens zyskiwał na wysokości. W XIX w. utrwaliła się jego dwukondygnacyjna budowa. Gdzie dolną część kredensu stanowiła skrzynia z szafkami, a górną część przeszklona lub z otwartymi półkami, która była nieco płytsza w stosunku do dołu. W dolnym module mebla przechowywano zastawę i bieliznę stołową oraz suche produkty spożywcze, nie wymagające niskiej temperatury. Zaś w górnym eksponowano bardziej dekoracyjne naczynia.

Kredens jako miejsce dedykowany był pałacowej i dworskiej służbie, której zadaniami było nakrycie do stołu, dekorowanie posiłków przed ich wniesieniem na stół oraz podawanie gotowych dań i trunków.

Kredensy do kuchni – przytulny klimat dawnych epok

W XX wieku kredensy do kuchni wydawały się oczywistym wyborem. Pamiętamy kuchnie naszych prababć, a nawet babć, w których centralne miejsce zajmował kredens. Zazwyczaj drewniany, w kolorze naturalnego surowca bądź bieli. Był wyposażony w liczne szuflady z gałkami zamiast uchwytów, w których znaleźć można było niemalże wszystko co niezbędne w kuchni. Od drewnianych łyżek i chochli, po sztućce, sitka czy wałek do ciasta. Szuflady, choć nie zawsze otwierające się płynnie, były skarbnicą niezliczonej ilości kuchennych utensyliów, pełniąc ważną rolę związaną z przechowywaniem. Górną część kredensów stanowiły przeszklone witrynki z okrągłymi lub kwadratowymi gałkami. Skrywały nieco większe przedmioty typu kuchenne naczynia czy zastawa stołowa. Kredens w kuchni stanowił jej ozdobę, pełniąc jednocześnie funkcję użytkową. Tak zaaranżowane kuchnie wypełniał przytulny klimat, za którym dziś niejednokrotnie tęsknimy. Dlatego też zauważalny jest zwrot architektów i projektantów wnętrz ku wplataniu kredensów w projekty współczesnych kuchni.

Kredensy do kuchni klasycznych

Rzemieślniczy kunszt mebli kuchennych, obfitujący w zdobne pilastry, drewniane szprosy w przeszklonych witrynach czy dekoracyjne frezowania to urokliwe akcenty, które wprowadzają klimat dawnych epok. Kredensy, mając za sobą lata historii, a co za tym idzie wiele dekoracyjnych odmian, idealnie sprawdzają się we wnętrzach klasycznych, gdzie rzeźbiarskie zdobienia zachwycają na każdym kroku. Dlatego kuchnie tradycyjne to fenomenalne pole dla mebli kredensowych. Kredensy do kuchni klasycznych odziane są w kunsztowną formę stolarską, zazwyczaj w jasnej kolorystyce i wykonane z drewna naturalnego.

Stary kredens w nowej kuchni

Współczesne meblarstwo choć oparte na nowoczesnych technologiach produkcji i wysoce zmechanizowanych parkach maszynowych, aby było autentyczne, powinno nawiązywać do wielowiekowych tradycji stolarskich. Tradycji, w których dotyk rzemieślnika pozostawia trwały ślad w meblu, w postaci cząstki pasji stolarza, który go wykonał. Tak dzieje się w firmie Halupczok, której meble kuchenne, choć od lat słynące z innowacyjnych , niejednokrotnie autorskich rozwiązań i materiałów, silnie czerpią ze stolarskich tradycji regionu. Powstające w firmie meble, szczególnie kuchnie klasyczne nadal mają wiele elementów, które podlegają manualnej obróbce przez stolarzy. Na terenach obecnej Opolszczyzny, w Dobrodzieniu, w okolicy którego zlokalizowana jest siedziba główna firmy wraz z fabryką, pierwsze cechy rzemieślnicze powstały już w XIV w.

Z pokolenia na pokolenie przekazywane tutaj były przez rzemieślników umiejętności, doświadczenie, kultura i etos pracy, dopisując ciąg dalszy do tej historii. Nie bez przyczyny mówi się , że Dobrodzień stolarstwem stoi, a produkowane tu meble zyskały ugruntowaną renomę w Polsce i na świecie. Dowodem na to, że firma Halupczok silnie czerpie ze stolarskiej spuścizny regionu jest dawny kredens w kuchni śląskiej, który nosił miano „byfyj„. Niegdyś stanowił nieodłączny mebel w każdym śląskim domu. Pełnił rolę funkcjonalną, dając miejsce do przechowywania kuchennych naczyń oraz dekoracyjną, ujmując nieskomplikowanym, ale szczerym wzornictwem. Ten stary kredens w kuchni stał się inspiracją dla projektantów firmy Halupczok. Zainspirowani pięknem bifyj’a oraz tradycją śląskiego stolarstwa stworzyli klasyczną kuchnię Bristol, stanowiącą współczesny odpowiednik dawnego kredensu.

Czar minionej epoki – kuchnia Bristol

Stylizowana kuchnia Bristol, o tradycyjnym sznycie, ujmuje unikalnym połączeniem wysmakowanej przeszłości z funkcjonalną teraźniejszością. Jej projekt nasuwa odniesienia do dawnych kredensów w kuchni . Dekoracyjne detale inspirowane architekturą minionych epok zachwycają wdziękiem i kunsztem wykonania. Subtelne ażurowe elementy, zdobne szprosy, oraz szerokie pilastry skrywające szafki cargo i wygodne szuflady na przyprawy, podkreślają jej urzekający charakter. Górna jej część, jak miały dawne kredensy w kuchni, to przeszklone witryny, które eksponują dekoracyjne kuchenne bibeloty. System podświetleń, w jakie je wyposażono niewątpliwie podnoszą walory funkcjonalne tego nowoczesnego kredensu, jak i pływają na estetyczny odbiór kuchni.

 

W tym mariażu stylu i funkcjonalności, nawiązującym do uroku wnętrz z dawnych epok, pierwsze skrzypce grają odcienie bieli i naturalnego dębu. Kontrastowym elementem jest grafitowy blat wyspy kuchennej oraz blat roboczy, których barwa silnie akcentuje swoją obecność. Granitowy blat roboczy oddziela górną i dolną część klasycznej zabudowy meblowej. Tuż pod nim znajduje się strefa przechowywania w postaci pojemnych szuflad ze stylizowanymi, mosiężnymi uchwytami. Całość zachwyca precyzją wykonania najdrobniejszych detali. Kredens w kuchni w takiej formie uwodzi ponadczasowym, wytwornym wzornictwem.

Jeśli jesteś miłośnikiem nowoczesnych form, ale i tych ze starą duszą, i nie wiesz który styl wybrać? Polecamy artykuł „Kuchnia klasyczna czy nowoczesna” ułatwiający ten wybór.

Kredens w kuchni – co w nim przechowywać?

Niewątpliwie kredensy do kuchni nowoczesnych, jak i tradycyjnych mają dwie podstawowe role – funkcjonalną, związaną z przechowywaniem oraz dekoracyjną. Dolne szafki, z jednolitymi frontami meblowymi to idealne miejsce do przechowywania zastawy obiadowej i naczyń niezbędnych do nakrycia stołu. Ulokowane nad mini szuflady to przestrzeń dla sztućców. Jeśli dodatkowo wyposażone zostaną w organizery, to porządkują co niezbędne, powodując że wszystko ma swoje przypisane miejsce. Górna część kredensu, przyjmująca zazwyczaj formę przeszklonych witryn, to doskonała lokalizacja dla bardziej dekoracyjnych akcesoriów kuchennych. Z pewnością idealnie będą się tutaj prezentować urokliwe dzbanki, kieliszki o finezyjnym kształcie, karafki do wina i inne ozdobne utensylia.

Dekoracje do kuchni z kredensem zależą również od stylistyki, w jakiej jest wnętrze. Jeśli są to kuchnie rustykalne to za ich witrynami zobaczymy rekwizyty wprowadzające sielską atmosferę typu dawne młynki do mielenia kawy, gustowne kamienne moździerze, gliniane garnuszki z suchymi produktami jak cukier czy sól. W kuchniach skandynawskich i prowansalskich wyeksponujemy zestaw ulubionej porcelany, słoiki z przetworami czy orzechami, a nawet wazony z ususzonymi ozdobnymi trawami czy lawendą. Na blacie kredensu postawimy także niewielką lampkę, która wprowadzi klimatyczny nastrój typowy dla kuchni w tych stylistykach. Natomiast kredens w nowoczesnej kuchni świetnie sprawdzi się, jako miejsce na ulubioną kulinarną literaturę, ramki ze zdjęciami z wakacji, a także sztukę nowoczesną w postaci rzeźb czy wazonów w abstrakcyjnej formie.

Drewniane kredensy do kuchni w nowoczesnej odsłonie

Drewno jako budulec kredensów do kuchni spopularyzował się od samych narodzin tego rodzaju mebli. Masywne, bogato zdobione były ozdobą pałaców i dworów, łącząc rolę dekoracyjną z funkcjonalną. Po dziś dzień kredensy do kuchni to drewniane meble, zazwyczaj z naturalnym odcieniu drewna dębowego lub jesionowego, bądź też w kolorystyce bieli. Nietypowym przykładem białego kredensu jest kuchnia Stafford, nosząca znamiona stylistyki typowej dla kuchni prowansalskich. Górna część kredensu to dwie sąsiadujące ze sobą szafki o ażurowych frontach, otwierane za pomocą błyszczących uchwytów. Pod nimi otwarta przestrzeń półek, które przeznaczono na kuchenne akcesoria codziennego użytku typu przyprawy, pojemniki na suche produkty, czy książki kucharskie.

Pomiędzy szpalerem półek usytuowano niezwykle urokliwy regał, którego konstrukcja pozwala na przechowywanie różnorodnych przedmiotów, niezbędnych w kuchni. I tak, znajdziemy tu kieliszki zawieszone w specjalnie dla nich zaprojektowanych drewnianych uchwytach. Dawne kredensy w kuchni, szczególnie z lat 70. charakteryzowały małe szufladki, w których trzymano zapasy suchych produktów jak cukier, sól, czy ryż. Dziś można zobaczyć je w nowoczesnej odsłonie kredensu, aranżacyjnego elementu kuchni  Stafford. Tuż po nimi ulokowano zlew kuchenny wraz z szafką, wyposażoną w pojemniki, pomagające segregację odpadów. Biała kuchnia Stafford to przykład współczesnej formy, czerpiącej silnie z klasyki, łączącej rzemieślniczy kunszt z funkcjonalnością rozwiązań.

Kredensy do kuchni nowoczesnej – inspiracje

Powrót stylu retro widoczny jest we współczesnych trendach w aranżacji wnętrz. Nostalgia do aranżacyjnych elementów z dawnych domów coraz silniej odciska swoje piętno na sposobie projektowania wnętrz kuchennych przez architektów i projektantów. Modnym staje się odrestaurowywanie starych mebli i kontrastowe zestawianie ich z nowymi. Dotyczy to zarówno stylistyki tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Wiele osób odnawia dawne kredensy do kuchni, odziedziczone po dziadkach, nadając im rolę nie tylko funkcjonalną, ale i sentymentalną. Niewątpliwie, w zależności od stylistycznych preferencji domowników i stylu wnętrza kredens ma szansę stać się jednym z najpiękniejszych mebli w dzisiejszych kuchniach. Niemniej jednak, mając na uwadze rosnącą współczesną tendencję do aranżacji kuchni otwartej na pozostałą część mieszkalną, warto by kredens pasował do pozostałych mebli.

Szykowny kredens w kuchni glamour

Niewątpliwie, na pierwszy rzut oka nowoczesne kuchnie, industrialne lub kuchnie glamour, ze względu na swoją stylistykę, mogą przysporzyć problemów z połączeniem ich z kredensem. Nic bardziej mylnego. Jednym z rozwiązań jest wkomponowanie kredensu w wysoką zabudowę kuchenną. W ten sposób zaprojektowano kredens w kuchni Eleganza, w nowoczesnej stylistyce glamour.  Projekt tej kuchni to inspirująca wariacja na temat dawnego mebla kredensowego, która przybrała postać segmentu półek w przeszklonych witrynach. Liczne podświetlenia ciepłą barwą światła podkreślają niebanalny charakter wnętrza. Przeszklone półki odgrywają zarówno praktyczną, jak i estetyczną funkcję. Jak w zwyczaju mają kuchnie glamour, wiele elementów zastosowanych w Eleganzie połyskuje i błyszczy. To składniki niezbędne w stylu glamour. Okap w finezyjnej formie z funkcją oświetlenia, mieni się kryształkami, które odbijają się w tafli szkła. Unikalne fronty meblowe wykonano z wytwornie prezentującego się lśniącego spieku kwarcowego.

Kredensy do kuchni pełniły funkcje praktyczne, podobnie jest w kuchni Eleganza. Funkcjonalną stronę tej kolekcji mebli podkreśla komfortowy system otwierania bezuchwytowych  frontów meblowych, jak również pojemne drewniane szuflady, z przeszkleniami. Dzięki zastosowaniu bezbarwnego szkła zawartość szuflad jest doskonale widoczna, co ułatwia precyzyjne sięgnięcie po pożądany przedmiot. Niemalże jak w pierwowzorze, w górnej części ten kredens w kuchni wyposażono w dwie otwarte półki na dekoracyjne elementy wystroju. Perfekcyjnie prezentują się tutaj ozdobne misy i patery.

Poznaj inne pomysły na aranżację ciemnej kuchni

Industrialna kuchnia z kredensem

Kredens w kuchni świetnie sprawdza się w przypadku wnętrz w stylistyce tradycyjnej, lub nawiązującej do klasyki. Tak więc kuchnie rustykalne, w stylistyce amerykańskiej  i francuskiej, jak również kuchnie skandynawskie i prowansalskie, wszystkie stanowią idealne tło dla kredensów. Co jednak, jeśli drzemie w nas miłośnik nowoczesnego stylu industrialnego lub loftowego? Z pomocą przychodzą doświadczeni eksperci w zakresie aranżacji kuchni- architekci i projektanci wnętrz. Istnieje bowiem cała gama sposobów, jak zaaranżować stary kredens w nowej kuchni lub zaprojektować kuchnię industrialną by swoją współczesną formą przypominała kredens.

Artyzm w loftowym wydaniu

Ascetyczne piękno, skryte w projekcie kolekcji mebli Industria jest znakomitym dowodem, że zestawienie nowoczesnego stylu loftowego z aranżacyjną nostalgią dawnych kredensów jest możliwe. Ta industrialna kuchnia z kredensem nawiązuje do układu dawnego mebla. Górną część zabudowy kuchennej oparto na szafkach nadblatowych, z przeszklonymi frontami meblowymi. Tuż pod nimi ulokowano mobilny front meblowy. Zsunięty manualnie w dół odsłania szereg półek na drobne kuchenne bibeloty, które zawsze znajdują się pod ręką. Rozwiązanie to ma także dodatkowy walor funkcjonalny. Niewątpliwie sprzyja

utrzymaniu w kuchni porządku, a wszystkie niewielkie akcesoria mają swoje stałe miejsce w kuchni. Dolna część tego kredensu w nowoczesnej odsłonie to pojemne szafki na garnki, małe AGD , naczynia kuchenne i inne utensylia. Imponujący jest pionowy wzór na ich drewnianych, bezuchwytowych frontach. Ich pionowe ryflowania w odcieniu głębokiego brązu harmonijnie korespondują z wertykalnymi akcentami zdobiącymi szyby przeszklonych witryn. Niewątpliwie, tak przemyślanie zaprojektowane kredensy do kuchni w stylistyce industrialnej stają się centralną ozdobą wnętrza. Dają pole do wyeksponowania urokliwych kieliszków, dekoracyjnych butelek lub kolekcji ulubionych filiżanek za przeszklonymi frontami. Dolna część natomiast mieści wszystkie używane na co dzień sprzęty i naczynia kuchenne, dowodząc funkcjonalności współczesnych kredensów. Niewątpliwie wzornicza symetria i innowacyjność rozwiązań to duet, jakiemu drewniana kuchnia Industria zawdzięcza swój unikatowy sznyt.

Reasumując, czerpiąc inspiracje ze stolarskich tradycji, dawnych meblarskich wzorców i odziewając klasykę w nowoczesność, można wypełnić wnętrze wyjątkową stylistyką. Współczesne kredensy do kuchni kunsztownie łączą urokliwą przeszłość z innowacyjną przyszłością, stanowiąc spoiwo pomiędzy tego co piękne i funkcjonalne.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne