main image: Kuchnia w stylu francuskim
Wnętrza w stylu francuskim, podobnie jak moda wprost z Paryża budzą skojarzenia elegancji i wysmakowanego gustu. Dla jednych to pełne wspomnień stylowe paryskie kamienice, dla innych to wygodne, budzące podziw meble z historyczną duszą w stylu Ludwika XIV. W przeciwieństwie do nich, miłośnicy południa Francji styl francuski w aranżacji powiążą z nostalgiczną Prowansją pełną pudrowych barw i naturalnych dekoracji. Kuchnia w stylu francuskim może więc nawiązywać do wielu konwencji aranżacyjnych. Po którą z nich sięgnąć? Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na funkcjonalne i piękne kuchnie w stylu francuskim.

Styl francuski – geneza

By poznać genezę stylu francuskiego we wnętrzach należy cofnąć się do Francji z XVII wieku oraz epoki baroku i Ludwika XIV Wielkiego. Był znawcą i mecenasem sztuki. Pomimo, że stał na straży absolutyzmu w kraju, to za czasów Króla Słońce, jak określano wówczas Ludwika XIV, francuska kultura rozkwitała. Tworzyli wybitni malarze i rzeźbiarze. Rozbudowano Wersal. Francja pod jego rządami była państwem silnym i zamożnym, a naród francuski był wówczas najbardziej licznym w Europie. Ta stabilność polityczna i materialny dostatek sprzyjały rozwojowi wszelkiej twórczości. Czas jego panowania to zdecydowanie okres bezprecedensowej świetności wszystkich niemal dziedzin sztuki, od literatury, poprzez malarstwo, architekturę i rękodzieło.

Dekoracyjność w ówczesnej sztuce, jak i innych dziedzinach życia, była elementem koniecznym. Ponieważ podkreślała status dworu, prestiż królestwa Francji i uwielbienie dla najpotężniejszego monarchy Europy. Powstawały więc wówczas meble bogato zdobione, złocone, o monumentalnej formie. Z jednej strony styl francuski opierał się na wystawnym przepychu, z drugiej zaś nawiązywał do sztuki antycznej, hołdującej stonowanemu pięknu i harmonii.

Czym charakteryzuje się kuchnia w stylu francuskim?

Styl francuski połączył w sobie bogactwo zdobień i antyczną harmonię, które po dziś dzień odciskają swoje piętno na wnętrzach w tej stylistyce. Jednak dziś styl ten otwarty jest na łączenie wielu estetyk, stąd też eklektyzm we współczesnych wnętrzach francuskich jest mile widziany. Poznajmy wiodące walory tej stylistyki rodem z południa Europy.

  • Otwarty układ pomieszczeń. Kuchnia w stylu francuskim otwarta jest na część dzienną – salon lub jadalnię. A wyspa kuchenna lub półwysep o imponującej formie harmonijnie łączą strefę kuchenną z wypoczynkową. Wspólną, jasną przestrzeń wypełnia naturalne światło wpadające przez duże okna z białą stolarką.
  • Stonowana kolorystyka. Kuchnie w stylu francuskim cechuje dobór spokojnych, kojących wręcz barw. Paleta bieli w wielu odcieniach, perłowe beże, pudrowe róże, gołębie szarości i inne pastelowe odcienie znajdą tutaj swoje miejsce.
  • Kunsztowne zdobienia. Fronty meblowe o dekoracyjnej formie, ażurowe elementy, zaokrąglone krawędzie oraz szerokie pilastry skrywające szafki cargo, to elementy podkreślające urokliwy charakter francuskiego wnętrza.
  • Przeszklenia. Kuchnia w stylu francuskim oparta jest na meblach kuchennych, w których fronty meblowe górnych szafek są przeszklone. Zazwyczaj występują w formie witryn wyposażonych dodatkowo w urokliwe szprosy prostopadłe lub skrzyżne.
  • Symetria detali. Niewątpliwie wiele elementów aranżacyjnych w projektach kuchni w stylu francuskim jest symetrycznie umiejscowionych. Niemalże stanowią swoje lustrzane odbicie. Istotna jest również parzysta liczba dodatków, uchwytów, szafek i innych elementów zabudowy kuchni, ponieważ styl francuski uwielbia równowagę.
  • Szykowne dodatki. Bogactwo zdobień w stylu francuskim przejawia się mnogością dekoracyjnych elementów wnętrza jak lustra w ozdobnych ramach, połyskujące żyrandole lub kinkiety, złote lub srebrne uchwyty meblowe, porcelanowe figurki czy artystyczne szkło.
  • Stylistyczny eklektyzm. Współczesne wnętrza w stylu francuskim łączą w sobie stylistykę wielu epok- barokową o bogatych zdobieniach i sztukaterii, antyczną wyrażaną harmonią projektu oraz teraźniejszością w postaci współczesnych dzieł sztuki .    

Styl francuski w kuchni – oświetlenie

Każda kuchnia- w stylu francuskim, rustykalnym, minimalistycznym, boho czy art deco powinna być wyposażona w odpowiednio dobrane oświetlenie. Niewątpliwie funkcja praktyczna właściwego oświetlenia jest nie do przecenienia. Niemalże każda z kuchennych stref powinna być prawidłowo doświetlona, by praca w niej była efektywna, bezpieczna i przyjemna. Szczególnie strefa przygotowywania posiłków i gotowania, gdzie w grę wchodzą ostre narzędzia i wysoka temperatura światło jest niezbędnym elementem funkcjonalnym. Kuchnie w stylu francuskim łączą praktyczność z piękną estetyką nadając oświetleniu, oprócz podstawowej roli, również dekoracyjną. Niewątpliwie ciepła barwa światła dodaje ich wnętrzom kameralnego i przytulnego charakteru. Idealnie sprawdzą się tutaj kunsztownie wykonane, kryształowe żyrandole, lub lampy ze złotymi ornamentami. Bezwzględnie dobrze odnajdą się równie szklane klosze, których współczesna forma przełamie nieco majestatyczność tego stylu.

Radzimy również Jak prawidłowo dobrać oświetlenie w kuchni

W kuchniach francuskich w bardziej nowoczesnej odsłonie rolę oświetlenia głównego przejmie okap, łączący rolę pochłaniacza nieprzyjemnych zapachów i lampy. Aktualnie dostępna jest na rynku cała gama tego typu urządzeń o zachwycającym wzornictwie. Kuchnia w stylu francuskim, podobnie jak kuchnie glamour, pokocha okap w formie żyrandola z kryształkami. Nad blatem wyspy kuchennej lub stołem jadalnianym może zawisnąć też drewniany panel świetlny, który rozjaśni wnętrze podczas prac kuchennych równie dobrze jak lampa sufitowa.

Bezsprzecznie systemy oświetlenia wewnątrz przeszklonych witryn i szafek ze szklanymi frontami to zdobne elementy, w których lubuje się styl francuski. Kuchnia zyskuje wówczas nastrojowego klimatu. Wystarczy włączyć to oświetlenie wieczorną porą, by wnętrze nabrało przytulnego i ciepłego tonu. Efekt potrafi być naprawdę zjawiskowy. Szczególnie, gdy wysoką zabudowę kuchenną wyposażyć w całe mnóstwo przeszklonych witryn, eksponujących efektowną porcelanę i ulubione komplety romantycznych filiżanek do kawy.

Kuchnia w stylu francuskim- aranżacje

Kuchnie w stylu francuskim to alternatywa dla tych, którym daleka jest stylistyka minimalistyczna, oparta na gładkich frontach i prostych formach. Kuchnie industrialne, które cechują surowe materiały jak cegła czy metal, oraz wyeksponowane instalacje i nieotynkowane ściany, również nie znajdą uznania w oczach wielbicieli stylistyki francuskiej. Kuchnia w stylu francuskim pełna jest bowiem kunsztownych zdobień, przeszklonych frontów meblowych z dekoracyjnymi szprosami oraz naturalnych materiałów. Wszystkie aranżacyjne elementy są tutaj symetrycznie dopasowane tworząc pełną harmonii całość.

Klasyczna kuchnia w stylu francuskim  – Bristol w tradycyjnej odsłonie

Stylistyka francuska świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie kuchnia otwarta jest na strefę dzienną domu – salon lub jadalnię. Idealnie, jeśli gabaryty przestrzenne pozwalają na postawienie w jej centrum wyspy kuchennej. Przy takim układzie wyspa stanowi element spajający dwie części – gotowania i wypoczynku, będąc elementem ozdobnym jednocześnie. Wyspa kuchenna w kremowej kuchni Bristol w stylistyce francuskiej, niewątpliwie przykuwa wzrok. W szczególności finezyjnym połączeniem naturalnego dębu z kamiennym blatem, o gustownie frezowanych, lekko zaokrąglonych krawędziach. Kunszt wykonania jej ozdobnych detali przywodzi na myśl rzemiosło oparte na najlepszych tradycjach stolarskich. Za przesuwnymi, ażurowymi frontami kryją się półeczki na akcesoria kuchenne.

Obejrzyj więcej pomysłów na funkcjonalne kuchnie z wyspą

Kuchnia w stylu francuskim swój urok opiera na naturalnych materiałach. Dlatego w kuchni Bristol naturalne drewno o ciepłym odcieniu towarzyszy temu o kremowej barwie. Liczne zdobienia tupu urokliwe pilastry oraz przeszklenia frontów szafek zaprojektowano tak, by zachować symetrię ich ulokowania. Ponieważ kuchnie w stylu francuskim ujmują zarówno estetyką, jak i funkcją, znajdziemy w nich wiele praktycznych rozwiązań. Czarujące filigranowe szufladki skrywają drobne kuchenne niezbędniki w kuchni Bristol, urozmaicając jej aranżację. Dzięki nim, wszystko to co najbardziej potrzebne jest w zasięgu ręki. Podobnie drewniana półeczka na talerze pełni rolę dekoracyjną i funkcjonalną jednocześnie. Stylizowane uchwyty meblowe o zróżnicowanej sylwetce raz przybierają formę uchwytów relingowych, innym razem uroczych mosiężnych kwadratów. Bezsprzecznie stanowią przysłowiową estetyczną „kropkę nad i” tej klasycznej aranżacji.

 

Nowoczesna kuchnia w stylu francuskim – Stafford

Stafford to kuchnia w stylu francuskim, która prezentuje współczesne spojrzenie na aranżacyjny nurt z południa Europy. W jej projekcie obecne są elementy, które nawiązują do stylistyki wnętrz z XVII wieku, ale w nowoczesnym ujęciu. Przede wszystkim dominują wśród nich eleganckie krzyżowe szprosy przeszklonych witryn, ażurowe fronty meblowe oraz bogactwo zdobnych pionowych i poziomych frezowań. Podobnie winiarki, jakie ulokowano na froncie wyspy kuchennej, swoją formą nawiązują do krzyżowych szprosów typowych dla stylu francuskiego. Górująca nad całością biel reprezentuje kolorystykę stylu francuskiego, a grafit oraz czerń idealnie wpisują się w najnowsze trendy w aranżacji wnętrz.

Połyskujące uchwyty o barwie srebra, idealnie korespondują z urokliwym deseniem kamiennego materiału, obecnego na blacie wyspy kuchennej i blatach roboczych, podkreślając jego finezyjne frezowanie. Obłości, znamienne dla stylu francuskiego nie są już tutaj tak liczne, jak w klasycznych kuchniach, ale dobrze zaznaczone. Dostrzegamy je w krągłościach relingowych frontów meblowych, prostego w formie okapu oraz  kuchennego zlewu. Kuchnia Stafford łączy w sobie klasykę i współczesność oraz rzemieślniczy francuski kunszt ze współczesną funkcjonalnością. Liczne szuflady o symetrycznym usytuowaniu i  pojemne szafki, mieszczące mnóstwo kulinarnych akcesoriów i małe AGD dają tego najlepszy dowód.

Poznaj inne pomysły na białe kuchnie

Współczesna forma kuchni Bristol w stylu francuskim

Poznajmy nowe oblicze białej kuchni Bristol, która w odróżnieniu od swojego klasycznego kremowego pierwowzoru do stylu francuskiego wnosi powiew nowoczesności. Śnieżnobiałe fronty meblowe w jej nowoczesnej wersji, zarówno te przeszklone, jak i w pełni z naturalnego drewna to oznaka hołdu oddanego stylowi francuskiemu. Choć kuchnie w stylu francuskim unikają wysokiej zabudowy, zestawiając ze sobą pojedyncze segmenty szafek i witryn, to w tej wersji kuchni Bristol układ ten sprawdza się wyśmienicie.

Przeszklone witryny wyposażono w system podświetleń, które pozwalają wyeksponować kolekcje porcelany, uwypuklając jej piękno zarazem. Ponieważ wnętrza w tej stylistyce łączą historię, lekkość i subtelną elegancję, w projekcie kuchni Bristol zadbano by synergia wysmakowanej przeszłości z funkcjonalną teraźniejszością właściwie wybrzmiała. Nowoczesne elementy aranżacji, jak blat wyspy kuchennej o fantazyjnym wzorze, uzupełniają detale odziedziczone po czasach Ludwika XIV. Przede wszystkim dostrzegalna jest harmonia w układzie przeszklonych witryn i szafek górnych o plecionych frontach. Odbijają się wzdłuż strefy gotowania, stanowiąc niemalże swoje lustrzane odbicie.

Wobec bogactwa licznych pilastrów, frezowań, szprosów, ażurowych elementów i innych kunsztownych zdobień, zabieg ten wprowadza wizualny ład we wnętrzu. Harmonię w aranżacji tej kuchni wzmagają również mosiężne uchwyty meblowe – okrągłe i relingowe, o obłych kształtach i parzystej liczbie, tak ważnej dla twórców stylu francuskiego. Stonowana kolorystyka oraz naturalne materiały jak kamień i dąb wpisują się w elegancję i szyk, jakimi charakteryzuje się styl francuski.

Elementy stylu francuskiego w nowoczesnej oprawie

Obłości typowe dla stylistyki z południa Europy zaprezentowano na urokliwie frezowanym blacie wyspy kuchennej, krawędziach mebli, uchwytach oraz w owalnym kształcie stolika kawowego, z naturalnego dębu. Do tego ostatniego dobrano wysokie krzesła, formą i tapicerką nawiązujące do ludwikowskich foteli. Ta kuchnia w stylu francuskim przykuwa wzrok również narożną szafką, ulokowaną tuż pod dębowym blatem stolika. Jej zaokrąglona forma, przeszklenia, a nawet delikatne uchwyty dodają wnętrzu lekkości i finezji zarazem. Śmiała kompilacja zaawansowanych technologicznie rozwiązań oraz sprzętu AGD tworzy w kuchni Bristol harmonijną całość z ponadczasowym, wytwornym wzornictwem.

Poznaj urok klasycznych kuchni

Kuchenne dekoracje w stylu francuskim

Urok aranżacji w stylistyce francuskiej zaklęty jest w szykownych dodatkach. Ponieważ współczesny styl francuski opiera się na eklektyzmie, warto z niego czerpać. Warto więc przemycać do wnętrz kuchennych elementy dekoracyjne w cechujących go formie i kolorystyce.  Dekoracyjne detale powinny nawiązywać do pałacowej estetyki, ale bez barokowego przepychu. Toczone nogi stołu, jak w nowoczesnej kolekcji mebli Madera, sprawdzą się idealnie w nowoczesnym wnętrzu z odrobiną francuskiego sznytu. Nadadzą kuchni unikatowego charakteru, a ich ciekawy obły kształt, nawiązujący do krzeseł rodem z XVII-wiecznej Francji, będzie przykuwał wzrok już od wejścia. Zadbajmy również, by i krawędzie blatu stołu były kunsztownie frezowane, jak przystało na pełne zdobień francuskie inspiracje. Wysokie krzesła o smukłych nogach lub hokery obite miękkim, atłasowym materiałem będą doskonałym zwieńczeniem tej kompozycji.

Pałacowy błysk bez ostentacji

W przypadku stylu francuskiego ważny jest blask i lśnienie. Adekwatnymi dodatkami będą więc kryształowe żyrandole lub kinkiety, złote lub srebrne uchwyty meblowe, lustrzane mozaiki, a także ozdobne zegary i figurki, w których odnajdziemy antyczne wpływy. Świetnie sprawdza się także lustra w dekoracyjnych ramach. Godne uwagi są także roślinne ornamenty typowe dla stylu francuskiego. Warto więc pomyśleć o wielkoformatowej tapecie w kwieciste wzory, bukietach świeżych kwiatów ustawionych na blacie wyspy kuchennej lub stole jadalnianym, czy komplecie filiżanek do kawy z motywem kwiatowym, wyeksponowanym w przeszklonych witrynach.

Reasumując, aranżacje wnętrz w stylistyce francuskiej od wielu lat uznawane są za kwintesencję świetnego stylu i szykownej elegancji. Nieco pałacowe, ale w dobrym guście, idealnie sprawdzają się w wysokich kamienicznych mieszkaniach z dużymi białymi oknami. Ale nie tylko. Od czasu Ludwika XIV styl francuski wielokrotnie ewoluował na przestrzeni lat – od wykwintności pełnej zdobień przez wyrafinowaną elegancję, po niewymuszoną lekkość eklektycznych zestawień doprawioną artystycznym sznytem. Styl ten doskonale odnajdzie się także na niewielkich gabarytowo przestrzeniach, a uzyskać go można dzięki dekoracyjnym dodatkom. Złocenia, nieco lustrzanego blasku, czy przeszklone witryny z łatwością wprowadzą do wnętrza powiew francuskiej szykowności. Z pewnością miłośnicy prostych form, ceniący minimalizm we wnętrzach nie będą czuć się z nim dobrze. To zdobny styl, który w nowoczesnej odsłonie potrafi urzec niejednego wytrawnego estetę. Niewątpliwie to także świetna alternatywa dla osób ceniących jasne przestrzenie, klasyczną stylistykę, stylizowane elementy aranżacyjne i zdobne detale.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok