Kuchnia nowoczesna i jej oświetlenie to temat złożony i ciekawy. Postęp nowych technologii spowodował, że już od kilkunastu lat mamy powszechnie dostępne energooszczędne i trwałe źródła światła, więc możliwości w tym zakresie są nieomal nieograniczone. Rozważmy dwa aspekty tego zagadnienia: bogactwo funkcji oświetlenia w kuchni oraz różnorodność barwy światła. Spróbujmy usystematyzować i krótko omówić funkcje, które może pełnić światło w nowoczesnej kuchni.

Oświetlenie ogólne pomieszczenia

Jak w każdym pomieszczeniu mieszkalnym, ulokowane jest zazwyczaj na suficie w centralnym miejscu, żeby światło docierało w miarę równomiernie do każdego zakątka. Jego natężenie nie jest zbyt duże- może wynosić około 100 lx (luksów), mierzone przy podłodze. Jednak już na jadalnianym stole powinno być dwa razy większe- 200 lx. Przy takim natężeniu nie jesteśmy jednak w stanie pracować. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie dodatkowej lampy nad miejscem do spożywania posiłków, jeśli takie znajduje się w kuchni.

Zdj. Kuchnia Bristol, marka Halupczok

Nowoczesna kuchnia- wskazówki oświetlenia blatów roboczych

Dobre oświetlenie miejsc pracy w kuchni nowoczesnej jest kwestią kluczową. Powszechnie przyjmuje się, że dla blatów roboczych natężenie powinno oscylować wokół około 300 lx. Najprościej jest, jeśli mamy szafki dolne i górne, wówczas do dolnego korpusu górnych szafek mocowane są źródła światła. Najlepiej, gdyby to oświetlenie było równomierne. Uzyskamy je montując np. liniowe lampy z taśmą. Mogą być one widoczne lub wpuszczone w korpus szafki. Możemy także wykorzystać dostępne na rynku rozwiązania, które w nowoczesnej kuchni odnajdują się znakomicie- podświetlane dna szafek, które świecą całą powierzchnią. Niewątpliwie nowoczesne oświetlenie kuchni podnosi nie tylko jej funkcjonalność, ale i komfort użytkowania. Sensorycznie, a więc bezdotykowo włączane światło tuż nad blatem kuchennym, pozwala w szybki i łatwy sposób oświetlić przestrzeń roboczą, nawet gdy jesteśmy w ferworze prac. Takie właśnie rozwiązanie zastosowano w projekcie kuchni Madera, któremu bliżej przyjrzeć się można w salonie krakowskim i katowickim.

Zdj. Kuchnia Madera, Halupczok

Oświetlenie funkcjonalne, miejscowe

Tutaj szerokie pole do popisu mają projektanci wnętrz. Oświetlić można wnętrze niemal każdej szafki i szuflady w taki sposób, żeby światło zapalało się po otwarciu frontu. Osobnym tematem jest oświetlenie witryn- szafek przeszklonych, czy z innymi frontami częściowo lub całkowicie przeziernymi, które po podświetleniu wyglądają bardzo estetycznie. Podświetlenie szuflad i szafek jest szczególnie przydatne wieczorami. Do oświetlenia funkcjonalnego miejscowego możemy też zaliczyć podświetlenia uchwytów.

Zdj. Kuchnia Eleganza, Halupczok

Oświetlenie estetyczne – podświetlenia i inne dekoracyjne triki

Podświetlenia mogą dotyczyć elementów mebli, takich jak cokoły, uchwyty, ale także podświetlanie powierzchni dekoracyjnych paneli itp. Jako przykład możemy podać front wyspy kuchennej w kuchni Liguria, wykonany z naturalnego łupka na laminacie (fornir kamienny). Z niejednorodnej, chropowatej powierzchni światło doskonale wydobywa wszelkie atuty. Ciekawym przykładem podświetleń dekoracyjnych są uchwyty podświetlane w kuchni Siena. Jest to rozwiązanie opatentowane marki Halupczok. Uchwyty w postaci podświetlanej wstawki szklanej są zasilane niskonapięciową, bezkablową instalacją elektryczną.

Poznaj bliżej kuchnię Siena

Zdj. Kuchnia Liguria, Halupczok

Kuchnia nowoczesna a barwa światła

Temperatura barwowa określa jak „ciepłe” jest światło. Jest wyrażana w Kelwinach. Im wyższa wartość- tym światło jest zimniejsze i bielsze, im wartość niższa- tym światło cieplejsze i bardziej żółte. Dla zobrazowania: płomień świecy ma 1500 K, a światło dzienne 5500- 7000 K. Najbardziej popularną i uniwersalną jest barwa biała (około 4000K). Jest to rodzaj bardzo zbliżony do światła naturalnego, dobrze oddający kolory we wnętrzu. Pamiętajmy, żeby nie mieszać różnych temperatur barwowych oświetlenia w jednym pomieszczeniu, nie wygląda to dobrze. Jeśli jesteśmy miłośnikami światła bardzo ciepłego lub bardzo zimnego, koniecznie skorzystajmy z porad projektanta, gdyż nie każdy kolor światła będzie nam dobrze współgrał z wybranymi kolorami mebli czy ścian.

Zdj. Kuchnia Fenice, Halupczok

Jeśli jednak chcielibyśmy zachować obie te barwy, warto przeanalizować rozwiązanie jakie zastosowano w kolekcji mebli kuchennych Fenice. Tutaj oświetlenie włączane jest elektrycznie za pomocą pilota, dzięki któremu mamy możliwość zarządzania podświetleniami poszczególnych części kuchni. Istnieje możliwość zarówno wygaszenia jednych i pozostawienia rozświetlonych pozostałych, jak również zmiany natężenia światła oraz samej barwy z zimnej do ciepłej.

Dowiedz się więcej o świetlnych rozwiązaniach w kuchni