main image: Kuchnia w stylu włoskim- pomysły na aranżacje
Wspaniałe, pełne słońca krajobrazy, w których zieleń wzgórz miesza się z architektonicznym kunsztem i błękitem morza, doskonałe potrawy, szlachetne trunki i wszechobecny aromat doskonałej, włoskiej kawy. Z tym kojarzą się Włochy. A czym charakteryzuje się kuchnia w stylu włoskim? Z pewnością z rodzinnym gwarem, przepełnionym zamiłowaniem do gotowania. Z funkcjonalnie wyposażoną przestrzenią, będącą kulinarnym królestwem. Wspólny posiłek jednoczy, musi więc mieć doskonałą oprawę. Prezentujemy trendy wnętrzarskie, wyróżniające Półwysep Apeniński, zarówno w stylistyce klasycznej, jak i nowoczesnej. Podpowiadamy jak przenieść je na rodzimy grunt.

EuroCucina – kuchenne trendy prosto z Włoch

Niewątpliwie Włochy,  jako kolebka designu przewodzą w zakresie wyznaczania trendów wnętrzarskich. EuroCucina to międzynarodowa wystawa mebli kuchennych, odbywająca się w Mediolanie co dwa lata w ramach wydarzenia Salone del Mobile. To wyczekiwane przez miłośników niebanalnie zaprojektowanych przestrzeni, kilkudniowe święto wzornictwa odbywa się od 1974 r. Jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla architektów i projektantów wnętrz z całego globu. To tam prezentowane są wzornicze perełki, innowacyjne technologie urządzeń kuchennych, a wszystko to kreuje  najnowsze wnętrzarskie trendy. Stają się one dla całego niemalże świata, a na pewno Europy drogowskazem dla twórczego działania w zakresie aranżacji wnętrz kuchennych.

Kuchnia w stylu włoskim to jedna z wielu kategorii, eksponowanych podczas imprezy. Znajdziemy tam również meble i sprzęty kuchenne towarzyszące kuchni jak jadalniane stoły, przeszklone witryny, czy zaawansowane technologicznie urządzenia domowe do zabudowy. Ostatnia edycja targów EuroCucina, odbyła się w ramach 60. jubileuszowej edycji Salone del Mobile. Ta z kolei przyciągnęła blisko 2175 wystawców, 600 młodych projektantów i ponad 260 tysięcy zwiedzających ze 173 krajów. Poznajmy podejście do projektowania wnętrz kuchennych i trendy meblarskie, jakie tam zaprezentowano.

Kuchnia w stylu włoskim – najnowsze trendy z Eurocucina

  • Kuchnia otwarta, jako wiodący układ mebli kuchennych. Zaakcentowanie kuchni jako najważniejszego pomieszczenia w domu. Kuchnie przestały być wyłącznie funkcjonalnymi pomieszczeniami, a stały się domowymi centrami, miejscami spotkań towarzyskich. Hołd odrodzeniu domowego ogniska sprawił, że kuchnia ma być przestrzenią połączoną z salonem czy jadalnią, wielofunkcyjną i profesjonalną.
  • Dominacja kuchni z wyspą lub półwyspem,  jako naturalna konsekwencja otwarcia na pozostałą część mieszkalną. Coraz większą popularnością cieszy się również kuchnia narożna oraz mała i kompaktowa, idealna do niewielkich przestrzeni.
  • Przewaga stylistyki współczesnej,  czyli pełne otwarcie na kuchnie nowoczesne i minimalistyczne o prostych liniach. Subtelnie sygnalizowane jest odejście od kuchni stylizowanych – klasycznych i rustykalnych.
  • Innowacje technologiczne. Współczesne kuchnie włoskie powinny  być wyposażone w inteligentne systemy typu smart home, naszpikowane zaawansowanymi innowacyjnymi technologiami nowej generacji i mobilnymi rozwiązaniami, a wszystko to w służbie funkcjonalności i maksymalnej wydajności sprzętów.
  • Łatwość użytkowania. Kuchnia w stylu włoskim to przestrzeń urządzona tak, by dzięki zapewnieniu optymalnej ergonomii była praktyczna i przyjazna w codziennym użytkowaniu.
  • Najmodniejsza kolorystyka to metaliczne odcienie: brąz, miedź, złoto, aluminium czy stal, zestawione w kontraście z bielą lub czernią lub ciemną szarością . A czerń, szarość i biel są nadal bardzo popularne. Pojawiają się w teksturach od jednolitych kolorów (matowych lub błyszczących) po określone wykończenia materiałów: grafit, stiuk, lub beton. Pojawia się również amarantowa czerwień i oliwkowa zieleń .
  • Drewno to wciąż popularny naturalny surowiec we wszystkich swoich rodzajach i kolorach. Pojawia się w połączeniu z ciemnymi barwami, które tworzą nowoczesne i designerskie wnętrze.

Kuchnia styl włoski – inspiracje

Trendy, jak moda są dość kapryśnie, zmieniają się bowiem cyklicznie, nierzadko zataczając koło. Marka Halupczok uważnie śledzi ewolucję trendów w aranżacji wnętrz. Analizuje je przez pryzmat swojego bogatego doświadczenia w branży meblarskiej i potrzeb swoich klientów. Adaptuje, przekładając na język współczesnego wzornictwa jedynie te, które przetrwają. Ponieważ najważniejsza jest świadomość, że firma nie tworzy mebli tylko na chwilę. Nie tylko uniwersalne, ponadczasowe wzornictwo daje tę pewność, ale i właściwości użytkowe oraz trwałość materiałów. Kuchnie skandynawskie, w stylistyce hygge, japandi czy kuchnia w stylu włoskim – powstaniu ich wszystkich przyświeca misja służenia przez lata. Niewątpliwie, wyrafinowany, elegancki design, doskonała jakość materiałów, kunsztowne rzemiosło wypełnia je idąc w parze z funkcjonalnością. Według takiej receptury powstają modele kuchni, które są syntezą eleganckiego kształtu i kreatywności. Poznajmy kilka z nich w nowoczesnej włoskiej stylistyce.

Nowoczesna kuchnia w stylu włoskim – Madera

W projekcie kuchni Madera odnaleźć można wiele alegorii do nowoczesnej stylistyki włoskiej. Naturalne materiały odgrywają w jej projekcie wiodącą rolę, nie tylko estetyczną. Naturalne drewno i spiek kwarcowy o urokliwym, nieco surowym deseniu dają wrażenie obcowania z przyrodą. Koloryt dębowych, nieregularnie falowanych frontów meblowych doskonale koresponduje z barwą wyspy kuchennej, o imponującym wzorze. Zgodnie z najnowszymi trendami kolorystycznymi, metaliczny odcień grafitu pojawił się na mobilnych frontach szafek wysokich oraz froncie wyspy. Godnym uwagi jest fakt, że ich koloryt przypomina oksydowaną stal. Niewątpliwie to zestawienie barw drewna, stali i kamienia tworzy nowoczesne wnętrze, w ciepłym klimacie.

Ta nowoczesna kuchnia z wyspą została zaprojektowana tak, aby była ergonomiczna i funkcjonalna. Na jednym z wierzchołków trójkąta roboczego, dzielącego kuchnię na pięć stref roboczych, umieszczono płytę grzewczą. Wkomponowano ją w kamienny blat wyspy kuchennej i skryto pod dodatkowym mobilnym blatem z naturalnego dębu. Tutaj ulokowana jest strefa przygotowania i gotowania. Kolejny wierzchołek oparto na zlewie kuchennym, ulokowanym na blacie roboczym, wyznaczającym strefę zmywania. Na trzecim krańcu trójkąta zaplanowano strefę chłodzenia i przechowywania w postaci lodówki i zamrażalki. Pojemne szafki i szuflady, wyposażone w drewniane organizery oraz ruchome półeczki na kuchenne akcesoria, zawieszone tuż nad blatem roboczym dodatkowo akcentują walory praktyczne.

Systemy świetlne na froncie wyspy kuchennej oraz nad blatem roboczym, częściowo uruchamiane sensorycznie, czyli bez konieczności bezpośredniego dotyku, eksponują innowacyjną stronę projektu. Madera efektownie łączy estetyczną finezję z pomysłowością rozwiązań. Co niewątpliwie sprawia, że ta kuchnia w stylu włoskim to elegancko i komfortowo wyposażona przestrzeń dla kulinarnych przedsięwzięć. Warto zwrócić uwagę na otwarty układ mebli w kuchni Madera. Niewątpliwie, pozwala ulokować ją w centralnym miejscu przestrzeni mieszkalnej, gdzie strefę kuchenną i wypoczynkową wydziela wyspa kuchenna.

Postpandemiczne trendy w aranżacji wnętrz

Ponieważ okres pandemii koronawirusa wpłynął w skali globalnej na zmianę stylu życia wielu społeczeństw, nie pozostał też bez znaczenia dla trendów w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Kuchnia stała się przestrzenią wielofunkcyjną, nie tylko przeznaczoną do przygotowywania i spożywania posiłków, ale przede wszystkim miejscem pracy, nauki czy relaksu. W ten sposób utrwalił się trend traktujący kuchnię jako wielofunkcyjne wnętrze, w którym harmonijnie przenikają się domowe przestrzenie. Kuchnia i salon stały się zatem jednym środowiskiem, płynnie zmieniającym się w zależności od potrzeb. Rolę ich łącznika nadano wyspie kuchennej i półwyspowi kuchennemu. Rzutowało to na stylistykę mebli kuchennych. Pojawiła się tendencja do stosowania frontów meblowych bezuchwytowych, zamiast z uchwytami. Bezsprzecznie celem tego stało się zmaksymalizowanie stylistycznej harmonii wspólnej przestrzeni  – kuchennej i wypoczynkowej.

Dodatkowo, aby stylistycznie urozmaicić przestrzeń mieszkalną –  kuchnie w stylu włoskim zaczęto wyposażać w mobilne rozwiązania. Bezsprzecznie pozwalają one kreować ich wygląd nie tylko wedle potrzeb domowników, ale ich nastroju. Balansowanie pomiędzy minimalistyczną stylistyką (gdy ruchome systemy są zamknięte), a bogatą, a nawet eklektyczną (gdy mobilne elementy są otwarte) tego samego wnętrza, stało się możliwe. Większy nacisk położono również na multi-funkcjonalność tych rozwiązań. Przy takim założeniu na przykład wysuwany blat z wyspy kuchennej stanowi stolik kawowy. Ale także miejsce do pracy zdalnej lub nauki, lub służyć jako dodatkowa przestrzeń robocza. Mobilność i multi-funkcjonalność stały się kluczem do projektowania wnętrz, które są różnorodne stylistycznie i o wielu praktycznych rolach.

Poznaj wskazówki jak urządzić kuchnię bezuchwytową

Otwarta nowoczesna kuchnia w stylu włoskim – Fenice

Zgodnie z dominującymi trendami kuchnia w stylu włoskim jest otwarta, tak jak układ mebli w nowoczesnej kuchni Fenice. Harmonię pomiędzy przestrzenią kuchenną i salonu oparto tutaj  na wyspie kuchennej w oszałamiającej kolorystyce, choć o dość minimalistycznej formie. Bezsprzecznie, piękno jej estetyki kryje się w prostych liniach, subtelnym użyleniu na ciemno – czekoladowym tle oraz barwie terakoty na frontach dolnych szafek wyspy kuchennej.

 

Funkcjonalność – walor przewodni

Niewątpliwie za funkcjonalne walory wyspy odpowiada skośnie wysuwany mobilny blat, skrywający dobrze uporządkowaną przestrzeń z przegródkami na drobne kuchenne bibeloty. Pojemne cztery szuflady z przodu wyspy z pewnością przypadłyby do gustu niejednemu miłośnikowi kuchennego ładu z Półwyspu Apenińskiego. W związku z tym, że współczesne trendy w kuchniach nowoczesnych wspierają minimalistyczną formę, okapy, płyty grzewcze i zlewozmywaki kuchenne są subtelne, niemalże niewidoczne. Nie inaczej jest w kuchni Fenice, gdzie zlew kuchenny zdaje się stanowić z nią jedność. Wykonano go bowiem z tożsamego materiału, co całą wyspę kuchenną. Idąc tym tropem włoscy architekci i projektanci wnętrz sięgają w swoich projektach po inne rozwiązania. Pojawiają się wysokie szafy cargo czy szafy o masywnych, chowanych skrzydłach. Dyskretnie i elegancko można przechowywać w nich naczynia, garnki i produkty spożywcze.

W kolekcji Fenice pojemną szafę cargo, której otwarcie zintegrowano z frontem meblowym, estetycznie urozmaica tkanina z regularnym wzorem. Niewątpliwie w przeciwieństwie do kuchni glamour, gdzie pochłaniacze obok podstawowej funkcji pełnią rolę dekoracyjną, Fenice wyposażono w podsufitowy, minimalistyczny okap. Niewątpliwie, idealnie wpisuje się w nowoczesną stylistykę kuchni. Mobilne rozwiązania, dające swobodę w kreowaniu przestrzeni kuchennej to przede wszystkim chowane jesionowe drzwi o imponującym usłojeniu. Za nimi kryje się ruchomy front meblowy ze spieku kwarcowego, który oparto na autorskim systemie otwierania. Ten z kolei odsłania ogrom miejsca na kuchenne akcesoria. Niezbędne są podczas gotowania typu przyprawy, deski do krojenia czy butelki z oliwą. Warto zwrócić uwagę, że dzięki ruchomym elementom stylistyka kuchni może się zmieniać, w zależności od potrzeb domowników.

Poznaj inne aranżacyjne pomysły na kuchnie otwarte

Czym charakteryzuje się klasyczna kuchnia w stylu włoskim

Jeśli drzemie w nas esteta ceniący tradycyjne, autentyczne rzemiosło i meble z duszą rzemieślnika, które je tworzył, to klasyczna kuchnia w stylu włoskim jest idealnym wyborem. Choć najnowsze trendy w aranżacji wnętrz optują za nowoczesnością, to nadal wiele włoskich domów wypełniają kuchnie rustykalne, w sielskim i ciepłym klimacie. Dominuje w nich jasna kolorystyka, która w zestawieniu z naturalnym drewnem i kamieniem daje oszałamiający efekt. Klasyka we włoskim wydaniu lubuje się w kunsztownych zdobieniach, niejednokrotnie wykonanych metodą manualną. Tak powstałe tradycyjne kuchnie wyróżnia rzemieślnicza dusza solarza, który pracował nad meblami zostawiając w nich „odrobinę” siebie. Znajdziemy tu więc dekoracyjne detale jak ozdobne szprosy, ażurowe lub przeszklone elementy, liczne frezowania, zdobne listwy wykończeniowe i szerokie pilastry.

Układ mebli jest otwarty, kuchnie w kształcie litery U lub L, bo i przestrzeń przeznaczona pod kuchnię jest imponująca. Kuchni z wyspą, lub półwyspem towarzyszy masywny stół mieszczący nawet do kilkunastu członków włoskiej familii.  Zabudowa wysoka, wzbogacona o stiuki, wnęki lub łuki tworzy idealne kreatywne pole dla kulinarnych przedsięwzięć. Godnym uwagi jest fakt, że kuchnia w stylu włoskim starzeje się wraz z domownikami. Co oznacza, że każda rysa powstała przez lata podczas codziennego użytkowania czy odkształcenie drewna, które nieustannie pracuje, są cenną pamiątką. A kuchnia milczącym świadkiem wspaniałych rodzinnych chwil, wartych pamiętania. Wspólnego gotowania i smakowania czy radości z pierwszego udanego kulinarnego eksperymentu dziecka. W kuchni, której blaty, meble czy urządzenia kuchenne są w nienaruszonym stanie, nieskazitelnie doskonałe- nie bije serce włoskiej rodziny.

Tradycyjny styl włoskiej kuchni Bristol

Tradycyjne kuchnie włoskie  przypominają stylem kuchnie rustykalne,  które zachwycają kunsztownie wykonanymi zdobieniami mebli, frezowanymi krawędziami blatów i dekoracyjnymi dodatkami. Wszystko to wnosi do wnętrza ciepłą, sielską atmosferę, sprzyjającą wspólnemu spędzaniu chwil. Takim klimatem wypełniona jest Bristolbiała kuchnia w stylu włoskim, urzekająca stolarską perfekcją. Idealnie wpisuje się  gusta  mieszkańców słonecznej Toskanii, gdzie kamiennym domom średniowiecznych miasteczek,  towarzyszą winnice o wielopokoleniowej tradycji.  W tej kuchni z wyspą prym wiedzie kolorystyczne trio oparte na bieli, odcieniu grafitu i barwie naturalnego drewna. Wszystko wypełniają promienie słońca, odbijające się w przeszklonych, kunsztownych witrynach. Światło to podstawa, włoskie kuchnie muszą być jasne i ciepłe.

Stylizowane detale

Jak przystało na wnętrza z tego rejonu Włoch, w kuchni Bristol wyeksponowano dębowy panel świetlny. Niewątpliwie, nawiązuje on do tradycyjnego belkowania w średniowiecznych włoskich kuchniach. Dekoracyjne detale inspirowane architekturą minionych epok zachwycają wdziękiem i kunsztem wykonania. Ozdobne szprosy, ażurowe elementy oraz szerokie pilastry skrywające szafki cargo i wygodne szuflady na przyprawy, tworzą idealną przestrzeń dla kreatorów włoskich przysmaków.

Stylizowane mosiężne uchwyty białych frontów meblowych, intrygujący wzór blatów oraz przeszklone narożne szafki sprawiają, że proste kuchenne czynności, zyskują tutaj wymiaru estetycznego. Wyspa kuchenna to serce tej włoskiej kuchni, skupiające wokół siebie domowników i ich przyjaciół. Przestronny blat umożliwia kilku osobom jednoczesną pracę w kuchni. Niewątpliwie, dębowy blat stołu, obok funkcji stolika kawowego, pełni rolę dodatkowej przestrzeni roboczej. Wyposażenie kuchni czyni z niej przyjazną i łatwą w użytkowaniu przestrzeń. Zaplanowano je z myślą o pasjonatach gotowania, nie tylko z Włoch. Drewniane półeczki z dedykowanym miejscem na kolekcję przypraw oraz krajalnica do wędlin, ukryta z jednej z szuflad wyspy kuchennej są tego  świetnym przykładem.

Polecamy artykuł „Kuchnia rustykalna – jak uzyskać przytulną i sielską atmosferę”. 

Reasumując, szukając odniesień do stylistyki włoskiej, w nowoczesnym lub klasycznym ujęciu, warto postawić na szlachetne materiały i wysublimowany design. Niewątpliwie, rozwiązania dobrać tak, by w maksymalny sposób czyniły z kuchni przyjazne i łatwe w użytkowaniu wnętrze. Funkcjonalność bowiem to drugie imię kuchni w stylistyce włoskiej. Po więcej inspiracji wnętrz kuchennych warto sięgnąć do portfolio realizacji Halupczok, by z całego spektrum kuchni, wybrać dla siebie tę wymarzoną.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok