main image: Kuchnia w kształcie litery U
Projektując kuchenne wnętrza mamy do dyspozycji wiele układów mebli w zabudowie kuchennej. Decydując się na określoną aranżację powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę kształt i wielkość pomieszczenia wygospodarowanego pod kuchnię, a także potrzeby domowników – ich styl życia oraz upodobania. Ergonomia i funkcjonalność jest tutaj równie ważna jak walory estetyczne. Dziś pod lupę weźmiemy bardzo praktyczną kompozycję jaką jest kuchnia w kształcie litery U. Do jakich przestrzeni się nadaje i na co należy zwracać uwagę przy projektowaniu zabudowy kuchennej w tym układzie?

Różne układy mebli kuchennych

Na początek, w ramach wstępu przyjrzymy się ogólnie wszystkim popularnym typom układów mebli w kuchni. Jednym z najprostszych kompozycji jest zabudowa jednorzędowa, która swoje zastosowanie znajduje w małych pomieszczeniach. Może to być aneks kuchenny lub rząd szafek w wąskim i ciasnym pomieszczeniu – w sam raz do kawalerki i mikro apartamentu. Zabudowy jednorzędowe często są też wykorzystywane w pokojach socjalnych w biurowcach. Z pozoru proste do zaprojektowania, zabudowy jednorzędowe wymagają nieco uwagi jeśli chodzi o rozplanowanie umieszczenia wszystkich niezbędnych urządzeń AGD, tak aby zachować wygodę i ergonomię pracy w kuchni. Nieco bardziej rozbudowaną wersją tego układu jest zabudowa dwurzędowa. Więcej o tym zagadnieniu pisaliśmy w tym tekście, zachęcamy do lektury.

Zabudowa dwurzędowa – uniwersalne rozwiązanie?

Kuchnia z dwoma rzędami mebli, ułożonych w dwóch równoległych liniach to rozwiązanie bardzo praktyczne i łatwe w aranżacji. Nadaje się do długich i wąskich pomieszczeń, jak i salonów z otwartą kuchnią, gdzie drugi rząd może stanowić wyspę kuchenną i zgrabnie oddzielać przestrzeń kuchenną od miejsca do wypoczywania. Zabudowa w kształcie litery U, o której zaraz napiszemy szerzej, to nieco odmieniona wersja tego układu. Dwa rzędy mebli kuchennych złączone są prostopadłym łącznikiem w postaci dodatkowego rzędu szafek. To rozwiązanie w sam raz do wąskiej kuchni z oknem, jak i do kuchni otwartej na salon.

Kuchnia w kształcie litery U Rivoli marki Halupczok
Zdj. Przykład zabudowy dwurzędowej – minimalistyczna kolekcja Rivoli marki Halupczok to idealna propozycja dla miłośników minimalistycznego designu.

Zabudowa w kształcie litery U

Taki rodzaj zabudowy pozwala na maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, bowiem trzy ściany mogą zostać zabudowane i wykorzystane. Do tego dochodzi bardzo dobra ergonomia pracy. Osoba przyrządzająca posiłek w łatwy sposób może dostać się do wszystkich urządzeń, ma większość szafek i przyborów kuchennych pod ręką. Dzięki temu skraca się czas poświęcony na przygotowania, gotowanie i sprzątanie miejsca pracy. Niewątpliwie ze względu na te atuty, kuchnia w literę U to jedno z najpopularniejszych rozwiązań dla funkcjonalnego wnętrza, często wybierane przez klientów, jak i polecane przez projektantów zabudowy kuchennej.

Nowoczesna kuchnia w kształcie litery U

Kuchnia w kształcie litery U to rozwiązanie stworzone dla miłośników nowoczesnych projektów. Stwarza bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jest jednak kilka zasad, których warto przestrzegać w przypadku przygotowywania planu zabudowy. Niewątpliwie najważniejszym aspektem takiego pomieszczenia jest umiejętne wyważenie całej kompozycji. Należy tak dobrać meble, aby nie przytłaczały domowników. Unikajmy budowania twierdzy z szafkami pod sufit z każdej ze stron. Nie otaczajmy się też zbyt dużą liczbą sprzętów nagromadzonych w jednym punkcie. Należy znaleźć złoty środek, przeplatając szafki kuchenne z przeszklonymi witrynkami i otwartymi półkami, lub po prostu zostawiając pustą przestrzeń. Pozwoli to złapać trochę oddechu i powiększyć optycznie pomieszczenie. Przy urządzaniu kuchni warto pamiętać o regułach związanych z trójkątem roboczym. Pisaliśmy już o tym wcześniej w tym artykule.

Jak urządzić kuchnię w kształcie litery U z wyspą?

Kuchnia w kształcie litery U z wyspą to bardzo popularna kompozycja gdy mówimy o kuchniach otwartych na salon. Wyspa będzie idealnie oddzielać strefy gotowania i wypoczynku. Jednocześnie może pełnić funkcję stołu jadalnianego lub barku. Dodając do tego nowoczesne, wygodne hokery zyskamy wspaniałą przestrzeń do spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Zamiast wyspy możemy wstawić kompatybilny z wystrojem stół, który z pewnością jest rozwiązaniem bardzo praktycznym.

Kuchnia w kształcie litery U z oknem?

Bardzo ciekawie można zaaranżować pomieszczenie z oknem. Naturalne światło słoneczne pięknie rozświetli pomieszczenie i wyodrębni dekoracyjne fronty szafek, można więc nieco puścić wodze fantazji jeśli chodzi o barwę i deseń zabudowy kuchennej. Jeśli chodzi o rozplanowanie przestrzeni roboczej w układzie takim jak kuchnia w kształcie litery U z oknem, mamy do wyboru kilka opcji. Projektanci sugerują, aby przy oknie wygospodarować puste miejsce na blacie. Dzięki światłu padającemu przez okno, blat będzie bardzo dobrze oświetlony, co zdecydowanie wspomoże pracę przy przygotowywaniu posiłków. Kolejną możliwością jest umieszczenie przy oknie zlewozmywaka – rozwiązanie to jest wybierane przez wielu klientów. Ładny widok z okna z pewnością umili czynności porządkowe, do których zalicza się zmywanie.

Kuchnia w kształcie litery U z oknem – wyzwania aranżacyjne

Jeśli decydujemy się na umieszczenie zlewozmywaka obok okna, należy pamiętać, aby kran był zamontowany w sposób, który nie przeszkadza w otwieraniu okna. Dostępne na rynku rozwiązania pomagają obejść ten problem. Renomowani producenci wyposażenia kuchennego w swojej ofercie posiadają specjalne, dedykowane baterie podokienne. W zależności od preferencji, dostępne są modele, które można składać lub chować. Pamiętajmy też aby nie stawiać przy oknie zbyt wielu urządzeń małego AGD, to również może przeszkadzać w użytkowaniu przestrzeni roboczej. Nie jest najlepszym rozwiązaniem umieszczania płyty grzewczej w tym miejscu, szczególnie jeśli okno ozdobione jest firankami. Chodzi także o ewentualne podmuchy wiatru z zewnątrz, które mogą przeszkadzać w gotowaniu, jeśli używamy palników gazowych.

Kuchnia w literę U – pomysłowe i funkcjonalne aranżacje

Jeśli zależy nam na jasnej, otwartej kuchni to warto rozważyć rezygnację z górnej zabudowy lub umieścić szafki ścienne tylko po jednej stronie kompozycji, jaką jest kuchnia w literę U. Trzeba też pamiętać o tym, aby wszystkie szafki, szczególnie te narożne, sprawnie się otwierały – musi być dla nich odpowiedni zapas miejsca. Należy też pamiętać, aby zachować odpowiednią odległość między dwoma równoległymi rzędami szafek dolnych. Odstęp między nimi powinien wynosić przynajmniej 90 cm. Chodzi o to, aby zapewnić sprawne mijanie się dwóch osób, oraz o to, aby łatwo można było wysuwać dolne szuflady.

Kuchnia w literę U – zmodyfikowana wersja

Pisząc o o takim układzie mebli jak kuchnia w literę U należy też wspomnieć o jej nieco odmiennej wersji, którą nazywamy literą C. Różnica w obu kompozycjach polega na tym, że w przypadku drugiego wariantu, łącznik stanowi dłuższy element zabudowy kuchennej. Jest to zdecydowanie rzadziej spotykany układ. Głównie jest tak dlatego, że nie każde pomieszczenie nadaje się do takiej aranżacji, i trudniej jest idealne zaprojektować idealne rozmieszczenie wszystkich szafek i sprzętów. Kuchnia w literę C będzie dobra dla dużych wnętrz i będzie o wiele bardziej funkcjonalna i ergonomiczna jeśli urozmaicimy ją o wyspę.

Odpowiednie oświetlenie a kuchnia w kształcie litery U

Temat oświetlenia pomieszczenia jakim jest kuchnia w kształcie litery U tylko z pozoru jest błahy. Sprawa wydaje się prosta, gdy mam do czynienia z kuchnią z oknem, za dnia światło słoneczne może wspaniale rozświetlić wnętrze. Mimo wszystko, jedna lampa sufitowa na środku pomieszczenia nie będzie wystarczającym rozwiązaniem. Z racji występowania blatu aż z trzech stron, zawsze stojąc przy powierzchni roboczej będziemy mieć lampę za plecami. Dlatego wymagane jest dodatkowe oświetlenie, na przykład umieszczone pod szafkami górnymi, lub w postaci dodatkowych lamp sufitowych wiszących nad blatem. O tym jak powinno się dobierać oświetlenie do kuchni pisaliśmy w tym poradniku.

Kuchnia w kształcie litery U – dobry projekt podstawą sukcesu

Aby idealnie zaplanować wnętrze kuchenne, zarówno pod kątem funkcjonalności i ergonomii, jak i pod względem estetycznym, warto skorzystać z doradztwa specjalistów. Z pewnością kuchnia jest inwestycją na długie lata – szacuje się, że remont tego pomieszczenia przeprowadzamy raz na 15-20 lat. Dlatego też wszelkie przedsięwzięcia związane z modernizacją zabudowy kuchennej powinny być konsultowane z doświadczonym projektantem lub architektem. Nasz zespół doradczy Halupczok z przyjemnością doradzi i zaproponuje optymalne rozwiązania oparte o indywidualne potrzeby klientów i ich upodobania względem wyglądu mebli na wymiar.

Oferta marki Halupczok – kuchnia w każdym kształcie

Ogromną zaletą mebli projektowanych na wymiar jest to, że można je dostosować do dowolnego wnętrza – o każdym kształcie i metrażu. Dzięki temu można maksymalnie wykorzystać i zagospodarować dostępną powierzchnię, od podłogi, aż po sam sufit. Kuchnia na wymiar oferuje niesamowitą wygodę, zapewnia estetykę i optymalizację miejsca na przechowywanie przyborów i sprzętów kuchennych. Mimo, że meble na wymiar są droższe od gotowych rozwiązań, to jest to niewątpliwie najlepsza opcja, szczególnie dla osób, które uwielbiają eksperymentować ze sztuką kulinarną i dużo czasu spędzają na przygotowaniu posiłków.

Zobacz gdzie mieszczą się nasze salony firmowe i zobacz nasze kolekcje mebli kuchennych na poziomie premium.

Ponadczasowe projekty na poziomie premium

Perfekcyjne dopasowanie, wyjątkowe poczucie smaku i stylu, a jednocześnie tchnienie powiewu nowoczesności – wszystko to znaleźć można w niezwykłych kuchniach Halupczok. W naszej pracy dokładamy wszelkich starań, aby tworzyć kroje doskonałe, które na stałe wpisują się w charakter, emocje i przeżycia wszystkich domowników. Poranna kawa nigdzie nie smakuje tak, jak w kuchni z unikatową koncepcją. To właśnie rozmaitość wzorów, faktur i materiałów tworzy wysublimowane rozwiązania naszych projektantów, którzy każdego dnia sięgają do swojej wyobraźni po jeszcze więcej. Nowoczesne kuchnie marki Halupczok są odzwierciedleniem właśnie tej niesamowitej imaginacji. Dzięki wsłuchaniu się w wizje naszych klientów, możemy tworzyć nowoczesne kuchnie ukształtowane na miarę przyszłości. Zapraszamy do naszych firmowych salonów, aby zobaczyć na własne oczy dlaczego warto zainwestować w nasze kolekcje.

Zobacz najnowsze kolekcje mebli kuchennych marki Halupczok.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok