Przy podejmowaniu decyzji na temat wyboru mebli kuchennych do naszego nowego mieszkania lub domu musimy w pierwszej kolejności rozważyć jaki układ mebli w kuchni będzie najbardziej optymalny dla wyznaczonego pomieszczenia. Jak układ mebli może wpływać na pracę w przestrzeni kuchennej? Jakich zasad bezwzględnie powinniśmy przestrzegać przy aranżacji wnętrza? Jakie są dobre praktyki, którymi warto się kierować? W niniejszym artykule postaramy się zgłębić to zagadnienie jak najbardziej wnikliwie.

Jak rozmieszczenie mebli w kuchni wpływa na jej funkcjonalność?

Rozmieszczenie mebli w kuchni, niezależnie od rozmiarów i kształtu pomieszczenia, to bardzo ważne zagadnienie. W końcu to miejsce, w którym spędzamy większość dnia – gotujemy, myjemy, a czasem nawet pracujemy. To w jaki sposób zagospodarujemy przestrzeń znacząco wpłynie na komfort naszego życia. Wysokość mebli, odpowiednie odległości między sprzętami oraz ich rozmieszczenie – wszystko to wpływa na nasze poczucie wygody. Dlatego tak bardzo ważną kwestią jest ergonomia.

Układ mebli w kuchni na przykładzie projektu Fenice
Zdj. Zachwycająca zabudowa kuchenna z linii Fenice to przykład rozmieszczenia mebli w kształcie litery L z wyspą w centralnym miejscu pomieszczenia. Fot. Halupczok.

Ergonomia pracy w kuchni

Aby dokładnie zgłębić pojęcie ergonomii w kuchni, należy najpierw wyjaśnić co dokładnie oznacza to zagadnienie. Otóż ergonomia to przede wszystkim zapewnienie optymalnych warunków w miejscu pracy dla danej osoby, ułatwienie funkcjonowania na konkretnej przestrzeni, oparte na dopasowaniu do anatomicznej budowy człowieka. W jakim sensie? Na przykład biorąc pod uwagę jego wzrost, prawo i leworęczność czy inne potrzeby wynikające z naszej fizjonomii i zakresu ruchu.

Ergonomiczny układ mebli w kuchni

Co więc oznacza ergonomia pracy w kuchni? Chociażby to, że wszystko powinno być rozmieszczone tak, aby było w zasięgu naszej ręki, wygodnie i bezpieczne. Dlatego też przy wykonywaniu projektu kuchni, designerzy biorą pod uwagę takie czynniki jak rozmiar przestrzeni roboczej (blat kuchenny), rozmieszczenie poszczególnych sprzętów kuchennych, wysokość mebli (wysokość blatu i wysokość szafek w zabudowie górnej), a także podział na określone strefy w kuchni. Podsumowując, praca w kuchni powinna być zorganizowana tak, aby była prosta, łatwa i przyjemna.

Strefy w dobrze zaprojektowanej kuchni – strefa przechowywania

Przy okazji planowaniu przestrzeni kuchennej wyróżnia się najczęściej pięć głównych stref do pracy i powinny one być rozlokowane w określonej kolejności. Wyróżniamy strefę przechowywania, w której znajduje się jedno z najważniejszych urządzeń – lodówka. Strefa ta powinna być jak najłatwiej dostępna, ponieważ to właśnie do niej trafiamy zaraz po przyjściu do domu i codziennych zakupach. Z racji tego, lodówkę powinniśmy ustawić z brzegu kuchni, zaraz przy wejściu do pomieszczenia. Obok chłodziarki powinna być wygospodarowana pusta przestrzeń na blacie, by wygodnie postawić pakunki z zakupami, lub przedmioty, które wymagają schowania.

Strefa przechowywania naczyń i innych akcesoriów kuchennych

Kolejną kluczową strefą, którą wydzielamy w ergonomicznie zaaranżowanej kuchni jest strefa przechowywania naczyń. Powinna ona znaleźć się w centralnej części układu, obok lodówki i między strefą gotowania i mycia. Szklanki, talerze, sztućce to przedmioty, z których korzystamy cały czas podczas pracy w kuchni. Bezsprzecznie muszą one być łatwo dostępne – być na wyciągnięcie ręki. Układ szafek w kuchni musi więc zawierać odpowiednią ilość półek i szuflad, aby można było pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria.

Strefa mycia i odpadów kuchennych

Zlewozmywak, zmywarka i kosz na odpady kuchenne (najlepiej z opcją segregacji śmieci) to kolejny ważny punkt w naszej kuchni. Ważne aby zlew znajdował się blisko szafki, w której schowane będą kosze. Z pewnością ułatwi to zachowanie czystości w pomieszczeniu. Zmywarka powinna znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu, aby sprawnie przekładać brudne naczynia do maszyny. Musimy zatem zastanowić się jak rozmieścić meble w kuchni, aby zagospodarować idealnie opisywaną przestrzeń.

Strefa przygotowywania posiłków i układ mebli w kuchni

Ta strefa dotyczy wszelkich czynności z obróbką żywności – krojenie, obieranie, wałkowanie ciasta oraz inne niezbędne do przygotowania ulubionych potraw etapów, które musimy zrealizować przed ugotowaniem. Kierując się ergonomią pracy w kuchni, blat roboczy w tej strefie powinien mieć co najmniej 80 centymetrów. Zapewni to optymalną ilość miejsca do komfortowego wykonywania podstawowych czynności. To bardzo ważne zagadnienie jeśli chodzi o układ mebli w kuchni.

Układ mebli w kuchni Siena Halupczok
Zdj. Układ mebli w kuchni w kształcie litery L na przykładzie projektu Siena. Fot. Halupczok.

Strefa gotowania a rozmieszczenie mebli w kuchni

Chyba najbardziej istotna część w kuchni, miejsce wokół którego tak naprawdę wszystko się kręci, to niewątpliwie strefa gotowania. Mówimy tutaj o takich elementach jak kuchenka, piekarnik i mikrofalówka, czyli wszystko co odpowiada za obróbkę termiczną potraw, czyli ostatni etap przygotowania ulubionego dania na ciepło. W tej części nie możemy też zapomnieć o pochłaniaczu zapachów – okapu, który z oczywistych względów koniecznie powinniśmy zamontować nad płytą do gotowania. Końcówkę strefy gotowania najlepiej zakończyć dosyć obszernym kawałkiem blatu (jeśli pozwala na to wolne miejsce). Przede wszystkim chodzi tutaj o zapewnienie miejsca do odkładania gotowych potraw.

Układ mebli w kuchni a kształt pomieszczenia?

Kształt i rozmiar pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię z pewnością będzie determinował układ mebli. Wśród najpopularniejszych aranżacji wyróżniamy kuchnie jednorzędowe, kuchnie dwurzędowe, kuchnie w kształcie litery L, U czy nawet bardziej skomplikowanej litery G, a także kuchnie zamknięte oraz otwarte na salon.

Kuchnie jednorzędowe odpowiednie dla małych pomieszczeń

Zdecydowanie jednym z najpopularniejszych układów mebli w kuchni są praktyczne i kompaktowe kuchnie jednorzędowe. Ten układ determinowany jest przede wszystkim przez rozmiar pomieszczenia – sprawdzi się najlepiej w mieszkaniach i domach z wąską i długą kuchnią. Jest też bardzo powszechny w kawalerkach i małych apartamentach. Zaprojektowanie malutkiej kuchni opartej na jednej ścianie to wyzwanie dla projektanta. Należy pamiętać o zachowaniu stosownych odległości i kolejności poszczególnych stref, mimo małego pola do popisu jeśli chodzi o przestrzeń. Układ mebli w kuchni jednorzędowej musimy na pewno być bardzo skrupulatnie zaplanować. Idealny układ szafek w kuchni tego typu to na przykład zabudowa pod sam sufit – maksymalne zagospodarowanie całej dostępnej wolnej przestrzeni.

Więcej o aranżacji mebli w przestrzeni kuchennej można przeczytać TUTAJ.

Układ mebli w kawalerce

Kawalerki to jedne z najchętniej kupowanych w dzisiejszych czasach mieszkań. W tego typu przestrzeniach często spotyka się kuchnie otwarte na salon i kuchnie z aneksem kuchennym. To dogodne rozwiązanie pozwalające optycznie powiększyć pokój dzienny. W tego typu lokalach mieszkalnych najlepsze zastosowanie znajdą również kuchnie w układzie jednorzędowym. Jeśli metraż salonu na to pozwoli, strefę kuchenną można sprytnie wydzielić od dziennej za pomocą małej wyspy lub delikatnego stołu jadalnianego w pasującym odcieniu.

Układ mebli w kuchni dla dużych przestrzeni

Może się wydawać, że projektowanie mebli kuchennych na wymiar dedykowanych do dużych pomieszczeniach to zdecydowanie łatwiejsze zadanie. Bezsprzecznie jednak, to także jest nie lada wyzwanie dla projektanta. W tym przypadku stajemy przed dylematem – jak zagospodarować przestrzeń, aby użytkownik kuchni jak najszybciej i najwygodniej poruszał się między poszczególnymi strefami. I to bez konieczności pokonywania dużych odległości. Szacuje się, że zaprojektowanie kuchni zgodnie z zasadami ergonomii może zaoszczędzić nawet 50% czasu poświęconego na gotowanie i sprzątanie.

Zobacz jak kuchnia Bristol może sprawdzić się w dużych przestrzeniach.

Układ szafek w kuchni – co warto brać pod uwagę?

Z pewnością warto wziąć pod uwagę rozwiązania jakie gwarantują meble na wymiar. Dzięki temu układ mebli w kuchni możemy dopasować indywidualnie dostosowany do potrzeb jej użytkowników. Pod rozwagę należy także wziąć rodzaj szafek. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego celu – czy skłaniamy się bardziej ku absolutnemu porządkowi i mamy zamiar ukryć większość przedmiotów, czy może jesteśmy skłonni eksponować elementy zastawy i akcesoriów. W pierwszym przypadku sprawdzą się liczne schowki, wysuwane fronty. W drugim zaś idealną propozycją będą szafki z przeszkleniem, gablotki i podświetlenia półek.

Zobacz jak wyeksponować piękne akcesoria na przykładzie kuchni Madera projektu marki Halupczok.

Rozmieszczenie mebli w otwartej kuchni

Otwarta przestrzeń daje nam wiele możliwości jeśli chodzi o układ mebli w kuchni. Rozmieszczenie zabudowy kuchennej w jednej linii, w dwóch liniach, układ w kształcie litery L, U czy nawet G – ogranicza nas tylko dostępna przestrzeń, wyobraźnia i indywidualne wymagania domowników. Przy projektowaniu należy wziąć pod uwagę pozycję okien (dostęp do naturalnego światła), układ mebli w pozostałej części salonu czy po prostu zwyczaje użytkowników.

Zdj. Otwarta kuchnia może być przedłużeniem eleganckiego, luksusowego salonu. Fot. Halupczok.

Jak rozmieścić meble w kuchni z wyspą?

Układ mebli w kuchni zawierający w sobie wyspę kuchenną to świetnie rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach. Wyspa stanowi centralną część zabudowy kuchennej, można powiedzieć, że jest przeważającym ciężarem całej kompozycji. Wokół niej koncentruje się całe życie w kuchni. Może posiadać wiele funkcji – być miejscem do gotowania, spożywana posiłków, pracy, a także spotkań towarzyskich. Towarzyszący układ mebli w kuchni z wyspą powinien być harmonijnie zbudowany wokół centralnej części kuchni.

Zobacz układ mebli w kuchni z wyspą na przykładzie projektów od marki Halupczok.

Jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię?

To zadanie najlepiej powierzyć profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem. Dobry designer powinien też cechować się dużą wiedzą na temat dostępnych udogodnień i zaawansowanych technologii związanych z projektowaniem nowoczesnych kuchni. Zespół doradców firmy Halupczok z przyjemnością podejmuje się wszelkich wyzwań, niezależnie od rozmiarów pomieszczeń i stopnia skomplikowania realizacji. Żaden układ mebli w kuchni nie jest ograniczeniem, w przypadku kuchni wykonywanych na wymiar ilość dostępnych rozwiązań jest nieskończona. Zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem projektantów i doradców. Specjaliści z przyjemnością zasugerują najbardziej optymalne propozycje, nie tylko bardzo funkcjonalne, ale też estetyczne. Dobrze zaprojektowane meble kuchenne to inwestycja, która będzie nas cieszyć przez długie lata.