main image: Nowoczesna kuchnia o małym metrażu. Wyzwanie projektowe
Oglądając galerię fotografii kuchni Halupczok może się wydawać, że firma projektuje tylko duże kuchnie, których bardzo częstym elementem jest wyspa. Nic bardziej mylnego. Modele ekspozycyjne są najczęściej duże i wysokie. Taki jest trend wystawienniczy ostatnich lat. W domach naszych Klientów mierzymy się jednak bardzo często z pomieszczeniami o skomplikowanym układzie, dużą liczbą drzwi i okien, skosami, a także niewielką powierzchnią. Temu ostatniemu przypadkowi przyjrzymy się bliżej, zadając sobie pytanie: czy nowoczesna kuchnia może być mała. Jakie problemy mogą pojawić się przy jej projektowaniu i jak możemy im zaradzić?

Mała powierzchnia blatu roboczego

Mała powierzchnia- duży problem. Mając niewielką powierzchnię blatu całkowitego, musimy rozważnie dobrać płytę grzejną oraz zlewozmywak. W ten sposób mała nowoczesna kuchnia zyska niezbędny walor funkcjonalny. W skrajnych przypadkach, gdy powierzchni jest bardzo mało, należy ograniczyć liczbę pól na płycie nawet do 2, a zlewozmywak do 1 małej komory bez ociekacza. Na szczęście to jednak rzadka konieczność.

Poznaj możliwości układu małej kuchni

Zdj. Kuchnia Siena, Halupczok

Z pewnością należy pamiętać, że obok płyty, czy zlewozmywaka powinno pojawić się tzw. miejsce odkładcze, o szerokości około 30 cm. Jest ono przeznaczone do odłożenia gorących naczyń jak garnek, czy patelnia. Jest to jednak za mała szerokość do pracy. Aby w miarę swobodnie wykonywać czynności przygotowawcze do gotowania, takie jak np. krojenie na desce, niezbędne jest około 60 cm blatu. Przy braku możliwości wygospodarowania takiego miejsca, lub chęci powiększenia blatu roboczego, można w projekcie posiłkować się różnego rodzaju sprytnymi rozwiązaniami. Dzięki nim mała nowoczesna kuchnia może zostać zaprojektowana tak, by stanowić komfortowe i przyjazne domownikom wnętrze. W związku z tym, warto zasięgnąć fachowej porady ekspertów w tej dziedzinie- projektantów i architektów wnętrz.

Zyskaj poradę eksperta w salonie mebli Halupczok

Zdj. Kuchnia Calabria, Halupczok

Mała nowoczesna kuchnia a brak miejsca do przechowywania

Wydaje się, że nowoczesna kuchnia o niewielkich wymiarach skazana jest na limitowaną ilość rozwiązań związanych z przechowywaniem. Niewątpliwie stworzenie projektu małej kuchni wyposażonej w satysfakcjonująca ilość miejsca do przechowywania, wymaga od projektanta doświadczenia i niekonwencjonalnego podejścia do aranżacji. Pojawia się tutaj kilka możliwości. Przede wszystkim warto taką kuchnię zabudować szafkami do sufitu. Należy dokładnie to przemyśleć i w małej kuchni wykorzystać miejsce „pod sufitem” właśnie w tym celu. Wówczas szafki utytułowane wysoko służą do przechowywania sprzętów, po które sięgamy sporadycznie, kilka razy w roku. Z związku z takim układem mebli, dostępnych jest wiele systemów umożliwiających obsługę wysokich szafek. Elektryczne systemy otwierania umożliwiające w łatwy sposób otwarcie i zamknięcie frontów meblowych wysoko zawieszonych szafek, to jedne z nich.

Drewniana kuchnia zabudowana pod sufit. Zainspiruj się

Zdj. Kuchnia Parma, Halupczok

W dolnych kuchennych szafkach także można wykorzystać wiele systemów ułatwiających przechowywanie, które oferują producenci akcesoriów kuchennych. Systemy te pomagają w utrzymaniu porządku, a to kluczowe zadanie właściciela małej kuchni. Dominują tutaj zintegrowane z frontem meblowym półeczki, wewnętrzne szuflady, czy kosze do segregacji odpadów. Wśród panteonu rozwiązań o funkcji przechowywania, ale z misją porządkowania znajdują się także indywidualnie projektowane wkłady do szuflad np. z fornirowanej i olejowanej sklejki, z opcją podziałów ze stali szlachetnej. Jak również autorski system wkładów do szuflad spiżarnianych oraz opatentowany system regulacji wysokości umieszczenia szuflad. Rozwiązaniom tym można przyjrzeć się z bliska odwiedzając salony meblowe Halupczok. W każdym z nich nowoczesna kuchnia przybiera odmienną formę, prezentując rozwiązania stworzone z myślą o indywidualnych potrzebach.

Zdj. Kuchnia Eleganza, marka Halupczok

Brak miejsca na sprzęty AGD w małej kuchni

Ponieważ czasami przychodzi zmierzyć się z tym, że na niewielkiej powierzchni kuchennej chcemy zmieścić wiele urządzeń AGD, indywidualne podejście projektowe okazuje się niezbędne. Z pomocą przychodzą producenci AGD, którzy oferują kompaktowe sprzęty wielofunkcyjne łączące np. funkcję zwykłego piekarnika z mikrofalówką, czy też piekarnikiem parowym. Nowoczesna kuchnia o małych gabarytach to także możliwość mini lodówki i zmywarki do zabudowy. Producenci AGD eliminują też przeszkody, które wcześniej nie pozwalały na zabudowę niektórych sprzętów obok siebie (np. poprzez wdrożenie lepszej technologii izolacji termicznej możliwa jest zabudowa piekarnika obok chłodziarki, co niegdyś nie było zalecane). Zabudowując sprzęt AGD w małej kuchni rozważmy zabudowę sprzętów jeden nad drugim w słupku. Taki układ zobaczyć można m.in. w kuchni Madera czy Industria. Należy wziąć przy tym pod uwagę wzrost domowników korzystających z tych sprzętów , aby ich obsługa nie nastręczała im trudności.

Zdj. Kuchnia Madera, Halupczok

Niewielka nowoczesna kuchnia a miejsce do spożywania posiłków

Tutaj paleta możliwości jest ogromna i zależy jedynie od pomysłowości i inwencji projektanta. Chowane blaty wysuwne i obrotowe, ale także stałe stoły i stoliki kawowe, zaprojektowane w sprytny sposób. Wszystko to pozwala na to by nasza nowoczesna kuchnia o małych gabarytach nie ustępowała w niczym tym dużym. W kuchni Siena blat stolika wysuwany jest elektrycznie za pomocą pilota. Stołki barowe, o indywidualnie dopasowanej, niekolidującej wysokości pozwalają wysuwać i chować stolik wedle aktualnych potrzeb domowników.

Zdj. Kuchnia Siena, marka Halupczok

Reasumując, małe przestrzenie kuchenne niewątpliwie stanowią projektowe wyzwanie, albowiem ich estetyka musi iść w parze w wysoką funkcjonalnością. Przestrzeń nowoczesna i kuchnia o niewielkich gabarytach nie muszą jednak wzajemnie się wykluczać. Wystarczy aranżację wnętrza skonsultować z doświadczonym ekspertem, pozyskać pełnię wiedzy o możliwych rozwiązaniach, których nie brakuje i dobrać je indywidualnie wedle własnych potrzeb. W ten sposób stworzyć na niewielkiej przestrzeni wymarzoną kuchnię w ulubionym stylu. Zachęcany do konsultacji z projektantami wnętrz Halupczok, którzy doskonale radzą sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami.

Poznaj kuchnie stworzone przez Zespół Halupczok

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok