main image: Kuchnia jednorzędowa – dlaczego warto?
Kuchnia jednorzędowa to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych układów mebli kuchennych, wybieranych przez osoby wyposażające nowe mieszkanie. Jakie są zalety tego typu rozwiązań? Jak z pomysłem zagospodarować tego typu przestrzeń przy jednocześnie maksymalnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni? Czym powinniśmy się kierować przy wyborze zabudowy kuchennej, która stanąć ma w jednej linii? W poniższym tekście postaramy się maksymalnie zgłębić ten temat i przedstawić praktyczne porady związane z urządzaniem kuchennego wnętrza umiejscowionego wzdłuż jednej ściany.

Kuchnie jednorzędowe i ich zalety

Kuchnia jednorzędowa ma wiele zalet. Przede wszystkim, ze względu na swoją kompaktowość, może z powodzeniem znaleźć zastosowanie nawet w bardzo małych mieszkaniach. Dobrze zaprojektowana kuchnia jednorzędowa będzie zawierała w sobie wszelkie niezbędne funkcjonalności, nawet przy niewielkiej powierzchni blatu. To także doskonałe rozwiązanie dla osób posiadających stosunkowo niewielki budżet – mniejsza zabudowa pozwala całkiem znacząco obniżyć koszty inwestycji.

Kuchnie Halupczok i zabudowa jednorzędowa
Zdj. Przykład dobrze zaprojektowanej kuchni jednorzędowej w postaci aneksu kuchennego. Fot. Halupczok.

Dla kogo kuchnia jednorzędowa?

Małe kuchnie w jednej linii to rozwiązanie idealne dla osób lubiących gotować, ale też ceniących sobie oszczędność czasu, który lubią pożytkować na realizację swoich pasji i ambicji. Dobrze zaprojektowana zabudowa kuchenna pozwoli zaoszczędzić czas poświęcony na przygotowanie posiłków, i co jest bezsprzecznie ważne – na sprzątanie po kulinarnych eksperymentach. Kuchnie jednorzędowe doskonale sprawdzają się też w nowoczesnych biurach. Często tworzone są na zlecenie firm, które chcą zapewnić komfortowe warunki w zapleczach socjalnych dla swoich pracowników.

Kuchnia jednorzędowa – wyzwanie dla projektanta?

Mimo że kuchnie jednorzędowe wydają się stosunkowo mało skomplikowane, pewnym wyzwaniem może być umiejętne rozplanowanie przestrzeni roboczej i układu szafek oraz sprzętu gospodarstwa domowego – ekspresu, płyty kuchennej, zmywarki, zlewozmywaka. Mała powierzchnia niestety wymusza na projektantach określone rozwiązania. Jednak nie wyklucza wykorzystania pokładów kreatywności, zgodnie z myślą „dla chcącego nic trudnego”.

Zabudowa kuchenna jednorzędowa i kuchnia Halupczok
Zdj. Małe kuchnie wymagają sprytnych rozwiązań. Fot. Halupczok.

Kuchnia jednorzędowa – dobre praktyki w aranżacji

Przy projektowaniu takich kompozycji jak kuchnia w jednej linii ważne jest przestrzeganie kilku cennych zasad. Przede wszystkim kluczowa jest powierzchnia robocza. Kuchnia z pewnością powinna być estetyczna, jednak przy małych zabudowach kluczowe są aspekty związane z jej funkcjonalnością i ergonomią pracy. Co jest najważniejsze – blat kuchenny powinien posiadać określone wymiary. Zakłada się, że najwygodniej pracuje się na powierzchni o minimalnej głębokości 30-40 centymetrów. W przypadku długości, projektanci zalecają aby wygospodarować przynajmniej 80 centymetrów wolnej przestrzeni. Pozwoli to na wygodną obróbkę produktów przed gotowaniem – krojenie, używanie wolnostojących sprzętów.

Wygoda na pierwszym miejscu

Niewątpliwie przy planowaniu przestrzeni jaką jest kuchnia jednorzędowa, nie możemy zachować popularnej zasady rozmieszczenia kuchennych sprzętów opartych na trójkącie roboczym. Kuchenka, piekarnik, zlewozmywak i inne niezbędne nam akcesoria będą musiały znaleźć się w jednej linii. Baz wątpienia ważne jest, aby zachować między nimi właściwy odstęp i rozmieścić je tak, aby sprawnie się pomiędzy nimi przemieszczać. Z pewnością musimy przemyśleć takie kwestie jak to gdzie będziemy odkładać garnki, w jakim miejscu ma być schowany kosz na śmieci i zainstalowana zmywarka. Znaczącym udogodnieniem, jeśli pozwala na to przestrzeń w mieszkaniu, jest wyspa kuchenna.

Kuchnie jednorzędowe otwarte na salon Halupczok
Zdj. Kuchnia jednorzędowa z wyspą to jedno z najbardziej optymalnych rozwiązań dla salonów połączonych z miejscem do gotowania. Fot. Halupczok.

Kuchnia jednorzędowa z wyspą

Ze względu na fakt ograniczonego miejsca do pracy w kuchni jednorzędowej, doskonałym sposobem na sprytne powiększenie kuchni i dodanie jej wyjątkowego charakteru jest wyspa kuchenna. Jeszcze lepiej, gdy istnieje techniczna możliwość podłączenia tej części kuchni do energii elektrycznej. Dzięki temu wyspa kuchenna będzie nie tylko służyła jako dodatkowy blat czy miejsce do spożywania posiłków. Przede wszystkim będzie można zamontować na niej płytę indukcyjną, piekarnik, czy chowane kosze na śmieci, co jeszcze bardziej zwiększy jej funkcjonalność.

Wyspa kuchenna jako granica między kuchnią a salonem

Wyspa w salonie z aneksem kuchennym ma jeszcze jedną ważną zaletę. Bezsprzecznie może optycznie wydzielić przestrzeń kuchenną i przestrzeń wypoczynkową. To dobre rozwiązanie dla małych mieszkań i apartamentów, gdzie większość czasu z reguły domownicy spędzają właśnie w salonie. Wyspa może pełnić rolę miejsca do pracy, stołu jadalnianego i strefy pomocniczej do przygotowywania posiłków. Dostępne są też ciekawe rozwiązania, które pozwolą jeszcze bardziej zwiększyć komfort, między innymi za pomocą wysuwanych i chowanych dodatkowych blatów. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia nasza i projektanta.

Kuchnia jednorzędowa Halupczok
Zdj. Kuchnia jednorzędowa może kryć w sobie wiele schowków i półeczek, które po zakończonych pracach znikają za osłoną i pozwalają błyskawicznie zaprowadzić porządek.

Kuchnia jednorzędowa z salonem

Niewątpliwie przy projektach mieszkań zakładających kuchnię otwartą na salon, zwrócić uwagę należy również na estetykę, wzornictwo i ogólne wrażenia wizualne. Bezsprzecznie należy wziąć pod rozwagę ogólny nastrój i indywidualny odbiór pomieszczenia przez domowników – zabudowa kuchenna powinna w harmonijny sposób współgrać z salonem. Stosujmy zatem zasadę spójności, uważajmy na wykorzystywane kolory, dodatki. Nie powinno się na przykład stosować różnych odcieni drewna, kolorów, które ze sobą nie współgrają, czy łączyć sprzecznych ze sobą stylów.

Wysoka zabudowa kuchenna w salonie z aneksem

Kuchnie jednorzędowe, które są integralną częścią salonu powinny mieć jeszcze jedną ważną cechę – dużo zamykanych szafek i schowków. Dzięki temu w pomieszczeniu łatwiej będzie zachować porządek. Wszelkie akcesoria kuchenne i wolnostojące sprzęty warto po zakończeniu pracy schować w szafkach. Przestrzeń będzie bardziej uporządkowana, łatwiej unikniemy bałaganu i chaosu. Pomocne w tym kontekście będą z pewnością meble kuchenne zabudowane pod sam sufit. Na górne półki można kłaść rzadziej wykorzystywane przedmioty, których potrzebujemy jedynie raz na jakiś czas.

Zdj. Wysoka zabudowa w kuchni jednorzędowej to idealne rozwiązanie dla posiadaczy licznych akcesoriów kuchennych. Fot. Halupczok.

Kolorystyka mebli a kuchnie jednorzędowe

Wśród najczęściej wybieranych kolorów do takich przedsięwzięć jak kuchnia jednorzędowa z salonem, klienci bezsprzecznie pochylają się ku jasnym barwom. Projektanci są w tej sprawie również bardzo zgodni. Mniejsze pomieszczenia będą optycznie większe jeśli sięgniemy po lżejszą paletę kolorów – odcienie bieli, szarości, beżu, naturalnego drewna. Takie połączenia sprawią też, że pokój stanie się jaśniejszy i bardziej przytulny. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy mocniejszych akcentów nie mają pola do popisu w salonach z aneksem kuchennym. Odważniejsze kroki wymagają po prostu nieco więcej planowania i przemyśleń. Dużą rolę odgrywa też sztuczne oświetlenie, które podkreśla zabudowę i poprawia komfort użytkowania pomieszczenia.

Zobacz więcej propozycji kuchni otwartych na salon.

Oświetlenie a kuchnie jednorzędowe

Przy projektowaniu kuchni jednorzędowej należy mieć na względzie kwestię oświetlenia. W małych pomieszczeniach często do zabudowy kuchennej nie dociera odpowiednia ilość światła słonecznego, dlatego warto zadbać o właściwe oświetlenie przestrzeni roboczej, czyli blatu kuchennego. W przypadku kuchni w jednej linii w zabudowie pod sam sufit problematyczne bywa zawieszenie odpowiedniej lampy sufitowej nad blatem kuchennym. Bardzo dobrym rozwiązaniem są w takim przypadku światła punktowe zamontowane w szafkach oraz lampy sufitowe, które można ustawić tak, aby promienie światła oświetlały bezpośrednio miejsce pracy. Wieczorem wyjątkowej atmosfery nada dyskretne podświetlenie dekoracyjnych elementów zabudowy kuchennej.

Kuchnia jednorzędowa z wyspą – inspiracja dla koneserów piękna

Wprost idealną propozycją dla osób chcących rozświetlić wnętrze i nadać mu subtelnej elegancji będzie linia kuchni Rivoli stworzona przez doświadczony Halupczok Design Team. Wysmakowaną współczesną formę i subtelną elegancję kuchni na wymiar osiągnięto dzięki połączeniu ciepła naturalnego drewna oraz chłodu połyskującej bieli. Całości dopełnia soczysta zieleń ziół wyrastających prosto z miniogródka zintegrowanego z blatem kuchennej wyspy. Dodaje to projektowi świeżości i nawiązuje do modnego stylu eko. Odpowiednio dopasowana kompozycja szafek i delikatnej wyspy pozwoli na otwarcie przestrzeni salonu i z pewnością sprawi, że będzie to ulubiona część mieszkania. Docenią to zarówno domownicy, jak i zaproszeni goście.

Rivoli – fascynująca współczesność

Ciepło naturalnego drewna na tle chłodnej bieli niewątpliwie elektryzuje zmysły. Wyeksponowanie piękna drewna nieustannie zachwyca i porywa, nawiązując do bogactwa jakie daje nam natura. Funkcjonalne oblicze projektu prezentują porządkujące przestrzeń drewniane przegródki na sztućce i przyprawy oraz wysuwany jadalniany blat o strukturze szczotkowanego dębu. Z pewnością kuchnie z drewna potrafią zaskoczyć komfortem użytkowania, ale także cieszą oko nawet najbardziej wymagających klientów. Klasyczne rozwiązania są ponadczasowe.

Kuchnia Rivoli od Halupczok
Zdj. Silną stroną kuchni Rivoli jest z pewnością są rozwiązania związane z przechowywaniem. Fot. Halupczok.

Nowoczesna, minimalistyczna forma funkcjonalnej kuchni na wymiar

Rivoli, wyposażona w innowacyjny, autorski system podnoszenia szuflad, umożliwia dostosowanie ich wysokości do własnych potrzeb. Taka nowoczesna kuchnia będzie idealnym miejscem do przechowywania niezbędnych akcesoriów i sprzętów kuchennych. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest to bezsprzecznie zaleta w przypadku kuchni otwartej na salon i idealne rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń. Rozwiązanie docenią na pewno miłośnicy sprytnych rozwiązań i posiadacze wielu kuchennych gadżetów.

Zobacz więcej zachwycających detali w projekcie kuchni Rivoli.

Dobrze dopasowany projekt kluczem do sukcesu

W przypadku projektowania kuchni na ograniczonej przestrzeni, należy bardzo starannie i skrupulatnie rozplanować rozmieszczenie wszystkich szafek, schowków, gablotek oraz sprzętów kuchennych. Każdy centymetr ma tutaj bardzo ważną rolę do odegrania. Z prośbą o pomoc najlepiej jest zwrócić się do doświadczonego projektanta, który wesprze w doborze odpowiednich rozwiązań, doradzi jak zoptymalizować kuchnię i dostosować ją do potrzeb domowników. Nasz zespół doradczy chętnie zasugeruje najlepsze opcje i dobierze najlepszej jakości materiały tak, aby kuchnia była funkcjonalna i służyła jej użytkownikom przez długie lata.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne