Planując nową kuchnię, chcemy stworzyć przestrzeń, która będzie szyta na miarę naszych marzeń i potrzeb. Jednym z ważniejszych wyborów jest dobór koloru. Jak wybrać kolor frontów kuchennych, aby efekt był ponadczasowy? Z tego artykułu dowiesz się, jakie meble do kuchni wpisują się w panujące trendy!

Kolory w nowoczesnym projektowaniu wnętrz

Kolor jest kluczowym elementem we współczesnym designie. Nowoczesne wnętrza zazwyczaj charakteryzują się prostotą, czystością formy i zastosowaniem neutralnych kolorów. Zestawienia te tworzą idealne tło dla pozostałych elementów projektu.

Trendy w projektowaniu od czasu do czasu zmieniają swój kierunek i preferowaną kolorystykę. Jednak istnieją formy i kolory, które nigdy nie wychodzą z mody. Wręcz przeciwnie, zachowują wyjątkowy charakter i ponadczasową elegancję. Szczególnie dotyczy to czerni i bieli oraz kolorów z nimi harmonizujących.

Realizacje kuchni wykonane przez firmę Halupczok pomogą ustalić, dla kogo lepszym wyborem będzie jasna kuchnia, a dla kogo ciemna kuchnia.

Kolor frontów kuchennych a klimat wnętrza

Wybierając między jasnymi a ciemnymi frontami kuchennymi, przede wszystkim warto przemyśleć, jaki efekt chcemy osiągnąć. Kuchnia jest sercem niejednego domu czy mieszkania. Dlatego powinna być odzwierciedleniem osobistych preferencji jej użytkowników. Zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest otwarta na salon, dobrze jest upewnić się, czy pasuje do estetyki pozostałych pomieszczeń. Kiedy więc wybrać jasne, a kiedy ciemne fronty w zabudowie?

Kiedy wybrać jasne fronty kuchenne?

Jasne fronty kuchenne, mają wiele zalet, zarówno praktycznych, jak i estetycznych. Przede wszystkim nie przytłaczają wnętrza. Stwarzają wrażenie lekkości i jasności całego pomieszczenia. Ponadto są kojarzone z czystością i higieną, co jest szczególnie ważne w nowoczesnej kuchni.

Optyczne powiększenie pomieszczenia

Kuchnia z jasnymi frontami wydaje się bardziej przestronna. Jest to szczególnie korzystne w przypadku aranżacji mniejszych pomieszczeń. Jasne meble kuchenne będą świetnym wyborem dla kuchni niewielkich rozmiarów.

Sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie zaaranżowane pomieszczenie ma ograniczony dostęp do światła dziennego. Jasne fronty świetnie je odbijają, potęgując wrażenie przestronności.

Nowoczesny wygląd

Jasne fronty są powszechnie kojarzone z efektem otwartej przestrzeni, do której zdążył już nas przyzwyczaić współczesny design z wyższej półki. Jasne tło pomaga w podkreślaniu detali architektonicznych, nowoczesnych urządzeń AGD i szlachetnych materiałów. Są to nieodłączne elementy wykończenia luksusowych pomieszczeń.

Jasne fronty dobrze prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych projektach. Jednak przede wszystkim sprawdzą się u osób preferujących ponadczasowe rozwiązania. W szczególności polecane są osobom gustującym w klasycznym, niezawodnym wzornictwie.

Uniwersalny wybór

Lekki i świeży wygląd jasnych frontów pasuje do różnych stylów projektowania. Zmieniając kolor akcesoriów czy tekstyliów, łatwo dostosować wnętrze do panujących trendów, czy nawet zmieniającego się nastroju. Ponadto jasne fronty bez problemu wpisują się w różnorodne style i gusta.

Świetnie prezentują się w projektach skandynawskich, wiejskich czy rustykalnych kuchni. Równie dobrze będą wyglądać też w nowoczesnej, minimalistycznej aranżacji. Uniwersalność ta sprawia, że jasne fronty są świetnym wyborem nawet dla wyjątkowo wymagających inwestorów.

Jasna kuchnia – inspiracje

Jasna kuchnia Gioia to połączenie efektownej klasyki i elegancji w każdym detalu. Dominujący w całym projekcie odcień złamanej bieli w połączeniu z kolorami natury nie jest nudny ani przewidywalny.

Klasyczna forma i minimalistyczne wykończenie w kolorze mosiądzu nie przytłacza, ale sprawia, że wnętrze staje się przytulne i ciepłe. Jednocześnie czystość formy pozwala ukoić zmysły i cieszyć oczy doskonale dobranymi detalami. Spójne pod względem kolorystycznym elementy, jak jasny blat ze spieku kwarcowego, czy oświetlone ciepłym światłem wnętrza przeszklonych witryn wprowadzają do całego pomieszczenia uczucie spokoju i harmonii.

Kuchnia Gioia to dowód na to, że jasne fronty świetnie pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych projektów.

Zdj. Kuchnia na wymiar Gioia. Fot. Halupczok
Zdj. Kuchnia na wymiar Gioia. Fot. Halupczok

Kiedy wybrać ciemne fronty kuchenne?

Ciemne fronty kuchenne to odpowiedź na wyrafinowany gust osób, które cenią indywidualne i oryginalne projekty. Wybór ciemnych kolorów w zabudowie kuchennej jest rzadziej spotykany w aranżacji wnętrz klasycznych. Kolory te niemal zawsze kojarzone są z nowoczesnością i podążaniem za trendami.

Starannie zaprojektowanie wnętrze z ciemnymi dodatkami nie będzie pozbawione przytulności czy lekkości. Zyska jednak zupełnie nowe atrybuty. Przede wszystkim ciemne meble kuchenne dodadzą wnętrzu głębi i tajemniczości. Jednocześnie czarne fronty kuchenne będą idealnym wyborem, gdy zależy nam na eleganckim i formalnym charakterze pomieszczenia.

Elegancja i wyrafinowanie

Ciemne fronty kuchenne wykorzystuje się w projektowaniu wnętrz nowoczesnych, industrialnych i minimalistycznych. Są stworzone dla osób o wyrafinowanym guście i silnym charakterze. Ciemne wnętrze pełne charyzmy, doskonale oddaje cechy osobowości jej użytkowników. Czarna czy antracytowa kuchnia stworzy harmonijną kompozycję z nietuzinkowymi dodatkami z metalu, szkła czy drewna.

Stylowy kontrast

Czarne meble kuchenne tworzą wyjątkowo wyraźny kontrast w pomieszczeniu. Doskonale uwydatniają różnice między jasnymi i ciemnymi elementami. Jasne ściany, podłogi, blaty czy detale mebli wyeksponowane na ciemnym tle, przyciągają uwagę i nadają pomieszczeniu wyrazisty charakter. W tak zaprojektowanej kuchni zjawiskowo wyglądają elementy wykonane z różnych metali. Nawet niewielkie pod względem rozmiaru uchwyty meblowe, czy baterie, stają się ważnym i wyraźnym elementem nowoczesnego projektu.

Przytulna atmosfera w obszernym wnętrzu

Meble kuchenne o ciemnych frontach idealnie sprawdzą się w przestronnych oraz wysokich pomieszczeniach. Szczególnie polecane są w miejscach dobrze oświetlonych światłem dziennym. Zaaranżowanie takiego wnętrza w jasnej, monochromatycznej tonacji spowodowałoby utratę jego przytulności i wyrafinowanego charakteru.

Wbrew pozorom, to właśnie ciemne wnętrze z dodatkami w odcieniach drewna czy naturalnej cegły pozwoli stworzyć ciepły i intymny klimat.

Ciemna kuchnia — inspiracje

Ciemne kuchnie nowoczesne nie są chłodne w odbiorze ani optycznie zmniejszone. Stają się natomiast wyrafinowane i przytulne. Równowagę między ciemnymi odcieniami a innymi kolorami w pomieszczeniu można z powodzeniem dostrzec w projekcie kuchni Industria.

Ciemne fronty doskonale podkreślają kolor drewnianych elementów, łagodząc surowość industrialnego wnętrza i wnosząc do niego sporą dawkę ciepła i światła. Stylistyka industrialna jest tajemnicza, ale jednocześnie pełna frapujących detali i niezwykłych połączeń. Kontrasty powstałe przez umiejętne połączenie wyrazistych kolorów, utrzymują we wnętrzu równowagę i harmonię.Ostateczny wybór kolorów w projekcie i realizacji kuchni na wymiar zawsze zależy od indywidualnych preferencji, stylu i potrzeb. Dzięki wsłuchiwaniu się w wizje naszych klientów tworzymy nowoczesne, luksusowe kuchnie, będące doskonałym odzwierciedleniem marzeń i potrzeb.

Zdj. Kuchnia na wymiar Industria. Fot. Halupczok
Zdj. Kuchnia na wymiar Industria. Fot. Halupczok