main image: Trójkąt roboczy w kuchni – złota zasada funkcjonalności
Przy okazji poruszania tematu projektowania kuchni prawdopodobnie spotkamy się z pojęciem trójkąta roboczego. Czym jest? Jest to bez wątpienia złota zasada planowania przestrzeni kuchennej. Dlatego poniżej postaramy się wyjaśnić czym jest trójkąt roboczy w kuchni i czy zawsze musimy się nim kierować? Czy ma on swoje zastosowanie we wszystkich typach pomieszczeń? Co w przypadku małych i dużych wnętrz, a także różnego rodzaju układów mebli kuchennych? Zachęcamy do lektury krótkiego poradnika.
Trójkąt roboczy w kuchni Halupczok
Zdj. Trójkąt roboczy w zabudowie kuchennej w kształcie litery L. Fot. Halupczok

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Odpowiedź jest bardzo prosta! To takie rozmieszczenie kluczowych sprzętów kuchennych, które zapewnia właściwą ergonomię pracy w kuchni. Oznacza to tyle co najmniej wysiłku przy jak najbardziej efektywnej i wygodnej pracy. Które urządzenia kuchenne zaliczamy do tych kluczowych? To najbardziej istotne w każdej kuchni kuchenka, zmywarka i piekarnik. Powinny one być w określonej, minimalnej odległości od siebie, odpowiedniej kolejności – oddzielone pewnym odstępem w postaci przestrzeni roboczej (blatu kuchennego). Tak jest w sytuacji idealnej – jednak nie każde wnętrze pozwala na wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca, by taki trójkąt roboczy w kuchni zaplanować.

Trójkąt roboczy w kuchni – podstawy

Przyjmuje się, że w idealnej sytuacji sprzęt AGD jest rozmieszczony tak, że lodówka sąsiaduje ze zlewozmywakiem, a po drugiej stronie znajduje się kuchenka. Aby zagwarantować komfort korzystania z kuchni, urządzenia powinny znajdować się w odległości 120 do 210 centymetrów jeśli chodzi o dystans między lodówką a zlewem. Pozwoli to zachować sporo miejsca do przygotowywania posiłków na blacie – obierania, krojenia itp. Podobną odległość należy utrzymać między lodówką, a kuchenką. Dystans między zlewem a kuchenką powinien wynieść minimalnie nieco mniej, bowiem 90 centymetrów. Nie powinniśmy jednak w tym przypadku przekraczać odległości 210 centymetrów, przenoszenie produktów może być już mniej komfortowe przy takim dystansie.

Więcej informacji o aranżacji przestrzeni w kuchni można też znaleźć w naszym wcześniejszym artykule o układach mebli.

Trójkąt roboczy w kuchni z wyspą marki Halupczok
Zdj. Trójkąt roboczy w kuchni z wyspą. Strefa gotowana została umieszczona na wyspie kuchennej. Fot. Halupczok

Podział na strefy – przechowywanie jedzenia i akcesoriów

Przy aranżacji wnętrza kuchennego warto znać też podział na poszczególne strefy robocze – pozwoli nam to o wiele bardziej ergonomicznie zaplanować zabudowę kuchenną. Właściwe rozmieszczenie stref pozwoli skrócić odległości i znacznie wpłynąć na ergonomię pracy w kuchni. Przy rzetelnym projektowaniu opisywanego pomieszczenia należy wydzielić strefę zapasów (która składa się z lodówki, zamrażarki i szafek do przechowywania jedzenia). Rozmiar tej strefy zależy oczywiście od wielkości rodziny – im więcej domowników, tym powinna ona być większa. Kolejną ze stref jest ta do przechowywania. Mowa tutaj o szafkach na wszelkiego rodzaju akcesoria i zastawę (sztućce, talerze, miski, deski do krojenia, garnki itp.) W strefie przechowywania doskonale sprawdzą się regulowane szafki kuchenne i elektrycznie otwierane szuflady.

Podział na strefy – zmywanie

Następna w kolejności jest strefa zmywania – tam oczywiście należy wygospodarować miejsce na zlewozmywak i zmywarkę. Zmywarka, ze względu na wysoką temperaturę mycia naczyń, jest bardzo polecana w kuchniach, ze względu na higienę. To także oszczędność wody, energii… a przede wszystkim czasu. Ręczne mycie naczyń potrafi być bardzo czasochłonne. Przy dzisiejszym szybkim trybie życia, nie jest to zdecydowanie wskazane. W strefie zmywania trzeba też wyodrębnić miejsce na wszelkiego rodzaju detergenty, które nie powinny mieć kontaktu z jedzeniem. Koniecznie trzeba też zadbać kosz na śmieci. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pomagają w sortowaniu odpadów – w dzisiejszych czasach jest to konieczność.

Strefa zmywania a trójkąt roboczy w kuchni
Zdj. Strefa zmywania a trójkąt roboczy w kuchni marki Halupczok

Podział na strefy – przygotowywanie

Pisząc o strefach w kuchni należy też wspomnieć o strefie przygotowywania. To głównie pusty blat roboczy, który służy nam do wstępnej obróbki jedzenia – krojenia, szatkowania, obierania. Obszar powinien znajdować się w sąsiedztwie zlewozmywaka. Koniecznością jest też zadbanie o właściwe oświetlenie tej strefy. Dobrym rozwiązaniem jest zintegrowania oświetlenia z meblami kuchennymi na wymiar. Takie udogodnienie spotkać można w kolekcjach mebli premium marki Halupczok. To gwarancja zachowania wszystkich parametrów technicznych, ale również z uwzględnieniem względów estetycznych. W strefie związanej z przygotowaniem należy też zadbać o miejsce dla mniejszego AGD – to tutaj najczęściej stawiamy czajnik, toster. Jeśli nie chcemy ich na widoku możemy skorzystać z rozwiązań, które za pomocą skrytek pomogą je zamaskować.

Podział na strefy – gotowanie i pieczenie

Zwieńczeniem wspominanych kuchennych historii będzie oczywiście strefa gotowania i pieczenia, czyli etap kończący cały proces. Obok kuchenki powinna się znaleźć przestrzeń do odkładania gotowych produktów. Nad kuchenką należy także wygospodarować miejsce na okap. Nowoczesne rozwiązania pomagają rozwiązać kwestię pochłaniacza zapachów dzięki okapom wbudowanym w płytę grzewczą lub urządzenia zintegrowane. Jeśli strefa gotowania znajduje się na wyspie kuchennej, można poeksperymentować z wspaniałymi dekoracyjnymi urządzeniami, które urozmaicą wnętrze. Designerskie okapy będą niezwykłą dekoracją kuchni otwartej na salon. Jeśli wymieramy meble kuchenne w zabudowie, warto rozważyć umieszczenie osobno piekarnika – na wysokości oczu. Unikniemy uciążliwego schylania i łatwiej nam będzie kontrolować proces pieczenia.

Cenne porady dotyczące aranżacji

Przy projektowaniu kuchni pamiętajmy o właściwym rozlokowaniu przyłączy wodnych, elektrycznych i gazowych. Muszą tworzyć spójność z tym, gdzie zainstalujemy urządzenia. Najwygodniej planuje się przestrzeń kuchenną z meblami na wymiar – dzięki temu jesteśmy w stanie zagospodarować każdy wolny fragment wnętrza. Dokonajmy też analizy naszych potrzeb i mądrze rozplanujmy szafki i szuflady. Z pomocą w tej kwestii może przyjść projektant z Halupczok Design Team, który dzięki bogatemu doświadczeniu i dużych pokładach kreatywności zaproponuje idealną kuchnię na wymiar dla każdego.

Trójkąt roboczy w kuchni a małe pomieszczenia

Przy projektowaniu małych wnętrz wyzwaniem wydaje się zachowanie zasad związanych z taką koncepcją jak trójkąt roboczy w kuchni. Przykładem może być popularna zabudowa jednorzędowa, spotykana w wielu polskich mieszkaniach. W takim wypadku z pomocą przyjść może mała wyspa kuchenna, na której można umieścić kuchenkę. Trójkąt roboczy w kuchni z wyspą aranżuje się prawdopodobnie najłatwiej. Jeśli jednak nie dysponujemy taką ilością wolnej przestrzeni, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności umieszczenia urządzeń – lodówka, zmywak i kuchenka (lub w odwrotnej kolejności).

Trójkąt roboczy w kuchni a duże pomieszczenia

W obszerniejszych wnętrzach projektant staje przed zgoła innym dylematem. W takim przypadku najważniejsze jest to, aby użytkownik kuchni nie pokonywał zbyt dużych odległości podczas gotowania. Szczególnie chodzi o kłopotliwe przenoszenie gorących potraw czy ciężkich produktów. W dużych pomieszczeniach również idealnie sprawdza się kuchnia z wyspą lub półwyspem. Trójkąt roboczy z wyspą to w takim scenariuszu najbardziej optymalna kompozycja. Chodzi tutaj po prostu o to, aby nie „nadkładać drogi”. W kuchni i tak większość czynności wykonujemy stojąc lub chodząc.

Trójkąt roboczy w kuchni – czego się wystrzegać?

Bez wątpienia istnieje kilka cennych zasad, których powinniśmy przestrzegać aranżując przestrzeń kuchenną. Przede wszystkim chodzi tutaj o ulokowanie lodówki. Nie powinna ona być zbyt blisko źródeł ciepła. Unikajmy więc bezpośredniego sąsiedztwa piekarnika i kuchenki. Niech oba urządzenia dzieli dystans przynajmniej na odległość jednej szafki. Nie jest też dobrym pomysłem umieszczanie zmywarki zaraz obok chłodziarki, ponieważ ta też nagrzewa się podczas pracy. Zmywarka powinna raczej znaleźć się w sąsiedztwie zlewozmywaka – sprawniej będzie odstawić do niej brudne naczynia zaraz po opłukaniu pod bieżącą wodą.

Trójkąt roboczy w kuchni a dobry projekt

Jak widać, projektowanie kuchni to bardzo złożone zagadnienie, które najlepiej powierzyć profesjonalistom. Dobre meble kuchenne to zdecydowanie inwestycja na długie lata, bowiem szacuje się, że średnio co 20 lat remontujemy to pomieszczenie i zmieniamy aranżację. Kuchnia to też miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego z pewnością warto zadbać o ergonomię, funkcjonalność i aspekt wizualny. Doświadczony projektant wnętrz bezsprzecznie będzie mógł zaproponować rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców, w oparciu o wiedzę z zakresu najnowszych technologii oraz estetyki. Tutaj, z względu na dług czas użytkowania mebli, warto korzystać z wzorów ponadczasowych, które za 20 lat również będą cieszyć oko domowników i znajomych.

Kuchnie skrojone na wymiar

W Halupczok Design Team poszukujemy lekkości formy, tworząc tym samym nowoczesne kuchnie na wymiar. Dokładamy wszelkich starań, aby przekraczać standardy powszechnych rozwiązań czy banalnego stylu. Piękne i eleganckie, ale zarazem bardzo funkcjonalne i ergonomiczne, zgodnie z zasadami opisanymi w niniejszym artykule. Nasze projekty powstają w formie otwartej, plastycznej i elastycznej, odpowiadającej indywidualnym potrzebom naszych klientów. W postaci wyłaniającej się z najlepszych wzorców, której ostateczny kształt nadają nie architekci, ale domownicy – budujący rodzinne historie, proste i podniosłe jednocześnie. Nowoczesne kuchnie inspirowane elegancją, doskonałością formy, stanowią odbicie pragnień i aspiracji naszych klientów.

Zobacz pełną ofertę naszych kuchni marki Halupczok. Tworzymy kuchnie premium dla najbardziej wymagających koneserów, a nasze kolekcje mebli na wymiar kryją w sobie wiele nowoczesnych rozwiązań oraz jedynych w swoim rodzaju zdobień.

Skontaktuj się z nami

Nasz zespół konsultantów i doradców pomoże w podjęciu decyzji, by Twoja wymarzona kuchnia przybrała realne, namacalne kształty. Skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób – telefonicznie, dzwoniąc pod numer 77 465 14 76 lub mailowo, pisząc na adres biuro@meble-halupczok.pl. Bardzo chętnie doradzimy w kwestii rozwiązań w przestrzeni kuchennej.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok