main image: Spiżarnia w kuchni – jak ją urządzić? Porady i inspiracje
Niegdyś zlokalizowana w komórkach, piwnicach i tzw. pakamerach na półpiętrze bloku. Dziś spiżarnia w kuchni ma swoje zasłużone miejsce. Nie sposób przecenić korzyści, jakie daje takie rozwiązanie aranżacyjne. Podpowiadamy, jak powinna być urządzona funkcjonalna spiżarnia w kuchni zarówno dużej, jak i o ograniczonym metrażu.

Spiżarnia w kuchni – dlaczego warto?

Jedną z największych korzyści płynącą z posiadania spiżarni w domu jest możliwość przechowywania większych zapasów żywności. Jest to szczególnie  istotne w przypadku dużych rodzin. Na aranżację spiżarni powinni zdecydować się również entuzjaści gotowania, którzy lubią, gdy ich kuchnia jest zawsze dobrze zaopatrzona w rozmaite produkty spożywcze, które są zawsze na wyciągnięcie ręki. Niewątpliwie już na etapie projektowania wnętrza warto zastanowić się nad miejscem spiżarni w kuchni i sposobem jej ulokowania.

Istotnym jest zasięgnąć porady doświadczonego eksperta w dziedzinie projektowania wnętrz kuchennych. Daje to szanse poznania możliwości jej układu oraz gamę systemów, ułatwiających zarówno przechowywanie, jak i sięganie po produkty. A tych na rynku jest niewątpliwie wiele. Spiżarnia w kuchni to niezwykłe ułatwienie dla domowników, pełniące rolę zarówno miejsca do magazynowania żywności, jak i szafy, w której wszystko powinno być pod ręką. Ze spiżarni korzystamy podczas codziennych czynności w kuchni, głównie gotowania i pieczenia, kiedy to sięgamy po niezbędne produkty spożywcze, które nie wymagają przechowywania w lodówce.

Poznaj bliżej sprytne rozwiązania w kuchni

Z założenia spiżarnia dedykowana jest do przechowywania artykułów spożywczych z dłuższa datą przydatności, takich jak cukier, kasza, mąka czy ryż. Systemy mechaniczne i sam układ, na jakich zostanie oparta spiżarnia powinny umożliwiać klarowny wgląd do jej zawartości, a także sprytne zarządzanie przechowywaną  żywnością. Dzięki nim łatwo bowiem postępować zgodnie z zasadą „zero waste” (ang. bez strat) w odniesieniu do żywności. Przemyślany układ spiżarni pozwala w prosty sposób hołdować tej zasadzie niemarnowania, zyskującej coraz więcej zwolenników. Spiżarnia to również nieocenione miejsce na wszelkiego rodzaju domowe soki, kompoty i przetwory z sezonowych warzyw i owoców. Niewątpliwie tradycja ich przyrządzania powoli wraca do łask. Niewątpliwie posiadanie dobrze zaprojektowanej spiżarni w domu pozwala utrzymać w nim ład i porządek. Pamiętajmy bowiem, że przechowujemy w niej nie tylko żywność, ale również naczynia kuchenne czy drobne urządzenia AGD, lub te po które sięgamy sporadycznie. Dzięki prawidłowo urządzonej spiżarni każdy przedmiot będzie miał swoje dedykowane miejsce.

Spiżarnia w kuchni małej – jak ją urządzić?

Odrębna spiżarnia poza przestrzenią zabudowy mebli kuchennych to luksus, na który można sobie pozwolić w przypadku dużej przestrzeni mieszkalnej – domu lub apartamentu. Niewątpliwie w mieszkaniach o ograniczonym metrażu urządzenie osobnej spiżarni nie jest możliwe. Niemniej jednak istnieje szereg możliwości zaaranżowania spiżarni w małej kuchni, na zasadach uwzględniających dostępność niewielkiej przestrzeni.

Dowiedz się więcej jak zaprojektować nowoczesną kuchnię o małym metrażu

W niewielkich i wąskich kuchniach liczy się każdy centymetr dostępnej powierzchni. One, tak jak duże powinny być ergonomicznie i funkcjonalnie urządzone. Tym bardziej posiadacze małych kuchni, pragnący zrealizować marzenie o spiżarni, powinni skonsultować swoje pomysły z architektem lub projektantem wnętrz. Doświadczony ekspert w salonie mebli kuchennych na wymiar przeanalizuje możliwości i zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie dla wymagającej, niewielkiej przestrzeni. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka, można zabudować ją półkami i zamontować drzwiczki. Wówczas powstanie spiżarnia w kuchni. Jest to jednak opcja podstawowa. Z pomocą przychodzą bardziej profesjonalne systemy jak na przykład szafka lub szafa narożna.

Niewątpliwie przestrzeń narożna w każdej, zarówno małej, jak i dużej kuchni, to jeden z najbardziej trudnych do zagospodarowania obszarów. A  jednocześnie miejsce  z największym potencjałem przechowywania. Dlatego jego zaplanowanie, zaprojektowanie i wykonanie najlepiej zlecić firmie z bogatym doświadczeniem w tworzeniu kuchni na indywidualne zamówienie. Meble kuchenne tworzone pod wymiar i układ małej kuchni dają gwarancję, że wszystko będzie dopasowane w najmniejszym szczególne. Szafy lub szafki narożne sprawdzą się nie tylko w małej, wąskiej kuchni jednorzędowej, typowej dla niewielkich kawalerek. Kuchnia w kształcie litery L również może stać się dzięki nim, funkcjonalnym królestwem przechowywania. Systemy obrotowych i wysuwanych półek w narożnej szafie zapewnią łatwy dostęp do przechowywanych produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych. Wszystko co potrzebne do codziennego funkcjonowania w kuchni znajdzie się na swoim miejscu, w zasięgu ręki.

Poznaj bliżej tajniki aranżacji mebli kuchennych narożnych

Funkcjonalna mała kuchnia ze spiżarnią typu cargo

Funkcjonalna, nowoczesna spiżarnia w kuchni małej oparta może być również na wysokiej szafie cargo. Tego typu system cargo to świetny patent na to, by mieć wszystkie produkty zlokalizowane w jednym miejscu, a na dodatek w doskonałym porządku. Ponieważ ich maksymalne obciążenie to nawet 100 kg, śmiało możemy przechowywać tutaj puszki, przetwory i inne zapasy jak suche produkty typu makaron, ryż, czy mąka. Pomimo nawet dużego tonażu przechowywanych zapasów, wysunięcie szafy jest płynne i nie wymaga użycia większej siły. Taki system sprawdzi się idealnie pełniąc rolę spiżarni szczególnie w małej kuchni. Dlatego, że wpasuje się w nawet najwęższą wnękę o szerokości 15 cm, a rozpiętość dostępnych wysokości (nawet do 230 cm) daje swobodę funkcjonalnej aranżacji kuchni.

Spiżarnia w kuchni typu cargo powinna być ulokowana tuż obok lodówki, aby podczas gotowania łatwo było sięgać po wszystko co potrzeba. Dodatkowo, regulacja odstępów pomiędzy poszczególnymi wewnętrznymi koszami, za pomocą systemu haczyków pozwala przechowywać zapasy o zróżnicowanych gabarytach. Zmieszczą się tutaj butelki z napojami czy oliwą, słoiki i wysokie puszki. Niewątpliwym walorem rozwiązania cargo jest również fakt, że boki poszczególnych półek nie są zabudowane. Dzięki temu wszystkie poustawiane na nich produkty są świetnie widoczne. Pozwala to nie tylko zachować ład w kuchni, ale również ułożyć artykuły spożywcze zgodnie z datą ich przydatności. Sprzyja to mądremu zarządzaniu zasobami i zapobiega marnotrawstwu żywności.

Reasumując, nawet w kuchni o ograniczonym metrażu spiżarnia sprawdzi się równie dobrze, jak w kuchni dużej. Należy jedynie wybrać odpowiednie rozwiązanie, dopasowując je do gabarytów zabudowy kuchennej, czy wnęki, która może okazać się idealnym miejscem do przechowywania. Spiżarnię można ulokować w rogu kuchni lub może przybrać formę wąskiej szafy cargo. Oba rozwiązania stworzono by funkcjonalność i ergonomia kuchni małych nie ustępowała tym o sporych gabarytach.

Sprytne rozwiązania w kuchni ze spiżarnią

Urządzając kuchnię na wymiar zwracamy uwagę obok estetyki na praktyczną stronę jej projektu, który powinien uwzględnić rozwiązania i systemy odpowiadające potrzebom i stylowi życia domowników. Niejednokrotnie są to innowacje technologiczne, dzięki którym wszystkie funkcje, jakie powinno spełniać wnętrze kuchenne są spełnione. Podobnie powstaje spiżarnia w kuchni, która obok nadrzędnej roli domowego magazynu, powinna być wyposażona w technologie pozwalające na dostosowanie funkcji do oczekiwań jej użytkowników. Skryta za śnieżno białym frontem spiżarnia w kuchni Rivoli, została wyposażona w taki pionierski system.

Umożliwia on regulację wysokości wewnętrznych szuflad w spiżarni, w celu dostosowania ich do gabarytów przechowywanych produktów oraz przedmiotów. Jest to niezwykle przydatna zaleta. Pamiętajmy bowiem, że nowoczesna spiżarnia to miejsce, przeznaczone także na akcesoria kuchenne i drobne sprzęty AGD typu mikser, wyciskarka do soku czy młynek do kawy – o zróżnicowanych kształtach i wielkościach. Rozwiązanie to opracowane przez dział badań i rozwoju firmy Halupczok oraz  opatentowane, pozwala w pełni korzystać z dobrodziejstw spiżarni, a dodatkowo dopasować ją do wymogów i potrzeb domowników.

Zobacz jak pięknie prezentuje się biała kuchnia Rivoli

Trójkąt roboczy, a spiżarnia w kuchni

Złota zasada ergonomii w kuchni opiera się na tzw. „trójkącie roboczym”. Dzieli on przestrzeń kuchenną na funkcjonalne strefy, dzięki którym praca w kuchni jest harmonijna, a   poruszanie się po niej przebiega płynnie i nie wymaga pokonywania dużych odległości. Wierzchołki trójkąta roboczego wyznaczane są przez poszczególne elementy aranżacji kuchni, urządzenia AGD i akcesoria kuchenne. Funkcjonalnie urządzone nowoczesne kuchnie podzielone są na pięć stref roboczych: przygotowania, gotowania, zmywania, przechowywania i zapasów. Strefa przygotowania wyznaczona jest zazwyczaj przez blat wyspy kuchennej lub blat roboczy, które pełnią rolę przestrzeni do przygotowania składników posiłków.

Obszar gotowania, wyznaczony przez piekarnik lub płytę grzewczą, to strefa w której posiłek jest poddany obróbce termicznej. Strefa zmywania to oczywiście zlew kuchenny wraz z szafką pod nim, wyposażoną w praktyczne segregatory odpadów. Strefę przechowywania, inaczej strefę chłodzenia sygnalizuje chłodnicze urządzenia AGD – lodówka i zamrażarka. Ostatnią z funkcjonalnych stref kuchennych jest strefa zapasów, którą wyznacza spiżarnia w kuchni i inne pojemne szuflady czy narożne schowki.

Więcej o trójkącie roboczym przeczytać można w artykule „Trójkąt roboczy w kuchni – porady”

Ideę strefy zapasów, wkomponowanej w kuchenny trójkąt roboczy prezentuje spiżarnia w kuchni Fenice. Przybrała ona formę wysokiej szafy cargo, wyposażonej w liczne półki. Ulokowane są zarówno wewnątrz szafy, jak i na jej drzwiach, podobnie jak w lodówce. Rozwiązanie to, noszące nazwę szafa cargo typu tandem, idealnie sprawdzi się w przypadku wieloosobowej rodziny. Niewątpliwie imponująca pojemność szafy i maksymalny udźwig do 85 kg, pozwalają na przechowywanie w niej licznych produktów dla wszystkich domowników. Mechanizm otwierania, zbliżony do systemu otwierania lodówki, automatycznie wysuwa półki do przodu. Niewątpliwie ułatwia to dostęp i przegląd ich zawartości, jak również wyciąganie i pakowanie zapasów. Szafa cargo tandem idealnie odnajdzie się, w średniej i dużej kuchni, gdzie gabaryty pomieszczenia pozwalają na jej zastosowanie w optymalnej szerokości 60 cm.

Ta nowoczesna spiżarnia w kuchni Fenice ulokowana została tuż obok lodówki. A więc strefa przechowywania, inaczej mrożenia sąsiaduje ze strefą zapasów. Zdecydowanie, taki układ cechuje funkcjonalnie zaaranżowaną kuchnię z wyspą. Harmonijnie wyznacza przestrzeń roboczą i minimalizuje ilość kroków, jaką pokonujemy w procesie gotowania. Kuchnia z wyspą należy do najbardziej funkcjonalnych aranżacji mebli kuchennych, gdzie trójkąt roboczy klarownie wyznacza strefy robocze. Trójkąt roboczy oparto tutaj na wspomnianych strefach oraz strefie przygotowania (blat wyspy kuchennej) , strefie zmywania (zlew kuchenny wkomponowany w wyspę kuchenną) oraz strefę gotowania (płyta grzewcza ulokowana na przeciwległym blacie roboczym zabudowy wysokiej).

Poznaj aranżacyjne pomysły na kuchnię z wyspą

Ukryta spiżarnia w kuchni

Niewątpliwie ukryta spiżarnia w kuchni daje możliwość magazynowania zapasów tak, by nie były widoczne. Jest to rozwiązanie przydatne szczególnie w kuchniach nowoczesnych i minimalistycznych. Nowoczesne kuchnie lubują się w zasadzie „less is more” (ang. mniej znaczy więcej), co sprawia, że ich projekty skupiają się na jedynie kilku głównych punktach estetycznych. Spiżarnia, której nie widać, daje szansę ukrycia słoików z przetworami, artykułów spożywczych i innych zapasów, o różnorodnej kolorystyce i kształcie. Wspiera to wizualną harmonię, hołdując jednocześnie porządkowi w kuchni.

Ponieważ oddzielna spiżarnia usytuowana poza kuchnią, to domena dużych przestrzeni mieszkalnych, warto postawić na spiżarnię w zabudowie meblowej. W postaci – wysuwanych wież cargo oraz systemów przechowywania typu cargo , których sposób otwierania zintegrowany jest bezpośrednio z frontem meblowym. Tak ukryta spiżarnia w kuchni zyskuje estetyczną formę, zachowując przy tym swoje właściwości funkcjonalne. Jeśli zestawimy ze sobą dwa systemy cargo tandem, z odmiennym kierunkiem otwierania, zyskamy niezwykle pojemną wspólną przestrzeń dla domowych zapasów. Otwierając obie jednocześnie, tak jak dwustronną lodówkę typu side-by-side (ang. obok siebie) otrzymamy imponującą powierzchnię do przechowywania. Relingi w półkach zabezpieczą produkty przed przesuwaniem się lub upadkiem podczas otwierania frontów obu szaf. Wkomponowanie spiżarni w formie podwójnych szaf w zabudowie kuchennej to niewątpliwie jeden z bardziej optymalnych rozwiązań dla dużych rodzin, dysponujących sporą kuchnią.

Nowoczesna spiżarnia w kuchni może być ukryta także w finezyjny, a nawet zaskakujący sposób. Doskonale ilustruje to nowoczesna kuchnia Lucca Vetro, w której uwydatniono drewniane detale na tle idealnie gładkich białych frontów. Ukryta spiżarnia w kuchni została zaprojektowana w formie dwóch wież cargo, wyposażonych w liczne pojemne półki. Obie imponująco skryto za drewnianą zabudową z orzecha amerykańskiego. Rozwiązanie to wydaje się zaskakiwać, ponieważ forma zabudowy o pięknym rysunku drewna nie sugeruje, że oprócz roli estetycznej, może pełnić również tę praktyczną.

Zobacz jak pięknie prezentuje się biała kuchnia z drewnem

Spiżarnię w formie pojemnej szafy z półkami i szufladami skryć można także za frontami drzwi, chowanych w boki szafy. Zwróćmy uwagę na białą kuchnię Grazia, w której zaprojektowano takie właśnie rozwiązanie. W jej projekcie dominuje funkcjonalny minimalizm oparty na mobilności rozwiązań. Chowane drzwi szafy skrywające spiżarnię to jedno z nich. Dzięki ukryciu spiżarni za skrzydłami drzwi, kuchnia zyskuje prostą formę i estetyczną harmonię. Gdy jednak zaistnieje potrzeba szybkiego sięgnięcia do zapasów, otwarte drzwi nie zajmują przestrzeni kuchennej, tak jak bywa to w tradycyjnych systemach otwierania.

Mobilne rozwiązania, w jakie wyposażono białą kuchnię Grazia, pozwalają domownikom kreować przestrzeń kuchenną według ich potrzeb. Ruchomy barek, wynurzający się z blatu wyspy kuchennej, idealnie sprawdzi się podczas kolacji w przyjaciółmi. Jego wysunięcie pozwala sięgnąć po ulubiony trunek. Elektrycznie uruchamiany regał tuż nad blatem roboczym przydaje się w ferworze gotowania, udostępniając wszystko co niezbędne. Natomiast ruchomy blat wyspy kuchennej może pełnić rolę stolika śniadaniowego, miejsca do pracy lub nauki zdalnej, bądź po prostu dodatkowej przestrzeni roboczej. Niewątpliwie, zamknięcie czy zsunięcie elementów poszczególnych systemów pozwala uzyskać kuchnię w spokojnej stylistyce minimalistycznej. Oddając pola estetyce – frontom meblowym o urzekającym deseniu i naturalnemu drewnu.

Reasumując. Spiżarnia w kuchni to użyteczne i praktyczne rozwiązanie, które nie jest zarezerwowane jedynie dla dużych przestrzeni. Również w  przypadku niewielkich kuchni istnieje możliwość wygospodarowania miejsca na spiżarnię. Niewątpliwie warto skonsultować ten pomysł z architektem lub projektantem wnętrz, który indywidualnie dobierze najbardziej optymalne rozwiązanie do każdej przestrzeni kuchennej. Nawet tej małej, lub o trudnym układzie.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne