Kuchnia to bez wątpliwości jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Dlatego przy wyborze zabudowy kuchennej należy solidnie przemyśleć kwestie związane z układem mebli, ergonomią, estetyką i co najważniejsze – wszelkimi funkcjonalnościami. Bowiem to właśnie one w dużej mierze przyczynią się do wygody i zapewnienia szybkiej, sprawnej oraz komfortowej pracy. Meble kuchenne, sprytne rozwiązania, dobre oświetlenie, właściwe rozmieszczenie szafek to wszystko składa się na komfort domowników.

Kuchnia to bez wątpliwości jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Dlatego przy wyborze zabudowy kuchennej należy solidnie przemyśleć kwestie związane z układem mebli, ergonomią, estetyką i co najważniejsze – wszelkimi funkcjonalnościami. Bowiem to właśnie one w dużej mierze przyczynią się do wygody i zapewnienia szybkiej, sprawnej oraz komfortowej pracy. Układ mebli kuchennych, praktyczne systemy, dobre oświetlenie, właściwe rozmieszczenie szafek to właśnie sprytne rozwiązania w kuchni, składające się na komfort domowników.

Sprytne rozwiązania w kuchni – wybór mebli kuchennych

Jedną z najważniejszych decyzji przy aranżacji wnętrza przeznaczonego na kuchnię jest dobór zabudowy meblowej. Najlepszym wyborem są meble kuchenne na wymiar. Można je dopasować do nawet najbardziej nietypowych pomieszczeń. Pozwalają na optymalne zagospodarowanie posiadanej przestrzeni i wykorzystanie dostępnego miejsca w stu procentach. Najbardziej praktyczne są szafki kuchenne pod sam sufit – dzięki takiemu rozwiązaniu nie zostawiamy pustej przestrzeni nad górną zabudową. Daje to dodatkową przestrzeń do przechowywania, szczególnie tych rzadziej używanych akcesoriów kuchennych. Warto też zastanowić się nad układem mebli w kuchni – jaki rodzaj kompozycji będzie najbardziej odpowiedni dla posiadanego pokoju – zabudowa jednorzędowa, dwurzędowa, w literę L, U, C, a może G? Za najbardziej ergonomiczną kompozycję mebli kuchennych projektanci uznają zabudowę dwurzędową. W tym przypadku może to być kuchnia z wyspą lub półwyspem. Pozwala ona zachować ważną zasadę trójkąta roboczego.

Kuchnia z wyspą_Bristol_Halupczok_sprytne rozwiązania w kuchni_luksusowe kuchnie_kuchnia dwurzędowa
Zdj. Pojemne szafki z dużą liczbą przegródek zdecydowanie pomagają zachować porządek. To sprytne rozwiązanie w kuchni zapewnia wygodę pracy. Fot. Halupczok

Trójkąt roboczy w kuchni

Czym tak naprawdę jest trójkąt roboczy? Krótko mówiąc, jest to układ najbardziej kluczowych w kuchni stanowisk – zmywaka, kuchenki i lodówki. To tak naprawdę przestrzeń pomiędzy tymi punktami. Na co dzień, czy to przygotowując szybkie śniadanie, czy dwudaniowy wystawny obiad, niezwykle istotne jest szybkie i sprawne poruszanie się pomiędzy tymi trzema strefami – zmywania, przechowywania i przygotowywania. Powinny znajdować się blisko siebie, ale z zachowaniem konkretnych przestrzeni wygospodarowanych na blat roboczy. Jak dokładnie powinno komponować się przestrzeń, aby zachować zasadę trójkąta roboczego? Pisaliśmy o tym w naszym wcześniejszym artykule, który można przeczytać TUTAJ. Zachęcamy do lektury, która pomoże przybliżyć podstawowe sposoby na korzystne gospodarowanie przestrzenią kuchenną.

Wyspa ułatwia zachowanie zasad ergonomii

Jednym z najpopularniejszych wyborów klientów jest kompozycja z wyspą, która stanowi integralną część modnych, współczesnych salonów. Z pewnością powinna ona być rozplanowana tak by optymalnie zagospodarować przestrzeń i w sposób jak najbardziej ergonomiczny. Kuchnia z wyspą pozwala na swobodne i komfortowe użytkowanie pomieszczenia w każdej ze stref trójkąta roboczego. Funkcjonalności dodaje mnogość praktycznych możliwości wyspy kuchennej, które pozwalają uporządkować przestrzeń w taki sposób, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce. Wyspa kuchenna lub jej wariacja, czyli półwysep, mogą wprowadzać innowacyjne i nowatorskie rozwiązania, które wprowadzają ułatwienia dla domowników. Przykładem może być mobilny blat (sterowany elektrycznie lub wysuwany manualnie), czy dodatkowy barek.

Sprytne rozwiązania do kuchni – organizacja szafek, szuflad i półek

Równie kluczowym zagadnieniem w kontekście tematu jakim są sprytne rozwiązania do kuchni jest bezsprzecznie organizacja szafek, szuflad i półek. Sprawa ta często bywa spychana na dalszy tor, jednak warto dokładnie zastanowić się jak rozplanować rozmieszczenie tych ważnych elementów zabudowy kuchennej. Jeśli mówimy o dolnym rzędzie mebli, mało osób zdaje sobie sprawę, że bardziej ergonomiczne, pojemne i wygodne w użytkowaniu są szuflady aniżeli szafki. Rozwiązania pomagające w zachowaniu porządku – organizery, przegródki – pomagają zapanować nad bałaganem w szufladach. Łatwiej jest też dosięgnąć do przedmiotów schowanych w głębi. W standardowych szafkach byłoby to znacznie trudniejsze. Pamiętając o wygodzie warto rozważyć rozwiązania związane z łatwym otwieraniem i zamykaniem szuflad, co jest przydatne szczególnie gdy mamy brudne ręce.

Górne szafki a sprytne rozwiązania do kuchni

Jeśli chodzi o zabudowę górną, półki kuchenne również mogą mieć pewne udogodnienia, takie jak na przykład otwieranie sensoryczne lub system automatycznej regulacji wysokości. Jest to przydatne, gdy zabudowa sięga po sam sufit i trzeba sięgnąć po przedmioty schowane bardzo wysoko. Szafek na różnego rodzaju akcesoria kuchenne i na żywność powinno być odpowiednio dużo, tak aby wszystko można było pochować osobno i w dedykowanym miejscu. Dzięki temu o wiele łatwiej o schludne otoczenie. O wiele lepiej pracuje się w przestrzeni uporządkowanej, dlatego liczne schowki są bardzo pożądanym elementem każdego pomieszczenia kuchennego.

Sprytne rozwiązania w kuchni małej

Mała kuchnia – duży problem. Wiedzą to właściciele mieszkań o niewielkiej przestrzeni przeznaczonej na kuchnię. Jak sprytnie zaprojektować wnętrze by kuchnia o małym metrażu stała się funkcjonalnym królestwem? Warto w tym temacie zasięgnąć opinii ekspertów wnętrzarskich- projektantów i architektów wnętrz, przekonując się jak racjonalnie zagospodarować niewielką przestrzeń. Niewątpliwie praktyczne rozwiązania do kuchni małej to gros swoistych zabiegów, które mądrze ze sobą zestawione tworzą maksymalnie ergonomiczne i funkcjonalne na co dzień wnętrze.

Istnieje wiele sprytnych trików. Jednym z nich jest mobilny blat wysuwany z aneksu kuchennego. Rozwiązanie to jest idealne tam, gdzie mała kuchnia jednorzędowa lub kuchnia z aneksem, których metraż nie pozwala na postawienie odrębnego stołu. Wyśmienicie sprawdzi się także w kuchni otwartej na salon. Wysuwany stół może pełnić kilka funkcji naraz – stolika śniadaniowego, kawowego, dodatkowej przestrzeni roboczej oraz miejsca do pracy, czy nauki. Ruchome blaty wysuwne i obrotowe, uruchamiane manualnie lub za pomocą pilota bądź aplikacji w telefonie, to sprawdzone funkcjonalne rozwiązania w kuchni małej. To także niezawodne alternatywy dla rozkładanych stołów, usytuowanych z boku aneksu kuchennego czy blatów mocowanych do ściany, rozkładanych w razie potrzeby.

Parma_Halupczok_nowoczesne kuchnie na wymiar_sprytne rozwiązania w kuchni
Zdj. Sprytne rozwiązania w kuchni jednorzędowej. Wysuwany blat w kolekcji Parma. Fot. Halupczok

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni małej – przechowywanie

W każdej kuchni, czy to dużej czy małej, funkcja przechowywania jest zawsze kluczowa. Starając się uczynić nasze życie jak najbardziej komfortowym, otaczamy się wieloma przedmiotami, które potrafią sprawić, że i w kuchni pracuje nam się łatwiej i przyjemniej. Bezsprzecznie funkcjonalne rozwiązania w kuchni małej, mające na celu zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania, wymagają przemyślanej koncepcji i sprytnego podejścia. Jednym z wiodących trików jest wysoka zabudowa kuchni o małym metrażu, oparta na zabudowie kuchni szafkami do sufitu. Taki układ mebli pozwala na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni i zoptymalizowanie możliwości dla przechowywania. W szafkach umieszczonych najwyżej warto przechowywać kuchenne sprzęty i naczynia, z których korzystamy okazjonalnie, kilka razy w roku. Są wśród nich m.in. sezonowe sprzęty jak drylownice, maszynki do lodów, suszarki do owoców i grzybów czy komplety świątecznej zastawy.

Systemy narożne

Mając na uwadze funkcję przechowywania, w kuchniach o niewielkim metrażu warto przewidzieć w dolnej zabudowie szafki narożne, które jako jedne z najbardziej pojemnych, pełnią rolę strategiczną. Do niedawna szafki narożne uznawane były za problematycznych. Trudno było sięgnąć po schowane w nich rzeczy. Dedykowane do nich systemy, obecnie powszechnie dostępne na rynku powodują, że narożne szafki są niezwykle praktyczne. Możliwości jest wiele. Jedną z nich są wysuwane półki obrotowe, które znajdują zastosowanie w kuchniach o zróżnicowanym układzie mebli. Dostępne są w szerokiej palecie kształtów, dzięki czemu w szafkach narożnych można przechowywać akcesoria o różnych formach i gabarytach, zyskując łatwy do nich dostęp. Standardowy udźwig to 20-25 kg, więc nadają się także do przechowywania nieco cięższych utensyliów. Powłoka antypoślizgowa, jaką są pokryte, zabezpiecza przechowywane garnki, naczynia czy inne kuchenne akcesoria przed przesuwaniem się podczas wysuwu. Ponieważ wysuwają się z dużą łatwością, sięgnięcie do nich nie wymaga nadmiernego schylania się.

Halupczok_mała kuchnia_sprytne rozwiązania w kuchni_Halupczok
Zdj. Narożne systemy wysuwne jako funkcjonalne rozwiązania w kuchni optymalizujące przechowywania. Fot. Halupczok

W szerokiej ofercie rozwiązań narożnych warto zwrócić uwagę również na systemy obrotowe oparte na obrotnicach zintegrowanych z frontem meblowym. Obracają się w nich półki z frontem, a nie jak w standardowym rozwiązaniu – po otwarciu drzwiczek obracamy półki manualnie. Dodatkowo, ponieważ wysokość górnej półki można dowolnie regulować, dolna półka z łatwością pomieści akcesoria o większych gabarytach, jak np. małe AGD. Tego typu funkcjonalne rozwiązania do kuchni małej umożliwiają bardzo szybki dostęp do zawartości narożnych szafek i maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania.

Kuchnia w stylu eko

Nadążając za światowymi, trendami, które hołdują ekologicznemu stylowi życia, nowoczesne kuchnie projektowane są tak, aby były jak najbardziej energooszczędne i zawierały w sobie rozwiązania sprzyjające środowisku. Sprytne rozwiązania w kuchni, takie jak systemy do segregacji śmieci, sprzętu o niskiej konsumpcji prądu, naturalne materiały – to wszystko jest na topie. Warto wdrażać takie rozwiązania do swojego domu, ponieważ pomagają dbać o otaczające nas środowisko, ale także o nasze portfele.

Wszystko pod ręką czyli sprytne rozwiązania w kuchni

Bez względu na stylistykę wnętrza, czy układ mebli kuchennych, na jaki się zdecydujemy, warto by wszystko znajdowało się na „wyciągnięcie ręki”. Prezentujemy sprytne rozwiązania w kuchni, autorstwa zespołu projektowego Halupczok, które to umożliwiają. Klasyczną kolekcję kuchenną Imperia wyposażono w rozwiązania, które mają realne przełożenie na efektywność pracy w kuchni.

Sprytne schowki w kuchni klasycznej Imperia

Zacznijmy od szuflad, które z pozoru zwyczajne, prezentują wyjątkowe funkcjonalności. W jednej z nich ukryto składaną wielofunkcyjną krajalnicę elektryczną, w wariancie prawostronnym, czyli krojona żywność podawana jest z prawej strony. Dzięki szerokiej gamie produktowej tych maszyn krojących, z łatwością można dobrać opcję dla osób leworęcznych. Dzięki regulacji grubości cięcia, krajalnica pokroi zarówno chleb, jak i wędliny, ser, warzywa czy owoce. Idealnie sprawdza się zarówno podczas codziennych czynności takich jak szykowanie śniadania, jak i przygotowań do rodzinnych przyjęć, za każdym razem skracając czas pracy manualnej. Zabudowa tego typu małego sprzętu AGD możliwa jest w każdej szufladzie kuchennej o standardowej szerokości (od 45 cm). Zintegrowana z frontem otwiera się wraz z wysunięciem szuflady. Wyposażona w zabezpieczenia ostrzy oraz te stabilizujące jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które cenią porządek w kuchni. Tego typu funkcjonalne rozwiązania w kuchni porządkują jej przestrzeń, uwalniając blat kuchenny od urządzeń czy desek do krojenia.  

Halupczok_klasyczne kuchnie_kuchnie klasyczne_sprytne rozwiązania w kuchni_Imperia_Halupczok
Zdj. Sprytne rozwiązania w kuchni klasycznej ubrane w naturalne drewno. Fot. Halupczok

Biżuteryjne wykończenia i ręczna rzemieślnicza praca to walory kolekcji Imperia. W naturalne drewno odziano funkcjonalne rozwiązania w kuchni, o klasycznym wzornictwie. Prym wiodą dębowe półeczki, które wyposażono w dedykowane wycięcia pod dekoracyjne słoiczki z przyprawami. Ma to zarówno zaletę funkcjonalną, jak i dekoracyjną. Jednakowe w formie słoiczki wprowadzają estetyczną harmonię, w odróżnieniu od przypadkowo zestawionych ze sobą pojemniczków z przyprawami. Usytuowanie półek, naprzeciwko siebie, tuż w okolicy płyty grzewczej, nie jest przypadkowe. To zabieg mający na celu zachowanie ergonomii ruchów podczas gotowania. Sprawia, że wszystko znajduje się pod ręką. Sięgniecie po ulubioną przyprawę podczas okraszania potraw jest szybkie i nie zakłóca procesu gotowania.

Imperia_kuchnia z wyspą_Halupczok_Sprytne rozwiązania w kuchni_luksusowe kuchnie
Zdj. Klasyczna kuchnia Imperia i dębowe półeczki na przyprawy. Fot. Halupczok

Systemy organizacji

Szuflady płytkie i głębokie w kuchni Imperia wyposażono w drewniane, autorskie organizery, którym nadano ważną rolę utrzymania porządku. Niewidoczne na pierwszy rzut oka, a szalenie użyteczne. Dzięki tym organizerom w płytkich szufladach wszystkie sztućce i akcesoria kuchenne pozostają ułożone w idealnym porządku, nawet te o nietypowych kształtach jak chochle czy obieraczki do warzyw. W dolnych, głębszych szufladach zastosowano ruchome, przekładane drewniane przegródki, które można układać według własnych preferencji. Dzięki zastosowaniu systemów organizacji tego typu, wszystko jest w zasięgu ręki. Przechowywane rzeczy mają swoje ustalone miejsce i łatwo po nie sięgnąć. Te funkcjonalne rozwiązania w kuchni klasycznej, sprawdzą się idealnie także we wnętrzu o innej, dowolnej stylistyce.

Imperia_kuchnia klasyczna_Halupczok_Sprytne rozwiązania w kuchni
Zdj. System organizacji – sprytne rozwiązania w kuchni Imperia. Fot. Halupczok

Nowoczesny sprzęt AGD a sprytne rozwiązania w kuchni

Poprawę komfortu pracy w kuchni zdecydowanie zwiększa nowoczesny, zaawansowany technologicznie sprzęt AGD. Niewątpliwie na uwagę zasługują wszelkie urządzenia, które łączą się z internetem. Dzięki temu można je programować za pomocą smartfona, sterować nimi zdalnie będąc poza domem. Wszystko w duchu trendu IoT – Internet of things. Pod tą nazwą stoi łączenie w sieć większości sprzętów w domu, również tych kuchennych. Ułatwia to zarządzanie nimi, a co za tym idzie – codzienne funkcjonowanie. Co jeszcze ciekawego niesie ze sobą nowoczesna technologia? Dostępne są blaty, które mogą ładować smartfony, inteligentne okapy wbudowane w płytę grzewczą, lodówki, które informują o kończących się produktach. Możliwości jest mnóstwo, a każde wnętrze kuchenne można dostosować do swoich potrzeb. Sprytne rozwiązania w kuchni to nie tylko coś dla miłośników gadżetów i nowinek technologicznych, a przede wszystkim udogodnienia dla osób zapracowanych i zabieganych.

Sprytne rozwiązania w kuchni według projektów Halupczok

Projektując meble kuchenne na wymiar wysokiej klasy konieczne jest stosowanie sprytnych i nowatorskich rozwiązań, tak aby zapewnić jak największy komfort użytkowania i usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagających klientów. Przykładem zabudowy kuchennej idealnej dla nowoczesnych domów jest naszpikowana ciekawymi udogodnieniami kuchnia Toscana. Uwagę zwraca w szczególności mobilny blat uruchamiany elektrycznie, który skrywa pod sobą płytę grzewczą. Blat powiększa przestrzeń roboczą i może stworzyć dodatkową przestrzeń, na przykład do spożycia szybkiego posiłku. W kolekcji zastosowano szuflady z logowanymi bokami, które pozwalają na precyzję jeśli chodzi o segregację akcesoriów kuchennych oraz sprzętu. Wzrok przyciąga także nowoczesny okap dobrany do kuchni Toscana, który oprócz wyglądu, intryguje zaawansowaną technologią.

Zobacz jakie nowoczesne rozwiązania kryje w sobie piękna kuchnia Toscana marki Halupczok.

Sprytne rozwiązania w kuchni Toscana
Fot. Nowoczesna kuchnia Toscana zwraca uwagę swoim mobilnym, elektrycznie sterowanym blatem. Fot. Halupczok

Kuchnia Siena a sprytne rozwiązania w kuchni

W kuchni Siena o nieco futurystycznej stylistyce znajduje się wiele ciekawych rozwiązań, takich jak elektrycznie otwierane szafki o dużej pojemności. Warto też zwrócić uwagę na autorski system podświetlania uchwytów kuchennych i możliwość personalizacji napisów. Innowacyjny jest sposób w jaki są podświetlone – bez użycia kabli, w oparciu o wymyślony przez technologów sposób niespotykany dotąd nigdzie indziej. Poza aspektami technologicznymi, rozwiązanie to ma po prostu estetyczne walory, nadające kuchni indywidualnego charakteru. Ponieważ podświetlone napisy mogą przybrać różnorodną formę- od imienia pierworodnego syna po ulubioną sentencję. Tutaj możemy śmiało puścić wodze fantazji.

Zobacz kolekcję mebli kuchennych Siena i odkryj wszystkie walory tej zabudowy.

Sprytne rozwiązania w kuchni Siena
Fot. Nowoczesna kuchnia Siena i jej nowatorskie rozwiązania, m.in. uchwyty podświetlone autorskim, opatentowanym sposobem bez użycia kabli. Fot. Halupczok

Praktyczne rozwiązania w kuchni Siena zwiększające przestrzeń

Sprytne rozwiązania w kuchni Siena przybrały również formę mobilnego blatu. Elektryczny system umożliwia jego wysunięcie z wyspy kuchennej za pomocą dedykowanego pilota. Bezsprzecznie zabieg ten pozwala na dostosowanie przestrzeni kuchni do bieżących potrzeb. Ruchomy blat łączy funkcje dodatkowego blatu roboczego, stolika kawowo-śniadaniowego, czy po prostu domowego biura.Tego typu mobilne systemy jako praktyczne rozwiązania w kuchni małej sprawdzą się idealnie. Ponieważ to w nich właśnie ważny jest każdy centymetr wolnej przestrzeni i sprytne jej wykorzystanie. Mając na uwadze niewielki metraż, warto poznać sposób na funkcjonalne rozwiązania w kuchni o niewielkich gabarytach, sięgając po artykuł „Nowoczesna kuchnia o małym metrażu. Wyzwanie projektowe”. Niemniej jednak, poza walorami funkcjonalnymi, ruchomy blat ma także walory estetyczne. Pozwala zmieniać wygląd kuchni w zależności od potrzeb i nastroju domowników.

Sprytne rozwiązania w kuchni Siena_mała kuchnia_kuchnia z półwyspem_luksusowe kuchnie_Halupczok
Zdj. Sprytne rozwiązania w kuchni Siena w postaci ruchomego blatu. Fot. Halupczok

Funkcjonalne rozwiązania w kuchni Siena – okap

Nowoczesna kuchnia Siena została przemyślanie zaprojektowana w każdym detalu. Wymienione wyżej elementy zabudowy kuchennej, skrywają wiele funkcjonalnych pomysłów. Ale doszukamy się ich także w modelu okapu z funkcją pochłaniacza, który dobrano do jej projektu. Zwróćmy uwagę na jego formę, w której przewidziano miejsce na powieszenie kuchennych ręczników za pomocą dedykowanych haczyków. Możliwość sięgnięcia po nie może okazać się kluczowa podczas gotowania, gdy chcemy chwycić gorący garnek, lub podnieść rozgrzaną pokrywkę.

Multi-funkcjonalność

Sprytne rozwiązanie w kuchni to także zainstalowany przybornik na przyprawy pod główną kopułą okapu. Sól czy pieprz zawsze powinny być pod ręką. Współcześnie, producenci urządzeń AGD stawiają na wielofunkcyjność. Piekarnik z funkcją mikrofali i funkcją pary potrafi zastąpić dwa albo nawet trzy urządzenia. Tego typu sprzęt pełni również role niekoniecznie kuchenne, np. ekrany do oglądania przepisów kulinarnych lub po prostu filmów, urozmaicając czas spędzony w kuchni. Przykładowo pochłaniacz zapachów to już nie jedyna rola, jaką pełnią obecnie najnowsze modele okapów wyspowych. Często łączona jest z funkcją gustownego oświetlenia. Okapy doświetlają przestrzeń kuchenną, a dzięki swojej dizajnerskiej formie są jednocześnie dekoracyjnym elementem wnętrza.

Sprytne rozwiązania w kuchni Rivoli marki Halupczok

Kolejną propozycją wartą uwagi w kontekście nowoczesnych i sprytnych rozwiązań w kuchennych wnętrzach jest kolekcja Rivoli. Ta kuchnia z drewna może zaskoczyć mnogością funkcjonalnych udogodnień, wśród których znajdziemy kolejną autorską funkcjonalność – system regulacji szuflad wewnętrznych. Umożliwia on dostosowanie iwysokości do potrzeb i gabarytów przechowywanych w nich przedmiotów o niestandardowych wymiarach, jak np. puszek z orzechami czy słoików z przetworami. Nowatorstwo rozwiązań i zaawansowane technologie to wyróżniki kuchni Halupczok, które zajmują priorytetowe miejsce w każdym projekcie mebli. Wieloletni wysiłek działu badań i rozwoju firmy w zakresie prac nad ewolucją technologicznych rozwiązań stosowanych w meblach kuchennych
został nagrodzony w latach 2018-2019. W tych latach firma uzyskała dwa patenty Urzędu
Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej dla swoich autorskich systemów kuchennych.

Sprytne eko pomysły w Rivoli

Ciekawy jest też blat wyspy kuchennej, który został urozmaicony o mini-ogródek, w którym można uprawiać świeże zioła. Tego typu funkcjonalne rozwiązania w kuchni Rivoli opracowano z myślą o miłośnikach natury we wnętrzach, jak i smakoszach, którzy lubią doprawiać potrawy osobiście wyhodowanymi roślinami. Projekt mini-ogródka oparto na wgłębieniu wyprofilowanym w blacie na doniczki z roślinami. Mini-ogródek jest zintegrowany z blatem wyspy kuchennej. Dla mniej zapalonych ogrodników przewidziano możliwość wymiany doniczek, jaką dają odpowiednie wymiary głównej donicy. W efekcie w kuchni są zawsze świeże zioła i nie trzeba ich sadzić.

Zobacz jak prezentuje się nowoczesna i praktyczna kuchnia Rivoli.

Sprytne rozwiązania w kuchni Rivoli
Fot. Sprytne rozwiązania w kuchni Rivoli to zdecydowanie atut tych pięknych i nowoczesnych mebli. Fot. Halupczok

Inspirowane naturą sprytne rozwiązania w kuchni Madera

Pełna zaskakujących rozwiązań kuchnia Madera powstała z połączenia nowoczesnego stylu oraz zamiłowania do tradycyjnego, manualnego rzemiosła. Jej projekt powstał z inspiracji przyrodą, doskonałą w samej swojej formie. Organiczne kształty, naturalne kolory i wzory nadały kierunek, w jakim podążyli pracujący nad nim projektanci. Nieregularnie falowanym dębowym frontom o intrygującej, głębokiej barwie nadali rolę wiodącego akcentu ozdobnego, który zdefiniował wyrazisty charakter tej kolekcji mebli. Pamiętając o balansie, jaki powinien zostać zachowany w każdym projekcie mebli kuchennych, wyposażono kuchnię w gros ciekawych systemów czyniąc ją przestrzenią nie tylko estetyczną, ale i praktyczną.

Praktyczne rozwiązania w kuchni na straży porządku

Czy utrzymanie porządku w kuchni może być łatwe? Ze względu na to, że duża część rodzinnego życia odbywa się w kuchni, a w szczególności, gdy jest ona otwarta na salon, odpowiedź może wydawać się wątpliwa. Z pewnością im mniej przedmiotów stoi na blacie kuchennym, tym łatwiej o wizualną harmonię. Plan wydaje się łatwy, ale nie zawsze możliwy, szczególnie gdy w szafkach brakuje już miejsca. Sięgając jednak po sprytne rozwiązania do kuchni oferowane przez producentów mebli na indywidualne zamówienie, utrzymanie kuchennego ładu staje się błahostką. Jedno z takich rozwiązań zastosowano w kuchni Madera. Mobilny front meblowy usytuowany nad blatem roboczym skrywa półeczki na kuchenne bibeloty oraz drewniane organizery porządkujące przestrzeń. Oparty na autorskim systemie otwierania w sposób nowatorski pozwala rozprawić się z kuchennym rozgardiaszem. Idealnie sprawdzi się w sytuacji, gdy goście pojawią się spontanicznie. W mgnieniu oka można ukryć zalegające na blacie przedmioty zasuwając go ku górze.

Obejrzyj film prezentujący, jak mobilny front meblowy sprawdza się w praktyce w kuchni Madera.

Madera_nowoczesna kuchnia z wyspą_sprytne rozwiązania w kuchni_Halupczok_kuchnie luksusowe
Zdj. Sprytne rozwiązania w kuchni Madera, takie jak mobilny front, pomagają utrzymać porządek. Fot. Halupczok

Praktyczna strona ruchomego frontu to tylko jedna z jego funkcjonalności. Druga, równie istotna to ta dekoracyjna. Warto zastosować takie sprytne rozwiązania w kuchni, gdy brakuje w niej elementów dekoracyjnych. Gładka matowa powierzchnia frontu dodaje wnętrzu elegancji. Kryjące się za nim drewniane półeczki w połączeniu z ozdobnymi pojemnikami do przechowywania lub urokliwym zestawem filiżanek do kawy mogą wygląda imponująco i bardzo stylowo.     

Innowacyjny system oświetlenia

Współczesnemu meblarstwu towarzyszą nowatorskie technologie. Innowacyjne systemy oświetleniowe to elementy wysoko wyspecjalizowanej technologii, na jakiej oparte są obecnie projekty inteligentnych domów. Chętnie wybierane są także przez projektantów i architektów wnętrz, jako funkcjonalne rozwiązania w kuchni, które maksymalnie ułatwiają w niej pracę. Mowa tutaj o oświetleniu uruchamianym sensorycznie, a więc za pomocą ruchu dłoni. W taką technologię świetlną wyposażono kuchnię Madera. Oświetlenie nad blatem roboczym, dzięki specjalnemu czujnikowi ruchu, pozwala za pomocą gestu oświetlić przestrzeń, na której toczą się prace.

Halupczok_Madera_sprytne rozwiązania w kuchni_kuchnia z wyspą
Zdj. Wystarczy gest ręki by uruchomić oświetlenie nad blatem roboczym w kuchni Madera. Fot. Halupczok

To nowoczesne źródło światła ze specjalnie wbudowanym sensorem, który uruchamia lub wyłącza oświetlenie po rozpoznaniu aktywności w otoczeniu. Niweluje to konieczność wbudowywania w zabudowę kuchenną włączników manualnych. Takie systemy z powodzeniem sprawdzą się zarówno nad blatem roboczym, jak w kuchni Madera, jak i w spiżarni czy innych strefach wykonywania różnych prac manualnych.

Zalety oświetlenia sensorycznego

Detektor automatycznie zapala światło, dzięki czemu pozwala na swobodne kontynuowanie przeprowadzanych czynności oraz eliminuje kłopotliwą konieczność sięgania do włącznika ręką, np. gdy jesteśmy w trakcie zagniatania ciasta, a nasze ręce są brudne. Niewątpliwie tego typu sprytne rozwiązania w  kuchni zwiększają wygodę jej użytkowania oraz energooszczędność korzystania z oświetlenia. Każdy zamysł wnętrza uwzględniający sprytne rozwiązania w kuchni, związane z oświetleniem, warto skonsultować z ekspertem- projektantem lub architektem. Pozwoli to poznać szeroki wachlarz możliwości, jakie dają współczesne technologie, dobrać odpowiedni system, natężenie i barwę światła.  

Zobacz w pełni, jak prezentują się funkcjonalne rozwiązania w kuchni Madera.

Sprytne rozwiązania w kuchni a poprawa jej funkcjonalności

Reasumując, zaplanowanie funkcjonalnej i nowoczesnej kuchni to nie lada wyzwanie. Szacuje się, że statystyczny Polak remontuje kuchnię co 15-20 lat. Dlatego ważne jest, aby skrupulatnie zaprojektować tę przestrzeń, wszak będzie ona służyć domownikom przez długi czas. Istotne jest, aby praca w kuchni była maksymalnie wygodna, przyjemna, szybka i sprawna. Samodzielna próba aranżacji może okazać się niewystarczająca. Łatwo zapomnieć lub przeoczyć pewnie czynniki, a nawet drobne niedopatrzenia mogą rzutować na funkcjonowanie domowników przez długie lata. Warto zwrócić się o pomoc do specjalistów i zlecić projekt fachowcom, którzy znają wszelkie niuanse, materiały i właściwości poszczególnych sprzętów. W salonach firmowych marki Halupczok można powierzyć pracę nad projektem kuchni wysoce wykwalifikowanym specjalistom. Oferują oni wsparcie zarówno w stworzeniu kompleksowego projektu przestrzeni, doboru materiałów, kolorystyki, aż po montaż sprzętów kuchennych. Dla nich doskonale znane są wszelkie sprytne rozwiązania w kuchni, które pozwolą zapewnić ergonomię pracy w tym pomieszczeniu.

Salony firmowe Halupczok mieszczą się w 13 polskich miastach. Zachęcamy do kontaktu z najbliższym doradcą celem poznania wszystkich możliwości. Dane kontaktowe do salonów można znaleźć na tej stronie.