main image: Aranżacja kuchni z wyspą – pomysły i inspiracje
Kuchnia to tętniące rodzinnym życiem centrum domowego dowodzenia. Przestrzeń, której funkcje od lat wykraczają poza przygotowywanie posiłków. To miejsce chętnie wybierane na narady rodzinne, podczas których integrujemy się wokół wyspy kuchennej lub zasiadamy do stołu z nią połączonego. To tutaj chętnie spotykamy się z przyjaciółmi nad filiżanką kawy, czy kieliszkiem wina, by omówić ważne i ważkie tematy. Niewątpliwie aranżacja kuchni z wyspą sprzyja wszystkim tym aktywnością, dlatego też taki układ cieszy się dużą popularnością.

Wyspa kuchenna – domena dużych kuchni

Wyspa kuchenna pełni zróżnicowane role w zależności od stylu życia, przyzwyczajeń, potrzeb i wymagań domowników. Począwszy od przechowywania, przez kulinarną strefę przygotowywania posiłków, po dekoracyjną. Z pewnością jej obecność determinuje metraż dostępnej przestrzeni. Aranżacja kuchni z wyspą idealnie sprawdzi się w dużych wnętrzach, nie jest natomiast zalecana przy wnętrzach przy niewielkich gabarytach. Aby całkowicie wykorzystać potencjał rozwiązania, jakim jest wyspa kuchenna, trzeba dysponować miejscem o odpowiedniej przestrzeni.

Najlepiej, jeśli kuchnia ma wymiary 15-20 metrów kwadratowych i ma kształt zbliżony do kwadratu – wtedy o wiele łatwiej zaplanować wyspę. Jeśli jednak taki układ mebli kuchennych jest marzeniem, na spełnieniu którego nam zależy, warto skonsultować go ze specjalistą. Zweryfikować, czy wymagane odległości od wyspy do szafek, które powinny wynosić około 100 cm są możliwe do zachowania. Dzięki prawidłowemu rozplanowaniu z kuchni swobodnie będą mogły korzystać dwie osoby jednocześnie. Projektant wnętrz zweryfikuje możliwości aranżacyjne i zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie, prezentując szanse i zagrożenia takiego układu.

Aranżacja kuchni z wyspą – zalety

Wyspa kuchenna to element aranżacyjny, który w kuchni otwartej  harmonijnie spaja przestrzeń kulinarną ze strefą dzienną. Łączy role użytkowe z estetycznymi. Wyposażona w szereg sprytnych rozwiązań, czyni codzienną pracę w kuchni ergonomiczną, ułatwiając także przechowywanie. Jako kluczowy aranżacyjny komponent otwartej przestrzeni pełni rolę przyciągającej uwagę ozdoby wnętrza. Przy aranżacji kuchni z wyspą otwartej na część wypoczynkową domu, warto postawić na meble wykonywane na wymiar. Pozwoli to w  łatwy sposób umeblować salon czy jadalnię, zachowując stylistykę tożsamą ze stylistyką, w jakiej jest kuchnia.

Wyspa kuchenna jako mebel funkcjonalny wyposażony w spory blat roboczy ułatwia gotowanie, a liczne szuflady i pojemne szafki sprawiają, że przechowywanie jest łatwe i uporządkowane. Dostęp do wyspy kuchennej ze wszystkich czterech stron, sprzyja wspólnym kulinarnym eksperymentom w gronie domowników czy przyjaciół. Wyspa umożliwia także utrzymywanie stałego kontaktu z osobami przebywającymi w części wypoczynkowej mieszkania, pozwalając nadzorować dzieci bawiące się w salonie czy prowadzić konwersację z przebywającymi tam innymi członkami rodziny czy gośćmi. W zależności od metrażu kuchni wyspę wyposażyć można w stolik kawowy lub dwupoziomowy blat, stanowiące rolę barków. Po dostawieniu hokerów czy wysokich krzeseł zmieniają się w dodatkową przestrzeń dla wspólnego gotowania.  Aranżacje kuchni z wyspą świetnie sprawdzą się w każdej stylistyce. Kuchnie nowoczesne, dominujące we wnętrzarskich trendach, klasyczne kuchnie, dla miłośników rzemieślniczych detali, podobnie jak kuchnie w stylu loftowym czy skandynawskim, te i wiele innych.

Polecamy również – Kuchnia z wyspą czy bez

Kuchnia z wyspą a trójkąt roboczy

Co kryje się pod pojęciem trójkąta roboczego? Bez wątpienia to złota zasada planowania przestrzeni kuchennej, również przy aranżacjach kuchni z wyspą i salonem. Opiera się ona na kluczowych strefach: chłodzenia, gotowania i zmywania w postaci: lodówki, płyty grzewczej lub kuchenki i zlewozmywaka. Ich wzajemne położenie powinno wpisywać się w trójkąt, a odległości pomiędzy nimi nie powinny być zbyt duże.

Zdecydowanie, zachowanie odpowiednich odstępów ułatwi codzienną pracę w kuchni, czyniąc ją ergonomiczną. Sprawi, że pokonywany dystans przy wykonywaniu najprostszych czynności nie będzie zbyt duży i obciążający. Przyjmuje się, że przy optymalnym zaaranżowaniu pomieszczenia lodówka powinna znajdować się nieopodal zlewozmywaka na jednym boku trójkąta. Po drugiej stronie, jakby na rogu trójkąta, powinna znajdować się płyta grzewcza. Dla zachowania maksymalnego komfortu użytkowania kuchni odległość pomiędzy lodówką a zlewem powinna wynosić w granicach 120-210 centymetrów. Pozwoli to wygospodarować wystarczająco dużo miejsca na blacie roboczym. Podobny dystans powinno się zachować pomiędzy lodówką, a płytą grzewczą czy kuchenką. Natomiast odległość dzieląca zlew a płytę grzewczą powinna oscylować w granicach 90-210 centymetrów.

Więcej informacji o aranżacji przestrzeni w kuchni można znaleźć w artykule O układach mebli

W kontekście trójkąta roboczego i kuchni z wyspą istotne jest odpowiednie zaplanowanie instalacji, już na etapie budowy domu lub na początku remontu. Myśląc o płycie grzewczej w blacie wyspy, czy wbudowanym w blat okapie, który będzie się z niego wysuwał. Przy aranżacji nowoczesnej kuchni z wyspą, lub w innej stylistyce, jest niezwykle ważnym by pamiętać o prawidłowym rozlokowaniu przyłączy wodnych, elektrycznych i gazowych. Muszą być precyzyjnie zaplanowane z myślą o innych urządzeniach, jakie planujemy zainstalowane w kuchni. Aby dostępną przestrzeń funkcjonalnie zagospodarować należy także przeanalizować rozlokowanie miejsc do przechowywania-  szaf, półek, szafek i szuflad. Warto pozyskać poradę eksperta w tym zakresie. Wykonać projekt kuchni według jego wskazówek, które na dalszych etapach budowy czy remontu, mogą okazać się bezcenne.

Wyspa kuchenna – walory dekoracyjne

Wyspa kuchenna, obok wszystkich swoich praktycznych funkcji, pełni we wnętrzu również rolę estetyczną. Jako aranżacyjny element kuchni otwartej na salon, który spaja strefę kuchenną i dzienną, wysuwa się na pierwszy plan. Warto więc zadbać by jej forma była dekoracyjna i atrakcyjna wizualnie pod względem konstrukcyjnym, jak i materiałów, jakie zostaną wykorzystane do jej stworzenia. Niezwykle popularny obecnie zabieg, jaki chętnie stosują projektanci i architekci wnętrz w aranżacji kuchni z wyspą i salonem, to stosowanie na frontach wysp materiałów o ciekawych wzorach, barwie czy deseniu. Wśród nich znajdują się spieki kwarcowe o finezyjnym rysunku, granit czy konglomeraty o skalistym deseniu.

Kuchnia z wyspą_kuchnie nowoczesne_Ariana_luksusowe kuchnie_Halupczok
Zdj. Zachwycający rysunek spieku kwarcowego na wyspie kuchni Ariana. Fot. Halupczok

Posunięcie takie zastosowano w aranżacji nowoczesnej kuchni z wyspą – Ariana. Zachwycający rysunek spieku kwarcowego, okalającego wyspę, przywodzi na myśl piaski pustyni, harmonijnie korespondując z ciepłym odcieniem naturalnego dębu. Ten sam materiał wykorzystano na ścianie nad kuchennym blatem roboczym. Z powodzeniem odnalazłby się także w strefie dziennej- nad kominkiem czy tuż nad półką telewizyjną. Dobór jednakowych materiałów do strefy kuchennej i wypoczynkowej powoduje, że obie nawiązują do siebie stylistycznie. Całość wnętrza jest dopasowana wizualnie. Kolorystykę kuchennych mebli można również dopasować do odcieni dominujących w salonie lub ją z nimi skontrastować.  Uzyskanie tego efektu ułatwi powierzenie wyposażenia w meble obu tych stref jednemu wykonawcy.

Tuż obok dekoracyjnej, praktyczna stronę wyspy kuchennej w kuchni Ariana podkreśla zintegrowany z wyspą stół jadalniany. Oprócz funkcji integrującej członków rodziny przy wspólnym posiłku, może stanowić dodatkowy blat roboczy, miejsce do pracy zdalnej, czy odrabiania lekcji.

Zobacz jak pięknie prezentuje się kuchnia Ariana

Aranżacja kuchni z wyspą a wentylacja

Okap to niezbędny sprzęt w każdej kuchni. Jego rola wzrasta szczególnie przy aranżacji kuchni z wyspą, która otwarta jest na salon lub strefę wypoczynkową. Czyli tam, gdzie powietrze z dwóch pomieszczeń miesza się ze sobą, co może być utrapieniem dla domowników. Główna funkcja każdego okapu to poprawa jakości powietrza. Polega to na eliminacji spalin, nieprzyjemnych aromatów i oparów, wydobywających się podczas procesu gotowania. Niejednokrotnie są szkodliwe dla zdrowia i mają niszczący wpływ na meble i ściany.

Projektując kuchnię z wyspą należy pamiętać o prawidłowej wentylacji, by uniknąć rozprzestrzeniania się tych zapachów w głąb domu. Dobry okap lub pochłaniacz w takim przypadku jest nieodzowny. Możliwości rozwiązań przy aranżacji kuchni z wyspą jest bardzo wiele. Na rynku dostępna jest szeroka oferta modeli okapów instalowanych w pomieszczeniach o tego typu układzie mebli. Urządzenie może znajdować się tuż nad wyspą kuchenną, w blacie której zainstalowano płytę grzewczą. Może również stanowić jej integralną część – stałą lub mobilną ( np. okap Panorama, Novi).

nowoczesne kuchnie_kuchnie Halupczok,kuchnia z wyspą
Zdj. Okap wiszący nad wyspą kuchenną w loftowej kuchni Industria. Fot. Halupczok

Okap w kuchni z wyspą – inspiracje

Zwróćmy uwagę, jak możliwość aranżacji okapu wiszącego wykorzystano w Industrii, nowoczesnej kuchni z wyspą. Jej projekt to także stylistyczny przykład jak funkcjonalnie i wyjątkowo estetycznie zaaranżować można kuchnie industrialne. Model tego okapu wyspowego o egzotycznie brzmiącej nazwie „Haiku” (Elica), dzięki korpusowi o wysokości 8 centymetrów i imponującym przewodom kominowym, pochłania opary na całej powierzchni gotowania. Urządzenie oparto na technologii Comfort Silence, która zapewnia wysoki poziom ciszy przy wszystkich prędkościach działania. Jego awangardowa forma, w której dominują proste linie z aluminiowymi kratkami imitującymi żeliwo, będzie doskonałym aranżacyjnym dodatkiem we wnętrzu o stylistyce loftowej, nowoczesnej, jak i eco.

Współczesne okapy stają się multifunkcjonalne łącząc w sobie praktyczne walory pochłaniacza zapachów, filtratora powietrza, punktu oświetleniowego ułatwiającego gotowanie oraz zalety estetyczne. Dodatkowo, nietuzinkowa forma czy ciekawa kolorystyka okapu mogą dodać aranżacyjnego akcentu całemu wnętrzu. W taki okap projektanci wyposażyli kolekcję mebli kuchennych  Eleganza, będącą przykładem aranżacji kuchni z wyspą w stylu glamour.Okap dekoracyjny Interstellar ( Elica), bo o nim mowa, łączy w sobie funkcję i estetykę. Dzięki 1152 szklanym elementom oświetla otoczenie tworząc ciekawe efekty optyczne, wyposażony jest również w światło LED, które idealnie rozświetla płytę i jej otoczenie, podczas gotowania. Obok funkcji dekoracyjnej i oświetleniowej, może pracować w trybie pochłaniacza zapachów, jak i wyciągu. Niemniej jednak, zastanawiając się nad wykorzystaniem w kuchni designerskiego okapu tego typu, zawieszonego tuż nad płytą grzewczą w wyspie kuchennej, będzie dominującym stylistycznym elementem, pełniąc pierwszoplanową rolę.

Aranzacja kuchni z wyspą. Halupczok.Nowoczesne kuchnie. Kuchnia z wyspą
Zdj. Designerski okap w kuchni Eleganza łączy funkcję z wyjątkową estetyką. Fot. Halupczok

Aranżacja nowoczesnej kuchni z wyspą – Marsala

Dbałość o detale, naturalne materiały oraz funkcjonalność to atuty kuchni Marsala zainspirowanej pięknem natury. Marsala to przykład aranżacji nowoczesnej kuchni z wyspą, w której zamysłem było uzyskanie estetycznej harmonii pomiędzy strefą kuchenną i wypoczynkową. Materiały o tożsamym deseniu wykorzystano w nich obu. Motyw jodełki na frontach mebli kuchennych, do tej pory stosowany głównie na płaszczyznach podłóg, znalazł swoje miejsce również na froncie wyspy kuchennej i panelu naściennym. Podobnie jak dekton o ciepłej barwie i marmurowym użyleniu, który idealnie koresponduje z czekoladową barwą drewna. Zabieg ten, zastosowany przez projektantów kuchni, pozwolił uzyskać zamierzony efekt – otwartą przestrzeń materiałowo i stylistycznie harmonijną.

Aranżacja kuchni z wyspą_Halupczok_kuchnie nowoczesne_kuchnie drewniane
Zdj. Motyw jodełki w kuchni Marsala zastosowany w strefie kuchennej i wypoczynkowej harmonijnie łączy oba te pomieszczenia. Fot. Halupczok

Wyspa kuchenna zaprojektowana z myślą o miłośnikach bliskości z naturą, wyposażona została w nimi-ogródek. W specjalnej wnęce w blacie wyspy umieszczono dużą donicę, którą można wypełnić aromatycznymi ziołami. To miłe dla oka i praktyczne rozwiązanie zadedykowano tym, dla których kulinarne eksperymenty nie mogą się udać bez okraszenia ich świeżo ściętą miętą, rozmarynem czy pietruszką. Przy tej aranżacji nowoczesnej kuchni z wyspą, projektanci mając na celu komfort i ergonomię, rozmieścili sprzęty zgodnie ze złotą zasadą trójkąta roboczego. Ulokowanie lodówki naprzeciw strefy zmywania i płyty grzewczej, znajdujących się na wyspie, powoduje, że wszystko co potrzebne jest pod ręką. Dzięki obszernemu blatowi wyspy kuchennej, bez obaw możemy zaprosić dzieci lub przyjaciół do  wspólnego gotowania. Co więcej, w razie potrzeby można wysunąć z niego dębowy stół i w kilka sekund wyczarować dodatkową przestrzeń do zaserwowania przygotowanych właśnie dań.

Aranżacja kuchni z wyspą w stylu skandynawskim

Wygoda, prostota i funkcjonalność to kwintesencja stylu skandynawskiego. Design wprost z północy Europy lubuje się w jasnych wnętrzach, wypełnionych światłem. I choć styl skandynawski ma wiele wariantów, to jednak wśród barw szarości, grafitów i beży, dominuje biel. Założeniem jest uzyskanie jasnych i optycznie przestronnych pomieszczeń. Dlatego wnętrze w tej stylistyce najlepiej rozświetlić światłem dziennym, lub wyposażyć w wielopunktowy system oświetlenia sztucznego. Umiłowanie naturalnych materiałów typu naturalne drewno, to kolejne założenie skandynawskiej estetyki, która powoli przechodzi do kanonu aranżacji kuchni, z wyspą i półwyspem. Białe kuchnie wykończone drewnem, urządzone w sposób minimalistyczny niezmiennie królują w domach na całym świecie.

Skandynawska inspiracja – kuchnia Liguria

Aranżacja kuchni z wyspą w stylu skandynawskim bazuje na minimalistycznej estetyce powstałej przy wykorzystaniu jasnej kolorystyki i naturalnych materiałów, za którą kryje się szeroko pojęta praktyczność. Spójrzmy na skąpaną w bieli, przestronną kuchnię Liguria. Szyk, elegancja i funkcjonalność ubrano w jej projekcie w biel frontów meblowych z dodatkiem naturalnych, drewnianych elementów. Wyspa kuchenna wyposażona w blat dwupoziomowy to aranżacyjny element o walorach zarówno funkcjonalnych, jak i dekoracyjnych. Pojemne szafki o bezuchwytowych frontach oraz organizery porządkujące sztućce w podświetlanych szufladach podkreślają praktyczną stronę konstrukcji wyspy.

Liguria. Aranżacja kuchni z wyspą w stylistyce skandynawskiej_Nowoczesne Kuchnie_Halupczok
Zdj. Liguria – idealny przykład aranżacji kuchni z wyspą w stylistyce skandynawskiej. Fot. Halupczok

Duża przestrzeń blatu roboczego wyspy zapewnia komfort, a ulokowane zgodnie z zasadą trójkąta roboczego – strefy chłodzenia, zmywania i gotowania podnoszą ergonomię pracy w kuchni. Doskonale wyważone proporcje zachowane przy aranżacji kuchni z wyspą w takim układzie, zaowocowały uzyskaniem poczucia przestronności wnętrza. Gładkie, lekko połyskujące fronty meblowe ubrano w prostą formę zgodnie z założeniami skandynawskiej stylistyki. Aby podnieść poziom funkcjonalności kuchni wyposażono je  systemy otwierania, wspomagane elektrycznie.

Aranżacja kuchni z wyspą w stylu skandynawskim – dekoracyjne detale

Projektant pracujący nad aranżacją kuchni z wyspą w stylu skandynawskim, choć zobligowany do stosowania jasnych barw, ma wolność wyboru dodatków o wyraźnej barwie. Taki zabieg zastosowano w kuchni Liguria, w której biel, lekko połyskujących frontów meblowych zestawiono z ciemną barwą urządzeń AGD. Wydaje się, że dekoracyjną rolę przypisano także wyspie kuchennej, której podświetlony front stworzono z łupka kamiennego o imponującym deseniu. Jednym przywodzi na myśl malownicze włoskie Dolomity, innym wzburzone fale na liguryjskim wybrzeżu. Górny blat wyspy kuchennej powstał z naturalnego dębu, o ciepłej barwie. Zachowano w nim jego pierwotną formę, nie ingerując w to, co w drewnie wyrzeźbiła natura.

Aranżacja kuchni z wyspą w stylu skandynawskim, białe kuchnie, kuchnie Halupczok
Zdj. Dekoracyjny element drewniany w aranżacji kuchni z wyspą w stylu skandynawskim. Fot. Kuchnia Liguria, Halupczok

Poznaj więcej kuchni w stylu skandynawskim

Reasumując, aranżacja kuchni z wyspą ma ogromny potencjał funkcjonalno – estetyczny ciesząc się coraz większym uznaniem. Zabieg przeniesienia strefy przygotowywania posiłków na wyspę kuchenną, nie tylko zwiększa przestrzeń roboczą, al tworzy także modny i ciekawy układ mebli. Wybór ich stylu, koloru i zastosowanych rozwiązań zależy jedynie od indywidualnych upodobań i potrzeb.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok