Kuchnia z piękną, wyspą to marzenie wielu. Majestatyczna, wzbudzająca zachwyt odwiedzających nas przyjaciół, jednocześnie skupiająca życie rodzinne i niezwykle funkcjonalna w codziennym użytkowaniu. Na drodze do realizacji tego marzenia może jednak stanąć kilka przeszkód. Doradzimy, jak je pokonać poszukując najbardziej optymalnego rozwiązania.

Kuchnia z wyspą a wielkość pomieszczenia

Czy lepiej być posiadaczem kuchni z wyspą czy bez jest często zdeterminowana przez wymiary pomieszczenia i przebieg instalacji w domu. Co daje nam wyspa? Czy jest to tylko modny i estetyczny element w kuchni? Jakie są jej zalety i czy w ogóle ma jakieś wady? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Zdj. Kuchnia Eleganza w stylu glamour, marka Halupczok

Wyspa w dużej kuchni może nam pomóc w zdecydowanym zmniejszeniu boków tzw. trójkąta roboczego, czyli zmniejszeniu odległości między kluczowymi sprzętami kuchennymi takimi jak zlewozmywak, chłodziarka i płyta. To znaczne ułatwienie, które pozwala nam uprościć proces przygotowania posiłków. Kolokwialnie mówiąc nie nabiegamy się niepotrzebnie. Wyspie kuchennej możemy powierzyć wiele funkcji. To zależy w dużej mierze od tego, jakie instalacje uda się nam do niej doprowadzić. Jeśli budujemy dom i zawczasu myślimy o projekcie kuchni, instalacje możemy zaplanować zawczasu. Jeśli jednak jest to remont, należy ze specjalistą ustalić zakres możliwości.

Możliwości, jakie daje kuchnia z wyspą

Gdy do wyspy udaje się doprowadzić prąd, to można na niej umieścić płytę grzejną. Nasuwa się od razu pytanie o okap. W obecnych czasach nie mamy już takich problemów, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Jeśli nie mamy możliwości podłączenia okapu do wentylacji, to mamy szereg rozwiązań, które pozwalają nam filtrować powietrze bez wyrzucania go na zewnątrz. Jest to nawet rozwiązanie korzystniejsze, ze względu na oszczędność energii (po prostu nie pozbywamy się z pomieszczeń ogrzanego powietrza np. w zimie). Montując taki okap nad wyspą, wystarczy nam doprowadzenie zasilania do tego miejsca w suficie oraz wzmocnienie sufitu w miejscu montażu okapu. Innym rozwiązaniem są okapy zintegrowane z płytą. Są korzystne także wtedy, gdy nie chcemy mieć ze względów estetycznych dodatkowych elementów wiszących nad wyspą, tylko na przykład ozdobne lampy (przykładem jest kuchnia Marsala).

Zdj. Kuchnia Marsala, marka Halupczok

Kuchnia z wyspą. Zobacz więcej propozycji.

Kuchnia z wyspą a walory funkcjonalne

Wyspa kuchenna to także dodatkowy blat roboczy. W kuchni często pracują osoby zajmujące się dziećmi. Wyspa pozwala na pracę z możliwością równoczesnej obserwacji dzieci bawiących się np. w salonie.

Zdj. Kuchnia Valentia, marka Halupczok
Zdj. Kuchnia Bristol, marka Halupczok

Pojemne szafki i szuflady wyposażone w organiery porządkujące sztućce, półeczki na ulubione trunki lub kulinarne pozycje książkowe, wysuwane elektrycznie barki wszystko to, zastosowane w wyspie kuchennej, podnosi walory praktyczne całego wnętrza kuchennego.

Kuchnia Lucca Vetro, Halupczok
Kuchnia Eleganza, Halupczok

Estetyka w kuchni z wyspą

Ostatnim ważnym aspektem jest estetyka. Wyspy kuchenne często znajdują się w strefie dziennej , łączącej salon z kuchnią. Front wyspy od strony salonu można wykorzystać jako element dekoracyjny. Wykończyć jakimś ciekawym materiałem, podświetlić , jak zrobiono w kuchni Liguria. Podświetlenie łupka kamiennego wykorzystanego na froncie wyspy podkreśla jego nietypowy rysunek i strukturę wulkanicznej skały. Pamiętajmy, że w kwestiach estetyki ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Zdj. Kuchnia Liguria, marka Halupczok

Kuchnia z wyspą według Halupczok & Homebook. Czytaj więcej.