main image: Kuchnia półotwarta na salon – jak urządzić?
Kuchnia otwarta na salon czy zamknięta? Przed tym dylematem stoi prawie każdy, kto jest na etapie projektowania domu marzeń. Jakie rozwiązanie jest najlepsze? A może idealny byłby kompromis między tymi dwoma rozwiązaniami. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zagadnieniu, jakim jest kuchnia półotwarta na salon. W jakich wnętrzach znajdzie swoje zastosowanie? Dla kogo będzie to najlepszy wybór? Postaramy się udzielić jak najbardziej wyczerpującej odpowiedzi na powyższe pytania.

Różne kompozycje kuchni

To jaki układ kuchni wybierzemy powinno odpowiadać szeregowi czynników. Wśród nich znajdują się między innymi styl życia, rozmiar pomieszczenia czy indywidualne preferencje domowników. Bardzo ważne jest, aby na etapie budowy domu czy planowania dużego remontu określić jaki rodzaj kuchni będzie najbardziej dogodny. Wymagania i potrzeby jej użytkowników to priorytet. Kuchnia zamknięta, otwarta czy kuchnia półotwarta na salon? Kolejnym krokiem jest ustalenie jaki układ mebli w kuchni będzie najodpowiedniejszy. O tym zagadnieniu dosyć szeroko pisaliśmy we wcześniejszym tekście pod tytułem: „Jaki układ mebli w kuchni”, do którego lektury zachęcamy.

Kuchnia półotwarta na salon Halupczok
Zdj. Kuchnia Siena w nowoczesnym stylu to idealna propozycja dla układu jakim jest kuchnia półotwarta na salon. Fot. Halupczok

Kuchnia zamknięta – za i przeciw

Kuchnia zamknięta, oddzielona od salonu drzwiami lub inną formą przegrody, to rozwiązanie spotykane najczęściej w domach i mieszkaniach wybudowanych kilkanaście lat temu. Obecnie coraz więcej projektów wnętrz opiera się na rozwiązaniach opartych na kompozycjach otwartych. Jakie więc są zalety kuchni zamkniętej? Przede wszystkim hałas prac kuchennych i zapachy są odgrodzone ścianą od pozostałych części budynku mieszkalnego. Kuchnia zamknięta zaprowadza też wyraźny podział między częścią wypoczynkową, salonową od części, w której pracuje się gotując. Dzięki temu salon sprawia wrażenie bardziej uporządkowanego i wolnego od rozgardiaszu, który może powstać podczas przyrządzania potraw. Wady? Przede wszystkim brak integracji osoby przygotowującej posiłek i gości lub domowników znajdujących się w salonie czy jadalni. Drzwi mogą też nie sprzyjać przynoszeniu poszczególnych dań na stół. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem ulokowanie kuchni zaraz obok salonu i jadalni, aby nie pokonywać dużych odległości z gotowym jedzeniem.

Kuchnia otwarta na salon – wady i zalety

Taki typ kuchni jest najbardziej popularny w nowoczesnych wnętrzach. Sprzyja integracji i interakcjom międzyludzkim. Osoba zaangażowana w gotowanie, mimo wszystko jest w stałym kontakcie z pozostałymi domownikami. Dzięki temu czas spędzony przy kuchence staje się o wiele bardziej przyjemny. Kuchnia otwarta na salon to także spore możliwości aranżacyjne. W tym miejscu warto szczególną uwagę zwrócić na układ kuchni, w której występuje wyspa lub półwysep kuchenny. Ten element zabudowy meblowej sprawnie odgradza przestrzeń roboczą od części wypoczynkowej, chowając ewentualny nieporządek powstały po kulinarnych eksperymentach. Wiele osób zapewne spyta co począć z aromatami pojawiającymi się podczas gotowania. Nowoczesne i niezwykle innowacyjne okapy są wyjątkowo wydajne i sprawnie pochłaniają wszelkie zapachy oraz parę powstałą podczas gotowania. Co więcej, pełnią one funkcję estetyczną – wiele najnowszych modeli przypomina raczej eleganckie, dekoracyjne lampy aniżeli urządzenia AGD. Na rynku istnieją także okapy zintegrowane z płytą kuchenną, które skutecznie pozbywają się kuchennych zapachów.

Kuchnia półotwarta na salon – wygodny kompromis

Czym różni się kuchnia półotwarta na salon od prezentowanych powyżej rozwiązań? To rodzaj kuchni, która jest częściowo odgrodzona od strefy salonowo-jadalnej. Do oddzielenia najczęściej wykorzystuje się tak zwany podział architektoniczny. Za tym pojęciem stoi na przykład ścianka działowa. Obecnie, niezwykle modne są przeszklenia w postaci wielkoformatowych ścian ze szkła oprawionego w ciemne ramy. Taka szklana ściana to wyjątkowo elegancka forma architektury wnętrz, która idealnie sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach zaaranżowanych w nowoczesny sposób, jak i do klasycznych stylizacji.

Takie rozwiązanie pomaga zaaranżować kuchnię półotwartą na salon w nietuzinkowy sposób, który z pewnością znajdzie uznanie w oczach odwiedzających nas gości. Stworzona ze szkła hartowanego, zachowuje wysoki stopień bezpieczeństwa, podobnie jak ściany z tradycyjnych materiałów budowlanych. Przeszklona ściana pozwala również harmonijnie połączyć strefę kuchenną z dzienną, stanowiąc łagodne przejście pomiędzy jedną a drugą. Niewątpliwie przeszklona ściana lub przesuwne drzwi łączą walory funkcjonalne z dekoracyjnymi. Transparentność szkła pozawala światłu dziennemu wypełnić zarówno kuchnię, jak i przestrzeń dzienną. Całość wnętrza jest jasna, bez konieczności doświetlania za dnia światłem sztucznym.

Alternatywę dla przeszklonej zabudowy ściennej we wnętrzu zaaranżowanym jako półotwarta kuchnia z salonem stanowią przesuwne drzwi. W zależności od materiału, z jakiego powstaną nadadzą wnętrzu odmiennego sznytu . Przesuwne drzwi drewniane idealnie sprawdzą się we wnętrzach w stylistyce rustykalnej, boho czy retro. Kuchnie rustykalne kojarzą się z przytulną, prostą i naturalną przestrzenią. Wnętrze takie przywołuje na myśl ciepło domowego ogniska oraz rodzinną atmosferę domku na wsi. Nieodzownym materiałem jest tutaj naturalne drewno – wykorzystywane zarówno ze względu na swoje właściwości, jak i wspaniałą estetykę i potencjał jaki ze sobą niesie.

Poznaj tajniki aranżacji kuchni w stylu rustykalnym

Bez wątpienia drewno świetnie sprawdzi w formie budulca drzwi przesuwnych w kuchni półotwartej. Ich systemy oparte są na sprawdzonych technologiach, co gwarantuje funkcjonalność użytkowania. Lekkość zamykania oraz otwierania ułatwi poruszanie sie pomiędzy strefą kuchni a jadalni czy salonu. Jeśli kochamy kuchnie loftowe, to warto zaaranżować drzwi przesuwne z metalu. Zarówno metal, jak szkło doskonale wpisują się w stylistykę wnętrz loftowych. Kuchnie loftowe nawiązują do Nowego Jorku w latach 50. , kiedy to popularnym stało się przystosowywanie opuszczonych magazynów i powierzchni pofabrycznych do celów mieszkalnych. Niewątpliwie styl loftowy kojarzy się na pierwszy rzut oka z awangardą, to jednak powraca teraz w odrobinę złagodzonej formie. Coraz częściej jest widoczny we współczesnych wnętrzach kuchennych. Doskonałą propozycją dla miłośników loftowych klimatów jest niewątpliwie kolekcja Valentia, która może posłużyć za inspiracje przy aranżacji kuchni półotwartej z wyspą.

Zobacz jak imponująco prezentuje się loftowa kuchnia Valentia

Kuchnie loftowe_kuchnia półotwarta na salon_halupczok
Zdj. Kuchnia Valentia w stylistyce loftowej Fot. Halupczok

Kiedy sprawdzi się kuchnia półotwarta na salon?

Kuchnia półotwarta na salon to bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które daje również duże możliwości aranżacyjne. Sprawdzi się doskonale w przypadku osób, które lubią mieć oko na gości przebywających w salonie, jednak preferują też pewną dozę prywatności i chcą zakryć pewne fragmenty kuchni (przeważnie te, które są najbardziej eksploatowane, a co za tym idzie – w nieporządku). Półotwarta kuchnia pozwala na łatwiejszą interakcję z resztą domowników, przez co jest to opcja wręcz stworzona dla osób otwartych, towarzyskich i lubiących urządzanie przyjęć.

Funkcjonalna kuchnia półotwarta na salon

Kuchnia półotwarta, która połączona jest z salonem oferuje wiele możliwości aranżacji i rozplanowania funkcjonalności. Najpopularniejszym układem mebli w takich kuchni jest zabudowa meblowa w literę G, która pozwoli maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić dużo miejsca do przechowywania, a także sporą powierzchnię roboczą na blacie. Do tego bardzo przydatne będą pojemne szuflady w dolnym rzędzie szafek (o wiele bardziej praktyczne niż szafki z otwieranymi drzwiczkami) oraz liczne schowki i półki w górnej zabudowie. Jeśli chodzi o element rozgraniczający kuchnię półotwartą od salonu, popularny rozwiązanie jest umieszczenie w tym miejscu wygodnego barku i dwóch krzesełek do siedzenia. Kolejną propozycją jest otwarty regał, na którym umieścić można drobiazgi i ulubione książki, na przykład te kucharskie. Do łask wracają też słynne kiedyś luksfery – pozwalają na wpuszczenie większej ilości światła do pomieszczenia i nadają mu oryginalny wygląd.

kuchnia półotwarta na salon Halupczok
Zdj. Barek jako element odgradzający kuchnię półotwartą od części salonowej.

Kuchnia półotwarta z półwyspem

Półwysep to element aranżacyjny, który pełni rolę łagodnego przejścia pomiędzy kuchnią półotwartą, a resztą pomieszczenia. Jako sposób zagospodarowania przestrzeni kuchennej wpływa na zdecydowane polepszenie ergonomii pomieszczenia. Przede wszystkim to idealny punkt harmonijnie oddzielający pomieszczenie robocze od części przeznaczonej do wypoczynku. Może pełnić różnorakie funkcje, w zależności od stylu życia i preferencji domowników. Na takie rozwiązanie z pewnością warto zdecydować się w przypadku posiadania kuchni półotwartej na salon o niezbyt dużych rozmiarach. Takiej, w której wyspa kuchenna byłaby już zbyt dużym i przytłaczającym elementem. Półwysep z  racji swojej wszechstronności, może pełnić wiele ról i ułatwiać funkcjonowanie wszystkim domownikom. Przede wszystkim w przypadku małych kuchni gwarantuje dodatkową przestrzeń roboczą i miejsce do przechowywania.

W niewielkich pomieszczeniach każdy centymetr wolnej przestrzeni należy w pełni wykorzystać. Przestrzeń podblatowa wykorzystana jest w takim przypadku jako miejsce przechowywania. Stosuje są wówczas sprytne rozwiązania, dzięki którym przestrzeń ta jest maksymalnie zagospodarowana. Szafki narożne, które jako jedne z najbardziej pojemnych pełnią rolę strategiczną w małych kuchniach półotwartych z półwyspem. Minęły czasy, gdy kuchenne akcesoria i małe AGD przechowywane w szafkach znajdujące się w rogach zabudowy meblowej, były trudno dostępne. Obecnie komfort użytkowania tego typu szafek umożliwiają wysuwane półki obrotowe oraz systemy obrotowe oparte na obrotnicach zintegrowanych z frontem meblowym.

Polecamy artykuł – Kuchnia z półwyspem – 3 inspirujące pomysły

Dekoracyjna rola półwyspu w kuchni półotwartej

Obecnie obowiązujące trendy w aranżacji wnętrz dają wiele możliwości dekoracyjnych. Coraz bardziej modnym zabiegiem jest wykorzystywanie materiałów o ciekawym deseniu, imponującym wzorze czy ornamencie. Popularne stały się półwyspy wykonane ze spieku kwarcowego, wywołujące u odwiedzających nas gości efekt „wow”. Półwysep kuchennych w kuchni półotwartej na salon stanowi centralne ogniwo wydzielające przestrzeń kuchenną od dziennej, wizualnie wysuwa się na pierwszy plan . Warto więc by olśniewał od wejścia. Przykładem ciekawie zaaranżowanego frontu półwyspu kuchennego, robiącego wyjątkowe wrażenie jest ten, jaki zastosowano w nowoczesnej kuchni Liguria. Na jego front wykorzystano nietypowy dla meblarstwa materiał w postaci naturalnego łupka kamiennego. Zestawiono go z ciepłym odcieniem naturalnego drewna i śnieżnobiałą barwą.  Rysunek łupka przywołuje na myśl cudowne skojarzenia. Dla jednych są to malownicze włoskie Dolomity, dla innych wzburzone fale na liguryjskim wybrzeżu. System oświetleniowy LED, jaki zastosowano pod blatem półwyspu dodatkowo podkreślił imponującą fakturę tego wyjątkowego surowca.

Liguria_nowoczesna kuchnia_kuchnia półotwarta na salon_Halupczok
Zdj. Urokliwy łupek kamienny na froncie półwyspu kuchni półotwartej Liguria. Fot. Halupczok

W nieco inny sposób potraktowano półwysep kuchenny w kuchni Stafford. Stafford to wyśmienite połączenie klasyki i współczesności, rzemieślniczego kunsztu oraz funkcjonalności. Połączono tutaj rolę dekoracyjną i użytkową półwyspu stosując od strony strefy dziennej liczne półeczki. Świetnie będą się na nich prezentować ukochane pozycje z literatury kucharskiej czy kolekcja eleganckich filiżanek na kawę. Miejsce dedykowane do przechowywania ulubionych trunków to przykład pomysłowego rozwiązania wykorzystanego w tym półwyspie. Na blat półwyspu wykorzystano granit o ciemnej barwie i niezwykle imponującym kontrastowym wzorze. Jego zachwycający rysunek pięknie współgra z grafitowymi frontami szafek, zlokalizowanych na frontalnej części półwyspu.

Kuchnia półotwarta z półwyspem_kuchnie skandynawskie_Halupczok
Zdj. Półwysep o finezyjnej konstrukcji użytkowo-dekoracyjnej w kuchni półotwartej Stafford . Fot. Halupczok

Kuchnia półotwarta z wyspą

Wyspy kuchenne w kuchniach półotwartych i otwartych to urokliwe elementy aranżacyjne wnętrz o większych gabarytach. Niestety mniej funkcjonalne, a wręcz niemożliwe do zastosowania, w pomieszczeniach małych, z racji na niewielką dostępną powierzchnię. Jeśli jednak wyspa kuchenna to marzenie, na realizacji którego niezwykle nam należy, a nie jesteśmy pewni czy wymiar kuchni na to pozwala warto zasięgnąć porady specjalisty- projektanta czy architekta wnętrz. Przygotuje projekt uwzględniający rozwiązania ergonomiczne i właściwy układ mebli dla dostępnej przestrzeni. Niewątpliwie, walorami wysp kuchennych są: praktyczne zagospodarowanie przestrzeni i imponujący efekt wizualny. Kuchnia półotwarta na salon zaaranżowana w taki sposób, doskonale się prezentuje i sprawia wrażenie spójnej, przemyślanej i dobrze zorganizowanej.

Przeczytaj również – Możliwości, jakie daje kuchnia z wyspą

Rozwiązania funkcyjne w kuchni półotwartej

Bez względu na rozmiar dostępnej powierzchni przeznaczonej na kuchnię półotwartą, warto zastosować rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie we wnętrzu z takim układem mebli. Niewątpliwie obecny rynek urządzeń AGD oferuje niezwykle bogatą gamę możliwości opartych na nowoczesnych technologiach. Odpowiedni ich dobór zapewnia komfort codziennej pracy w przestrzeni będącej kuchnią półotwartą na salon. Na pierwszy plan wysuwają się profesjonalne okapy, pochłaniające niechciane zapachy.

Półotwarta kuchnia na salon – dobór okapu

Okap to niezbędne urządzenie w każdej kuchni. Jego rola wzrasta szczególnie w kuchni półotwartej na salon i kuchni otwartej. Czyli tam, gdzie powietrze z dwóch pomieszczeń miesza się ze sobą, co może być uciążliwe dla domowników. Główna funkcja każdego okapu polega na poprawie jakości powietrza poprzez usuwanie spalin, nieprzyjemnej woni i oparów, wydobywających się podczas procesu gotowania, szkodliwych dla zdrowia i mających niszczący wpływ na meble  i ściany. Okap postrzegany jest także jako ceniony sprzymierzeniec dobrego samopoczucia. Dlatego też przy jego wyborze warto zasięgnąć opinii eksperta, bezpośrednio w salonie mebli kuchennych. Niewątpliwie projektant wnętrz dobierze model odpowiedni do układu kuchni, możliwości przestrzennych i oczekiwań funkcjonalnych. Jeśli jednak nie mamy możliwości konsultacji w tym temacie, przy samodzielnym wyborze okapu warto pamiętać o kilku cennych wskazówkach.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając okap:

  • Moc zasysania powietrza. Powinna odpowiadać intensywności prac wykonywanych w kuchni na co dzień. Maksymalna wymiana powietrza powinna iść w parze z niskim zużyciem energii elektrycznej.
  • Wyposażenie w system oświetlenia. Odpowiednie oświetlenie pełni zarówno rolę praktyczną, jak i estetyczną. Ułatwia przygotowywanie potraw, będąc jednocześnie elementem dekoracyjnym wnętrza.
  • Satysfakcjonujący design zgodny z naszymi upodobaniami. W kuchni półotwartej i otwartej powinien być zachowany w tożsamym stylu co pozostała część mieszkania.
  • Łatwość obsługi
  • Cichą pracę urządzenia

Cisza, kryterium doboru okapu

Dom, a szczególnie kuchnię jako serce domu, traktujemy za spokojną oazę, w której odpoczywamy po intensywnym dniu, przy filiżance aromatycznej kawy czy ulubionej herbaty. Dlatego kuchnie, które połączone są ze strefą dzienną, lub kuchnie półotwarte warto wyposażyć w urządzenia pracujące cicho. Natężenie głośności pracy staje się ważnym czynnikiem, coraz częściej decydującym o wyborze okapu, szczególnie do przestrzeni tak zaaranżowanych. Przed wyborem odpowiedniego modelu, warto podjąć decyzję o doborze jego rodzaju. Urządzenia tego typu podzielić można na okapy wyciągowe i filtrujące.

Okap wyciągowy jest podłączony do wentylacji. Odprowadza powietrze na zewnątrz budynku. Gwarantuje wysoką wydajność, duże natężenie przepływu i niski poziom wytwarzanego hałasu. Drugi rodzaj okapów- w wersji filtrującej, to urządzenia usuwające nieprzyjemne zapachy, dzięki specjalnym węglowym filtrom przeciw zapachowym. Oczyszczone powietrze ponownie wprowadzane jest do pomieszczenia kuchennego. Wybór tego rodzaju okapu jest odpowiedni w sytuacjach, gdy brak jest otworu ewakuacyjnego. Niewątpliwie praca okapu z silnikiem zewnętrznym jest cichsza aniżeli okapu filtrującego. Ten ostatni natomiast rewanżuje się mniejszym poziomem rozproszenia ciepłego powietrza, dzięki jego cyrkulacji wewnątrz pomieszczenia.

Wybór okapu a wielkość kuchni półotwartej

Paleta dostępnych na rynku modeli okapów jest naprawdę imponująca. Ich rola ewoluowała z urządzeń dedykowanych jedynie oczyszczaniu powietrza. Dziś są także dekoracyjnymi elementami, nadającymi charakteru kuchni. Podnoszą nie tylko praktyczną, ale i wizualną rangę kuchni. Pełnią rolę stylowych lamp, oświetlających blat roboczy i nadający wnętrzu klimatycznej aury. W niewielkiej gabarytowo kuchni półotwartej na salon, gdzie liczy się każdy milimetr dostępnej przestrzeni, warto zastosować okap naścienny, usytuowany tuż nad płytą grzewczą.

Do popularnych płyt 4 palnikowych, o standardowej szerokości 60 cm zaleca się wybór okapu o szerokości 70 cm, a więc szerszego o 10 cm od samej płyty. Jeśli  dysponujemy małą płytą, składającą się z dwóch  palników ( zazwyczaj szerokość 40 cm), wówczas można wybrać węższy okap. Jednak zawsze w zgodzie z zasadą, by wymiar okapu był większy o ok. 5 cm z każdego boku płyty grzewczej. Jeśli mała kuchnia półotwarta ma kształt litery L, czyli meble kuchenne są ustawione wzdłuż dwóch prostopadłych do siebie ścian, a płyta grzewcza znajduje się w rogu, warto sięgnąć po okap narożny. Przy takim zaaranżowaniu mebli kuchennych okap instalowany jest pomiędzy przyległymi ścianami. Na niewielkim metrażu odnajdzie się też okap zabudowany. Płyta kuchenna jest instalowana pod szafką kuchenną, a okap montowany wewnątrz szafki kuchennej.

Kuchnia półotwarta na salon_kuchnie luksusowe_kuchnia z wyspa_Madera_Halupczok
Zdj. Madera -nowoczesna kuchnia półotwarta z wyspą oraz okap Light Isola (Falmec). Fot. Halupczok

Wybór okapu do dużej kuchni półotwartej

W kuchni półotwartej o większym metrażu idealnie sprawdzi się urządzenie podwieszane tuż nad półwyspem. Płyta grzewcza zlokalizowana jest w blacie półwyspu kuchennego, z dala od ścian. Ponieważ półwysep w tak zaaranżowanym wnętrzu jest kluczowym elementem łączącym kuchnię z częścią dzienną, okap jest wizualnie wyeksponowany. Niewątpliwie, pojawia się wówczas ogromne pole dla doboru estetyki urządzenia – od finezyjnych form po eleganckie żyrandole. Producenci prześcigają się oferując szeroką paletę kolorystyczną, a nawet możliwość modulowania natężenia i barwy oświetlenia, dając możliwość dostosowania go do nastroju lub sytuacji. Dzięki temu okapy spełniają wiele zadań w nowoczesnych wnętrzach-  odprowadzają opary, oświetlają przestrzeń roboczą oraz przekształcają światło w element wyposażenia, który doskonale komponuje się z każdym rodzajem kuchni i jej otoczeniem.

W dużej kuchni półotwartej z salonem, gdzie dostępna przestrzeń daje projektantowi wnętrz aranżacyjną swobodę, można pokusić się o stosunkowo nowe na rynku rozwiązanie – okapy zintegrowane z płytą grzewczą. Taki typ urządzenia łączy płytę z wyciągiem (m.in. NikolaTesla One, Elica). Oparty na inteligentnym systemie odróżnia jakość oparów i rodzaj gotowania, automatycznie dobierając optymalną prędkość zasysania oparów i niepożądanych zapachów. Mobilne okapy zintegrowane z płytą indukcyjną ( m.in. Panorama, Novi) są nowości. Wysuwają się z powierzchni płyty usytuowanej w wyspie kuchennej lub półwyspie na wybraną wysokość 10, 20 i 30 cm.

Zdj. Elegancki okap Interstellar ( Elica) w kuchni półotwartej na salon – Eleganza. Fot. Halupczok

Reasumując, niezależnie od rodzaju okapu, na jaki się zdecydujemy, gwarancją sukcesu, czyli prawidłowego jego funkcjonowania, jest profesjonalny montaż, który najlepiej powierzyć specjalistom.

Kuchnia półotwarta czy otwarta?

Wybór zależy od preferencji użytkowników kuchni – stylu życia, czasu spędzonego na przygotowywanie posiłków i dodatkowych funkcji, które miała by spełniać. W dzisiejszych czasach kuchnia to nie tylko pomieszczenie do gotowania, ale też między innymi miejsce do spotkań, pracy, odrabiania lekcji. Przy podejmowaniu decyzji o takim układzie pomieszczeń warto zastanowić się nad potrzebami domowników. Szczególnie jeśli wśród domowników są małe dzieci. W takiej sytuacji kuchnia otwarta jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, pozwoli bowiem dzieci bawiące się w salonie mieć w zasięgu wzroku. Jeśli prowadzimy towarzyski tryb życia, nasz dom wypełniony jest rodziną i przyjaciółmi, kuchnia w układzie otwartym również sprawdzi się najpełniej. Otwarcie całej przestrzeni usprawni komunikację między członkami rodziny i przyjaciółmi, którzy większość czasu będą spędzać we wspólnym gronie.W szczególności kuchnia z jadalnią może okazać się najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem. Wówczas przygotowując posiłki w kuchni, możemy rozmawiać na bieżące tematy z resztą rodziny siedzącą w jadalni.

Niemniej jednak, kuchnia półotwarta na salon i kuchnia otwarta aż tak bardzo nie różnią się od siebie możliwościami aranżacyjnymi. Nie ma też ograniczeń jeśli chodzi o możliwe do zaimplementowania funkcjonalności.

Polecamy artykuł – Kuchnia z jadalnią – centralne miejsce domu

Kuchnia półotwarta – inspiracje marki Halupczok

Aby lepiej zobrazować jakie możliwości daje układ taki jak kuchnia półotwarta na salon warto przytoczyć kilka inspiracji. Z racji tego, że ta część pomieszczenia będzie dosyć dobrze wyeksponowana, zdecydowanie warto dołożyć wszelkich starań, aby zabudowa meblowa i dodatki dostarczały niezwykłych doznań estetycznych. Ważne jest też odpowiednie dopasowanie kolorystyczne do pozostałej części salonu, tak aby wszystko stanowiło harmonijną całość. Dobrze urządzone wnętrze wpływa pozytywnie na nastrój domowników i pozwala w pełni cieszyć się wspaniałą atmosferą. Poniżej prezentujemy dwa ciekawe pomysły na aranżację.

Nowoczesna półotwarta kuchnia Siena

Jedną z ciekawych propozycji dla układu pomieszczenia takiego jak kuchnia półotwarta jest kolekcja mebli kuchennych na wymiar. Skrojona na miarę potrzeb klienta może być dostosowana do każdego rodzaju pomieszczenia. Linia mebli Siena będzie idealna dla wielbicieli futurystycznej stylistyki. Na uwagę w tym projekcie zasługuje połączenie lśniącej bieli i piaskowanego szkła o strukturze szronu. Jest to odzwierciedlenie odważnego i nowatorskiego spojrzenia na design. Na pierwszy rzut oka widzimy minimalizm. Jednak w tej kuchni skrytych jest mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, takich jak elektrycznie otwierane szafki i autorski system oświecenia, który jeszcze bardziej upiększa fronty.

Zobacz jak wygląda wspaniała kolekcja mebli kuchennych Siena marki Halupczok.

kuchnia półotwarta Siena
Zdj. Kuchnia Siena marki Halupczok

Loftowa kuchnia półotwarta Industria

Ten oryginalny projekt mebli kuchennych na wymiar to propozycja dla miłośników ciemniejszych barw i intrygującego wzornictwa. Artyzm, który płynie z osiągniętej przez projektantów Halupczok Design team zachwyca kompozycją o industrialnej stylistyce. Połączenie granitu z naturalnym dębem dodaje meblom niesamowitego charakteru i z pewnością będzie zachwycać wszystkich gości na spotkaniach towarzyskich. Jednym z wyróżników kolekcji Industria jest też wertykalne ryflowanie frontów meblowych, które jest wyrazem stolarskiego kunsztu rzemieślników z firmy Halupczok. Całości dopełniają pionowe akcenty zdobiące szyby witryn, niespotykanie w innych meblach kuchennych.

Zdj. Kuchnia Industria to oryginalny design. Zabudowę meblową można dopasować do każdego wnętrza.

Zobacz jak prezentuje się przykładowy projekt kuchni Industria, który można dostosować do układu pomieszczenia jakim jest kuchnia półotwarta.

Aby jeszcze bardziej zachęcić do zastanowienia się nad zamówieniem zabudowy meblowej Industria do kuchni półotwartej, bezsprzecznie trzeba wspomnieć o funkcjonalnych walorach kolekcji. Niewątpliwie należą do nich pojemne szuflady i liczne ukryte półki. Na uwagę zasługuje także mobilny front meblowy, w którym technolodzy zastosowali autorski system otwierania. Śmiało można powiedzieć, że połączenie praktycznych rozwiązań i symetria formy tej kuchni to duet idealny. Aby potwierdzić wszystkie powyżej przytoczone atuty, z pewnością należy napisać o nagrodzie jaką zdobyła kolekcja. Chodzi o konkurs Diament Meblarstwa. W 16. edycji konkursu jury, spośród ponad setki zgłoszeń, wyłoniło ścisłe grono najlepszych.

Design na medal

Kapituła to przede wszystkim uznani architekci, projektanci wnętrz, blogerzy, trendsetterzy, eksperci rynku meblarskiego, naukowcy, technolodzy drewna i produkcji oraz przedstawiciele branżowych mediów. Ocenie podlegało wzornictwo i podążanie z aktualnymi trendami, innowacyjność i wykorzystanie zaawansowanych technologii, ergonomia i funkcjonalność. Kolekcja Industria marki Halupczok zdobyła diamentowe podium w kategorii meble strefy kuchennej jako najlepszy produkt premium. Linia Industria niewątpliwie oczarowuje wyjątkowym loftowym klimatem, To co niewątpliwie przemawiało za sukcesem to kompozycja wyjątkowej estetyki i zastosowane nowatorskie rozwiązania.

Zobacz więcej informacji o kuchni Industria i jej sukcesie w konkursie Diament Meblarstwa. To bezsprzecznie unikalny projekt dla koneserów oryginalnych i zarazem luksusowych wnętrz oraz nietuzinkowych aranżacji.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok