main image: Kuchnia z wyspą – jakie daje możliwości?
Kuchnia z wyspą – czy to marzenie do realizacji dla każdego? Wielu z nas projektując swoją kuchnię, marzy o przestrzeni otwartej na salon, gdzie pośrodku znajduje się imponująca wyspa, a obok stół dla co najmniej czterech osób. Centralne miejsce domu, które będzie gromadzić członków rodziny i przyjaciół, gdzie będziemy mogli razem spędzać czas. Czy rzeczywiście na to wszystko możemy sobie pozwolić? Czy nasza kuchnia jest odpowiednia na takie rozwiązanie? Jakie jeszcze zastosowanie mogą mieć nowoczesne kuchnie z wyspą? Bez wątpienia istotny będzie tu czynnik, jakim jest metraż. Niestety to on często ogranicza nasze możliwości aranżacyjne, jednak i na to są sposoby. Jakie?

Projekt kuchni z … półwyspem

Gabaryty naszej kuchni nie są zbyt wielkie i mocno nas ograniczają? Nie możemy pozwolić sobie na masywną wyspę oddzielającą salon od kuchni? Szczególnie często ten problem pojawia się w budownictwie mieszkalnym. Projektując kuchnie w takich przypadkach, dobrym rozwiązaniem będzie półwysep. Bezsprzecznie stanie się satysfakcjonującym kompromisem pomiędzy naszymi marzeniami, a możliwościami. Półwysep przylega jednym bokiem do zabudowy meblowej, doskonale sprawdzając się nawet w niedużych kuchniach. Niewątpliwie warto tutaj zasięgnąć porady specjalisty. Przygotuje projekt uwzględniający rozwiązania ergonomiczne i właściwy układ mebli. Długość półwyspu dobrać można odpowiednio do wymiarów dostępnej przestrzeni w kuchni. Dzięki temu zabiegowi nie potrzebujemy tyle miejsca, jakie byłoby niezbędne w projekcie kuchni z wyspą wolnostojącą. A zyskujemy dodatkowy obszar z blatem roboczym.

Zdj. Kuchnia Siena. Halupczok.

W projekcie naszej nowoczesnej kuchni półwysep może przyjąć przeróżne funkcje, wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Ponieważ może to być tylko sam blat z szafkami, przy którym będziemy przygotowywać posiłki. Możemy tutaj być zwróceni twarzą do salonu, mając kontakt z resztą domowników. Front półwyspu od strony salonu może wówczas stanowić wyszukany i designerski element dekoracyjny, który dodatkowo podświetlony wyeksponuje swój oryginalny design i piękną fakturę.

Kuchnia z półwyspem i ruchomym blatem śniadaniowym. Zobacz kuchnię Marrone

Równie ciekawym rozwiązaniem będzie zróżnicowanie wysokości blatów, pozwalające na dostawienie odpowiednio wysokich hokerów. Stworzy to wygodne miejsce do spożywania posiłków lub delektowania się filiżanką porannej kawy.

Zdj. Kuchnia Stafford. Halupczok.

Projektując kuchnie z półwyspem, ważne jest, by zastosować tylko taką ilość szafek i zabudowy wysokiej, która nie stworzy klaustrofobicznego i przytłaczającego klimatu. W celu uzyskania optycznego powiększenia kuchni najlepiej, gdy fronty i szafki będą w jasnych barwach.

Kuchnia z wyspą i ukrytym blatem

W sytuacji, kiedy przestrzeń po połączeniu kuchni i salonu jest wystarczająca, możemy wyznaczyć granice obu pomieszczeń, ustawiając pośrodku wyspę. Będzie elementem dekoracyjnym i funkcjonalnym jednocześnie, spajając oba pomieszczenia. Zdarza się jednak, że nadal brakuje nam miejsca, chociażby na stół jadalniany lub dodatkowe półki w salonie. Czy jest sposób na zwiększenie funkcjonalności naszej kuchni z wyspą? Naturalnie tak! Niewątpliwie, kuchnia z wyspą na niewielkiej przestrzeni, daje możliwość zastosowania kilku ciekawych rozwiązań. Warto zauważyć, że w takim przypadku ruchomy blat wyspy kuchennej będzie doskonałą opcją. Wysuwany blat wyspy, będzie pełnił wówczas funkcję dodatkowej przestrzeni do pracy oraz miejsce dla spędzenia wspólnych chwil, idealnie nada się także do posiłku w niewielkim gronie. Na co dzień nie będzie zajmował miejsca, a i dobrze ukryje płytę grzejną.

Zobacz ruchomy blat w kuchni Toscana

Zdj. Kuchnia Toscana. Halupczok.


Projektując kuchnię z wyspą, zamiast dekoracyjnego frontu możemy stworzyć półki, gdzie można wyeksponować ciekawe elementy będące częścią wystroju salonu, bądź umieścić telewizor z kącikiem RTV. To rozwiązanie szczególnie sprawdzi się, kiedy mamy ograniczoną powierzchnię lub mało ustawny salon.

Kuchnia z wyspą połączona ze stołem

Co w przypadku, gdy na brak miejsca nie możemy narzekać? A wymiary, jakimi dysponujemy, pozwalają na stworzenie ciekawego projektu? W większej kuchni z wyspą możemy zastosować rozwiązanie, które uwielbiają klienci za swoją funkcjonalność i ergonomię. Przedłużenie wyspy o stół jadalniany, przy którym będziemy mogli pracować, spożywać rodzinne posiłki lub urządzać spotkania z przyjaciółmi.

Zdj. Kuchnia Ariana. Halupczok.

Przede wszystkim, przy takim projekcie kuchni stosuje się obniżony stół w stosunku do blatu roboczego wyspy, wychodzący z jednego z jej boków. Znaczenie tutaj będzie miało to, na jaki styl się zdecydujemy. Przy nowoczesnych kuchniach, gdzie nie musimy zachować tradycyjnego układu, stół jadalniany może być ulokowany prostopadle do blatu roboczego lub płynnie otaczać bok wyspy. W rezultacie, asymetria tego układu spowoduje, że nasza kuchnia w połączeniu ze stołem będzie wyglądać ponadczasowo, bardziej przypominając dzieło sztuki użytkowej, niż typowe miejsce przygotowywania posiłków. Bliskość osób znajdujących się w kuchni i przy stole pozwoli na interakcję i wspólne spędzanie czasu.

Zdj. Kuchnia Marsala. Halupczok.

Reasumując, ilość możliwości, jaką zyskujemy dzięki kuchni z wyspą, jest nieograniczona. Przede wszystkim, ojektując taką kuchnię, pamiętajmy, aby stanowiła spójną całość z salonem. Wybierzmy podobną stylistykę oraz kontrastującą ze sobą kolorystykę, by nadać wnętrzu charakteru. Dobierzmy współgrające barwy mebli i sprzętu AGD. W tym celu najlepiej by projekt mebli kuchennych i do strefy dziennej oddać jednemu wykonawcy.

Marka Halupczok poprzez swoje wieloletnie doświadczenie i realizację wielu nietuzinkowych projektów pozwoli uniknąć nam wielu błędów aranżacyjnych i stworzyć funkcjonalną, a zarazem piękną kuchnię z wyspą otwartą na salon, która będzie cieszyć przez lata.  

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne