main image: Kuchnia z jadalnią – centralne miejsce domu
Od wielu lat kuchnia z jadalnią zdobywa serca miłośników wnętrz spójnych stylistycznie i funkcjonalnie, w których poszczególne strefy harmonijnie się przenikają. Rozwiązania dekoracyjne, jak i praktyczne w tak zaaranżowanej przestrzeni kuchennej powinny być dobrane z najwyższą starannością. Tożsama estetyka i spójna kolorystyka powinny stanowić klucz ich doboru. Z baterii korzystamy w kuchni nawet kilkadziesiąt razy w ciągu dnia. Ważne więc są funkcje jakie oferuje dany model i jakość jego wykonania. Do tego bateria powinna zdobić naszą kuchnię, mówi się nawet, że jest jej biżuterią. Zatem jak wybrać odpowiedni model do kuchni z jadalnią, by połączyć walory funkcjonalne z estetycznymi? W poszukiwaniu odpowiedzi połączono blisko 20-letnie doświadczenie w niestandardowym projektowaniu wnętrz zespołu Halupczok z rozległą wiedzą marki Franke – eksperta w dziedzinie zlewozmywaków i baterii.

Kuchnia z jadalnią dla singla

W zależności od ilości osób w rodzinie oraz od preferowanego stylu życia stół może stanowić centralną część kuchni lub stać na uboczu. Funkcjonalne połączenie strefy kuchennej z miejscem spożywania posiłków uzyskać można zarówno w przestrzeni mieszkalnej o większych gabarytach, jak i w niewielkiej kawalerce, o ograniczonej powierzchni użytkowej. W każdym z przypadków otwiera się szeroka paleta możliwości, gdzie jednym z wiodących rozwiązań jest wielofunkcyjna wyspa kuchenna. Wyposażona w odpowiednie systemy mobilne, jak wysuwany stolik śniadaniowy pełni rolę miejsca do pracy i kulinarnych eksperymentów, łącząc ją z funkcją przestrzeni dedykowanej wspólnym posiłkom. Może być wykorzystany do wspólnego spożywania posiłków, jako stolik śniadaniowy, do delektowania się poranną kawą lub jako miejsce, gdzie przysiądziemy na krótki odpoczynek podczas gotowania. Kolekcja Grazia, której projekt nasycono wieloma mobilnymi systemami, z powodzeniem odnajduje się w roli kuchni z jadalnią dla nielicznej rodziny.

Zdj. Grazia, nowoczesna kuchnia z wyspą, którą wyposażono w mobilny stolik śniadaniowy. Halupczok

Styl kuchni zobowiązuje

Odkąd kiedy kuchnia z jadalnią stała się miejscem społecznej integracji, pierwszym kryterium doboru w niej wielu rozwiązań jest estetyka. Dotyczy to z pewnością baterii kuchennej, której wzornictwo powinno podkreślić urodę kuchni. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu baterii, powinniśmy wziąć pod uwagę jej kształt, tak by korespondował ze stylem mebli kuchennych oraz pozostałymi elementami wyposażenia. W przypadku zabudowy nawiązującej frontami do klasyki, zlewozmywakiem lub uchwytami, warto rozważyć baterię w duchu retro. Ozdobne baterie doskonale wpasują się w atmosferę kuchni z jadalnią w stylu prowansalskim, angielskim  czy rustykalnym.

 HALUPCZOK_kuchnia z jadalnią biała kuchnia z wyspą
Zdj. Kuchnia Imperia w stylistyce rustykalnej. Halupczok

Ale nie tylko, do wnętrz klasycznych pasować będą również modele nowoczesne w odpowiednim wykończeniu np. w kolorze starego złota lub miedzi. Przykładami takich rozwiązań są baterie kuchenne Franke Active Plus i Active Neo. Z kolei w nowoczesnej kuchni z jadalnią i wyspą, opartej na kontrastowych wykończeniach – takich jak czerń i biel – warto sięgnąć po baterię o prostej formie, pasującej do mebli kuchennych, a w szczególności do koloru blatu.

Halupczok Kuchnia z jadalnią, jak dobrać baterię kuchnia nowoczesna franke
Zdj. Bateria Active Neo i Active Plus. Franke

Otwarta kuchnia z jadalnią

Wybierając baterię do otwartej kuchni często zapominamy, by wziąć pod uwagę jej bezpośrednie towarzystwo. Bardzo istotne jest tło na jakim będzie się prezentowała. W przypadku aneksu kuchennego i popularnego montażu przy ścianie należy zwrócić uwagę na sposób jej wykończenia. Jeżeli powierzchnia jest gładka i pozbawiona faktury jak np. spiek, szkło, tapeta wodoodporna czy wielkoformatowe płytki ceramiczne, to można pokusić się o bardziej wyrafinowany kształt baterii oraz oryginalny kolor.  Jeśli zaś na ścianie pojawia się mozaika lub dekoracyjne płytki, wówczas bateria nie powinna z nimi konkurować.

Halupczok_Kuchnia z jadalnią Realizacja Halupczok Kuchnia z aneksem Szara kuchnia
Zdj. Kuchnia w formie aneksu. Realizacja – zespół projektowy showroomu Halupczok Gdańsk.

ZOBACZ więcej wnętrz stworzonych przez Halupczok

Nieco inaczej myślimy o baterii, która będzie zainstalowana na wyspie kuchennej. Z pewnością jest tam bardziej wyeksponowana i ma dla siebie więcej miejsca. Może zatem zachwycać wyrafinowanym designem, jak w przypadku baterii Maris Free, doskonale współgrającej z wyszukanym stylem czekoladowej kuchni Marrone. Na wyspie w tej kuchni z wyspą zawitać mogą również modele półprofesjonalne, większe i wygodniejsze w użytkowaniu jak np. Pescara XL.

HALUPCZOK_kuchnia z jadalnia_bateria-w-kuchni_MarisFree
Zdj. Nowoczesna kuchnia Marrone, Halupczok wraz z baterią Maris Free, Franke.

Bezpieczna stal i chrom- ponadczasowe akcenty

Gdy nie możemy zdecydować się jaką baterię wybrać do kuchni, to najlepiej sięgnąć po prosty model wykończony w chromie lub stali. Może to wydawać się banalne, ale ma jednak niezaprzeczalne zalety. Ten wybór jest bezpieczny i ponadczasowy. Bateria wykończona w chromie, który przyjmuje kolory i odbija otoczenie, pasuje niemalże wszędzie. Podobne atrybuty mają baterie ze szczotkowanej stali, zdobywające coraz większą popularność. W dodatku, łatwo jest je utrzymać w czystości i nie widać na nich zarysowań.

Halupczok_kuchnia-z-jadalnia-Industria
Zdj. Kuchnia Industria w stylu loftowym, Halupczok.

Dowiedz się więcej o wzornictwie marki Halupczok

Kuchnia z jadalnią w duecie

Idealny duet kuchni i miejsca dla wspólnych posiłków odzwierciedla wygodny stół zintegrowany z wyspą kuchenną. Możliwości takiego rozwiązania zaprezentowano w projekcie kuchni Ariana. Połączono tutaj przestrzeń kuchenną ze strefą jadalnianą. Jest to praktyczne i funkcjonalne podejście do aranżacji, które pozwala na zwiększenie ergonomii, otworzenie przestrzeni oraz lepszą organizację życia rodzinnego. Dobór zlewozmywaka i baterii do takiej przestrzeni polega na ich wzajemnym dopasowaniu.

Zdj. Kuchnia Ariana, Halupczok. Zintegrowany z wyspą kuchenną wygodny stół pozwala łączy kuchnię z jadalnią.

POZNAJ bliżej kuchnię Ariana

Bardzo ważne jest właściwe dobranie wylewki do wielkości komory. Jeśli planujemy do kuchni dużą i wygodną w codziennym użytkowaniu komorę, powinniśmy wybrać baterię z wyciąganą lub ruchomą wylewką. Natomiast stała wylewka musi mieć większy zasięg. Strumień wody z wylewki nie powinien spływać zbyt blisko ściany zlewozmywaka, a tym samym mebli kuchennych. Idealne rozwiązanie to, gdy strumień wpada wprost do odpływu lub na środek komory – jeśli odpływ znajduje się blisko ściany. Bardzo ważne jest również dopasowanie kolorystyczne obu urządzeń. Bogatą paletę propozycji takich połączeń zobaczyć można w ekspozycyjnych salonach mebli kuchennych Halupczok.

ODWIEDŹ wybrany salon ekspozycyjny Halupczok

Więcej funkcji w kuchni

Bez baterii nie można wyobrazić sobie funkcjonowania nie tylko kuchni z jadalnią, ale w każdym innym układzie aranżacyjnym. Dlatego urządzenia są stale udoskonalane i pojawia się w nich coraz więcej funkcjonalności i udogodnień. I tak, dwustopniowa głowica w urządzeniach Water Saving, Franke pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%, a specjalny aerator napowietrza wodę, eliminuje rozpryski i daje zwarty strumień laminarny.

Zdj. Bateria Pescara XL o mocno zarysowej linii i zdecydowanym charakterze

Z kolei dzięki ruchomej lub wyciąganej wylewce nalewanie wody do naczyń jest łatwiejsze. Pozwala to także oszczędzić wodę, ponieważ do opłukiwania wystarczy jedynie odpowiednio skierowany cienki strumień. Z kolei funkcja prysznica jest niezastąpiona do mycia delikatnych warzyw i owoców, jak na przykład sałata czy truskawki. Ostatnio popularność zdobywają zaawansowane modele, jak Franke Vital. To wyjątkowa na rynku bateria filtrująca, której instalacja nie wymaga montowania żadnych dodatkowych urządzeń w szafce, ponieważ filtr kapsułkowy znajduje się w dodatkowej wylewce. W zależności od jakości wody w naszej instalacji wystarcza on nawet na 500 litrów. Woda ma doskonały smak, jest pozbawiona osadów, rdzy i nieprzyjemnego zapachu. Możemy jej używać nie tylko do picia, ale również do gotowania. I co ważne, nie musimy już więcej kupować wody butelkowanej, co oszczędzi naturze plastikowych odpadów.

Zdj. Bateria Vital filtrująca wodę, Franke.

Waga detali w kuchni z jadalnią

Wybierając baterię pamiętajmy o innych urządzeniach i elementach w projekcie kuchni, które znajdują się przy zlewozmywaku. Jednym z nich jest korek automatyczny do zlewozmywaka, który może nawiązywać wykończeniem do baterii. Warto również zwrócić uwagę na dobór koloru maskownicy odpływu i przelewu, które można dopasować estetycznie do baterii. Warto też wziąć pod uwagę odcienie metalowych detali mebli kuchennych, tak by nie wprowadzać do aranżacji zbyt wielu kolorów i faktur. Jeśli zdecydujemy się na złotą, czarną lub stalową baterię, pamiętajmy, aby pozostałe detale do niej nawiązywały.

Zdj. Harmonia dekoracyjnych i funkcjonalnych elementów o barwie cennego kruszcu. Kuchnia Fenice, Halupczok.

Reasumując, kuchnia z jadalnią otwiera przestrzeń na rodzinne spotkania i sprzyja bliskości, tak cennej w obecnych czasach. Warto zastanowić się nad takim układem kuchni, a ewentualne wątpliwości rozwiać w rozmowie z ekspertem od aranżacji wnętrz. Szerokie portfolio rozwiązań oraz paletę baterii Franke poznać można odwiedzając jeden z 13 salonów ekspozycyjnych Halupczok, wypełnionych kuchniami w różnorodnej stylistyce i odmiennym układzie funkcjonalnym. Wysokiej klasy wzornictwo podążające za trendami nie zawiedzie nawet największego estety, a praktyczne rozwiązania docenią pasjonaci gotowania.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne