main image: Kuchnia kwadratowa urządzona z designerskim sznytem!
Jaką zabudowę meblową wybrać i po jakie projektowe triki sięgnąć, by kuchnia kwadratowa była oszałamiająca i funkcjonalna zarazem? Poznajcie praktyczne wskazówki projektantów Halupczok i zobaczcie najpiękniejsze realizacje w kubistycznym kształcie.

Kuchnia kwadratowa z oknem na bocznej ścianie. Jak ją funkcjonalnie urządzić?

Pomimo, iż powszechnie, najczęściej spotykane są kuchnie o prostokątnych kształtach, to kuchnia kwadratowa może równie efektownie się prezentować. Jak funkcjonalnie zaaranżować jej przestrzeń, szczególnie, gdy na jednej z bocznych ścian usytuowane jest okno?  – z pewnością ergonomicznie! Pomoże nam w tym wybór kuchennej zabudowy meblowej w kształcie litery L. Taki układ mebli należy do najbardziej funkcjonalnych aranżacji każdej kuchennej przestrzeni – nie tylko kwadratowej kuchni, ale również małej i wąskiej oraz otwartej na salon, o sporym metrażu. W kuchni z oknem ciąg mebli w zabudowie wysokiej lokujemy wówczas na jednej ścianie, a szafki dolne na drugiej, prostopadłej tuż pod oknem. Niewątpliwie gwarantuje to sporo miejsca do przechowywania, oraz praktyczne wykorzystanie przestrzeni pod oknem. Ostatnia ściana pozostaje wolna od zabudowy kuchennej. Warto tutaj postawić stół jadalniany z krzesłami, lub zamontować do ściany składany blat. Z powodzeniem będzie pełnił rolę miejsca do spożywania wspólnych posiłków oraz dodatkowej przestrzeni roboczej.

Miejsce na zlew kuchenny można wygospodarować tuż pod oknem, lub w blacie roboczym pomiędzy szafkami górnymi, a dolnymi w zabudowie kuchennej. W tym pierwszym przypadku, gdy okno jest na odpowiedniej wysokości (standardowa to 85-90 cm), warto zlicować parapet z blatem czyli zaaranżować przedłużenie blatu w miejscu parapetu. Niewątpliwie, ponieważ okno w kuchni kwadratowej może być nie lada problemem projektowym, warto skonsultować zabudowę kuchenną z ekspertem w aranżacji mebli na wymiar. Z pewnością pozwoli to uniknąć potencjalnych kolizji okna z szafkami kuchennymi, lub z kranem kuchennym. Projektant wnętrz w salonie mebli kuchennych na wymiar doradzi funkcjonalne rozwiązania, dzięki którym kuchnia zyska miejsce do przechowywania, wykorzystując na przykład przestrzeń tuż nad oknem.

Odwiedź jeden z salonów mebli kuchennych Halupczok

Złota zasada ergonomii- trójkąt roboczy w kuchni kwadratowej

Ergonomiczna kuchnia kwadratowa, to taka w której poruszanie się podczas codziennych czynności jest łatwe i komfortowe. Nie wymaga pokonywania dużych odległości, a wszystko co niezbędne podczas kulinarnych zmagań, znajduje się od ręką. Aby przestrzeń kuchenna była ergonomiczna powinna zostać podzielona na pięć funkcjonalnych stref, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Złota zasada trójkąta roboczego, inaczej praktycznego ciągu technologicznego wyznacza te strefy, opierając się na zachowaniu prawidłowych odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami w kuchni. W głównej mierze chodzi o sprzęty: zlewozmywak kuchenny, lodówka i kuchenka lub płyta grzewcza. Trójkąt roboczy, na wierzchołkach którego ulokowane są wymienione urządzenia gospodarstwa domowego, wyznacza strefę zmywania, chłodzenia i przechowywania oraz przygotowywania i gotowania.

Dla zapewnienia maksymalnej wygody użytkowania kuchni dystans pomiędzy lodówką, a zlewozmywakiem kuchennym powinna wynosić w granicach 120-210 centymetrów. Z powodzeniem pozwoli to wygospodarować wystarczająco głęboki blat roboczy. Podobny dystans powinien dzielić lodówkę i płytą grzewczą lub kuchenkę. Natomiast pomiędzy zlewem, a płytą grzewczą odległość powinna wahać się w obrębie 90-210 centymetrów. W kwadratowej kuchni, układ mebli w kształcie litery L pozwala zachować stosunkowo niewielkie odległości, co zdecydowanie podnosi ergonomię takiego wnętrza.

Więcej o złotej zasadzie ergonomicznej kuchni przeczytać można w artykule „Trójkąt roboczy w kuchni – porady”.

Kuchnia kwadratowa z oknem na wprost wejścia

Kuchnia kwadratowa z oknem naprzeciw wejścia to idealna przestrzeń dla aranżacji mebli kuchennych w kształcie litery U. Taki układ idealnie sprawdzi się tam, gdzie przestrzeń jest spora, a widne okno wpuszcza mnóstwo naturalnego światła. Kuchnie w literę U poza eleganckim i wytwornym wzornictwem powinny być komfortowe i praktyczne. Wygodnie zaaranżowana kuchnia kwadratowa w kształcie litery U będzie sprzyjać komunikacji i zachęcać domowników do częstego w niej przebywania, nie tylko podczas gotowania, ale i narad rodzinnych czy pogawędek ze znajomymi. Ważne, by przy projektowaniu kwadratowej kuchni z oknem wziąć pod uwagę istotne elementy jak:

  • wysokość mebli oraz głębokość szuflad, które powinno się dopasować do wzrostu domowników;
  • ergonomiczne rozmieszczenie poszczególnych elementów mebli oraz urządzeń gospodarstwa domowego.  Zasada trójkąta roboczego, dzielącego kuchnię na funkcjonalne strefy, zapewni ergonomię użytkowania i swobodny dostęp do sprzętów;
  • odpowiednie oświetlenie – pomimo, iż sporo światła będzie wpadać do pomieszczenia przez okno, to niezwykle ważnym jest, by zadbać o prawidłowy system oświetlenia sztucznego. Sztuczne źródła światła pozwolą na komfortową pracę podczas zachmurzonych, czy deszczowych dni. Pamiętajmy także, że obok funkcji praktycznej, oświetlenie będzie pełnić rolę dekoracyjną.
  • nowoczesne rozwiązania – nowinki techniczne sprawią, że korzystanie z kuchni będzie łatwe i efektywne.

Dowiedz się więcej o funkcjonalnej aranżacji kuchni w kształcie litery U

W praktyce kwadratowa kuchnia w literę U bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w dużych pomieszczeniach zamkniętych, jak i w kuchniach otwartych na salon. W obu tych przypadkach idealnym elementem aranżacji wnętrza będzie wyspa kuchenna. Kuchnie z wyspą od lat cieszą się ogromną popularnością, stanowiąc marzenie właścicieli zarówno sporych wnętrz kuchennych, jak i tych o nieco ograniczonym metrażu. Gdy zdecydujemy się w ten sposób wzbogacić aranżację kuchni funkcjonalnie i estetycznie, możemy pozwolić sobie na dwa rzędy szafek w zabudowie wysokiej na przeciwległych ścianach.

Pod oknem natomiast, jeśli starczy miejsca zaaranżować można szafki dolne, z blatem i zlewozmywakiem kuchennym. Bądź, tak jak w białej kuchni w domu pod Warszawą zlew umieścić w zabudowie meblowej na jednej ze ścian. Zaś miejsce pod oknem wyposażyć w panele imitujące fronty mebli kuchennych, co da wrażenie ciągłości szafek i wizualnej harmonii. Aby zyskać nieco lekkości, w zabudowie meblowej warto przewidzieć szklane wiszące witryny. Szkło to finezyjny materiał, który zarówno kuchniom tradycyjnym, jak i wnętrzom nowoczesnym doda subtelnego klimatu.

Kolorystyka kuchni kwadratowej z oknem

Nie bójmy się śmiałych kolorystycznych kontrastów, które nadadzą kuchni charakteru. Odważnie łączmy biel i czerń, drewno z kamieniem, delikatny połysk z matem. Kwadratowa kuchnia z oknem, zarówno w kształcie litery U, jak i litery L, świetnie sprawdzi się w ciemnych i jasnych monochromatycznych barwach, jak i odcieniach ciepłego brązu – naturalnych drewnianych elementów. Światło wpadające przez okno rozjaśni wnętrze, dlatego meble również w ciemnych odcieniach grafitu czy szarości, spełnią swoją estetyczną funkcję,  nadając wnętrzu wyrazistości.

Niezwykle modny trend naturalny w aranżacji wnętrz zachęca do wykorzystywania naturalnych materiałów w naszych kuchniach. Prym wiedzie naturalne drewno- zarówno rodzimych, jak i egotycznych gatunków, aranżowane w formie frontów meblowych. Oraz naturalny kamień w roli blatów kuchennych, wykładzin ścian pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi, a także wykładzin pleców przeszklonych szafek i otwartych półek. Zabieg taki zastosowano w kuchni Madera, w której naturalny spiek kwarcowy o imponującym deseniu przykuwa wzrok do wyspy kuchennej i podświetlonych szafek górnych.

Poznaj bliżej kuchnię Madera w modnym stylu naturalnym

Kolory inspirowane naturą – śnieżne biele, piaskowe beże i odcienie ecru, ciepłe brązy, szarości, grafity i czernie, to przepis na oszałamiające wnętrze. Spójrzmy na biało- brązową kuchnię z wyspą o finezyjnym deseniu, powstałą w wysokiej poznańskiej XX – wiecznej kamienicy. Ciepło naturalnego dębu kontrastowo zestawiono z krystalicznie czystą bielą frontów meblowych przeciwległych szafek kuchennych.

Kuchnia kwadratowa z wyspą

Wyspa w kuchni to aranżacyjne rozwiązanie, które pełni rolę praktyczną i dekoracyjną jednocześnie. Kuchnia kwadratowa z wyspą w każdej stylistyce doskonale odnajdzie się. Kuchnie nowoczesne, glamour, industrialne czy skandynawskie, podobnie jak wnętrza klasyczne- kuchnie prowansalskie, francuskie czy kuchnie w stylistyce art deco – wszystkie stworzone są do tego układu, Jedynym wymogiem, jakie kuchnia kwadratowa z wyspą musi spełnić, to niewątpliwie odpowiednio duży metraż.

Kwadratowa kuchnia z wyspą to aranż uniwersalny, elegancki i niezwykle funkcjonalny. Układ wnętrza kuchennego, w którym centralne miejsce zajmuje wyspa kuchenna to najbardziej ergonomiczny typ trójkąta roboczego. Odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami są najbardziej optymalne, co zapewnia wysoką ergonomię pracy. Pamiętajmy jednak, by wielkość blatu nie była mniejsza aniżeli 60 x 80 centymetrów. Jest to minimalny wymiar, który gwarantuje funkcjonalność wyspy.

Polecamy także artykuł „Aranżacja kuchni z wyspą – pomysły i inspiracje

Jakie role może pełnić wyspa w kwadratowej kuchni? Oto cała gama jej funkcjonalności:

  • może stanowić główne miejsce pracy, wówczas blat kuchenny odgrywa rolę przestrzeni roboczej;
  • może być stołem jadalnianym do spożywania wspólnych posiłków;
  • może stanowić dodatkową przestrzeń do przechowywania kuchennych akcesoriów w postaci naczyń, garnków czy drobnych sprzętów AGD;
  • stanowi element aranżacyjny oddzielający przestrzeń kuchenną od reszty pomieszczenia. Szczególnie dobrze sprawdza się w kuchniach otwartych część wypoczynkową lub jadalnianą;
  • z sukcesem pełni rolę akcentu dekoracyjnego, dopełniającego całość wystroju. Wyposażona w półeczki stanowić będzie kuchenną biblioteczkę, a wszystkie ulubione kulinarne pozycje będą pod ręką.

Kuchnia kwadratowa – na jakie aranżacyjne pułapki zwrócić uwagę? – wskazówki projektanta

Urządzając funkcjonalną przestrzeń domową, bez względu czy jest to kwadratowa kuchnia z oknem czy salon połączony z kuchnią, możemy napotkać komplikacje. Aby ich uniknąć zawczasu warto skonsultować swoje aranżacyjne plany z doświadczonym ekspertem- architektem lub projektantem wnętrz. Bez wątpienia odwiedzenie salonu mebli wykonywanych na wymiar będzie tutaj rozsądnym posunięciem. Dlaczego? Otóż, przyjrzyjmy się potencjalnym problemom, jakie mogą pojawić się przy projektowaniu kuchni kwadratowej z oknem.

Zbyt nisko osadzone okno

Z pewnością na uwagę zasługuje wysokość, na jakiej znajduje się okno. Jeśli jest ona standardowa, czyli w granicach 85-90 cm, wówczas projekt zazwyczaj przebiega bezproblemowo. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem, ze względu na jego wysoki stopień funkcjonalności, jest scalenie parapetu podokiennego z blatem kuchennym. Jest to rozwiązanie estetyczne, jak i pozwala uzyskać większą przestrzeń do pracy. Pod nim natomiast śmiało aranżujemy szafki kuchenne i sprzęty. Jeśli jednak okno osadzone jest w ścianie na niższej wysokości, umieszczenie pod nim szafek z blatem nie będzie możliwe. W takiej sytuacji warto przeanalizować z projektantem inne możliwości, które w praktyczny sposób wykorzystają przestrzeń podokienną.

Jednym z rozwiązań z pewnością jest wygodny, kameralny kącik, który uzyskamy dzięki miękkiemu siedzisku, jaki zamontujemy pod oknem. Sielski widok za oknem i przytulna atmosfera kuchenna wystarczą do stworzenia domowej oazy, niewielkim kosztem. Innym sposobem na zaaranżowanie przestrzeni pod zbyt niskim oknem jest ustawienie pod nim stolika kawowego, który będzie spełniał swoją funkcję podczas szybkiego śniadania czy raczenia się ulubioną Arabiką przy porannej prasie. Mniejsza kwadratowa kuchnia zyska na funkcji, gdy do ściany pod oknem przymocujemy mobilny blat. Rozłożony z powodzeniem spełni praktyczną funkcję stolika jadalnianego, a złożony nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca. Mała kuchnia to wyzwanie projektowe, które wymaga wykorzystania każdego centymetra dostępnej przestrzeni. Dlatego zaprojektowanie jej warto powierzyć specjaliście w zakresie aranżacji wnętrz.

Jesteś właścicielem niewielkiej kuchni? Koniecznie przeczytaj TEN ARTYKUŁ

Tuż pod oknem świetnie sprawdzą się również otwarte półki na książki kucharskie lub dekoracje. Kuchnia z półkami, to gorący trend ostatnich lat. Są praktyczne, ale wnoszą również do wnętrza element ozdobny. Jak zaaranżować taką przestrzeń? Polecamy zaglądnąć do artykułu „Funkcjonalna kuchnia z półkami”. Niewątpliwie najbardziej radykalnym posunięciem jest pozbycie się zbyt nisko osadzonego okna i zaaranżowanie nowego otworu, na właściwej wysokości. Jednak tak poważny remont wymaga czasu, pochłaniając większe nakłady finansowe.

Sprytnie dobrana bateria kuchenna

Kuchnia z oknem oraz zlewozmywakiem pod nim to marzenie wielu osób. W tym kontekście warto również pochylić się bardziej uważnie nad wyborem baterii kuchennej do zlewozmywaka. Dlaczego? Aby uniknąć kolizji okna z baterią kuchenną. Jeśli chcemy by okno otwierało się na oścież, a nie tylko na tzw. „lufcik”, można pomyśleć o baterii składanej. Jest montowana do zlewu lub blatu, a specjalny mechanizm pozwala złożyć ją lub uchylić jej wylewkę w dół lub na boki. Baterie składane do poziomu blatu idealnie sprawdzą się również  w sytuacjach, gdy chcemy zyskać możliwość zakrycia zlewu specjalnym elementem meblowym. Rozwiązanie do zaprezentowano w kuchni Eleganza, laureatce nagrody Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. System baterii kuchennej chowanej w blacie daje swobodę kreowania kuchni według bieżących potrzeb domowników.

Obejrzyj filmową relację z premiery kuchni Eleganza podczas poznańskich targów Meble Polska

Szafki narożne – kluczowa funkcja przechowywania

Kwadratowa kuchnia to kuchnia narożna, w której szczególnej uwagi wymagają dolne szafki, znajdujące się na rogach. Kryją w sobie mnóstwo miejsca do przechowywania. Należy jednak sięgnąć po nowoczesne systemy, które zoptymalizują ich rolę. Niegdyś uważane były za miejsca w kuchni dość problematyczne. Nieumiejętnie zaprojektowane, nie były funkcjonalne, a wydobycie z nich głęboko schowanych przedmiotów wymagało dużego wysiłku.

Obecnie szeroka paleta systemów narożnych, jakie oferuje rynek obala ten mit powodując, że narożne szafki w kwadratowej kuchni pełnią kluczową rolę w zakresie efektywnego przechowywania. Wśród dedykowanych systemów znajdziemy m.in. „magic corner” ( ang. magiczny róg”), który oparty jest na kilku półkach, połączonych ze sobą w sposób, który umożliwia jednoczesne wysunięcie ich wszystkich na zewnątrz szafki narożnej. Umożliwia wygodny dostęp do zawartości szafek. Innym sprytnym rozwiązaniem są systemy obrotowe. Oparte są na obrotnicach zintegrowanych z frontami meblowymi. Obracają się w nich półki wraz z frontem, a nie, jak w standardowych rozwiązaniach – po otwarciu drzwiczek obracamy półki manualnie. Ponad to, ponieważ w tego typu systemach wysokość dolnej lub górnej półki można dowolnie regulować, druga półka z łatwością pomieści przedmioty o nieforemnych kształtach, jak np. małe sprzęty AGD.

Zgłęb tajniki funkcjonalnych rozwiązań narożnych

Reasumując, gdy urządzamy kwadratową kuchnię, szczególnie z oknem warto zasięgnąć porady eksperta w salonie mebli kuchennych, wykonywanych na zamówienie. Powierzenie projektu projektantowi wnętrz pozwoli uniknąć aranżacyjnych pomyłek, które mogą się ujawnić dopiero na etapie montażu mebli. Kuchnia kwadratowa ma ogromny potencjał zarówno w zakresie przechowywania, ergonomii , jak i funkcji dekoracyjnej. Aby go w pełni wykorzystać warto powierzyć jej zaaranżowanie doświadczonym profesjonalistom, którzy zadbają o każdy detal zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny, tworząc naszą wymarzoną kuchnię.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok