main image: Funkcjonalna kuchnia z półkami
Kuchnia z półkami to gwarancja dobrej organizacji pracy, ponieważ dzięki nim wszystko co jest potrzebne znajduje się w zasięgu ręki. Półki kuchenne to nie tylko miejsce do przechowywania, ale i przestrzeń ekspozycyjna dla dekoracyjnych elementów wystroju kuchni. Souvenirów z podróży, pamiątkowych zdjęć i oczywiście ulubionych pozycji literatury kulinarnej – a więc elementów obdarzonych sentymentem przez domowników. Półki kuchenne to składowa aranżacji kuchni, która potrafi nadać wnętrzu przytulnego charakteru, stanowić ozdobę samą w sobie, lub harmonijnie spajać kuchnię ze strefą dzienną. Podpowiadamy jak sprawić, że kuchnia z półkami będzie funkcjonalna i estetyczna zarazem.

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię z półkami

Jedną z najważniejszych decyzji przy aranżacji kuchni jest dobór zabudowy meblowej. Najlepszym wyborem są meble kuchenne na wymiar. Można je dopasować do nawet najbardziej nietypowych pomieszczeń. Pozwalają na optymalne zagospodarowanie posiadanej przestrzeni i wykorzystanie dostępnego miejsca w pełni. Projekt mebli kuchennych na wymiar dopasowany jest również do stylu życia domowników, przyzwyczajeń, oczekiwań co do rozwiązań, jak i preferencji stylistycznych. W taki sposób powstaje funkcjonalna, dopasowana kuchnia, z półkami, mobilnymi frontami czy innymi zindywidualizowanymi rozwiązaniami. To przyszli właściciele kuchni w porozumieniu z projektantem, decydują o ilości szafek i półek,  rodzaju blatów i frontów meblowych, czy dodatkowych funkcjonalnościach. Słowem o finalnym wyglądzie i kompozycji zabudowy kuchennej, która ma służyć przez lata. Odpowiedni projekt i zestawienie szafek pozwala wówczas stworzyć funkcjonalną w użytkowaniu przestrzeń kuchenną.

Rola półek kuchennych

Aby móc wyczerpująco zgłębić temat półek w kuchni, należy przybliżyć funkcje, jakie może pełnić w kuchni ten element aranżacji. Niewątpliwie kuchenne półki mogą odgrywać rolę dekoracyjną. Szczególnie kuchnia otwarta na salon lub jadalnię, gdzie wyspa kuchenna harmonijnie łączy przestrzeń kuchenną z wypoczynkową, pozwala w pełni wykorzystać ich potencjał. Jeśli półki ulokowane są na froncie wyspy, wówczas stanowią potencjalne miejsce dla ekspozycji ozdobnych przedmiotów cennych dla domowników jak ramki na pamiątkowe zdjęcia, wazony czy kolekcje ulubionej porcelany. To z pewnością pozwala nadać kuchni ciepłego, rodzinnego klimatu i osobistego charakteru.

Z drugiej strony kuchnia z półkami  to funkcjonalna przestrzeń, której część dedykowana jest przechowywaniu. Półki i regały kuchenne stanowią praktyczny element aranżacji kuchni, który ułatwia proces przechowywania żywości, akcesoriów kuchennych lub małego sprzętu AGD. W dobrze zagospodarowanej przestrzeni kuchennej wyróżnia się pięć stref- strefę zapasów, przechowywania, zmywania, strefę przygotowywania oraz gotowania i pieczenia. Do dwóch pierwszych zaliczyć można półki, szafki i regały kuchenne, które stanowią podstawę dobrej organizacji w kuchni.

Organizacja kuchni – trójkąt roboczy i strefy w kuchni

Niewątpliwie każda funkcjonalnie zaprojektowana kuchnia powinna opierać się na złotej zasadzie tzw. trójkąta roboczego. Na jego wierzchołkach znajdują się trzy najczęściej wykorzystywane w kuchni elementy jej wyposażenia, takie jak: płyta grzewcza lub kuchenka, kuchenny zlewozmywak oraz lodówka. Wszystkie powinna dzielić bliska odległość, tak by podczas codziennych kuchennych czynności, pokonywanie drogi z jednego do drugiego urządzenia było szybkie, bezproblemowe i efektywne. Co w efekcie ma na celu zapewnienie w kuchni właściwą ergonomię wykonywanej pracy. Trójkąt roboczy dzieli w ten sposób obszar kuchni na trzy z pięciu stref – gotowania, zmywania i przechowywania (chłodzenia). Przy projektowaniu kuchennej przestrzeni należy wydzielić strefę zapasów (która składa się z lodówki, zamrażarki i szafek do przechowywania zapasów). Rozmiar tej strefy zależy oczywiście od liczebności domowników– im więcej członków rodziny, tym powinna ona być większa.

Więcej na temat ergonomicznej aranżacji kuchni przeczytać można w artykule Trójkąt roboczy w kuchni – porady

Kolejną ze stref jest strefa przechowywania. Mowa tutaj o szafkach i półkach na wszelkiego rodzaju akcesoria kuchenne i zastawę (sztućce, talerze, miski, deski do krojenia, garnki itp.) Tutaj na pierwszy plan wysuwa się funkcjonalna rola, jaką półki pełnią w kuchni. Otwarte lub za frontami meblowymi, stanowią idealną przestrzeń do trzymania kuchennych utensyliów niezbędnych  podczas codziennych prac w kuchni. W strefie przechowywania doskonale sprawdzą się regulowane szafki kuchenne w wysokich szafach typu cargo oraz wysuwane półki. W przypadku kuchni narożnych szafki narożne wysuwane, lub typu karuzela.

Kuchnia z półkami – walor funkcjonalny

Mając na uwadze funkcję przechowywania, kuchnia z półkami wysuwanymi w ramach systemów szafek narożnych znajduje się w zdecydowanym top 3 najbardziej funkcjonalnych rozwiązań. Szafki narożne w dolnej zabudowie kuchennej, dając przestrzeń niezwykle pojemną, pełnią priorytetową rolę w zakresie przechowywania. Dedykowane do nich systemy powodują, że narożne szafki są niezwykle praktyczne. Jedną z możliwości wysuwane półki obrotowe, które znajdują zastosowanie w kuchniach o zróżnicowanym układzie mebli. Dostępne są w szerokiej palecie kształtów, dzięki czemu w szafkach narożnych można przechowywać akcesoria o różnych formach i gabarytach, zyskując łatwy do nich dostęp. Standardowy udźwig to 20-25 kg, więc nadają się także do przechowywania nieco cięższych kuchennych akcesoriów lub małych urządzeń AGD.

W szerokiej ofercie rozwiązań narożnych warto zwrócić uwagę także na systemy obrotowe oparte na obrotnicach zintegrowanych z frontem meblowym. Obracają się w nich półki z frontem, a nie jak w standardowym rozwiązaniu – po otwarciu drzwiczek obracamy półki manualnie. Ponieważ wysokość górnej półki można dowolnie regulować, dolna półka z łatwością pomieści akcesoria o większych gabarytach. Tego typu funkcjonalne rozwiązania do kuchni małej umożliwiają bardzo szybki dostęp do zawartości narożnych szafek i maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania.

Sprytne rozwiązania w kuchni

W kontekście praktycznej roli półek w kuchni należy wspomnieć o systemie regulacji półek i szuflad wewnętrznych w szafach typu np. cargo, dedykowanych do przechowywania. Pozwala to na dostosowanie odległości między poszczególnymi poziomami w szafkach, w zależności od wielkości przechowywanych w nich produktów. Umożliwia to dostosowanie wysokości półek do potrzeb i gabarytów przechowywanych na nich przedmiotów o niestandardowych wymiarach, jak np. podłużnych puszek z orzechami czy słoików z przetworami.

W 2018 r. zespół badawczy Halupczok opatentował system regulacji szuflad wewnętrznych i zaprezentował go w kuchni Rivoli. Ta niezwykła innowacyjność powoduje, że wyposażona w nią kuchnia z półkami jest wygodna w codziennym użytkowaniu. Nowatorstwo rozwiązań i zaawansowane technologie to wyróżniki kuchni Halupczok, które zajmują priorytetowe miejsce w każdym projekcie mebli. Wieloletni wysiłek działu badań i rozwoju firmy w zakresie prac nad ewolucją technologicznych rozwiązań stosowanych w meblach kuchennych został nagrodzony w latach 2018-2019. W tych latach firma uzyskała dwa patenty Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej dla swoich autorskich systemów kuchennych, w tym dla opisanego powyżej  systemu wewnętrznej regulacji wysokości półek wewnętrznych.

Poznaj więcej sprytnych rozwiązań w kuchni

Kuchnia z półkami nad blatem roboczym

Kuchnie na wymiar pozwalają na efektywne i ergonomiczne zaaranżowanie nawet najbardziej wymagających przestrzeni. Dodatkowo oferują rozwiązania, które sprawiają, że praca w kuchni zamiast nastręczać problemów z utrzymaniem w czystości, jest łatwa i przyjemna w użytkowaniu. Niewątpliwie do takich rozwiązań należą półki nad blatem roboczym. Ten niezwykle funkcjonalny element aranżacyjny sprawdza się od lat- czy to kuchnia zamknięta czy kuchnia otwarta, spełnia idealnie rolę przechowywania. Jednak półki otwarte narażone są na łatwy dostęp kurzu i zabrudzeń kuchennych. Aby wyeliminować konieczność częstego czyszczenia warto sięgnąć po nowatorskie rozwiązania w aranżacji mebli kuchennych. Spójrzmy na kolekcję loftowych mebli Industria.

To kuchnia z półkami, którą wyposażono w mobilny front meblowy, skrywający półeczki na kuchenne akcesoria. Oparto go na autorskim systemie otwierania manualnego, co powoduje, że w jego otwarcie i zamknięcie nie trzeba wkładać  wielkiej siły. Rozwiązanie to jest niezwykle korzystne podczas pracy w kuchni, kiedy chcemy mieć wszystkie niezbędne przyprawy pod ręką. Po zakończonym gotowaniu front wystarczy zamknąć, by na powrót zyskać porządek. Front meblowy, gdy jest zamknięty, chroni półki przed nadmiernym kurzeniem się, co sprawia, że kuchnia nie wymaga częstego czyszczenia. W ten sposób połączono w kuchni Industria unikatowe wzornictwo z technologią rozwiązań.

Obejrzyj jak działa mobilny front w kuchni Industria

Kuchnia z półkami w dolnej zabudowie

Dolna część szafek może znakomicie posłużyć jako przestrzeń reprezentacyjna, zwłaszcza w kuchniach otwartych, czyli tam gdzie strefa kuchenna łączy się z wypoczynkową. Idealnym miejscem na wygospodarowanie tego typu półek jest front wyspy kuchennej lub półwyspu kuchennego, który skierowany jest na pozostałą część mieszkalną – salon lub jadalnię. Godna uwagi jest biała kuchnia z półkami Calabria, w której wielość rozwiązań, bazujących na regałach to prawdziwa wirtuozeria. Ekskluzywny projekt tej nowoczesnej kuchni z pewnością docenią wielbiciele eleganckiego designu i miłośnicy gotowania zarazem. Półwysep kuchenny od strony salonu wyposażono tutaj w półeczki otwarte w formie wnęki pod blatem, służące roli dekoracyjnej. Świetnie odnajdą się tutaj  ulubione pozycje książkowe z literatury kulinarnej, ozdobne wazony czy zestaw ukochanej kolekcji filiżanek.

Unikalne frezowania, jakie zastosowano na frontach meblowych, również tych przeszklonych, przyciągają uwagę precyzją wykonania. Warto zadbać, by ten sam motyw powtórzył się na meblach w pozostałej części mieszkania. Tak zaprojektowany półwysep kuchenny harmonijnie łączy przestrzeń kuchni i cześć wypoczynkową. Ponieważ ta kuchnia z otwartymi półkami powstała na wymiar, w pomieszczeniu wykorzystano każdy cal wolnej przestrzeń. Tak powstał pionowy regał na wino oraz drobne kuchenne akcesoria. Podobnie zagospodarowano przestrzeń nad zabudowanym frontem okapem kuchennym zlokalizowanym tuż nad płytą grzewczą. Urokliwa filigranowa półeczka to miejsce na przedmioty, po które sięgamy rzadziej, jak np. kuchenne dekoracje, które nadadzą wnętrzu oryginalnego klimatu.

Drewno ozdobą każdej kuchni

Drewniane kuchnie kryją w sobie wyjątkowość natury. Jeśli mowa o półkach w dolnej zabudowie, niewątpliwie warto przywołać tutaj również inne białe kuchnie z elementami drewna – Grazia i Lucca Vetro. W kompozycję ich wysp kuchennych wpleciono dekoracyjnie zaprojektowane drewniane półeczki, które podkreślają urokliwy rysunek naturalnego surowca. Subtelna Grazia urzeka prostotą skrywającą prawdziwie nowoczesne wnętrze. Dzięki mnogości funkcjonalnych rozwiązań zmienia się według indywidualnych potrzeb domowników, dając możliwość nieskrępowanego kreowania przestrzeni. Wynurzający się elektrycznie spod blatu drewniany regał, na kuchenne drobne niezbędniki, pozwala zapanować nad kulinarnym rozgardiaszem. Mobilny dębowy barek z ulubionym trunkiem i kieliszkami wyłania się spod blatu wyspy kuchennej. Ruchomy jest również blat stolika śniadaniowego, który z łatwością wysunąć można znad kamiennego blatu wyspy. Podświetlona drewniana półka w fantazyjnie zaprojektowanej wyspie kuchennej eksponuje ozdobne bibeloty. Wszystkie te dębowe, lekko bielone elementy aranżacyjne spajają projekt w harmonijną całość.

Poznaj inne pomysły na aranżację białej kuchni

Kuchnia z półkami – Lucca Vetro uwydatnia drewniane detale na tle idealnie gładkich białych frontów meblowych.  Gustowne drewniane motywy kryją nowatorskie rozwiązania. Jadalniany blat wykonany z orzecha amerykańskiego tworzy unikalną całość złożoną ze starannie wyselekcjonowanych drewnianych elementów. Niewątpliwie, oświetlona półka na książki, z orzecha amerykańskiego, ozdabia śnieżnobiałą wyspę kuchenną. Na uwagę zasługuje sposób, w jaki wykonano półkę. Stanowi ona naturalne przedłużenie blatu stołu jadalnego o ciekawym orzechowym deseniu.

Regał nad zlewem kuchennym ułatwia utrzymanie ładu, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną. Stanowi idealne miejsce do przechowywania przypraw i innych kuchennych akcesoriów, niezbędnych w procesie przygotowywania i gotowania potraw. Dzięki niemu, wszystko co potrzebne znajduje się w zasięgu ręki kucharza. Funkcja praktyczna tych półek idzie w parze z rolą dekoracyjną. Świetnie komponują się tutaj ulubione filiżanki do kawy, naturalne zioła i ozdobne pojemniki na suche składniki. Pamiętajmy jednak, że kuchnia z otwartymi półkami wymaga częstszego czyszczenia z racji na łatwy dostęp kurzu i kuchennych zabrudzeń.

Nowoczesna kuchnia Lucca Vetro- ideał zaklęty w drewnie

Klasyczna kuchnia z półkami- inspiracje

Kuchnie tradycyjne charakteryzujące się licznymi szprosami, pilastrami i kunsztownymi zdobieniami, głównie skrywają półki za przeszklonymi witrynami. Idealnym tego przykładem jest Bristol – kuchnia z półkami umieszczonymi za szklanymi, podświetlonymi frontami ze szprosami. Ich dekoracyjna rola jest nie do przecenienia. Urokliwie eksponują kolekcję ozdobnej porcelany, pater i dekoracyjnych talerzy, podkreślając stylowy charakter wnętrza. Jeszcze bardziej wdzięczne zdają się być dębowe stojaki na czerwone wino, na froncie wyspy kuchennej. Pełnią w aranżacji kuchni rolę dekoracyjną i funkcjonalną jednocześnie. Utrzymują czerwone wino w wymaganej poziomej pozycji, stanowiąc zarazem unikatowy element ozdobny wpływający na stylistykę białej kuchni Bristol. Warto zwrócić uwagę również na subtelne półeczki, z dedykowanymi wlotami na przyprawy. Umieszczono je blisko płyty grzewczej by podczas gotowania zawsze były w pogotowiu.

Nowoczesna kuchnia z półkami – nietypowe pomysły

Kuchnia z półkami w stylistyce nowoczesnej to nieograniczone pole kreacji. Dodatkowo, jeśli nasza kuchnia powstaje na zamówienie, to o liczbie szafek, półek i ich formie decydujemy osobiście. To idealne rozwiązanie dla osób, których styl życia, potrzeby i gusta stylistyczne wymakają się standardowym ramom. Nietypowe podejście do półek w kuchni może prezentować się tak jak w kolekcji Siena, której stylistyka nowoczesna opiera się na połyskujących frontach meblowych, podświetlonych uchwytach i mnóstwie zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Jej nieco futurystyczna stylistyka bazuje na minimalizmie, a półki zamknięte są za frontami górnych i dolnych szafek.

Spójrzmy jednak na okap Spazio (Falmec), w którym sprytnie połączono wiele funkcji – pochłaniacza powietrza, oświetlenia oraz wiszącej półki. Ta 180-centymentrowa wyspowa konstrukcja skrywa wygodne półki z matowego szkła, idealne do przechowywania naczyń oraz pojemników z przyprawami lub po prostu aromatyczne zioła lub kwiaty doniczkowe. Okap zaprojektowano z myślą o miłośnikach kulinarnych eksperymentów, poszukujących nowych smaków. Wyposażono go bowiem w uchwyt na tablet, który pozwala wygodnie umieścić w nim sprzęt i oglądać kulinarne programy inspirujące przepisami z całego świata.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok