Kuchnia to serce naszego domu. Spędzamy w niej czas nie tylko przy przygotowywaniu posiłków czy podczas jedzenia. Zabudowa meblowa oprócz spełnienia swojej roli funkcjonalnej nadaje charakter estetyczny poprzez swoją stylistykę. Fronty do mebli kuchennych – wybór ich kolorystyki, modelu oraz dobór materiałów, z których powstają tworzą piękno aranżacji. Dzięki temu czujemy się komfortowo, co sprzyja inspiracji przygotowywania kulinarnych przepisów.

Grazia_Halupczok_fronty do mebli kuchennych_biała kuchnia_kuchnie luksusowe
Zdj. Fronty meblowe ze spieku kwarcowego w kuchni Grazia. Fot. Halupczok

Fronty do mebli kuchennych- aranżacja

Na projektowanie zabudowy kuchennej wpływa wiele czynników. Wychodzimy zawsze od pomieszczenia, w którym meble mają się znajdować. Dostosowujemy projekt do wymiarów ścian, biorąc pod uwagę rozmieszczenie okien oraz to, czy pomieszczenie jest przestrzenią otwartą. Warto pomyśleć o projekcie mebli kuchennych na etapie rozmieszczenia przyłączy. Będziemy mogli zadecydować wówczas, w którym miejscu będzie strefa gotowania, przygotowania posiłku oraz zmywania. Ważne by zachować trójkąt roboczy na zasadach ergonomii.

Polecamy artykuł Trójkąt roboczy w kuchni – na czym polega?

Wybierając fronty do mebli kuchennych i ich stylistykę należy wziąć pod uwagę upodobania domowników. W jakiej przestrzeni lubią przebywać, czy preferują kolorystykę ciepłą czy chłodną. Czy nasze wnętrze jest nowoczesne czy bardziej klasyczne. Pomyśleć o obowiązujących trendach, doborze akcesoriów kuchennych. Sprawić by nasza zabudowa była ponad czasowa. Średnio modernizacja pomieszczenia kuchennego zapada raz na 15 lat. Dlatego wybór frontów musi być zaakceptowany przez domowników by z przyjemnością mogli funkcjonować w jego otoczeniu przez lata.

Osoba wykonująca projekt zabudowy musi przemyśleć jej układ. Czy mamy na tyle miejsca by zaplanować wyspę kuchenną wraz z wysoką zabudową. Czy klasycznie będą to szafki dolne z wiszącymi, a w segmentach wysokich znajdą się sprzęty AGD. Wówczas uzyskujemy obraz zaaranżowania przestrzeni i możemy skupić się na doborze materiałów dostępnych na rynku.

Halupczok_Rivoli_lakierowane fronty do mebli kuchennych_kuchnie białe_białe kuchnie_luksusowe kuchnie_kuchnia w stylu skandynawskim
Zdj. Białe lakierowane fronty do mebli kuchennych w kolekcji Rivoli. Fot. Halupczok

Lakierowane fronty do mebli kuchennych – charakterystyka

Na styl lakierowanych frontów wpływa stopień połysku powierzchni oraz wybrana kolorystyka. Nałożony lakier na płytę może być w macie, półmacie lub połysku.

Lakier najbardziej błyszczący nadaje frontom elegancji, ale wymaga więcej zaangażowania w pielęgnację. Przy odbiciu lustrzanym gdy powierzchnia jest dokładnie wypolerowana, bardziej są widoczne odbicia palców. Zatem przy otwieraniu frontów pomocny będzie uchwyt.

Lakier w półmacie ma delikatne odbicie światła oraz powłokę w dotyku bardziej satynową. Ten rodzaj oraz zupełny mat króluje w dzisiejszych trendach wybieranych przez klientów. Pojawia się także połączenie frontów w połysku razem z powierzchnią matową. Szafki górne lakierowane na połysk rozświetlają nam pomieszczenie. Natomiast szafki dolne lakierowane w macie sprawdzą się przy rodzinie z małymi dziećmi lub posiadającej zwierzęta.

Estetyka i trwałość lakierowanych frontów meblowych

Błyszczące kuchnie robią imponujące wrażenie, w szczególności jeśli są połączone z odpowiednim sztucznym oświetleniem oraz dopasowaną barwą. Światło odbijające od szafek jest miękkie, a optycznie powiększa to pomieszczenie. Dzięki temu lakierowane fronty do mebli kuchennych świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. Przestrzeń wydaję się bardziej przestronna i jaśniejsza.

Zdecydowanie najmodniejszym rozwiązaniem kuchennego designu są właśnie lakierowane fronty do mebli kuchennych. Wybór tego typu materiału podnosi także wartość zabudowy, a to wpływa na cenę nieruchomości przy ewentualnej odsprzedaży. Musimy pamiętać, że istnieją różne klasy lakierów, co przekłada się bezpośrednio na trwałość frontów. Produkując meble na wymiar, firma Halupczok odpowiada za jakość wykończenia frontów dobierając najbardziej odpowiedni podkład i lakier. Posiada on atesty zapewniające bezpieczeństwo w kontakcie z żywnością, jest odporny na ścieranie oraz działanie światła (biały kolor nie żółknie).

Zdecydowaną zaletą kuchni lakierowanych jest ogrom możliwości kolorystycznych. Ulubione przez nas barwy możemy przemycić na elementy zabudowy nadając jej niepowtarzalny charakter. Klasyczną biel i czerń możemy przełamać wybierając odważne kolory. Klienci stosują również mieszanie tonacji tej samej barwy.

Halupczok_Marrone_lakierowane fronty do mebli kuchennych_kuchnie luksusowe_luksusowe kuchnie_kuchnia brązowa_kuchnia w stylu glamour
Zdj. Unikatowa ozdoba kuchni Marrone- lakierowane fronty z drobinkami brązu. Fot. Halupczok

Lakierowane fronty do mebli kuchennych- kolorystyka

Jasne kolory przeważnie wybiera się do pomieszczenia bez okien lub gdy światła dziennego nie ma za wiele. Również wdzięczne będą jaśniejsze barwy przy niewielkich pomieszczeniach by rozświetlić przestrzeń. Styl loftowy oraz duże przestrzenie są idealne dla ciemnej tonacji. Przy większym metrażu gdzie kuchnia jest otwarta na elegancki salon warto nawiązać stylistyką kuchni do całości zaaranżowania otoczenia.

Projektanci z Halupczok Design Team przy otwartych pomieszczeniach aranżują zabudowę zachowując estetykę i styl często kreują najnowsze trendy. Wybierają niestandardowe połączenia barw i faktur. Każdy projekt jest tworzony indywidualnie, nierzadko ma cechy spersonalizowane pod inwestora.

Lakierowane fronty do mebli kuchennych mogą mieć nieregularną barwę, co wyróżnia szafki pośród całej zabudowy. Wśród lakierów niestandardowych możemy wybrać kolory metaliczne, efekt perły czy nasz autorki kolor Marrone . Jego unikatowość powstaje w procesie szlifowania, gdzie wydobywają się na powierzchnię drobinki brązu. Efekty specjalne formatek lakierowanych możemy uzyskać przez odpowiednie natężenie natrysku lakieru np. imitującego rdzę na powierzchnię już zabarwioną. Dla odważnych klientów interesująca będzie aranżacja modelu Ariana. Dominuje w niej kolorystyka złota kontrastując z elegancką czernią. Również zestawienie odmiennych faktur dodaję całości szyku. Mat przenika się z połyskiem, a witryny z fazowanym i przyciemnionym szkłem tworzą ramę lustra.

Czytaj także Jak dobrać kolory kuchni?

Halupczok_Ariana-kuchnia nowoczesne_kuchnia glamour_luksusowe kuchnie_luksusowe meble_kuchnie luksusowe_fronty do mebli kuchennych
Zdj. Kuchni Ariana stylu glamour dodają lakierowane złote fronty meblowe. Fot. Halupczok

Do frontów meblowych do kuchni i ich kolorystyki niewątpliwie należy dopasować sprzęt AGD, który może być dekoracją zabudowy. Przewagę estetyczną zyskują pochłaniacze, które potrafią intrygować swoim designem. Często mylone są z lampą wiszącą nad wyspą. Chodziarki wolnostojące mogą stanowić również element wystroju np. front pokryty powłoką do pisania kredą, przypominający tablicę do rysowania.

Ostatnio popularnym lakierem jest lakier antyfingerprint, który jest powłoką chroniącą przed odbiciem palców na froncie. Należy wziąć pod uwagę, że jest on nieprzeźroczysty lecz ma barwę mleczną i zmienia odcień wybranego przez nas koloru. Przykładowo- czarny kolor pokryty tą powłoką jest w odcieniu bardziej grafitowy, jaśniejszy. Zestawiając go obok lakieru czarnego zobaczymy widoczną różnice.

Kolory lakierów możemy łączyć na zasadzie podobieństwa. Zbliżone do siebie odcienie, które się uzupełniają jak czerń z szarością, będą dobrym zestawieniem. Niekontrastujące odcienie nadadzą wnętrzu harmonii, co będzie sprzyjać atmosferze spokoju przy spożywaniu posiłków. Obserwując trendy, projektanci proponują często barwy natury, które integrują się z kamiennymi blatami czy drewnianą podłogą.

Poznaj kuchnię Ariana w pełni

Białe fronty mebli kuchennych- dlaczego warto?

Kuchnie w stylu skandynawskim mają wielu miłośników wśród Polskich odbiorców. Minimalizm w dekoracjach, białe fronty, przestrzenne wnętrze to niektóre cechy charakterystyczne dla kuchni skandynawskich. Poprzez biały kolor wnętrza muszą być rozświetlone mimo niesprzyjającej pogody. Mieszkańcy północy często rezygnują z firan by naturalnego światła było jak najwięcej. U naszych rodaków także widać taką tendencję.

Fronty klasyczne są najczęściej białe z frezowanym obramowaniem. Poszukiwane fronty drewniane lakierowane na biało możemy zastąpić tańszą wersją szafek z mdf-u. Płyta pokryta jest lakierem w wersji matowej, na której zamontowany jest uchwyt stylizowany np. gałki z mosiądzu.

Nowoczesne materiały zyskują przy wymagających warunkach o podwyższonej wilgotności powietrza. Mamy jednocześnie gwarancję, że fronty się nie odkształcą.

Polecamy także Biała kuchnia w kilku stylach

Styl skandynawski prezentuje model Bristol, który prezentuje piękne dodatki w postaci pilastrów oraz listw wieńczących. Całość aranżacji uzupełnia kamienny blat z naturalnymi żyłami. Ten styl frontów nie przeminie wraz z modą sezonową- jest ponadczasowy. Niewielka zmiana uchwytów oraz dodatków pomoże nam odświeżyć wnętrze przy niewielkim nakładzie finansowym.

Bristol_Halupczok_kuchnia w stylu hampton_kuchnie tradycyjne_biała kuchnia_luksusowe kuchnie_fronty do mebli kuchennych
Zdj. Tradycyjna kuchnia Bristol z frontami meblowymi w formie przeszklonych witryn. Fot. Halupczok

Gdy zależy nam na stylu glamour możemy białe fronty polakierować w połysku. Dodatkowo polerowany blat nada wnętrzu również elegancji. Na najjaśniejszych frontach trudno dostrzec osiadający się kurz oraz mało widoczne są odciski palców. Systemy elektryczne wspomagające otwieranie frontów również najlepiej sprawdzi się przy użyciu białych frontów.

Nowoczesne aranżacje obejmujące proste bryły w białym kolorze można przełamać drewnianymi elementami. Ociepli to pomieszczenie oraz przełamie monotonnie tych samych powierzchni.

Z biegiem czasu zainteresowanie białymi kuchniami nie maleje. W niemal każdym studiu kuchennym znajdziemy ekspozycję różnych rodzajów białych frontów meblowych. Świadczyć to może o nieprzemijającym trendzie. Biel rozświetla pomieszczenie i optycznie powiększa, a jednocześnie jest kolorem neutralnym. Nie męczy wzroku, a do tej barwy pasuje każdy inny kolor lakieru, rodzaj drewna oraz kamienne kompozyty.

Szklane fronty do mebli kuchennych

Aby zabudowa nabrała lekkości, projektanci sugerują urozmaicić aranżację dodając witryny. Pojawiają się one nie tylko w szafkach wiszących, ale i na całej wysokości segmentu. Są doskonałym miejscem wyeksponowania kieliszków, a dodatkowo mogą znajdować się poniżej butelki z winem. Wykonanie uchwytów oraz półek na wino w drewnie sprawi, że wyglądem przypominać będą winiarkę.

Witryna może mieć gotową ramkę profilowaną, do której przymocowana jest szyba. Na wygląd witryny wpływa odcień szkła- od najbardziej przyciemnionego (tworzącego odbicie czarnego lustra) do lekko przydymionego.

Oświetlenie wewnętrzne wyeksponuje drewniany korpus mebli oraz odbije światło w szklanych półkach. W środku znajdować się mogą również ozdobne szuflady wewnętrzne z wybranym napisem na szklanym boku.

Piękno kuchni z witrynami

Nietypową formę witryny posiada model kuchni Imperia, gdzie szkło zostało zastąpione metalową kratką. Przy włączeniu światła wewnątrz, ukazują się nam fornirowane dębowe plecy szafki, co urozmaica i ociepla wiodącą biel frontów. Ekspozycja ta prezentuje nietypowy front szuflad, które przy łączeniu układają się w łuk. Ich gięty format wzbogaca aranżację uwypuklając przestrzeń do gotowania.

Kolejnym ciekawym pomysłem na przeszkloną witrynę jest model Industria. Na szybie są widoczne czarne prążki, które symetrycznie nawiązują do szafek dolnych frontów lamelkowych. Odsłona ta wspaniale wkomponowuje się we wnętrza industrialne o stylistyce loftowej.

Do kuchni klasycznych nadal można wybierać witryny ze szprosami. Ich ułożenie może być względem siebie prostopadłe lub w kształcie litery x. Ozdobnikiem nadającym charakter witrynie mogą być frezowane drewniane nóżki. Przy większych przestrzeniach witryna odpowiednio stanowi element łączący kuchnie z jadalnią. Segment kończący zabudowę wysoką może być przeszklony od frontu i boku. Najnowsze projekty przewidują także witryny w formie gabloty na porcelanę, która jest przeszklona z każdej strony. Delikatnie oddziela nam miejsce robocze od stołu.

Industria_Halupczok_kuchnia loftowa_kuchnie industrialne_ciemna kuchnia_luksusowe kuchnie_fronty do mebli kuchennych
Zdj. Nowoczesna kuchnia Imperia z przeszklonymi frontami meblowymi o wzorze pionowych lamelek. Fot. Halupczok

Fronty mebli kuchennych z materiałów naturalnych

Aby nasza kuchnia nawiązywała do znajdującego się obok salonu możemy wykorzystać te same materiały na fronty, które posiada np. szafka RTV. Wdzięcznym gatunkiem wybieranym przez klientów jest fornir naturalny. Najbardziej popularnym oraz przystępnym cenowo jest drewno dębowe. Fornir pokryty bejcą może mieć wybrany przez nas odcień. Śmiało możemy dobrać wtedy front do koloru drewnianej podłogi lub zabudowy lakierowanej, która jest zestawiona obok.

Firma Halupczok selekcjonuje wybrany fornir tak, by na frontach zachować ciągłość usłojenia drewna przechodzącego z szafki na szafkę. Posiadamy bogaty wybór fornirów egzotycznych (np. Palisander Santos), amerykańskich (np. Orzech, Czereśnia) oraz rodzimych (np. Jesion, Olcha, Grusza, Klon). To od inwestora zależy czy usłojenie ma być na froncie widoczne w pionie czy poziomo. Istnieją również forniry modyfikowane, gdzie możemy uzyskać np. dąb prostosłoisty (bez sęków). O wyglądzie i fakturze drewna decyduje ostateczna obróbka. Pokrycie lakierem w połysku lub macie nadaje gładką powierzchnie frontu. By utrzymać naturalny w dotyku płat forniru możemy wybrać opcję szczotkowania. Czujemy wtedy chropowatość drobinek drewna pod palcami.

Polecamy Drewniane meble kuchenne – sposób na naturalne wnętrze

Drewno naturalne jest nie powtarzalne i z upływem czasu może zmienić swój naturalny odcień, na co wpływa światło dzienne. Jednak należy do materiałów z serii premium poprzez co podnosi wartość danej zabudowy meblowej. Fronty drewniane pięknie wpasowują się z innymi materiałami- białym lub czarnym lakierem, kamiennym blatem oraz spiekiem kwarcowym. Jego ciepła barwa sprawia, że domownicy dobrze czują się przy przygotowaniu posiłków, a pomieszczenie nie jest takie laboratoryjne. Ciekawym połączeniem kolorystycznym jest przykład kuchni Fenice, gdzie fornirowane fronty do mebli kuchennych zostały polakierowane na szaro. Królewskie złoto, białe spieki oraz naturalne drewno nadają całości prestiżu. Witryny oraz stylowe dodatki sprawiają, że aranżacja przypomina bardziej meble do salonu niż standardowe kuchnie.

Nowoczesne meble drewniane do kuchni_drewniane meble kuchenne Halupczok_kuchnia z wyspą_Marsala_luksusowe kuchnie_fronty do mebli kuchennych
Zdj. Drewniane fronty do mebli kuchennych o wzorze jodełki w kuchni Marsala. Fot. Halupczok

Podobnym lecz grubszym płatem drewna jest obłóg, w którym możemy wykonać frezowania. Kuchnia Marsala prezentuje frezowane fronty do mebli kuchennych w kształcie jodełki, która zyskała ostatnio wielką popularność. W ten sposób układana jest również podłoga, niegdyś nawiązująca do parkietów klasycznego wyglądu modnych w latach 90-tych. Najładniej wygląda wzór jodełki na wysokich segmentach, które powielają tą samą szerokość. Również użyta forma na kilku frontach szafek wiszących w połączeniu z białym lakierem urozmaici projekt.

Poznaj pomysły na aranżację kuchni z drewna

Z naturalnych w wyglądzie frontów możemy wybrać także spieki ceramiczne imitujące marmur, beton lub kamień. To płyta odporna na zarysowania, ścieranie, która może pokrywać blat roboczy. Pozwala to na ujednolicenie całej aranżacji kuchni. Nowoczesna wyspa, podłoga, meble, blaty i ściany wykonane ze spieku wyglądają bardzo wyjątkowo i minimalistycznie. Po wielu latach eksploatacji kuchnia wygląda jak nowa ze względu na właściwości spieków kwarcowych. Naturalność materiałów– skał granitowych, kwarcu oraz odpowiednich pigmentów ceramicznych tworzą oryginalną kompozycje. Aktualne trendy w aranżacji, ekologiczny styl życia i nurty w projektowaniu wpisują się w stylistykę, której przyświeca kontakt z przyrodą. Spieki mogą imitować drewno oraz metal, a szeroka gama kolorystyczna wypełni dowolne wnętrze. Połączenie spieku z naturalnym drewnem widoczne jest na ekspozycji Grazia. Przy blacie kwarcowym z tego samego tworzywa możemy uzyskać komorę zlewu, która będzie zintegrowana z powierzchnią roboczą.

Kuchnia bezuchwytowa_Grazia_biała kuchnia z wyspą_kuchnie luksusowe_Halupczok_fronty do mebli kuchennych
Zdj. Dekoracyjny wzór frontów meblowych w kuchni Grazia. Fot. Halupczok

Odbiorcy eleganckich wnętrz odnajdą fronty do mebli kuchennych z powłoką szklaną. Połysk uzyskany przez odbicie lustrzane różni się od lakieru w połysku. Jednak należy pamiętać o mniejszej odporności przy uderzeniu oraz wymagającej pielęgnacji aby szkło nadal zachwycało swoim blaskiem.

Wybór laminatów do frontów mebli kuchennych

Płyta MDF pokryta specjalnym dekorem czyli laminatem ma nadal wielu odbiorców. Idzie za tym ilość zalet w wyborze tego materiału. Przede wszystkim laminat jest najtańszym materiałem, który bardzo łatwo się czyści. Jest to płyta odporna na uszkodzenia i zarysowania, a przy tym jej kolor nie ulega zmianie. Na naszym rynku jest wielu dostępnych producentów, którzy oferują szeroką gamę wybarwień i struktur. Klient ma wybór w kolorystyce, wzorach drewnopodobnych, kamiennopodobnych oraz betonopodobnych.

Różne odmiany kształtów frontów

Przy frontach lakierowanych mebli, kuchnie może wyróżniać nie tylko kolor, ale także kształt. Możliwością frezowania na froncie możemy uzyskać rodzaj boniowania i ryflowania. Płyty mogą być gięte, co doskonale sprawdzi się przy wykończeniu wysokich segmentów lub wyspy kuchennej.

Frez przy górnej krawędzi frontu może służyć za uchwyt do otwierania szafek, co zyskuję nowoczesny wygląd. Model Torino jest ekspozycją kuchni bezuchwytowej, w której użyta jest grubsza od standardowej 18mm. Pozwala nam to na uzyskaniu głębszego korytka umożliwiając wygodniejszy podchwyt, szczególnie przy zassanych frontach sprzętu AGD tj. lodówka czy zmywarka. Innym odpowiednikiem frontów bezuchwytowych w dolnej zabudowie są proste formatki, które chwytamy od tyłu przy krawędzi. Pozwala nam na to zachowana przestrzeń między szafkami, a blatem (rodzaj korytka). Fronty minimalistyczne bez dodatkowego uchwytu możemy otworzyć za pomocą nacisku tzw. system push to open. Kolejnym rozwiązaniem jest przedłużony dolny wieniec szafek wiszących. Ekskluzywnym rozwiązaniem jest użycie elektryki wspomagającej otwieranie. Systemy servo-drive świetnie sprawdzą się przy obciążonych szufladach.

Poznaj zalety kuchni bezuchwytowej

Reasumując, wygląd frontów decyduję o stylistyce i aranżacji w całości projektowania mebli kuchennych. Jednak mając tak duży wybór materiałów wykonawca mebli może sprostać wymaganiom klientów spełniając ich marzenia o idealnym wnętrzu.