main image: Kolory w kuchni – jak je dobrać?
Jakie kolory w kuchni sprawdzą się najlepiej? Przy ich wyborze należy pamiętać nie tylko o aktualnych trendach. Poszczególne kolory w kuchni mają swoje znaczenie, które warto znać. Mogą wpływać na nastrój, atmosferę wkoło, a nawet na, co udowodnimy w dalszej części artykułu, naszą sylwetkę. Stoi za nimi psychologia i doświadczenie projektantów.

Kolory w kuchni i ich znaczenie

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Harvardzie udowodniły, że kolor czerwony pobudza apetyt i przyjemnie kojarzy się z jedzeniem, stąd logo i wystrój wielu restauracji jest właśnie w tej barwie. Ale uwaga – ten kolor podnosi również ciśnienie, dlatego projektanci sięgają po niego śmiało jedynie przy doborze detali. Żółty pobudza metabolizm, ale i dodaje energii. Niebieski, brązowy i czarny są znane z uwagi na to, że wpływają na zmniejszenie apetytu. Niebieski dodatkowo uspokaja, ale i spowalnia metabolizm. Naturalne barwy ziemi takie jak piaskowe odcienie, brązy naturalnego drewna, szarości i beże to często spotykane kolory w kuchni. Kojarzą się z domowym ciepłem i tradycją, dlatego są tak chętnie wybierane do tych pomieszczeń. Biały kojarzymy ze sterylną czystością i nowoczesnością. To idealne rozwiązanie do kuchni, w których łatwo osiągnąć wrażenie nieskazitelnego porządku.

MARRONE – naturalne materiały i kolory, połączenie antycznego brązu i marmurowego dekoru.
RIVOLI – szlachetna, skandynawska biel złamana ciepłym odcieniem drewnianych detali.

Dla tych, którzy lubią jasne, ale nie białe kolory w kuchni, idealne będą odcienie off-white, jak na frontach szafek Madera. Zastosowano tutaj jasny spiek kwarcowy, którego deseń urozmaicają miedziane pasma. W ich otoczeniu cera wygląda na bardziej wypoczętą, szczególnie, gdy towarzyszy im ciepłe światło.

Jak najłatwiej dobrać kolory w kuchni?

Jak dobrać kolory w kuchni – samodzielnie czy z pomocą ekspertów? Wybierając gotową kolekcję kuchenną, obejmującą wiele różnych elementów, można zyskać harmonijne połączenie kolorystyczne. Kupując dodatki i meble osobno, dopiero po czasie da się zauważyć, że pewne elementy nie do końca do siebie pasują. Poszczególne sprzęty z czasem płowieją, materiały mogą pochodzić z różnych serii, więc odbarwiać się lub blaknąć w zróżnicowanym tempie. Oświetlenie nie zawsze wydobywa z nich wówczas same przyjemne tony… Wszystko to sprawia, że kuchnia skomponowana z samodzielnie dobranych, elementów może razić źle przemyślanymi kolorami. Aby tego uniknąć, Halupczok udostępnia możliwość konsultacji z doradcą na etapie doboru określonej serii kuchennej, stworzenie indywidualnego odcienia lakieru, którym pokryte zostaną fronty meblowe, a także wykonanie projektu on-line i finalny montaż gotowej kuchni u Klienta. Przykładowe projekty można też obejrzeć w salonach pokazowych.

W gotowych kolekcjach, jak np. Halupczok Madera, można znaleźć dębowy, nieregularnie pofalowany front meblowy w indywidualnie skomponowanym odcieniu oleju, wraz z urokliwym spiekiem kwarcowym o jasnej barwie z miedzianymi smugami. Kolory w kuchni w tym i innych projektach zostały dobrane przez fachowców. Takie wnętrze koi i przywodzi na myśl dobre chwile spędzone w jego otoczeniu.

Uniwersalne i zawsze modne kolory w kuchni

Znając psychologię i ukryte znaczenie stojące za modnymi kolorami w kuchni, można wybrać połączenia, które najlepiej oddadzą indywidualne Państwa oczekiwania co do kolorystyki wnętrz, np.: czystą biel, jak w kolekcji Halupczok Siena i Bristol,

BRISTOL – biel szafek sprawia, że pomieszczenie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne.
  • skandynawskie połączenie bieli z drewnem, tak harmonijnie zbalansowane w kolekcjach Grazia czy Madera,
  • barwy ziemi, jak w kolekcji Halupczok Marrone czy Toscana.

 

TOSCANA – inspiracja płynąca z naturalnej faktury egzotycznego drewna i kolorów ziemi.

Warto pamiętać o tym, że liczą się nie tylko kolory w kuchni, ale i rodzaj wykorzystywanych materiałów. W końcu ciemna zieleń plastiku to nie to samo, co ciemna zieleń świeżych ziół, sosnowych gałązek czy zabytkowego wazonu ze szkła. W kolekcjach Halupczok uniwersalne kolory w kuchni występują w szlachetnym wydaniu, przybierając formę naturalnych łupków kamiennych, zjawiskowych spieków kwarcowych i naturalnego drewna. Oddajemy w Państwa ręce pełną ofertę kuchni, w których wykorzystano naturalne piękno materiałów.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok