main image: Biała kuchnia w kilku stylach
Decydując się na biały kolor w nowo projektowanej kuchni, zazwyczaj wyobrażamy sobie nowoczesny charakter mebli i aranżacji całego wnętrza. Minimalistyczna forma zabudowy mebli kuchennych, proste bryły bez detali, oryginalne uchwyty lub ich brak, niestylizowany sprzęt AGD o futurystycznym designie – to wszystko cechuje nowoczesny styl kuchni. Czy kolor biały skazany jest na nowoczesność? Czy równie dobrze biała kuchnia odnajdzie się w innych stylach?

Ponadczasowa klasyka w bieli

Wybierając styl klasyczny (zwany też prowansalskim, bądź angielskim) do białej kuchni należy pamiętać, aby nawiązywał on do reszty salonu, szczególnie jeśli projektujemy kuchnię z wyspą otwartą na salon. Styl ten charakteryzuje się detalami zaczerpniętymi z architektury klasycznej, w którym gzymsy i cokoły wieńczą naszą zabudowę meblową, a rzeźbione pilastry dzielą na poszczególne sekcje. Fronty szafek nie będą płaskie w tym przypadku, a frezowane. Zamiast uchwytów zintegrowanych, lepiej pasować będą gałki porcelanowe lub metalowe stylizowane na retro. Kolor białej kuchni jest wręcz stworzony do stylu klasycznego, a w połączeniu z kamiennym blatem nabiera eleganckiego, niemal majestatycznego wyglądu. Ducha tej stylistyki doskonale oddaje kuchnia Bristol, w której zachwyca sztukateria i ręcznie wykonane detale.

Zobacz więcej aranżacji w stylu klasycznym

Prowansalska kuchnia Bristol to jedna z propozycji marki Halupczok na aranżacje białych kuchni.

Dla osób chcących stworzyć bardziej sielankowy ciepły klimat w kuchni zalecane są blaty drewniane. W doborze sprzętu AGD panuje wszelka dowolność, zarówno dobrze będzie wyglądać wystylizowany sprzęt z klasycznymi uchwytami, jak i ten o nowoczesnym charakterze. Również pod kątem koloru w projekcie kuchni bardzo dobrze wygląda sprzęt dobrany na zasadzie kontrastu (białe meble zestawione z czarnym, ciemnym AGD).

Biała kuchnia w stylu błyszczący glamour

Popularnym stylem w którym równie dobrze co w stylu klasycznym, odnajdzie się biała kuchnia jest styl glamour. Niewątpliwie przypadnie on do gustu wszystkim lubiących luksusowe i eleganckie wnętrza.
Projektanci kuchni w stylu glamour często sięgają po białą kolorystykę jako podstawową, połączoną z ciemnymi elementami. Harmonijną symbiozę tych dwóch barw odzwierciedla biała kuchnia Calabria, w której jasne fronty odgrywają rolę tła dla kruczoczarnego blatu. W przypadku wykończenia zabudowy meblowej i frontów przeważa najczęściej wysoki połysk, który idealnie sprawdza się również w małych kuchniach. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone światło w naszej białej kuchni, pozwala odbijać blask, optycznie powiększając wnętrze. W celu zachowania umiaru i równowagi warto zastosować podłogę matową, dobrze prezentować się powinny ciemne lub szare kolory. Planując w projekcie kuchni postawienie stołu jadalnego, najlepiej pasować będą do niego tapicerowane krzesła czy ławy do siedzenia, wykończone delikatnym srebrem lub złotem.

Wśród plejady białych kuchni w stylu glamour Calabria zajmuje czołowe miejsce.

Poznaj więcej wnętrz w stylu glamour

Ważnym elementem białej kuchni w stylu glamour są dodatki oraz elementy dekoracyjne. W takich wnętrzach nie brakuje przykuwających uwagę żyrandoli, bogato zdobionych luster czy drobiazgów, które we współpracy z pozostałymi elementami wypełniają przestrzeń, tworząc wrażenie luksusu. W przypadku projektu białej kuchni w stylu glamour należy zwrócić uwagę na okap. Obecnie szeroki wybór na rynku i bogate wzornictwo, pozwalają na znalezienie eleganckich wiszących pochłaniaczy, które łatwo dopasujemy do żyrandoli.

Amerykański sen, a w roli głównej biała kuchnia

Kolejnym stylem, w jakim odnajdują się białe kuchnie to styl amerykański. Nie ma on stricte sprecyzowanych cech, mimo to z łatwością można wychwycić kilka elementów charakterystycznych. Pozwoli to uzyskać projekt kuchni nawiązujący do amerykańskich filmów czy seriali. Nowoczesna kuchnia w stylu amerykańskim zazwyczaj jest otwarta i znajduje się w bliskim sąsiedztwie z jadalnią bądź salonem. Zaprojektowana na dużej przestrzeni uwzględnia zabudowę meblową sięgającą do samego sufitu i centralnie umieszczoną wyspę o niebotycznych rozmiarach z kamiennym blatem. Z reguły (jeśli oczywiście pozwala na to przebieg instalacji) na wyspie umieszcza się ceramiczny zlewozmywak. W kuchni z wyspą od strony salonu czy jadalni ustawia się stołki barowe, tworząc miejsce do wspólnego jedzenia czy gotowania. Daje to również możliwość podczas przygotowywania posiłków zachowania kontaktu z domownikami lub zaproszonymi gośćmi. W końcu kuchnia jest sercem każdego domu i to w niej najchętniej spędzamy czas.

Zobacz więcej kuchni w stylu amerykańskim

Stafford funkcjonalna kuchnia
W kuchni Stafford miłośnicy jasnych wnętrz w stylu amerykańskim znajdą estetyczne ukojenie.

Charakterystycznym elementem dla kuchni w stylu amerykańskim jest również sprzęt AGD, jaki wykorzystamy w projekcie. Występuje najczęściej w industrialnym stylu, często amerykańskich producentów. Chociaż wiele dzisiaj światowych marek posiada w ofercie podobnie wyglądający sprzęt, to obowiązkowo znajdować się musi w nim wolnostojąca dwudrzwiowa lodówka oraz kuchenka przeważnie na sześć palników.

Biała kuchnia zawsze na czasie

Białe kuchnie mogą występować w kilku stylach, które będą do niej pasować. Kolor ten w niczym nas nie ogranicza. Wręcz przeciwnie, poprzez odpowiedni wybór materiałów i detali, nasza biała kuchnia może stać się ponadczasowa i cieszyć oko na długie lata. Projektując kuchnię w stylu klasycznym lub glamour, łatwiej będzie się zdecydować, kiedy stanowi ona osobne pomieszczenie. Jednak każdy ze stylów białej kuchni przy otwartej przestrzeni połączonej z salonem lub jadalnią – się odnajdzie, jeżeli zastosujemy wyspę. Pamiętajmy wówczas, aby całość prezentowała się spójnie, zachowując ten sam styl w połączonych pomieszczeniach.
Jest to dość wymagające zadanie, dlatego w takich przypadkach warto skorzystać z usług profesjonalnego projektanta oraz firmy, która jest w stanie wykonać meble na zamówienie i pod konkretny wymiar zarówno do kuchni, jak i salonu czy jadalni. Obie te usługi zapewnia firma Halupczok, gdzie projektanci zaprojektują i doradzą, a sprawdzeni fachowcy wykonają białą kuchnię według projektu.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne