main image: Drewniane meble kuchenne -sposób na naturalne wnętrze
Wśród wielbicieli pięknie zaaranżowanych wnętrz niewielu jest takich, którzy nie marzą o kuchni pachnącej drewnem. Natura od lat inspirowała i nie przestaje inspirować twórców, a wśród nich architektów i projektantów wnętrz. Projektują przestrzeń przekładając piękno przyrody na język współczesnego wzornictwa. Dlatego drewniane meble kuchenne, które idealnie sprawdzają się zarówno w stylistyce klasycznej, jak również nowoczesnej, cieszą się niegasnącym uznaniem.
Madera_nowoczesna kuchnia z wyspą_drewniane meble kuchenne_Halupcok_luksusowe kuchnie  - Kopia
Zdj. Drewniana kuchnia Madera o ciemnych frontach z obłogu dębowego. Fot. Halupczok

Z czego powstają drewniane meble kuchenne?

Na rynku meblarskim dostępne jest bogactwo rozwiązań dla drewnianych aranżacji kuchennych. Warto jednak przyjrzeć się z bliska palecie materiałów, z jakich mogą powstać drewniane meble kuchenne. Wśród nich wyróżniamy:

  • Meble kuchenne z litego drewna. Naturalne drewno to bardzo trwały surowiec, o imponującym rysunku, który jednak z biegiem lat podlega odkształceniom. Niewątpliwie przy wyborze litego drewna na fronty szafek meblowych, należy mieć tego pełną świadomość. Potocznie mówi się, że „drewno pracuje”. Dodatkowo w związku z tym, że drewno, jako naturalny materiał, przejawia właściwości dużej wrażliwości na wilgoć i zmiany temperatury, może ulegać wypaczaniu, pęcznieniu, kurczeniu się, a  nawet pękać. Jest jednak na to rada. Bezsprzecznie profesjonalna technologia obróbki drewna może ten proces zminimalizować. Przy właściwym użytkowaniu kuchni możemy przez lata cieszyć się pięknymi frontami z naturalnego drewna.
  • Meble kuchenne z płyty MDF. Płyta MDF to najczęściej polecany materiał, który przy odpowiednim wykończeniu, jest trwały i doskonale sprawdza się w warunkach kuchennych. Nazwa pochodzi od skrótu Medium Density Fireboard (ang. płyta o średniej gęstości). Płyta MDF to materiał, który powstaje w procesie połączenia zmielonego drewna i związków organicznych. W efekcie uzyskujemy jednolitą, półtwardą płytę o gładkiej powierzchni. Płyta MDF także może być uszlachetniana poprzez nałożenie laminatu, lakieru czy okleiny. Atutem, który przemawia za płytą MDF jest to, że cienkie krawędzie frontu możemy pokryć powłoką uszlachetniającą, taką samą jak lica frontu (np. lakier). W przypadku płyty wiórowej laminowanej (opisanej poniżej), wykończenie frontu stanowi obrzeże z tworzywa sztucznego, które jest naklejane. Gęstość płyty MDF to kolejna zaleta, która może sięgać nawet 1000 kg/m3. Dla porównania „zwykła” płyta meblowa ma gęstość około 700 kg/m3. Dzięki tak imponującej gęstości materiał ten odporny jest na wilgoć, tak powszechnie występującą w kuchni. Dodatkowo, z biegiem czasu nie ulega wypaczeniom.

Meble kuchenne z płyty wiórowej

Płyta wiórowa to także materiał drewnopochodny, który powstaje z rozdrobnionych wiórów drzewnych, pochodzących z odpadów lub po prostu nie mogących być przetworzonych na deski. Takie wióry wraz z żywicami podlegają sprasowaniu w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem. Uzyskane w ten sposób materiały mogą mieć jedną lub wiele warstw, powierzchnię porowatą lub gładką, a także podwyższoną wodo- i ognioodporność. Płyta wiórowa może być także uszlachetniana poprzez laminowanie, fornirowanie, czy oklejanie. Mankamentem jest fakt, że wykończenie frontu z płyty wiórowej stanowi obrzeże z tworzywa sztucznego, które jest naklejane. Co dla estetów może stanowić niezadowalający efekt wizualny.

Nowoczesne meble drewniane do kuchni_drewniane meble kuchenne_Halupczok_kuchnia z wyspą_Marsala_luksusowe kuchnie
Zdj. Nowoczesna kuchnia Marsala z fornirowanymi frontami dębowymi. Fot. Halupczok

Drewniane meble kuchenne fornirowane

Przy wyborze drewnianych mebli kuchennych ważna jest decyzja o sposobie ich wykończenia. Fronty meblowe mogą być lakierowane, laminowane, wykańczane obłogiem i fornirem naturalnego drewna. Skupiając się na tym ostatnim warto odpowiedzieć na pytanie, czy jest fornir. Otóż jest to warstwa naturalnego drewna, którą umieszcza się m.in. na płycie MDF. Dzięki temu zabiegowi fronty meblowe zyskują  imponujący rysunek słojów naturalnego drewna. Niezwykle urokliwe są tak powstałe drewniane meble kuchenne, w których zachowano ciągłość usłojenia. Oznacza to, że wzór naturalnych słojów drewna przechodzi harmonijnie z jednej na kolejne szafki kuchenne. To estetyczne rozwiązanie jest szczególnie cenione przez wyrafinowanych estetów i prawdziwych miłośników piękna naturalnego drewna. Niewątpliwie o unikatowym uroku drewna decyduje właśnie jego wyjątkowy wzór usłojenia. Ten niezwykle oszałamiający efekt wizualny w kuchni uzyskać można zamawiając meble na indywidualne zamówienie bezpośrednio u producentów mebli na wymiar. To oni dysponują zaawansowaną technologią produkcji, pozwalającą na jego osiągnięcie.

Polecamy artykuł Meble kuchenne na zamówienie- dlaczego warto?

Lucca Vetro_Halupczok_drewniane meble kuchenne_luksusowe kuchnie_kuchnia z wyspą
Zdj. Dekoracyjne drewniane elementy z orzecha amerykańskiego w kuchni Lucca Vetro. Fot. Halupczok

Oszałamiający fornir naturalny

Wśród naturalnych fornirów najczęściej wybieranym jest drewno dębowe. Przemawia za nim piękny wzór oraz przystępna cena. Może zostać pokryty bejcą w wybranym kolorze i odcieniu, pasującym do drewnianej podłogi lub mebli w salonie połączonym z kuchnią. Równie piękne drewniane meble kuchenne powstają z rodzimych gatunków drzew jak Jesion, Olcha, Klon czy Grusza. Forniry drewna egzotycznego, zważywszy na ich czarujący, unikatowy rysunek, cieszą się nie mniejszą popularnością. Wśród nich prym wiedzie egzotyczny Palisander, o niezwykle intensywnej czekoladowej barwie. Jego niewątpliwe piękno ilustruje nowoczesna kuchnia Toscana, łącząca w sobie wyrafinowaną estetykę z praktycznością rozwiązań. Nowoczesne drewniane meble kuchenne z kolekcji Lucca Vetro tworzą natomiast unikalną całość złożoną ze starannie wyselekcjonowanych drewnianych elementów, powstałych z orzecha amerykańskiego. Na tle śnieżnej bieli drewniany jadalniany blat prezentuje piękno rysunku forniru tego amerykańskiego gatunku drewna.

Luksusowe kuchnie z wyspą_kuchnia z drewna_drewniane meble kuchenne_nowoczesne meble drewniane_Halupczok
Zdj. Poziome ułożenie usłojenia drewna egzotycznego w kuchni Toscana. Fot. Halupczok

Niewątpliwie, warto nadmienić, że kierunek w jakim wzór usłojenia będzie prezentowany na frontach meblowych zależy od indywidualnej decyzji domowników. Może być usytuowany pionowo, poziomo lub skośnie, wedle potrzeb i preferencji estetycznych. Nietypowe, bo poziome ułożenie słojów drewna prezentuje Toscana, kuchnia z wyspą, w której połączono ciepło egzotycznego forniru z satynową gładkością matowej czerni. Wykorzystanie forniru naturalnego daje także możliwość zachowania pierwotnej struktury drewna. Jeśli drzemie w nas miłośnik natury, pragnący obcować z nią na co dzień, również w swojej kuchni, chętnie korzystamy z takiej opcji. Lekką chropowatość powłoki drewnianych mebli kuchennych uzyskać można poprzez proces szczotkowania drewna na etapie jego obróbki produkcyjnej. Natomiast powierzchnie doskonale gładkie producenci mebli na wymiar uzyskują poprzez jego lakierowanie. Warto odwiedzić salon mebli kuchennych by pozyskać fachową wiedzę i zweryfikować wszystkie te możliwości.

Zobacz jak pięknie prezentuje się w pełni kuchnia Toscana

Drewniana kuchnia w stylistyce klasycznej

Nic tak nie ociepla wnętrza, jak drewno. Drewniane meble kuchenne to marzenie wielu pasjonatów, dla których kuchnie tradycyjne to spełnienie estetycznych pragnień. Wnętrza w tej stylistyce nawiązują do tradycyjnego stolarstwa i rzemieślniczego kunsztu. Są uniwersalne i mimo upływu lat nie tracą na estetyce i funkcjonalności. Drewniane meble kuchenne cechuje bogactwo ozdobnych detali, stanowiących o wyjątkowości klasycznych wnętrz. Wiele tutaj wytwornych pilastrów i szprosów, dekoracyjnych frezowań i ażurowych elementów. Kuchnie w stylu angielskim, kuchnie prowansalskie czy rustykalne, każda z nich to klasyka w najlepszym wydaniu. Drewno w takich przestrzeniach odnajduje się idealnie. Spójrzmy na klasyczną kuchnię Bristol, w której ciepło naturalnego dębu, w połączeniu z bielą frontów i imponującym odcieniem granitowego blatu tworzy fascynujące zestawienie. Precyzja wykonania najdrobniejszych, drewnianych detali zasługuje tutaj na prawdziwy podziw.

Bristol_Halupczok_drewniane meble kuchenne_biała kuchnia_kuchnie klasyczne_luksusowe kuchni_2
Zdj. Drewniany stolik kawowy, kunsztownie wkomponowany w wyspę kuchenną w kuchni Bristol. Fot. Halupczok

Niewątpliwie projekt kolekcji Bristol posiada wiele walorów, które wzbogaca piękny rysunek usłojenia drewna dębowego. Zarówno elementy, w których zachowano naturalny, ciepły odcień drewna, jak i te pomalowane na biało eksponują urokliwy wzór drewna. To przecież on stanowi ozdobę tego naturalnego surowca. Fronty dębowe, wyposażone w stylizowane uchwyty, oparto na koncepcji ramiaka wypełnionego drewnianą płyciną. Spójrzmy na górną listwę, wieńczącą wysoką zabudowę kuchenną – to prawdziwa dekoratorska perełka, jakich w tym projekcie nie mało. Naturalne drewno w dwojakiej kolorystyce – naturalnej i białej, przybrało różnorodną formę. Na pierwszy plan wysuwa się drewniany stolik kawowy, kunsztownie wkomponowany w wyspę kuchenną. Pełni rolę dekoracyjną i funkcjonalną zarazem. Wnętrz szuflad wypełniają drewniane organizery, dzięki którym sztućce zawsze znajdują się w ładzie i na swoim miejscu. Praktyczną stronę projektu tej klasycznej kuchni z wyspą podkreśla, zlokalizowany na froncie wyspy kuchennej,  dekoracyjny stojak na ulubione trunki.

Rustykalne drewniane meble kuchenne

W kanonie stylistyki klasycznej swoje zasłużone miejsce zajmują kuchnie rustykalne. Oparte na biżuteryjnych wykończeniach i efektach ręcznej rzemieślniczej pracy, wywodzą się od łacińskiego słowa Rusticus, oznaczającego „wiejski”. Wnętrza rustykalne wypełniają  naturalne materiały, dające poczucie bliskości z otaczającą przyrodą oraz spój i harmonia, dające wytchnienie od zgiełku zatłoczonego miasta. Niezmiennie od epoki romantyzmu, kiedy to zyskały na popularności odwołując się do ówczesnego sielskiego ideału życia, cieszą się niegasnącym powodzeniem. Niewątpliwie również w dobie współczesności, gdy coraz silniejszy staje się nurt powrotu do wiejskiej sielskości, a migracje z miasta na wieś w poszukiwaniu możliwości obcowania z przyrodą są coraz częstsze, rustykalne drewniane meble kuchenne zyskują na znaczeniu.

Halupczok_klasyczne kuchnie_kuchnie klasyczne_drewniane meble kuchenne_Imperia
Zdj. Dębowa kuchnia Imperia w stylistyce rustykalnej. Fot. Halupczok

Stylizowana zabudowa kuchenna w kuchni Imperia, o imponujących gabarytach, zdaje się idealnie odpowiadać na współczesną tęsknotę do pełnej uroku sielskości, przytulnego klimatu i komfortu. Ta drewniana biała kuchnia z wyspą urzeka fornirowanymi frontami z doskonale zachowanym rysunkiem naturalnych usłojeń. To one, obok wielu dekoracyjnych elementów, stanowią główny estetyczny walor tego rustykalnego wnętrza. Wszystko za sprawą zastosowania, zamiast tradycyjnej płyciny wypełniającej ramiak, przeziernego plecionego materiału. To wyraz kreatywnego podejścia do projektowania, dzięki któremu powstała kuchnia wyjątkowa. Smugi świetlne z łatwością przenikają siateczkowy front, ukazując zawartość podświetlonych szafek i półek, jak również piękno dębowych pleców szafek kuchennych.

Naturalny odcień dębu doskonale odnalazł się w kuchni Imperia także w roli finezyjnych półeczek na przyprawy, ulokowanych nad płytą grzewczą i kunsztownie wykonanego regału na czerwone wino, na froncie wyspy kuchennej. By utrzymanie porządku było łatwe, szuflady i szafki kuchenne wyposażono w dębowe organizery na sztućce, garnki i inne kuchenne akcesoria. Klasyczną stylistykę kolekcji podkreślają rzemieślnicze perełki, które przybrały formę pilastrów, ozdobnej listwy, wieńczącej całość oraz licznych frezowań zarówno w drewnie, jak i granicie.

 Zobacz więcej pomysłów na drewniane kuchnie rustykalne

Nowoczesne drewniane meble kuchenne 

Stylistykę nowoczesną, choć oferującą szeroką paletę możliwości – kuchnie glamour, industrialne, minimalistyczne, w stylu boho, japandi i wielu innych, cechuje jedna zasada – prosta forma. Brak tutaj dekoracyjnych rzeźbień, zdobnych pilastrów czy szprosów. W nowoczesnej kuchni wykończonej drewnem, głównym walorem estetycznym jest właśnie ten naturalny surowiec. Drewniane meble kuchenne – imponujący naturalny rysunek słojów i faktura – to pierwszoplanowy element dekoracyjny. Warto więc postawić na fronty z naturalnym fornirem lub obłogiem drewna, by zachować naturalną fakturę drewna, z delikatnymi porami i usłojeniami. Dokładnie możemy się temu przyjrzeć w drewnianej kuchni Madera, której szczotkowane fronty meblowe powstały z obłogu naturalnego dębu o grubości 4 mm. Ich powierzchnia daje całkowite poczucie bezpośredniego kontaktu z naturą. To estetyczne, ale i praktyczne rozwiązanie skrojono dla miłośników wnętrz naturalnych, silnie nawiązujących do przyrody.

Halupczok_luksusowe kuchnie_Madera_nowoczesne drewniane meble kuchenne
Zdj. Autorski, nieregularnie falowany wzórfrontów meblowych to dominujący akcent ozdobny kuchni Madera. Fot. Halupczok

Efekt prawdziwego drewna jest najbardziej atrakcyjny. Centralnym estetycznym walorem tej kolekcji drewnianych mebli jest autorski, nieregularnie falowany wzór ciemno brązowych frontów. Aby podkreślić wiodącą rolę naturalnego dębu, fronty wyposażono w bezuchwytowy system otwierania. Ich spektakularny koloryt harmonijnie zestawiony z matową czernią, uzyskano dzięki autorskiej technologii lakierowania, która specjalnie opracowana dla Madery, umożliwiła, w procesie manualnego nałożenia warstwy patyny, wydobycie naturalnego rysunku drewna. Niewątpliwie, wszystko to podkreśla fakt, że nieregularnie falowane fronty o intrygującej, głębokiej barwie to ozdobny akcent, definiujący wyrazisty charakter kuchni Madera. Za mobilnym frontem, zlokalizowanym nad blatem roboczym, opartym na autorskim systemie otwierania, ukryto drewniane półeczki na kuchenne bibeloty. Ponieważ w kuchni Madera drewno króluje wyposażono w nie nawet wyspę kuchenną. Przykuwa wzrok nie tylko urzekającym wzorem, przywodzącym na myśl rozgwieżdżone niebo, ale również dębową nastawką w formie barku, przy której z powodzeniem napić się można porannej kawy.

Polecamy również Drewniana kuchnia – nowoczesna czy tradycyjna?

HALUPCZOK_kuchnia z wyspą_Madera_drewniane meble kuchenne_kuchnia boho_Halupczok
Zdj. Madera, kuchnia w kształcie litery L o dębowych frontach. Fot. Halupczok

Drewniane meble kuchenne w stylu boho

Styl boho, upatrujący swój początek w XIX-wiecznym Paryżu, wypromowała artystyczna cyganeria zwana Bohemą. Wnętrza w tej stylistyce cechuje indywidualizm i nieograniczona swoboda twórcza. Dozwolona jest więc mieszanina wzorów, dekoracyjnych bibelotów o personalnym charakterze,  kontrastowe kolory i faktury, a wszystko to w służbie funkcjonalności. Nowoczesne drewniane meble kuchenne w stylu boho pełne są naturalnych materiałów, ale i indywidualnych akcentów, które trudno skopiować. Niewątpliwie taka jest Maderakuchnia w kształcie litery L, w jasnej tonacji drewna. Jej kompozycję tworzy dębowy, nieregularnie pofalowany front meblowy w indywidualnie skomponowanym odcieniu oraz urokliwy spiek kwarcowy o subtelnej barwie z miedzianymi smugami. Podobnie, jak w kuchni Madera w ciemnej kolorystyce, fronty meblowe poddano procesowi szczotkowania, co uwypukliło naturalną nieco chropowatą fakturę drewna.

HALUPCZOK_kuchnia z wyspą_Madera_drewniane meble kuchenne_kuchnia boho_Halupczok_2
Zdj. Dębowy stół finezyjnie wkomponowany w wyspę kuchenną w kuchni Madera. Fot. Halupczok

Ponieważ w kuchniach w stylu boho stawiamy na wspólne spędzanie czasu, przyjemnie i komfortowo, wyspę kuchenną kuchni Madera wzbogacono o finezyjnie wkomponowany dębowy stół. Miło jest przy nim przysiąść racząc się kieliszkiem ulubionego trunku lub filiżanką aromatycznej kawy. Stworzony częściowo z litego drewna dębowego i obłogu dębu o grubości 4 mm, ujmuje toczonymi nogami o czarującym kształcie. Mobilna, drewniana półeczka na kuchenne akcesoria, pozwala je mieć zawsze pod ręką, gdy zajdzie taka potrzeba. Dobrane do wnętrza ozdoby noszą cechy natury i indywidualizmu, co podkreśla stylistykę boho.

Poznaj więcej inspiracji na drewniane meble kuchenne

Reasumując, ponieważ kuchnia to serce domu i centrum dowodzenia, w którym, spędzamy mnóstwo czasu, warto zaprojektować ją zgodnie ze swoimi marzeniami i upodobaniami stylistycznymi. Dodatkowo, mając na względzie, że statystycznie co 15 lat meble kuchenne podlegają wymianie, warto sięgnąć po rozwiązania, które będą satysfakcjonowały na długo. Takie są drewniane meble kuchenne, które dzięki solidnej jakości wykonania przez lata będą cieszyć estetycznie i funkcjonalnie zarazem.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne