main image: Aranżacja kuchni z wyspą. Pomysły na nowoczesne wnętrze
Wiele osób, wybierając projekt domu przewiduje pomieszczenie otwarte łączące strefę kuchenną z wypoczynkową lub jadalnianą. Duże otwarte przestrzenie od lat cieszą się uznaniem zarówno w oczach architektów, doceniających możliwości estetyczne takich rozwiązań, jak i inwestorów, dostrzegających ich walory funkcjonalne. Niewątpliwie na tak zorganizowanej powierzchni domu na plan pierwszy wysuwa się aranżacja kuchni wyspą. Któż z nas nie marzy o posiadaniu imponujących gabarytów wyspy kuchennej, skrywającej gros funkcjonalnych rozwiązań? Podpowiadamy jak ją zaaranżować i w jakie systemy wyposażyć, by spełniła oczekiwania estetyczne, jak i potrzeby praktyczne zarazem.

Walory praktyczne aranżacji kuchni z wyspą

Współcześnie wyspa w kuchni postrzegana jest nie tylko za miejsce robocze, służące do przygotowywania posiłków, lecz często kojarzona jest ze wspólnym przebywaniem. To wokół niej toczą się ważne i ważkie sprawy rodzinne, to ona gromadzi gości podczas spotkań towarzyskich. Służy zarówno do spożywania posiłków w rodzinnym gronie, jak i biesiadowania przy kieliszku ulubionego trunku. Płynne przenikanie się strefy kuchennej i salonu powoduje, że domownicy i odwiedzający ich goście mają ze sobą stały kontakt. Gospodarze, aby podać przygotowane przekąski, nie muszą upuszczać towarzystwa ani na minutę. Mogą żywo uczestniczyć w toczącej się rozmowie.

kuchnia z wyspą ariana

Sprytnie rozplanowana aranżacja kuchni z wyspą z powodzeniem umożliwia wspólne gotowanie kilku osobom naraz. Niewątpliwie cenimy chwile spędzone z rodziną czy przyjaciółmi nad rozwijaniem kulinarnych pasji. Taki układ pomieszczenia niesie więc również walory towarzysko-socjalne, dając możliwość wspólnie spędzonego czasu.

Kuchnia z wyspą otwarta na salon idealnie sprawdza się również w codziennych relacjach rodzic-dziecko. Dostępność do wyspy z każdej strony daje rodzicom możliwość przygotowywania posiłku, mając jednocześnie stały kontakt wzrokowy z bawiącym się w salonie potomstwem. Ułatwieniem jest również doglądanie dziecka, odrabiającego przy wyspie zadanie domowe. Stały z nim kontakt werbalny i wzrokowy. Wszystko to wzmaga poczucie bezpieczeństwa i rodzinnej integracji.

Aranżacja kuchni z wyspą – rozmieszczenie poszczególnych stref kuchennych

Wyspa kuchenna w stosunku do zabudowy wysokiej mebli w wielu przypadkach może stanowić jedyny blat roboczy, służący do przygotowywania posiłków – krojenia, szatkowania i innych czynności związanych z obróbką składników. Jeśli gabaryty pomieszczenia pozwalają zaaranżować szeroką wyspę kuchenną, która pomieści zlew, płytę grzewczą oraz miejsce na blat roboczy wówczas wprowadzimy do kuchni spory minimalizm. W segmentach wysokich stworzymy spiżarnię służącą przechowywaniu produktów spożywczych, niewymagających chłodzenia, drobnego sprzętu AGD czy naczyń do serwowania.

Uzyskamy również miejsce na zabudowaną chłodziarko-zamrażarkę oraz piekarnik z funkcją mikrofali. Niewątpliwie uzyskamy wizualnie lżejszy efekt, jeśli meble będą miały prostą formę. Wyspa w tym przypadku będzie strefą zmywania, gdzie pod zlewem ulokujemy sortownik na odpady, a zaraz obok zmywarkę. Z kolei pod płytą indukcyjną w szufladzie wygodnie jest umieścić wkłady na sztućce oraz cargo podblatowe na oleje do smażenia i inne przyprawy. Taka aranżacja kuchni z wyspą sprawia, że wszystko co niezbędne w procesie gotowania znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Aby wyspa zachowała odpowiednie proporcje względem pozostałej części mebli, dobrze jest zapewnić głębokość blatu roboczego na co najmniej 90 centymetrów. Ponieważ przy instalacji urządzeń AGD pod blatem np. zmywarki, musi pozostać miejsce na przyłącza do montażu. W takim przypadku standardowa głębokość blatu na 60 centymetrów niewątpliwie będzie niewystarczająca. Wówczas zyskujemy od strony salonu dodatkowe miejsce pod blatem do przechowywania. Może ono przybrać postać otwartych półek na ulubione książki kucharskie lub stojaki na butelki z winem. Bez wątpienia przestrzeń tę możemy wyposażyć także w nadstawkę, pod którą wsuniemy hokery. Powstanie wówczas tzw. barek kuchenny. Taka aranżacja kuchni z wyspą spełni zarówno rolę praktyczną, jak i ozdobną we wnętrzu. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że odległości między szafkami kuchennymi ulokowanymi w wyspie kuchennej, a zabudowie wysokiej wynosiły około 1 metra. Zapewni to swobodne przejście, oraz mijanie się domowników.

Polecamy także: Jak wybrać funkcjonalne meble kuchenne z barkiem

Kolejnym układem zachowującym trójkąt roboczy, obowiązujący przy zasadach ergonomii jest rozmieszczenie na wyspie tylko płyty grzewczej. Część dolnej zabudowy meblowej znajduje się obok wysokich segmentów. W projekcie ze strefą gotowania umieszczoną w wyspie kuchenne, można zrezygnować z umieszczenia okapu wiszącego nad blatem wyspy. Jest to możliwe, ponieważ dostępne są na rynku modele płyt grzewczych z okapem zintegrowanym na jednej płaszczyźnie (lub wysuwanym z blatu nad płytę). Niewątpliwie przy takim rozwiązaniu zyskujemy korzyści estetyczne, związane z wyglądem kuchni. Rezygnujemy świadomie z dodatkowych elementów wiszących, które nie zawsze wpasowują się w stylistykę mebli zakładaną przez projektanta i domowników. Bez wątpienia możemy wówczas w miejscu okapu wiszącego możemy pozwolić sobie na dekoracyjną lampę, a nawet kilka. Na co dzień będą cieszyć oko ciekawym wyglądem oraz doświetlać przestrzeń roboczą wyspy podczas przygotowywania posiłków.

Dowiedz się jak prawidłowo dobrać oświetlenie w kuchni

Niewątpliwie sprytnym posunięciem jest wybór pochłaniacza imitującego lampę. Takie rozwiązanie zastosowano w nowoczesnej kuchni Eleganza, w stylistyce glamour. Jak na kuchnię glamour przystało, Eleganza łączy w sobie elementy dodające jej blasku z jakością materiałów, solidnością i perfekcyjnym wykonaniem. Wszystko to nadaje całości luksusowy charakter. Kulisty okap (Interstellar, Elica) z funkcją lampy, urzekający połyskującymi kryształami, łączy walory praktyczne i dekoracyjne zarazem.

nowoczesna kuchnia eleganza z wyspą

Trzecim rozwiązaniem rozmieszczenia wyspy w pomieszczeniu o niewielkiej kubaturze jest pozostawienie jej wyłącznie w roli blatu roboczego. Nawet niewielka wyspa urozmaici pomieszczenie wizualnie i zwiększy jego poziom funkcjonalności o dodatkowe miejsce do przechowywania. Przy takim rozwiązaniu nie zabraknie również powierzchni, na której swobodnie postawimy robota kuchennego lub rozłożymy stolnice do przyrządzenia ulubionych pierogów.

Dowiedz się więcej o złotej zasadzie ergonomii czyli trójkącie roboczym w kuchni

Aranżacja kuchni z wyspą, wyposażoną w ladę

Wyspa kuchenna jako autonomiczny element meblowy idealnie sprawdza się w roli miejsca do spożycia śniadania, lub wypicia porannej kawy. Forma nadstawki na jej blacie przypomina część lady barowej, do której z łatwością można dosunąć hokery lub krzesła. Siedząc przy wyspie i opierając się o nadstawkę można swobodnie przyglądać się procesowi gotowania dań oraz towarzyszyć kucharzowi w rozmowie. Niewątpliwie rozwiązanie to sprawdziło się w jasnej kuchni Liguria, gdzie sięgnięto po nastawkę wykonaną z litego drewna. Pełni ona rolę swoistej lady dla osoby siedzącej przy wyspie od strony salonu. Można na niej postawić filiżankę z herbatą i obserwować co dzieje się po drugiej stronie wyspy. Lada pozwala także ukryć nieład, jaki powstał w procesie gotowania. Dzięki temu, że jest uniesiona nieco powyżej poziomu blatu wyspy kuchennej, osoby przebywające w części jadalnianej lub wypoczynkowej mieszkania nie widzą  rozgardiaszu panującego na wyspie.

kuchnia liguria z wyspą

Niewątpliwie warto wspomnieć również walor estetyczny, jaki tej białej kuchni z lakierowanymi frontami nadaje drewniana lada. Niewątpliwie wzrok przyciąga piękny rysunek naturalnego dębu oraz doskonale zachowane sęki. Obcowanie z tak pięknym meblem niewątpliwie rodzi poczucie bliskości z naturą.

Obejrzyj więcej nowoczesnych kuchni z ladą wprost z portfolio Halupczok

Wysokość, na jakiej zostanie umiejscowiona lada będzie miała wpływ na charakter wyspy. Czy płaszczyzna blatu roboczego ma być ukryta za podniesioną nadstawką, jak w kuchni Liguria czy ma być ulokowana na tym samym poziomie. Ladę od blatu wyspy może wyróżniać materiał, z którego jest wykonana. Często wybierane jest drewno naturalne, które przy obróbce metodą szczotkowania zachowa naturalną nieregularność w dotyku. Również panel znajdujący się pod ladą może stanowić element dekoracyjny. W przypadku kuchni Liguria to naturalny łupek kamienny, którego podświetlenie uwypukla ciekawą fakturę. Idealnie sprawdzi się również podświetlone szkło, z imitacją pęknięć na powierzchni. Po takie estetyczne rozwiązanie sięgnięto w nowoczesnej kuchni Siena. Niewątpliwie taka aranżacja kuchni z wyspą urzeka elegancją, imponując pomysłowością detali.

Aranżacja kuchni z wyspą i jadalnią

Aranżacja kuchni z wyspą daje mnóstwo możliwości projektowych. Jedną z nich jest połączenie wyspy ze stołem. Wielkość blatu jadalnianego zależy od gabarytów dostępnej przestrzeni, miejsca ulokowania stołu oraz ilości domowników. Stół może być zintegrowany na stałe z wyspą, ale również może się z niej wysuwać. Stół jako element mobilny umożliwia zarządzanie przestrzenią. Zyskujemy miejsce ułatwiające przejście po wsunięciu blatu w bryłę wsypy. Kuchnia Rivoli, której subtelną elegancję osiągnięto dzięki połączeniu ciepła naturalnego drewna oraz chłodu połyskującej bieli, prezentuje takie rozwiązanie. Jadalniany blat o strukturze szczotkowanego dębu można wysunąć z jej wyspy kuchennej, by usadowić przy nim nawet czteroosobową rodzinę.

minimalistyczna kuchnia z wyspą

Inny przykład na mobilny blat jadalniany zintegrowany z wyspą kuchenną prezentuje kuchnia Grazia. Dzięki mnogości funkcjonalnych rozwiązań kuchnia ta zmienia się według indywidualnych potrzeb domowników. Uruchamiany manualnie blat wyspy kuchennej, może pełnić rolę stolika kawowego lub śniadaniowego.

Dobór materiałów na stół jadalniany, zintegrowany z wyspą

Stół przynależący do wyspy, może być wykonany z tego samego materiału, co blat i tworzyć bardziej zintegrowaną formę lub powstać z całkowicie odmiennego surowca. Gros wysp kuchennych powstaje z materiałów kamiennych, o urokliwym deseniu, w połączeniu z naturalnym drewnem. Wykończenie stołu zależy od koncepcji projektanta- możemy uzyskać okrągły blat opierający się na frezowanej drewnianej nodze, co nada klasycznego wyglądu. Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem będzie użycie stalowej konstrukcji figury geometrycznej jako nogi podpierającej blat stołu.

ciemna kuchnia z wyspą

Model kuchni Valentia odwzorowuje tą nowoczesną stylistykę. Valentia reprezentuje kuchnie w stylistyce loftowej, dlatego nieco ciemnym barwom towarzyszy ciepła barwa oświetlenia, dodająca wnętrzu przytulności. Przestrzeń dodatkowa stołu przy wyspie, często jest wykorzystywana także jako obszar pracy biurowej. Taki cel przyświecał powstaniu zintegrowanego stołu z wyspą kuchenna w eleganckiej kuchni Ariana. Większość osób mieszkających w blokach nie ma możliwości organizacji pracy w osobnym pomieszczeniu służącym jako biuro czy gabinet. Dlatego też aranżacja kuchni z wyspą kuchenną pozwala szybko zorganizować przestrzeń, w której przyjemnie wypełnimy obowiązki zawodowe.

Aranżacja kuchni z wyspą w stylu skandynawskim

Aranżacje kuchni z wyspą w stylu skandynawskim są zazwyczaj najbardziej efektownym pomieszczeniem w całym domu. Stylizowane kuchnie do jakich niewątpliwie należą kuchnie skandynawskie, tuż obok kuchni rustykalnych, angielskich czy w stylistyce francuskiej, ujmują projektami bogatymi w kunsztownie wykonane detale. Elementy ozdobne wysokiej zabudowy tj. pilastry oraz listwy wieńczące nadają stylizowany charakter całej aranżacji, a miejsce centralne zajmuje wyspa. Często wisi nad nią drewniana rampa, na której zainstalowane jest oświetlenie punktowe. Rampa z powodzeniem odnajduje się także w roli miejsca na rośliny doniczkowe, dodające wnętrzu przytulności. Dla urozmaicenia i dodania elementów zainspirowanych przyrodą, niektórzy architekci i projektanci wnętrz decydują się umieścić na rampie miejsce na doniczki ze świeżymi ziołami. Rampa służy również jako wieszak na akcesoria kuchenne czy półka na słoiczki z przyprawami, które chcemy mieć zawsze pod ręką.

kuchnia z wyspą w stylu tradycyjnym

Ciekawym rozwiązaniem panelu z przodu wyspy jest forma szafki z przesuwnym frontem wykonanym z przeziernej kratki. Flagowym stylizowanym modelem w porfolio Halupczok jest tradycyjna kuchnia Bristol. Przeważają w niej naturalne materiały: połączenie kamiennego blatu z drewnianymi frontami i szklanymi witrynami. Na blacie z granitu, znajduje się dębowa nadstawka, która zabezpieczona warstwą ekologicznego oleju zachowuje swoje naturalne barwy.

Odwiedź jeden z salonów mebli kuchennych Halupczok i zaprojektuj kuchnię w swojej ulubionej stylistyce

Aranżacja kuchni z wyspą Imperia imponuje pomysłowością projektu. Na froncie jej wyspy zaaranżowano drewniane półki z wyfrezowanym miejscem na butelki do wina. Barwa oświetlenia oraz kojące kolory drewna ocieplają białą zabudowę. To, co wyróżnia ten model kuchni klasycznej to witryny, które zamiast szkła i szprosów przybrały postać metalowej siateczki. Po oświetleniu wnętrza witryn, siateczkowe fronty ukazują drewniane plecy korpusów, z doskonale uwidocznionym rysunkiem naturalnego dębu. Wyspa nie musi mieć standardowo prostokątnej bryły z ostrymi krawędziami. Kamienny blat wykonany w ćwierćwałku, nawiązuje do akcentów, zaczerpniętych ze stylistyki charakteryzującej wnętrza dawnych epok. Specjalnie wyfrezowane pilastry wygięte łukiem umieszczone na rogach wyspy tworzą dekoracyjne podstawy do podparcia blatu. Dzięki nim aranżacja kuchni z wyspą wsparta jest na solidnej konstrukcji, a jednocześnie utrzymana w stylu klasycznym. Każdy bok wyspy imituje ramiak frontów, które zachowują ciągłość drewnianego usłojenia. Spójność tych wszystkich elementów sprawia, że aranżacje kuchni z wyspą są ponadczasowe.

Drzemie w Tobie miłośnik stylistyki skandynawskiej? Ten artykuł jest dla Ciebie

Aranżacja kuchni z wyspą w stylu nowoczesnym

W trendach meblarskich przodują kuchnie nowoczesne, które zachwycają swoją prostotą entuzjastów minimalizmu. Wielka zabudowa, która ukazuje wyłącznie zabudowany sprzęt AGD niemal integruje się wizualnie z materiałami, z których wykonana jest wyspa. Spiek kwarcowy jest tworzywem, z którego można wykonać blat roboczy, jak i również fronty mebli. Ujednolicona struktura całości zabudowy meblowej sprawia, że nawet po kilku latach użytkowania kuchnia wygląda jak nowa. Właściwości spieku oraz szeroki wybór jego wzorów decydują o tym, że kuchnia urzeka przez lata i nie wychodząc z mody. Dla wielbicieli stylistyki minimalizmu nowoczesna aranżacja kuchni z wyspą będzie ukoronowaniem wyobrażeń o wnętrzu idealnym.

loftowa kuchnia z wyspą

Analizując możliwości projektowe, jakie daje aranżacja kuchni z wyspą warto oddzielić panujące wnętrzarskie trendy od rynkowego popytu. Wielu klientów, kierowanych walorami funkcjonalnymi, decyzje się bowiem na aranżacje kuchni z wyspą o białych frontach lakierowanych. Pomimo, że obecnie nie jest to pierwszy wybór architektów i projektantów wnętrz. Białe lakierowane kuchnie to przejaw nieprzemijającej mody, których praktyczna strona przeważa nad wyrafinowaniem projektowym. Przy wyborze tej kuchni inwestorzy indywidualnie decydują o stopniu połyskliwości frontów, dopasowując do nich integralny element jakim jest wyspa kuchenna. Fronty w połysku są eleganckie i rozświetlą niewielkie gabarytowo przestrzenie. Zalecane są wiec do mniejszych apartamentów czy kawalerek. W nowoczesnych aranżacjach kuchni z wyspą, wyspa niejednokrotnie stanowi rodzaj oddzielenia strefy kuchennej od jadalni lub salonu.

Polecamy artykuł: Nowoczesne meble z połyskiem

Jeśli nie ma wystarczająco miejsca do swobodnego przejścia dookoła wyspy to w projekcie pojawia się rodzaj półwyspu. Może, być połączony z dolną zabudową lub zaczynać się od ściany. Układ kuchni z półwyspem jest również funkcjonalny w oparciu o kuchennym trójkąt roboczy. Aranżacyjna ergonomia sprawia, że podczas gotowania liczba pokonywanych kroków po kuchni jest minimalna. Wszystko znajduje się w zasięgu ręki, a strefy kuchenne zlokalizowane blisko siebie. Biała lakierowana aranżacja kuchni z wyspą jaką jest Liguria, przykuwa uwagę łupkiem kamiennym na froncie wyspy. Dostrzec go można także na frontach szuflad znajdujących się pod blatem. Sama forma konstrukcji wyspy jest ciekawa ze względu na gięte lakierowane boki oraz nietypową, wspomnianą wcześniej nadstawkę.

Reasumując, aranżacja kuchni z wyspą to marzenie zarówno posiadaczy przestronnych domów, jak i mniejszych mieszkań w kamienicach czy apartamentach, zlokalizowanych w nowym budownictwie. Niewątpliwie, jest to układ, który z gracją łączy walory funkcjonalne i estetyczne. A przy dominującym trendzie wnętrzarskim, jakim jest otwarta domowa przestrzeń, wyspa idealnie sprawdza się w roli łącznika pomiędzy strefą kuchenną i wypoczynkową.

Obejrzyj więcej inspirujących pomysłów na aranżacje kuchni z wyspą i wybierz swoją ulubioną

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne