main image: Nowoczesna kuchnia z ladą - inspirujące aranżacje z portfolio Halupczok

Kuchnia z ladą- zalety takiego rozwiązania

Kuchnia z ladą, to rozwiązanie w którym zalety zdecydowanie dominują nad wadami. Wśród nich można wymienić:

 • modny i stylowy sposób na zaaranżowanie przestrzeni kuchennej;
 • elastyczność stylistyczna – lada z sukcesem odnajdzie się w kuchniach tradycyjnych, jak i wnętrzach o nowoczesnym sznycie;
 • funkcjonalny sposób na otwarcie kuchni na pozostałą część mieszkalną – jadalnię lub salon;
 • praktyczne rozwiązanie umożliwiające stworzenie komfortowej przestrzeni dla licznej rodziny;
 • sprytny sposób na podniesienie poziomu funkcjonalności małej kuchni;
 • oddzielenie strefy roboczej kuchni od reprezentacyjnej ( lady podwyższone względem blatu roboczego wyspy);
 • atrakcyjny sposób na organizację życia towarzyskiego
 • możliwość estetycznej zmiany kuchni ( lady mobilne)

Kuchnie z ladą w formie stołu

Kuchnia z ladą to nie tylko efektowny sposób aranżacji przestrzeni kuchennej, ale zabieg, który przede wszystkim podnosi poziom jej funkcjonalności. Projekty nowoczesnych kuchni bogate są w rozwiązania, które urozmaicają wnętrza estetycznie i funkcjonalnie. Jednym z najbardziej popularnych układów aranżacyjnych ostatnich lat, cieszącym się uznaniem zarówno architektów i projektantów wnętrz, jak i samych inwestorów jest niewątpliwie kuchnia otwarta. Bez wątpienia ten typ aranżacji wnętrza kryte w sobie ogromny potencjał dla idealnego zagospodarowania przestrzeni kuchennej. Dzięki nowoczesnym, wyjątkowym meblom sprawia, że cały dom nabiera szyku i elegancji.

Centralnym punktem kuchni otwartej na część wypoczynkową mieszkania jest wyspa kuchenna. Ta natomiast stanowi doskonałe pole dla ergonomicznego ulokowania sprzętów, a jednocześnie miejsce wielofunkcyjne. Trójkąt roboczy, dzielący kuchnię na pięć funkcjonalnych stref, zawsze jeden ze swoich wierzchołków ma właśnie na wyspie, w postaci płyty grzewczej lub zlewu kuchennego. Niewątpliwie uzależnione jest to od układu istniejących podłączy, ale i zamysłu projektanta oraz potrzeb domowników. Kuchenna lada w formie stołu jadalnianego to idealne rozwiązanie funkcjonalne dla dużej rodziny. Pełni szereg funkcjonalnych ról, podnosząc poziom komfortu kuchni. Niewątpliwie umożliwia spożywania wspólnych, rodzinnych posiłków, stanowi miejsce do pracy, jak i odrabiania lekcji. Bez wątpienia jest również doskonałym przedłużeniem przestrzeni roboczej, co sprzyja pracy w kuchni kilku osób naraz.

Planując kuchnię z ladą w formie stołu, warto pamiętać o zachowaniu prawidłowych odległości, co pozwoli wygodnie korzystać z tego rozwiązania podczas  regularnych posiłków. Bezsprzecznie każda osoba usadowiona przy stole powinna mieć do dyspozycji przestrzeń o wymiarach co najmniej 60 centymetrów szerokości i 50 centymetrów głębokości. Natomiast na nogi pod blatem stołu powinno być zachowane co najmniej 25 centymetrów głębokości.

Ariana – kuchnia z ladą w formie stołu, w stylistyce glamour

Przyjrzyjmy się kliku aranżacjom kuchni z ladą w formie stołu z portfolio marki Halupczok. Prym wiedzie Ariana, kuchnia z wyspą, powstałą z konglomeratu kwarcowego o urzekającym deseniu. Stół jest zintegrowany bezpośrednio z wyspą, stanowiąc przedłużenie dekoracyjnego motywu. Dwa wygodne fotele o barwie idealnie korespondującej z ciepłem naturalnego dębu na frontach meblowych, sugerują przeznaczenie stołu. To niewątpliwie miejsce do pracy zdalnej, z którego rozpościera się widok na część wypoczynkową wnętrza. Blat stołu, dzięki wsparciu na metalowych solidnych nogach, z powodzeniem pełni rolę także dodatkowej przestrzeni odkładczej na przykład na torby z zakupami oraz dedykowanej pracom  kuchennym, związanym z przygotowywaniem potraw. Jego powierzchnię pokryto lakierem „antiscratch”  co zabezpiecza go przed zadrapaniami i drobnymi zarysowaniami, jakie mogą powstać podczas codziennego użytkowania, co niewątpliwie przedłuża jego żywotność.

Tak jak kuchnie glamour urzekają ciekawym zestawieniem barw, faktur i deseni, tak kuchnia z ladą Ariana pełna jest intrygujących połączeń materiałów. Znajdziemy tutaj gładkie dębowej fronty meblowe o doskonale uwidocznionym rysunku słojów drewna, zestawione z czarnymi frontami o nieregularnej fali. Podobnie szklane fronty meblowe, odbijające światło, powstałe z przydymionego szkła śmiało skontrastowano z matowymi gładkimi frontami, udekorowanymi subtelną ramką.

Obejrzyj film, prezentujący z bliska piękno projektu kuchni Ariana

Kuchnia z ladą w formie niskiego barku

Odkąd zapanowała we wnętrzach moda na kuchnie otwarte, coraz częściej można spotkać efektowne rozwiązanie, jakim jest wyspa kuchenna z niższą ladą. Ten projektowy zabieg ma walory zarówno funkcjonalne, jak i dekoracyjne. Niewątpliwie lada, zintegrowana  z wyspą kuchenną, może stanowić stylowy element mebli kuchennych, nadający wnętrzu elegancji i charakteru. Ulokowanie lady poniżej poziomu blatu wyspy kuchennej, tworzy przytulne i modne miejsce na przyjacielskie pogaduchy przy kieliszku ulubionego trunku, jak i poranną kawę domowników, wspólnie wypitą przy śniadaniu. Ten aranżacyjny zabieg pozwala osobom zasiadającym przy tak zaprojektowanej ladzie, na obserwowanie kucharza, który przygotowuje składniki posiłku na blacie wyspy kuchennej. Pozostanie z nim w kontakcie, prowadzenie rozmowy, a nawet pomaganie w drobnych pracach kuchennych. Towarzyski aspekt nie jest tutaj bez znaczenia, w końcu kuchnia to domowe centrum skupiające członków rodziny i ich przyjaciół, oraz tło wydarzeń i chwil wartych zapamiętania.

By kuchnia z ladą ulokowaną poniżej blatu wyspy kuchennej była komfortowa, nie można zapomnieć o prawidłowo dobranej wysokości krzeseł, która uzależniona jest od wysokości lady. Niewątpliwie przy rozrysowywaniu z architektem lub projektantem wnętrz swojej wymarzonej kuchni, warto wziąć pod uwagę kto będzie zasiadał przy tak skonstruowanej wyspie kuchennej z ladą. Jeśli przy ladzie chcemy usadzać dzieci lub osoby starsze, warto by lada była na niższej wysokości, wówczas wysokie stołki barowe zastąpią krzesła lub fotele.

Dowiedz się o czym warto pamiętać dobierając krzesła do kuchni

Kuchnia z ladą i horyzontalnym oknem powyżej to wnętrze, w którym dominuje otwarta przestrzeń. Wyspa kuchenna powstała z połączenia naturalnego drewna z szarym spiekiem kwarcowym o ciepłej barwie. Dębowa lada, zintegrowana z wyspą, zdaje się być w niej zatopiona. Ulokowano ją na nico niższej wysokości w stosunku do blatu roboczego wyspy.  Co niewątpliwie pozwoliło stworzyć przyjazną przestrzeń, w której komfortowo może zasiąść zarówno dziecko, by w towarzystwie gotującego dorosłego, odrobić lekcje, jak i gość, obserwujący postępy w przygotowaniach potrawy.

Wyspę kuchenną, centralny element zarówno funkcjonalny, jak i dekoracyjny, spajający przestrzeń kuchenną z salonem, wyposażono w szereg rozwiązań wpływających na estetykę i funkcjonalność kuchni. Bez wątpienia jednym z nich jest mini ogródek ze świeżymi ziołami, jaki wyłania się z powierzchni blatu wyspy. Sięgnąć do niego może zarówno osoba siedząca przy ladzie, jak i domownicy, pozostający po drugiej stronie wyspy. Tuż pod nim zaprojektowano profesjonalną winiarkę, która przechowuje i schładza ulubiony trunek do wymaganej temperatury. Podświetlenie LED, w jakie ją wyposażono czyni z niej nie tylko praktyczny  element aranżacji, ale i dekoracyjny.

Mała kuchnia z ladą

Małe kuchnie to nie lada wyzwanie dla architektów i projektantów wnętrz. Na niewielkim metrażu muszą bowiem zmieścić wiele funkcjonalnych rozwiązań. Niewątpliwie ważną jest strefa przechowywania, w postaci szafek kuchennych, odpowiednia ilość blatu roboczego, by praca w kuchni była komfortowa oraz ergonomiczne ulokowanie sprzętów kuchennych. Mała kuchnia z ladą, aby była funkcjonalna, każdy centymetr dostępnej powierzchni musi mieć prawidłowo zaprojektowany. W małych kuchniach zazwyczaj projektanci sięgają po wysoką jednorzędową lub dwurzędową zabudowę meblową, bądź aranżują kuchnie w kształcie litery L. Takie układy mebli pozwalają w najbardziej optymalny sposób wykorzystać niewielki metraż, mieszcząc na nim wszystko co niezbędne.

Polecamy także artykuł „Nowoczesna kuchnia o małym metrażu – wyzwanie projektowe”

Architekci i projektanci wnętrz aranżując małe kuchnie z ladą chętnie proponują inwestorom rozwiązania mobilne, które łatwo wysunąć i wykorzystać wedle własnych bieżących potrzeb. Mobilna lada w jednorzędowej kuchni Parma jest tego idealnym przykładem.

Lada, na co dzień schowana w zabudowie meblowej, wysunięta manualnie, w razie potrzeby służy za stolik jadalniany. Przy nim z powodzeniem dwie osoby są w stanie spożyć wspólnie posiłek. Mobilna lada to również dodatkowy blat roboczy, dzięki któremu w kuchni mogą pracować jednocześnie co najmniej dwie osoby.  Tak zaaranżowana kuchnia z ladą jest funkcjonalna i w pełni wykorzystuje swój potencjał. Godnym uwagi jest fakt, że to sprytne rozwiązanie nie powstało kosztem innych równie niezbędnych. Ponieważ wysuwana lada jest zintegrowana z zabudową meblową, idealnie mieszczą się pod nią szafki kuchenne, w formie wysuwanych szuflad, ułatwiających przechowywanie. Obok mobilnych systemów, w małej kuchni warto pamiętać o poniższych rozwiązaniach, które niewątpliwie pomogą zachować jej komfort:

 • zabudowa meblowa szafkami kuchennymi do samego sufitu;
 • wykorzystanie kompaktowych sprzętów AGD, łączących kilka funkcji;
 • zabudowa sprzętów kuchennych w słupku;
 • wkłady do szuflad porządkujące ich zawartość;
 • jeśli metraż kuchni pozwala – aranżacja wyspy spełniającej rolę stołu oraz blatu roboczego jednocześnie.

Kuchnie z ladą wysoką

Kuchnia z ladą, ulokowaną powyżej poziomu blatu wyspy kuchennej to rozwiązanie użytkowe i ozdobne zarazem. Przede wszystkim taki zabieg aranżacyjny pozwala ukryć kuchenny rozgardiasz przed oczami gości, przebywających w salonie lub jadalni. Tak zaaranżowana lada niewątpliwie stanowi optyczną przegrodę we wnętrzu. Niewątpliwie wybija się ponad poziom blatu wyspy kuchennej, który standardowo znajduje się na wysokości 85-90 centymetrów. Dlatego sama lada umiejscowiona jest na wysokości odpowiednio ok. 100-110 centymetrów od podłogi.

Jednak przesłona ciągu roboczego to nie jedyna funkcja jaką spełnia tak zaaranżowana kuchnia z ladą. Lada może stanowić przyciągający wzrok element dekoracyjny kuchni. Tak jak uwagę przykuwa dębowa lada w białej kuchni Liguria. Naturalny rysunek słojów drewna jest niezwykle urokliwy, nadaje kuchni ciepłego klimatu, dając poczucie bliskości przyrody. W tej ladzie nie tylko wzór drewna imponuje. Spójrzmy na piękny organiczny kształt krawędzi lady, jaki zastosowano z zamysłem, by jeszcze bardziej podkreślić rolę naturalnego drewna w kuchni. Podkreśla wyjątkowość projektu nowoczesnej kuchni, ale i przełamuje prostotę gładkich, połyskujących frontów meblowych.

Obejrzyj z bliska prototyp kuchni Liguria

Otwarta kuchnia z ladą, o podobnej funkcji użytkowej powstała w domu u jednego z Klientów marki Halupczok. Lada znajduje się powyżej blatu roboczego wyspy, na wysokości 110 centymetrów. Niewątpliwie oddziela ona strefę roboczą kuchni, znajdującą się na blacie wyspy kuchennej, od pozostałej, reprezentacyjnej części mieszkania. Tak zaaranżowana lada to niewątpliwie atrakcyjny sposób organizacji życia towarzyskiego. Przyjemnie jest zasiąść przy niej z sąsiadką nad filiżanką ulubionej Arabiki. Przy doborze stołków barowych lub wysokich krzeseł do lady, warto pamiętać, by zachować tożsamą stylistykę krzeseł i wnętrza. Tutaj dobrano kremowe krzesła wysokie w stylistyce glamour, z miękkim materiałowym obiciem, ozdobionym szykownymi nitami. Drewniane, czarne nogi krzeseł idealnie korespondują z kolorem wyspy kuchennej.

Otwarta kuchnia z ladą w formie półwyspu

Lada w kuchni może stanowić przedłużenie blatu wyspy kuchennej lub półwyspu. Wówczas znajduje się na tej samej wysokości, stanowiąc dodatkową przestrzeń roboczą. Kuchnia z ladą, jaką jest Stafford prezentuje właśnie takie podejście do aranżacji wspólnej przestrzeni kuchenno – salonowej. Zestawiono tutaj granitowy blat półwyspu, śnieżną biel frontów  i elementy szarości. Tuż pod ladą umieszczono przestrzeń do przechowywania w postaci – otartych półek na książki i butelki z ulubionym trunkiem oraz szafki kuchenne o dekoracyjnych, bezuchwytowych frontach. Bez wątpienia precyzja wykonania i dbałość o każdy detal sprawiają, że meble kuchenne doskonale prezentują się zarówno od strony kuchni, jak i części wypoczynkowej mieszkania.

Otwarta kuchnia z ladą w formie półwyspu

Lada w kuchni może stanowić przedłużenie blatu wyspy kuchennej lub półwyspu. Wówczas znajduje się na tej samej wysokości, stanowiąc dodatkową przestrzeń roboczą. Kuchnia z ladą, jaką jest Stafford prezentuje właśnie takie podejście do aranżacji wspólnej przestrzeni kuchenno – salonowej. Zestawiono tutaj granitowy blat półwyspu, śnieżną biel frontów  i elementy szarości. Tuż pod ladą umieszczono przestrzeń do przechowywania w postaci – otartych półek na książki i butelki z ulubionym trunkiem oraz szafki kuchenne o dekoracyjnych, bezuchwytowych frontach. Bez wątpienia precyzja wykonania i dbałość o każdy detal sprawiają, że meble kuchenne doskonale prezentują się zarówno od strony kuchni, jak i części wypoczynkowej mieszkania.

Lada jako atrakcyjny sposób aranżacji dużej kuchni

Duża otwarta kuchnia, choć stanowi fantastyczne pole dla realizacji kreatywnych koncepcji aranżacyjnych architektów i projektantów wnętrz, wymaga spójnego projektu. Lada to element meblowy, który pozwala harmonijnie przejść przestrzeni kuchennej w wypoczynkową. Spójrzmy na poniższą otwartą z trzech stron kuchnię z oknem. Drewnianą ladę ulokowano przy filarze, w formie stolika kawowego. Swobodnie na dobranych miękkich taboretach, może zasiąść przy nim troje domowników, mając wgląd w to co dzieje się zarówno w kuchni, jak i salonie. Tak zaaranżowana kuchnia z ladą z drewna jest funkcjonalna i spójna stylistycznie z resztą mieszkania. Niewątpliwie naturalny dąb, z jakiego powstała lada, nawiązuje do jadalnianego stołu, blatu kuchennego, drewnianego panelu naściennego o wzorze nieregularnej fali, jaki wykorzystano w salonie oraz drewnianych elementów schodów.

Podsumowując, pomysłów na kuchnie z ladą jest bez liku. Warto jednak skonsultować projekt swojej wymarzonej kuchni z ekspertem – architektem lub projektantem wnętrz, by wykorzystać potencjał takiego układu. Bez wątpienia walory dekoracyjne, jak i funkcjonalne, jakie posiada każda kuchnia z ladą przeważają za takim rozwiązaniem. W związku z tym, odwiedzając salon mebli kuchennych na wymiar Halupczok zyskamy pełnię wiedzy na temat możliwości aranżacyjnych, precyzyjnie dopasowanych do gabarytów i kształtu wnętrza oraz indywidualnych potrzeb domowników.

Poznaj więcej inspirujących wnętrz zaprojektowanych przez Zespół Halupczok

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok