main image: Wybieramy nowoczesne krzesła do kuchni – o czym warto pamiętać?
Pytanie dotyczące tego, jak prawidłowo dobrać krzesła do kuchni by było modnie i praktycznie, to częste wątpliwości osób aranżujących przestrzeń samodzielnie. Wybrać klasyczne czy nowoczesne krzesła do kuchni ? Trudności wynikają z mnogości gamy produktów dostępnych na rynku. Z pewnością porady warto zasięgnąć u architekta lub projektanta wnętrz, który po przeanalizowaniu elementów aranżacyjnych i wysokości stołu, wyspy kuchennej czy barku, zaproponuje kilka opcji odpowiednich krzeseł, hokerów czy stołków barowych. Specyfika współczesności charakteryzująca się zmiennością i szybkim tempem życia, odbiła swoje silne piętno na tym, co obecnie cenione i pożądane we wnętrzach.

 

Stopniowy powrót do produktów, które niosą za sobą stałość, tradycję, zakorzenienie w przeszłości, jest mocno zauważalny. To na tej właśnie fali powróciły do wnętrz klasyczne krzesła gięte. Poczynając od słynnego modelu nr 18, którego geneza sięga roku 1876, a kończąc na powstałym w latach 50-tych modelu 5910, zwanym potocznie „patyczakiem”. Szlachetność drewna bukowego, magia tradycyjnej technologii ręcznego gięcia oraz nieprzemijalność wzornicza tych form. Wszystko to sprawiło, że miłośników tego, co już sprawdzone przybywa. Niewątpliwie na nowo odkryto tradycyjne formy krzeseł, hokerów i stołków , wprowadzając do współczesnych trendów. Coraz modniejszym staje się eklektyczny trend łączenia nowoczesnych kuchni, salonów i sypialni z klasycznymi elementami wystroju. Niewątpliwie jednak to, który ze stylów we wnętrzach jest nam najbliższy, będzie decydowało o doborze kolorystyki tapicerki oraz kształtu mebla.

Nowoczesne krzesła do kuchni otwartej

Połączenie kuchni z salonem lub jadalnią to rozwiązanie cieszące się sporym uznaniem zarówno w małych, jak również dużych przestrzeniach mieszkalnych.  W przypadku mieszkań o niewielkim metrażu kuchni sprawdza się idealnie. Przede wszystkim powiększa przestrzeń, harmonijnie zespalając część kuchenną z wypoczynkową. Wyspa bądź półwysep kuchenny, przemyślanie zaprojektowane materiałowo i kolorystycznie, stanowią element łączący te dwie przestrzenie. W kuchniach otwartych niebagatelne znaczenie zyskują nowoczesne krzesła, wysokie stołki i hokery, zwiększające walory użytkowe przestrzeni kuchennej. Niewątpliwie wpływają także na wizualną harmonię strefy kuchennej i salonowej. Jak prawidłowo je dobrać nowoczesne krzesła do kuchni otwartej, by pełniły swoją funkcję, ale i zaskakiwały estetyką? Z pewnością pod lupę należy wziąć kilka aspektów.

  • Stosunek szerokości krzeseł do długości blatu stołu. Krzesła powinny być dobrane tak, by ich kilkukrotnej szerokości odpowiadała długość blatu stołu. Umożliwi to ustawienie obok siebie wymaganej ilości krzeseł i komfortowe usadzenie gości przy obu długich bokach blatu. Pomiędzy krzesłami, ustawionymi obok siebie, powinna zostać zachowana wolna przestrzeń by swobodnie móc je dosuwać. Długość stołu powinna więc być co najmniej 30-40 cm większa aniżeli łączna szerokość kilku krzeseł. W przypadku, gdy dobrane krzesła będą zbyt szerokie, spożywanie posiłków czy zwykłe siedzenie przy stole będzie po prostu niewygodne.
  • Wysokość krzeseł i blatu jadalnianego. Obie te wartości powinny być kompatybilne. Ponieważ, gdy krzesła jadalniane będą zbyt niskie, spożywanie posiłków staje się niekomfortowe. I odwrotnie, jeśli krzesło jest za wysokie, to albo blat wbija się w uda osoby siedzącej, lub po prostu ogranicza jej ruchy w czasie siadania i wstawania, oraz wymusza na siedzącym zbyt pochyloną, niekomfortową pozycję.
  • Rodzaj oparcia krzeseł. Tutaj obok estetyki, uwagę należy skupić na funkcjonalności i wygodzie krzesła. Forma oparcia musi zagwarantować komfort osobie siedzącej. Wielogodzinne korzystanie z krzesła przy rodzinnych nasiadówkach, grze z przyjaciółmi musi być wygodne. Oparcie nie może być za małe, by nie obciążać kręgosłupa, ani nie może być za duże, by nie przytłoczyć charakteru wnętrza.
  • Dobór materiału. Wybór materiału, z jakiego powinny być wykonane krzesła jest istotny pod kątem komfortu, jak i estetyki. Gama materiałowa dostępna na rynku jest bardzo szeroka, oferuje szerokie możliwości wyboru pomiędzy: naturalnym drewnem, metalem, tworzywem sztucznym, skorą naturalną lub ekologiczną. Warto także pamiętać o modelach tapicerowanych, które doskonale sprawdzą się w roli biżuteryjnego elementu dekoracyjnego każdego wnętrza. Niemniej jednak kuchnia otwarta na salon rządzi się swoimi prawami. W kuchni panują specyficzne warunki, związane z gotowaniem i oparami, jak również zwiększoną wilgotnością. Warunki te wymuszają świadomy dobór materiałów, które są na nie odporne. Wybierając więc klasyczne czy nowoczesne krzesła do kuchni zaleca się stawiać na materiały zmywalne oraz odporne na wilgoć czy zabrudzenia.
  • Stylistyka wnętrza. Spójność stylistyczna, kolorystyczna i materiałowa krzeseł, hokerów czy taboretów z otoczeniem jest niezwykle istotna. Klasyczne czy nowoczesne krzesła do kuchni powinny być funkcjonalnym i ozdobnych dodatkiem, podkreślających praktyczną i elegancją stronę wnętrza jednocześnie. Bardzo popularny jest ostatnio eklektyczny trend łączenia różnych krzeseł ze sobą. Warto jednak by ich dobór opierał się na łączącym je stylu i gamie kolorystycznej.

Polecamy także Aranżacje kuchni z wyspą. Pomysły i inspiracje

Nowoczesne krzesła do kuchni z wyspą a wymiary

Konstrukcja wyspy kuchennej zazwyczaj skrywa pojemne szafki i szuflady po stronie wysokiej zabudowy kuchennej. Natomiast strona przeciwległa, otwarta na salon lub jadalnię, przyjmuje postać przedłużonego blatu, w formie zintegrowanego lub wysuwanego barku. Pojawia się wówczas możliwość ustawienia wysokich krzeseł, stołków lub hokerów. Tworzy to funkcjonalną przestrzeń do spożywania posiłków oraz towarzyskich spotkań przy kawie czy wspólnym gotowaniu. Niejednokrotnie z wyspy wyłania się mobilny lub wkomponowany w nią na stałe stolik śniadaniowy, a nawet regularny stół jadalniany, stanowiący integralną jej część. Wymiary ustawionych wówczas przy wyspie krzeseł powinny wynikać bezpośrednio z wysokości samej wyspy oraz wymienionych wcześniej elementów jej aranżacji.

W kuchni otwartej na salon wyspa kuchenna przyjmuje wymiary w zależności od gabarytów kuchennej przestrzeni, ale i funkcji, jaką będzie w niej spełniać. Jeżeli zostanie w niej umieszczona płyta grzewcza lub zlew, wówczas maksymalna wysokość wyspy waha się w okolicach 85-95 cm. Natomiast jeżeli wyspa ma pełnić głównie funkcję strefy spożywania posiłków, wówczas możemy osiągnąć wysokość 110 cm. Gdy w kuchni z wyspą konstrukcja tej ostatniej łączy w sobie obie funkcje- przygotowywania i spożywania posiłków, wówczas wysokość stołków barowych i innych krzeseł powinna być kompatybilna z wysokością zarówno blatu roboczego wyspy, jak i blatów jadalnianych, przy których je ustawimy. Generalnie obowiązuje zasada, że siedzisko powinno znajdować się 20-30 cm poniżej blatu. Do wyspy o wysokości 85-95 cm należy więc dobrać hokery z siedziskiem umieszczonym na poziomie 60-65 cm, natomiast przy wysokich elementach wyspy jak stoliki kawowe czy wysuwane blaty siedzisko hokera powinno mieć wysokość 75-85 cm.

Parametry krzeseł istotą ich wyboru

Nowoczesna krzesła do kuchni dzielą się na meble z oparciem i bez oraz tapicerowane i twarde. Oparcie stanowi element konstrukcji mebla, który definiuje czy jest on stołkiem barowym (mebel pozbawiony oparcia), czy też krzesłem. Hokery z oparciem to zarazem komfortowe i eleganckie rozwiązanie, czego nie można odjąć również wysokim, tapicerowanym stołkom barowym. Dobry hoker czy wysoki stołek to nie tylko piękny mebel, ale także prawidłowo opracowana konstrukcja. Krzesło na tak wysokich nogach musi charakteryzować perfekcyjny współczynnik stabilności, gwarantujący wygodę i bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na wymiary siedziska. By gwarantowało maksymalny komfort jego powierzchnia nie powinna być mniejsza niż 40 x 40 cm. W dostępnym na rynku portfolio produktowym znajdziemy ogromny wybór krzeseł, taboretów i stołków barowych w przebogatej gamie materiałowej, kolorystycznej i stylistycznej, a także w różnych wysokościach.

Innowacyjne technologie w służbie funkcjonalności

Współczesne kuchnie to kulinarne królestwo, wyposażone w zaawansowane technologicznie sprzęty AGD i urządzenia doskonale pochłaniające zarówno opary, jak i zapachy. Dzięki temu przy wyborze tkaniny tapicerskiej na krzesła do kuchni z wyspą, możemy śmiało oddać się przyjemności doboru kolorystyki i odpowiadającego nam deseniu bazując na naszych upodobaniach, nie przejmując się jednocześnie innymi właściwościami materiału. Jeśli jednak obawiamy się o wpływ warunków panujących w kuchni na obicie krzeseł, warto zdecydować się na materiały odporne na zabrudzenia i wilgoć.

Materiały odporne

Dla wygody i bezpieczeństwa, szczególnie gdy angażujemy dzieci do prac w kuchni, można wybrać odporny materiał typu „Water Repellent” czyli tkaninę o właściwościach utrudniających wchłanianie rozlanych cieczy. Nowoczesne krzesła do kuchni obite są właśnie tego typu tkaninami. Są pokryte specjalną warstwą ochronną, tworzącą powłokę zabezpieczającą przed szybkim przesiąkaniem płynów. Zapobiega to natychmiastowemu absorbowaniu wody przez tkaninę, sprawiając, że ciecz skrapla się na powierzchni materiału. Zyskujemy wówczas czas na to, aby przy użyciu miękkiej ściereczki bądź ręcznika papierowego, delikatnie odsączyć rozlaną ciecz. Podobne właściwości mają tkaniny typu „Trevira CS”, które wyróżnia duża odporność na uszkodzenia i zagniecenia. Tkaniny te nie należą do chłonnych, nie zmieniają się pod wpływem światła  oraz łatwo je utrzymać w czystości. Szybko schną i dodatkowo należą do materiałów trudnopalnych, co w wielu sytuacjach stanowi ważną zaletę.

Modne krzesła do kuchni glamour

W nowoczesnych kuchniach glamour , które z natury hołdują elegancji, błyszczącym frontom meblowym i połyskującym elementom dekoracyjnym, doskonale sprawdzi się paleta mocnych barw. Z pewnością idealna okażą się czerń, fiolet, burgund, złoto czy purpura. Niewątpliwie w kuchniach w tej szykownej i wyrafinowanej estetyce oparcia krzeseł przybiorą odważną w wyrazie formę. Pojawią się tutaj spiralnie gięte oparcia i wymyślnie pikowane obicia. Krzesła obite delikatnym w dotyku welurem, pikowanym srebrnymi, złotymi czy kryształowymi zdobieniami to zabieg, który wśród miłośników wnętrz glamour cieszy się ogromna popularnością.

Zwolennicy kuchni nowoczesnych powinni czerpać z szerokiego wachlarza stonowanych form krzeseł w nowatorskiej odsłonie, kierując swoje kolorystyczne wybory w stronę neutralnych szarości, błękitów czy beżu. Kolorystyczna, bądź tonacyjna harmonia zachowana pomiędzy kuchennymi frontami, a barwą tapicerki sprawdzi się wyśmienicie. Takie rozwiązanie z sukcesem zastosowano zestawiając przy wyspie nowoczesnej kuchni Ariana jeden z bestsellerów w kategorii krzeseł klasycznych- model „Diana” (Fameg) o eliptycznym kształcie oparcia. Barwa materiału obiciowego nawiązuje do złota, w jakie ubrano fronty meblowe o wzorze nieregularnej fali. Dominująca barwa cennego kruszcu wraz z głęboką czernią zarówno mebli kuchennych, jak i krzeseł niczym dwa żywioły zdają się walczyć o atencję w projekcie tej kuchni glamour. Krągłe kształty oparcia krzeseł finezyjnie nawiązują do okapu z funkcją lampy. Niewątpliwie jego owalna forma idealnie komponuje się z tym modelem krzeseł. Ich wyważona forma pozwala śmiałemu projektowi złotej kuchni Ariana, wybić się na plan pierwszy.

Zobacz piękno złotych kuchni

Nowoczesne krzesła – inspiracje płynące z natury

Krzesła, stołki, czy hokery towarzyszące nowoczesnej wyspie kuchennej – warto, by były z tego samego co ona, bądź zbliżonego materiału. Powinny mieć podobną kolorystykę, ale i wyrazistą formę, która doda wnętrzu charakteru. Tak, jak przy wyspie kuchennej e kuchnia z drewna Marsala pokuszono się o śmiałe wzorniczo połączenie. Śmiały dobór krzeseł „Arcos” (Fameg), udowadnia, że w nowoczesnych przestrzeniach warto sięgnąć po zdecydowane, kubistyczne kształty. Imponującą elegancję kuchni finezyjnie podkreślają krzesła o nieco kubistycznej, zdecydowanej formie. To ona uwypukla naturalną strukturę drewna i piękno tego surowca. W drewnianej kuchni otwartej na salon, w której przestrzeń gotowania łagodnie przenika strefę wypoczynkową, zjawiskowo podkreślą fakturę i naturalne piękno drewna.

W kuchni Marsala idealnie uwypuklają urokliwy rysunek drewna zastosowanego zarówno w kuchennej strefie, jak i pozostałych częściach mieszkania. Odcień głębokiego brązu krzeseł z precyzją dobrano do czekoladowej barwy frontów meblowych i panelu naściennego, o urokliwym wzorze jodełki. Niewątpliwie motyw ten stanowi czystą kwintesencję stolarskiego artyzmu, w duchu którego wykonano kuchnię Marsala. Wysokość krzeseł dobrano odpowiednio do wysokości drewnianego jadalnianego blatu, okalającego wyspę. Odgrywa on dwojaką rolę- barku, przy którym można spocząć z filiżanką herbaty, obserwując to co dzieje się w kuchni oraz stołu, wspartego na szklanej podstawie, który z powodzeniem pomieści cztery osoby. W obu tych odsłonach krzesła Arcos pełnią swoją funkcję idealnie.

Kuchnie z drewna. Zainspiruj się

Nowoczesne krzesła do kuchni klasycznej

Kuchnie tradycyjne wyróżnia bogactwo zdobień w postaci kunsztownych frezów, pilastrów czy szprosów w przeszklonych witrynach. Potrzebują więc dodatków prostych zarówno w formie, jak i kolorze. Nowoczesne krzesła do kuchni w tej stylistyce wbrew pozorom będą idealnym rozwiązaniem delikatnie przemycającym do klasycznego wnętrza współczesność. Świetnie obrazuje to biała kuchnia Bristol, w której rolę łącznika przestrzeni kuchennej z wypoczynkową częścią domu przyjęła wyspa kuchenna o imponującej estetyce. Jej projekt to śmiała kompilacja zaawansowanych technologicznie rozwiązań oraz sprzętu AGD, które tworzą harmonijną całość z ponadczasowym, wytwornym wzornictwem. Imponujące połączenie bielonego drewna, ciepłego odcienia naturalnego dębu oraz grafitem granitowego blatu wyspy wysuwa się tutaj na plan pierwszy. Wysokie nowoczesne krzesła do kuchni, zestawiono ze stolikiem kawowym o imponującym dębowym blacie. Stonowane barwy bieli i kawowego brązu, w jakie ubrano krzesła, finezyjnie nawiązują do klasycznej kolorystyki kuchni. Zabieg ten powoduje, że te modne krzesła do kuchni stanowią integralną część całości.

Modne stołki barowe do kuchni klasycznej

W odróżnieniu od Bristol, w klasycznej kuchni Imperia, z nowoczesnym sznytem zastosowano stołki barowe. Biżuteryjne wykończenia i ręczna rzemieślnicza praca to jej wiodące walory estetyczne. Fornirowane fronty mebli z zachowanym rysunkiem naturalnych usłojeń zaskakują nieoczywistym zastosowaniem na ich fasadzie przeziernego plecionego materiału, z gracją korespondującego z uchwytami o tożsamej barwie. Do kuchni, w której dominuje gama kolorystyczna oparta na bieli frontów, cieple dębowego brązu oraz graficie blatu wyspy, dobrano wysokie krzesła barowe bez oparcia. Kolor ich miękkiego welurowego siedziska precyzyjnie dobrano pod barwę blatu wyspy kuchennej oraz blatu roboczego. To wygodne stołki barowe, których komfort użytkowania podnosi drewniany podnóżek.

Modne krzesła do kuchni nowoczesnej w lofcie

Nowoczesne kuchnie loftowe to integralna część aranżacji wnętrza w stylistyce industrialnej. Inspirowana pięknem pofabrycznych loftów, kuchnia w tej stylistyce pełna jest chromowanych, metalowych i szklanych elementów oraz betonu i cegły na ścianach. Surową całość niejednokrotnie ocieplają elementy z naturalnego drewna. Spójrzmy na kuchnię Industria, którą cechuje to co kuchnie industrialne, czyli ciemne loftowe barwy, metalowe dodatki oraz podświetlone przeszklenia. Podstawa jej imponującej estetyki są pionowe ryflowania frontów meblowych w odcieniu głębokiego brązu, które finezyjnie korespondują z wertykalnymi akcentami zdobiącymi szyby przeszklonych witryn.

Do dopracowanej w szczegółach nowoczesnej linii wyspy kuchennej dobrano nowoczesne krzesła do kuchni w tożsamej stylistyce. Ich ergonomiczny kształt powoduje, że zarówno siedzisko, jak i oparcie gwarantują komfort. Te modne krzesła, których wzór oparto na równoległych wobec siebie szczebelkach, harmonijnie nawiązują do pionowych ryflowań frontów meblowych. Ten sam rodzaj krzeseł zestawiono z wyspą kuchenną w loftowej kuchni Madera. Ich ciemna barwa idealnie koresponduje z brązem dębowych frontów o wzorze nieregularnej fali.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok