Współczesne meblarstwo wsparte innowacyjnymi technologiami daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Szczególnie meble produkowane na wymiar kreują całą gamę rozwiązań nie tylko wyjątkowych pod względem estetycznych, ale i precyzyjnie odpowiadających potrzebom domowników. Wśród nich znajdują się meble kuchenne z barkiem. Tak zaprojektowana kuchnia nowoczesna umożliwia komfortową pracę w przestrzeni kuchennej, gwarantując wysoką funkcjonalność. Przyglądnijmy się z bliska praktycznej stronie tego aranżacyjnego rozwiązania.  

Fenice_Halupczok_nowoczesna kuchnia_luksusowe kuchnie_meble kuchenne z barkiem
Zdj. Kuchnia Fenice z barkiem w roli stolika kawowego. Fot. Halupczok

Dla kogo meble kuchenne z barkiem?

Meble kuchenne z barkiem to idealne rozwiązanie dla otwartych przestrzeni domowych. Kuchnia z wyspą, która łączy strefę kuchenną z wypoczynkową jest do tego wprost stworzona. Barek kuchenny może przybrać dwojaką formę. Może stanowić swego rodzaju nastawkę w wyspie kuchennej, czasami nazywaną półwyspem, pełniąc rolę niewielkiego stołu. Jest to praktyczne rozwiązanie, które umożliwia ciekawe i funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni w kuchni otwartej na salon lub jadalnię. Barek kuchenny może również pełnić swoją pierwotną rolę, stanowiąc miejsce do przechowywania naczyń, kieliszków i ulubionych trunków.

Dzięki nowoczesnemu i unikatowemu wzornictwu barek sprawi, że wnętrze nabierze elegancji i szyku. Od wielu lat układ domu, w którym króluje wyspa kuchenna łącząca przestrzeń kuchenną z salonową lub jadalnianą, cieszy się uznaniem architektów i projektantów wnętrz. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się również w niewielkich wnętrzach. Poprzez połączenie małej kuchni z resztą mieszkania, pozwala zyskać widną, komfortową  przestrzeń. To idealna aranżacja szczególnie dla małych mieszań, w których jest kuchnia zamknięta, czyli odseparowana od reszty mieszkania, niejednokrotnie bez okna. Usunięcie ściany dzielącej kuchnię i salon otwiera przestrzeń mieszkalną zwiększając codzienny komfort. Natomiast wyspa kuchenna to idealny łącznik dla obu stref. Dlatego meble kuchenne z barkiem z powodzeniem odnajdą się w domach o dużych gabarytach, jak i staną się remedium na deficyt w metrażu małych mieszkań.

Rola barku w nowoczesnej kuchni

Niewątpliwie barek w postaci niewielkiego stołu obok roli estetycznego elementu aranżacji, pełni kilka innych ról. W formie blatu idealnie sprawdza się jako dodatkowa przestrzeń robocza podczas prac w kuchni. Osoba zasiadająca przy nim może śmiało obserwować to, nad czym pracuje gotujący po drugiej stronie. Barek sprawdza się w codziennych czynnościach. Na przykład w sytuacji, gdy dziecko odrabia przy nim lekcje rodzic może towarzyszyć mu, pracując przy wyspie kuchennej. Podobnie rzecz się ma podczas sytuacji towarzyskich. Barek w formie niewielkiego stołu z powodzeniem pełni rolę stolika kawowego, przy którym można zasiąść z przyjaciółką nad filiżanką ulubionej Arabiki. Barek w formie bufetu przydaje się przy wydawaniu posiłków lub wyeksponowaniu przekąsek podczas spotkania ze znajomymi. Godnym uwagi jest fakt, że tam, gdzie otwarte nowoczesne kuchnie barek jako integralna część półwyspu lub wyspy kuchennej, umożliwia kontakt wzrokowy osób przebywających w kuchni i salonie, sprzyjając integracji.  

Grazia_biała kuchnia z wyspą_kuchnie luksusowe_Halupczok_nowoczesne kuchnie_nowoczesne meble kuchenne z barkiem
Zdj. Mobilny barek w formie stolika śniadaniowego w nowoczesnej kuchni Grazia. Fot. Halupczok

Z pewnością jest to przydatne na co dzień, jak i ułatwia kontakt podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Jednym z trików, jakie przy projektowaniu wnętrz stosują architekci i projektanci jest umieszczenie barku nieco wyżej w stosunku do blatu wyspy kuchennej czy półwyspu. Tak zaaranżowany podwyższony barek pełni praktyczną rolę osłaniając nieład, jaki pozostał w kuchni po przygotowywaniu posiłków. Dzięki takiemu zabiegowi osoby przebywające w salonie lub jadalni nie ujrzą nieporządku panującego w kuchni.    

Nowoczesne meble kuchenne z barkiem

Nowoczesne meble kuchenne z barkiem wskazują na dwie możliwości, co do jego formy. Barek kuchenny może występować w postaci dodatkowego blatu lub niewielkiego stołu, jak również szafki dedykowanej przechowywaniu kuchennych akcesoriów. Głównie alkoholu, kieliszków, literatek czy tekstyliów kuchennych. Zazwyczaj w kuchni pojawia się jedna z jego form. Kuchnia z wyspą Grazia jest w tej materii wyjątkiem. Rzadko bywa, że meble kuchenne z barkiem są wyposażone w obie jego odsłony, tak jak tutaj. Subtelny projekt tej nowoczesnej kuchni na wymiar skrywa funkcjonalne wnętrze, które zachwyca mobilnością rozwiązań.

Nad blatem roboczym w wysokiej zabudowie meblowej zaprojektowano elektrycznie wysuwany drewniany regał. Dzięki mnóstwu miejsca do przechowywania drobnych kuchennych utensyliów, pozwala wszystko co niezbędne mieć na co dzień pod ręką. Umożliwia również w szybki sposób ukryć kuchenny rozgardiasz. Obok roli praktycznej, ma to także wartość estetyczną. Mobilność elementów aranżacyjnych daje domownikom możliwość kreowania kuchni według własnych potrzeb. A zamknięcie regału odsłania minimalistyczne oblicze kuchni, odmienne od tego na co dzień, gdy wszystkie rozwiązania są otwarte.

Zdj. Barek, tak jak w kuchni Grazia, może przybrać postać mobilnego blatu oraz elektrycznie uruchamianej szafki na ulubione trunki i kieliszki. Fot. Halupczok

Nowoczesna kuchnia z barkiem mobilnym – Grazia

W nowoczesnej kuchni Grazia w rolę barku kuchennego wcielono dębowy blat, manualnie wysuwany z wyspy kuchennej. Po wysunięcie może on pełnić rolę stolika kawowego, dodatkowego blatu roboczego lub miejsca przyjmowania gości, bądź przestrzeni do spożywania posiłków. Barek po jego wsunięciu na wyspę kuchenną tworzy z nią harmonijną całość. Drugi rodzaj barku umiejscowiono na przeciwległym skraju wyspy kuchennej. Jest nim mobilny barek ukryty w wyspie, który wyposażono w drewniane uchwyty na kieliszki oraz specjalne wgłębienia na butelki z ulubionym trunkiem. Elektrycznie uruchamiany raz wyłania się z wyspy, raz się w niej chowa – według bieżących potrzeb i oczekiwań domowników. Tak zaaranżowane nowoczesne meble kuchenne z barkiem to przykład połączenia innowacyjnego rozwiązania z praktycznym zastosowaniem. Ta otwarta kuchnia z barkiem z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom technologicznych nowinek. Niewątpliwie będzie też komfortowym miejscem do spędzania wspólnego czasu w gronie przyjaciół i rodziny.     

Ciemna kuchenne meble z barkiem mobilnym – elegancja i pomysłowość

Nowoczesne meble kuchenne z barkiem w kolekcji Fenice, w stylistyce włoskich wnętrz, to kolejny przykład aranżacji wyposażonej w mobilne rozwiązania. W monolitycznej wyspie kuchennej, powstałej ze spieku kwarcowego o unikalnej urodzie, zagospodarowano przestrzeń na manualnie wysuwany barek kuchenny z drewna jesionowego. Godnym uwagi jest fakt, że oparto go na pionierskiej koncepcji narożnego wysuwu.  Barek pełni wielorakie funkcje zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Niewątpliwie stanowi dodatkową strefę w tej nowoczesnej kuchni do przygotowywania posiłków. Po wysunięciu jest również stolikiem śniadaniowym, jak i miejscem do zdalnej nauki czy pracy. Bezsprzecznie mobilny barek kuchenny tego typu to nieocenione przestrzeń dla towarzyskich spotkań, wspólnych rozmów nad kieliszkiem wina czy miejscem romantycznej kolacji we dwoje.

Niewątpliwie tak zaaranżowane meble kuchenne z barkiem mobilnym zaskakują jeszcze jedną jego funkcjonalnością. Godnym uwagi jest fakt, że pod jesionowym blatem barku ulokowano wnękę z przegródkami na niewielkie kuchenne akcesoria jak sztućce, kuchenne tekstylia i finezyjną porcelanę. Efektowną formę Fenice akcentuje wyrafinowana kolorystyka, w której zestawiono odcienie szczotkowanego jesionu z intensywną terakotową barwą, zdobiącą fronty szafek dolnych. To nią kierowano się przy wyborze tapicerowanych, wygodnych taboretów do barku kuchennego.

Zdj. Barek narożnie wysuwany, w kuchni Fenice w stylistyce włoskiej, skrywa miejsce na kuchenne akcesoria. Fot. Halupczok

Bezsprzecznie, piękno włoskiej estetyki nowoczesnej kuchni Fenice kryje się w prostych liniach, subtelnym użyleniu na ciemno – czekoladowym tle oraz barwie terakoty na frontach dolnych szafek wyspy kuchennej. Zdecydowanie ta nowoczesna kuchnia z barkiem zaskakuje wyjątkowym urokiem i niecodzienną innowacyjnością rozwiązań. Funkcjonalne walory kuchni uwypuklają pojemne wysokie szafy cargo i szuflady na froncie wyspy. Niewątpliwie mnogość ruchomych rozwiązań jak chowane jesionowe drzwi spiżarni, mobilny front nad blatem roboczym oraz wysuwany barek, czynią z Fenice ekskluzywną kuchnię, w której prosta czynność gotowania zyskuje niemalże metafizyczny wymiar.

Polecamy również inne pomysły na kuchnię w stylu włoskim

Białe meble kuchenne z barkiem z drewna

Nowoczesne kuchnie z barkiem różnicują jego wysokość. Standardowa wysokość wyspy kuchennej oscyluje w okolicach 90-100 cm. Dla osób średniego wzrostu jest to optymalna wysokość, która pozwala im na komfortową pracę bez nadmiernego nachylania się. Ta wysokość powszechnie sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy w wyspie zamontowany jest zlew kuchenny. Jeśli meble kuchenne z barkiem są zaaranżowane tak, że barek stanowi jedną płaszczyznę z wyspą, ma on wówczas wysokość wyspy. W tym przypadku 90-100 cm. Natomiast jeśli barek jest ulokowany powyżej powierzchni blatu wyspy lub półwyspu kuchennego, jego wysokość powinna wynosić ok. 110-120 cm od podłogi. A więc nowoczesne meble kuchenne z barkiem lokują barek około 20 cm powyżej powierzchni wyspy kuchennej. Takie rozwiązanie zastosowano w białej kuchni z wyspą Liguria.

Wysublimowana elegancja białej kuchni z drewnianym barkiem

Kolekcja Liguria i jej nowoczesne meble kuchenne z barkiem z drewna robią oszałamiające wrażenie. A wszystko za sprawą zestawienia unikatowej elegancji z praktycznością zastosowanych rozwiązań. Na pierwszy plan wysuwa się wyspa kuchenna, będąca urokliwym łącznikiem pomiędzy strefą kuchenną, a częścią wypoczynkową mieszkania. Na jej froncie zastosowano lekko połyskujący łupek kamienny, o zachwycającym deseniu i fakturze. Jednym przywodzi na myśl włoskie Dolomity, innym wzburzone fale na liguryjskim wybrzeżu.  Jego podświetlenie uwypukla dodatkowo imponującą strukturę skały, intensyfikując połyskujące refleksy. Tuż nad nim zaaranżowano dębowy barek kuchenny, z doskonale uwidocznionym rysunkiem usłojenia. Wrażenie zmysłowości Liguria zawdzięcza przemyślanemu zestawieniu różnorodnych faktur. Łupka kamiennego o strukturze skały, naturalnie porowatego drewna oraz perfekcyjnie gładkiej bieli frontów meblowych. Tak jak w aranżacjach jasnych kuchni, tak w Ligurii zastosowano intrygujący kolorystyczny kontrast.

Liguria_Halupczok_biała kuchnia z wyspą_nowoczesna kuchnia_kuchnie ekskluzywne_meble kuchenne z barkiem
Zdj. Nowoczesna kuchnia Liguria z barkiem z naturalnego dębu. Fot. Halupczok

Ciepły odcień szczotkowanego drewna oraz połyskujący naturalny łupek przełamują górującą nad całością jasną barwę. W projekcie zadbano by te nowoczesne meble kuchenne z barkiem zachwycały naturalnym deseniem i kształtem drewna. Zabieg ten wypełnia kuchnię motywami przyrody, pozwalając na codzienne z nią obcowanie. Do barku wyspy kuchennej dobrano tapicerowane skórą, wygodne hokery, tożsame kolorystycznie. Wysokie krzesła na ok 80 cm, precyzyjnie dopasowane do dębowego barku, zachęcają do spędzenia przy nim wolnego czasu.  

Polecamy także Biała kuchnia w kilku stylach

Loftowe meble kuchenne z barkiem

Aranżacja, w której dominują nowoczesne meble kuchenne z barkiem jest elastyczna pod względem kolorystycznym. Zarówno jasne wnętrze kuchenne, jak i czarna kuchnia z drewnem idealnie sprawdzą się przy takim układzie. Każda nowoczesna stylistyka w aranżacji wnętrz jest otwarta na kuchnię z barkiem. Nowoczesne kuchnie w stylistyce glamour, kuchnie skandynawskie, czy industrialne – we wszystkich barek podnosi wartość funkcjonalną i estetyczną. Kuchnie loftowe, które wywodzą się z pofabrycznych ogromnych loftów z zeszłego stulecia, z natury są otwarte na pozostałą część mieszkalną, co sprzyja aranżacji barku kuchennego. Nowoczesne kuchnie z barkiem inspirowane urokiem dawnych postindustrialnych przestrzeni, niegdyś adoptowanych przez artystów na potrzeby mieszkalne, dziś idealnie odnajdują się w kamienicach, o przestronnych i wysokich wnętrzach, domach jak również apartamentach stylizowanych na lofty.

Otwarta kuchnia loftowa posiada wyspę lub półwysep kuchenny, które harmonijnie łączą strefy mieszkalne. Dlatego też idealnie nadają się by zaplanować w nich meble kuchenne z barkiem. Ze względu na sporą przestrzeń dowolność aranżacyjna jest tutaj ogromna. Zależy od gustu i potrzeb domowników. Niewątpliwie loftowe nowoczesne kuchnie z barkiem lub bez najlepiej czują się w ciemnych, przygaszonych barwach i w towarzystwie elementów szklanych, metalowych, naturalnej cegły oraz drewna. Ciepło naturalnego drewna ociepla chłodny klimat loftowego wnętrza.

Industria_Halupczok_kuchnia loftowa_kuchnie industrialne_ciemna kuchnia_luksusowe kuchnie_meble kuhenne z barkiem
Zdj. Dębowy barek w loftowej kuchni Industria tuż nad blatem wyspy kuchennej. Fot. Halupczok

Industria – loftowa kuchnia z barkiem z dębu

Dopracowane w detalach nowoczesne meble kuchenne z barkiem oraz wyspą kuchenną w loftowej kuchni Industria urzekają różnorodnością faktur, urokliwie spajając granit z naturalnym dębem. Z naturalnego przyciemnionego dębu, powstał wielofunkcyjny barek kuchenny. Nieco podniesiony nad poziom wyspy kuchennej stanowi atrakcyjny element dekoracyjny, nadający kuchni wyjątkowego klimatu. Z pewnością pełni także rolę komfortowego miejsca na kawę czy szybki posiłek. Ustawione przy nim metalowe wysokie krzesła umożliwiają wygodne siedzenie. Idealnie sprawdza się też w roli dodatkowego blatu roboczego do przygotowywania posiłków, jak i przestrzeni do zdalnej pracy, nauki czy odrabiania lekcji. Urzekające połączenie naturalnego drewna w ciemnej tonacji, spieku kwarcowego na froncie wyspy oraz czarnego blatu, o nieregularnej fakturze tworzy nowoczesne meble kuchenne z barkiem, o nietuzinkowej urodzie.

Loftowa elegancja oparta na rytmie wzorniczych detali

Industria i jej loftowe nowoczesne meble kuchenne z barkiem ujmują unikatową estetyką opartą na linearności oraz walorami praktycznymi, niezwykle funkcjonalnych rozwiązań.  Obok imponującej wzorniczo wyspie kuchennej nowoczesna kuchnia Industria zachwyca pionowo ryflowanymi dębowymi frontami meblowymi w odcieniu głębokiego brązu. Niemalże zjawisko komponują się z nimi wertykalne akcenty zdobiące szyby przeszklonych wiszących witryn.  Fasada mebli, która powstała ze spieku kwarcowego o ciemnej barwie i wyjątkowym deseniu, jak i czarne metalowe uchwyty dopełniają całości. Koncepcję linearności, z konsekwencją zastosowano dobierając także formę okapu, zawieszonego nad wyspą i barkiem. Funkcjonalną stronę Industrii eksponuje system pojemnych szuflad i półek ukrytych w wyspie kuchennej. Natomiast mobilny drewniany front meblowy, oparty na autorskim systemie otwierania, prezentuje innowacyjne połączenie natury i technologii. Mnogość półek na drobne kuchenne akcesoria, jakie skrywają się za nim, sprawia, że wszystko co niezbędne podczas gotowania znajduje się w zasięgu ręki.

Jeśli jesteś miłośnikiem drewna we wnętrzach poznaj inne nowoczesne meble drewniane do kuchni

Reasumując, barek kuchenny to element aranżacyjny, który może pełnić różnorakie role. Jako stolik kawowy lub szafka na kuchenne dodatki odnosi funkcjonalność kuchennego wnętrza. Jako ozdoba podkreśla wizualną atrakcyjność kuchennej przestrzeni. To także idealny sposób na harmonijne połączenie kuchni ze strefą wypoczynkową , a więc salonem, pokojem dziennym lub jadalnią. Jak zaprezentowano na inspirujących przykładach nowoczesnych kuchni, może stanowić dodatkowy blat roboczy, jako zintegrowany z wyspą element aranżacji kuchni. Idealnie sprawdzi się także jako mobilne ogniwo, oferując całą gamę dodatkowych funkcjonalności. Meble kuchenne z barkiem to rozwiązanie, które znajdzie uznanie w oczach zarówno estetów, jak i osób pragmatycznych.