main image: Kuchnie w stylu skandynawskim – poznaj stylistykę wprost z północy Europy
Podobnie jak filmy z dalekiej Północy o specyficznej, klimatycznej aurze, tak kuchnie w stylu skandynawskim od lat cieszą się niegasnącą sympatią. Te pierwsze wśród kinomanów, te drugie mają grono stałych zwolenników wśród architektów i projektantów wnętrz. Jasne, wypełnione światłem, minimalistyczne przestrzenie, w których znaczącą rolę odgrywa funkcja, zagościły na dobre w domach Europejczyków. Poznajmy zalety, które wpływają na ich popularność, inspirując się skandynawskimi aranżacjami wprost z portfolio marki Halupczok.

Geneza stylu skandynawskiego we wnętrzach

Styl skandynawski w aranżacji wnętrz pochodzi wprost z Półwyspu Skandynawskiego, czerpiąc ze stylu życia Norwegów, Finów, Duńczyków, Szwedów i Islandczyków. Za jego prekursora uważany jest Carl Larsson (1853-1919) – szwedzki malarz i architekt wnętrz przełomu XIX i XX w., który portretował w swoich dziełach idylliczne życie rodzinne mieszkańców Skandynawii we wnętrzach swoich domów. Wypełniało je naturalne światło, a w stylistyce były proste i funkcjonalne. Do dziś jego akwarele zachwycają użytymi kolorami, światłem i detalami dekoracyjnymi. Styl, dziś zwany skandynawskim, jaki Larsson stworzył wraz ze swoja żoną, projektantką elementów wystroju wnętrz ewoluował przez lata. Jednak do dziś niezmienne w nim pozostały: prostota, funkcjonalność, światło, wygoda, piękno i naturalne materiały oraz eklektyzm. Do dziś dom rodziny Larssonów, który obecnie  jako muzeum dostępny jest dla zwiedzających, stanowi jedno z najsłynniejszych miejsc do odwiedzenia dla miłośników designu i stylu skandynawskiego z całego świata.

Co cechuje kuchnie w stylu skandynawskim ?

  • Prostota formy. Kuchnie w stylu skandynawskim, inspirowane stylem życia mieszkańców dalekiej północy Europy, oparte są na prostych i minimalistycznych formach. Przez niektórych styl określany jest jako nieco chłodny i ascetyczny. Dominują tutaj gładkie, jednokolorowe fronty meblowe oraz niewielka ilość sprzętów AGD, znajdujących się na widoku. Z pewnością nie znajdziemy tutaj bogactwa rzemieślniczych zdobień, charakteryzujących kuchnie tradycyjne. Minimalistyczne podejście w dobieraniu wyposażenia sprawia, że kuchnie skandynawskie łatwo utrzymać w ładzie i porządku. Nie ma w nich miejsca na niepotrzebne gadżety, a wszelkie dodatki muszą mieć także zastosowanie praktyczne.
  • Kolorystyczny minimalizm. Skandynawskie wnętrza kuchenne to przede wszystkim kuchnia biała. Biel jest dominującą barwą, która często występuje w połączeniu z naturalną kolorystyką w postaci ciepłego drewna i kamienia. Tonacje są jasne i pastelowe, obok bieli pojawiają się również beże, szarości, ecru, a także przygaszone róże i błękity. Jasna kolorystyka optycznie powiększa przestrzeń mieszkalną, rozświetla ją, nadaje świeżości, tworząc przyjazny klimat. Dzięki zastosowanej palecie barw stylistyka skandynawska odnajdzie się w dużych kuchniach, jak i w tych o ograniczonych gabarytach. Metraż przestrzeni kuchennej nie gra tutaj roli. Jasne tonacje sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne.
  • Surowość materiałów. Kuchnie w stylu skandynawskim lubują się w naturalnych materiałach, nieco surowych w odbiorze. Tak więc swoje zasłużone miejsce ma tutaj naturalne drewno, z którego Skandynawia słynie. W kuchennych aranżacjach najczęściej są to półki, fronty meblowe, stoły, blaty, panele naścienne, krzesła oraz żaluzje okienne. Drewnu towarzyszy surowiec kamienny typu granit czy spieki kwarcowe, jak również cegła. Tkaniny, które mogą pojawić się w postaci zasłon czy rolet rzymskich na oknie kuchennym powinny być z lnu, bawełny, juty bądź innego naturalnego materiału.

Kuchnia skandynawska- cechy praktyczne

  • Funkcjonalność rozwiązań. Pierwsze skrzypce w aranżacjach z Półwyspu Skandynawskiego odgrywa funkcjonalność. Estetyka, choć ważna, schodzi na plan drugi. Kuchnie w stylu skandynawskim są przede wszystkich praktycznie zaaranżowane. Ergonomiczny układ mebli kuchennych, rozplanowanie sprzętów i stref kuchennych zgodnie ze złotą zasadą trójkąta roboczego oraz bogactwo miejsca do przechowywania to podstawa. Dlatego pojawiają się tutaj otwarte półki, eksponujące mnogość kulinarnych akcesoriów,. Ułatwiają dostęp do wszystkiego co niezbędne. Podobnie przestronne blaty wysp kuchennych i stołów umożliwiają w kuchni skandynawskiej wspólne gotowanie.
  • Ważna rola oświetlenia. Światło we wnętrzach jest dla Skandynawów niezwykle ważne, z racji na szybko zapadający zmrok. Dlatego jeśli w kuchni jest okno, warto ozdobić je roletami rzymskimi w jasnych barwach, które pozwolą promieniom słońca wniknąć do wnętrza skandynawskiej kuchni. Warto także by kuchnia w stylu skandynawskim była wyposażona w system oświetlenia sztucznego. Ważne jest zarówno oświetlenie nad blatem roboczym, jak i liczne punkty świetlne pełniące rolę funkcjonalną, jak również dekoracyjną. Jeśli kuchnia posiada półwysep lub wyspę należy tuż nad nimi zaaranżować oświetlenie tradycyjne w postaci na przykład stylowej lampy z wiklinowym kloszem. Równie optymalne może okazać się wykorzystanie okapu z funkcją oświetlenia.

Kuchnia w stylu skandynawskim a wrodzona miłość do natury

  • Zamiłowanie do natury. Styl skandynawski gustuje w naturalnych materiałach i akcentach dekoracyjnych. Wynika to z uwielbienia przyrody przez mieszkańców północnego rejonu Europy, którzy od wieków poddawali się jej wpływom. Stąd kuchnie w stylu skandynawskim wypełnia naturalne drewno, kamień, wiklina, jak również roślinne dodatki w postaci świeżych ziół, doniczkowych kwiatów i suchych ozdobnych traw. Uwielbienie dla przyrody w krajach Skandynawii wiąże się również z ekologią, co jest cechą znamienną dla krajów wysokorozwiniętych. Tak więc kuchnie skandynawskie wypełniają eko – rozwiązania w postaci m.in. baterii dozujących wodę, pojemników do segregacji odpadów czy energooszczędnych sprzętów.

Przeczytaj także: Nowoczesne kuchnie a materiały eko

Kuchnie w stylu skandynawskim – inspiracje

Styl skandynawski może występować w kilku odsłonach. Bowiem ewoluował odrębnie w poszczególnych nordyckich krajach półwyspu. Dlatego kuchnie w stylu skandynawskim mogą różnić się od siebie, ale w grupie cech wspólnych pozostaje niezmiennie: estetyczna elegancja, funkcjonalizm oraz inspiracja naturą. Hygge to duńska odmiana stylu skandynawskiego, w której dominuje minimalizm, charakteryzujący ład i porządek. Kuchnie skandynawskie zgodne z duchem hygge są przytulne, a ich aranżacja tworzy atmosferę bezpieczeństwa i poczucia szczęścia.

Poznaj skandynawską kuchnię w duńskim stylu hygge

Nawiązują nieco do kuchni rustykalnych i klimatu baśniowości. Natomiast szwedzkie spojrzenie na kuchnie skandynawskie to minimalistyczne wnętrza, w których dominuje biel, w towarzystwie naturalnego drewna. Zimową aurę królującej bieli uzupełniają odcienie szarości i błękitów, a w mniejszej dawce zieleń, czerwień i pomarańcz.  Styl fiński jest najbardziej ascetyczny spośród wszystkich odmian stylistyki skandynawskiej. Opiera się na geometrycznych wzorach i kontrastujących z bielą mocnych barwach, najczęściej czerniach, szarościach lub grafitach. Fińskie kuchnie w stylu skandynawskim są nowoczesne i dizajnerskie, a ich dodatki nawiązują delikatnie do stylistyki retro.

Styl boho scandi

Niewątpliwie, funkcjonalny styl skandynawski znalazł gros zwolenników również w Polsce. Popularność nordyckiego designu sprawiła, że coraz więcej  polskich domów i mieszkań wypełniły kuchnie skandynawskie. Dla tych, którym północnoeuropejski minimalizm wypełniony bielą wydaje się zbyt surowy powstał styl boho scandi.  Dzięki naturalnym dodatkom w stylistyce boho, o ciepłej stonowanej kolorystyce, styl skandynawski zyskał nową jakość. Godną uwagi jest kuchnia Madera, w której główny akcent estetyczny położono na dębowe nieregularnie falowane fronty meblowe, jest tego świetnym przykładem. Połączenie białych frontów meblowych, powstałych ze spieku kwarcowego o delikatnym użyleniu, z ciepłym odcieniem drewna tworzy przytulne i komfortowe wnętrze. Podświetlony blat stołu, fantazyjnie wkomponowany w wyspę kuchenną, łączy praktyczność z estetyką. Boho dodatki w postaci wiklinowego klosza lampy, ozdobne suche trawy oraz szklane i porcelanowe akcenty dopełniają całości.

Stafford – kuchnia skandynawska z półwyspem

Styl skandynawski idealnie wkomponowuje się w duże, jak i niewielkie przestrzenie kuchenne. Podobnie jest z układem mebli – kuchnie z wyspą, jednorzędowe, kuchnia w kształcie litery L czy litery U – wszystkie będą doskonałym polem rozkwitu dla stylistyki skandynawskiej.  Stafford to wyśmienite połączenie tradycji w nowoczesnym ujęciu i współczesności, rzemieślniczego kunsztu oraz funkcjonalności. Wszechobecnej bieli naturalnego drewna towarzyszą kontrastowe barwy – szarość półwyspu i grafit blatów roboczych. Odważne zestawienie kolorystyczne przybliża nieco Stafford do fińskiego spojrzenia na wnętrza. Jednak surowy skandynawski minimalizm ocieplają tutaj finezyjnie zdobione listwy i zieleń naturalnych roślin. Szary półwysep, wyposażony z jednej strony w pojemne szuflady, a półeczki z drugiej, łączy funkcje dekoracyjną z użytkową. Na blat półwyspu wykorzystano granit o ciemnej barwie i niezwykle imponującym biało – czarnym wzorze. Jego zachwycający rysunek pięknie współgra z grafitowymi frontami szafek dolnych.

Nowoczesne podejście do skandynawskiego minimalizmu

Całość wypełnia naturalne światło, a dodatkowym jego źródłem jest okap z funkcją lampy oraz oświetlenie, zainstalowane w przeszklonych witrynach i otwartych półeczkach. Centralną część tej skandynawskiej kuchni zajmuje kompozycja przesuwnych i otwartych półek, szafek o ażurowych frontach oraz małych szuflad, dzięki którym wszystko co niezbędne znajduje się w zasięgu ręki. Wszystkie te elementy tworzą razem  coś w rodzaju nowoczesnego kredensu w skandynawskim wydaniu.  Pod szafkami o ażurowych frontach umieszczono półki, przeznaczone na kuchenne akcesoria codziennego użytku. Znalazły tu swoje miejsce przyprawy, pojemniki na suche produkty oraz ulubione pozycje kucharskie. Pomiędzy szpalerem półek usytuowano niezwykle urokliwy regał, którego konstrukcja pozwala na przechowywanie różnorodnych przedmiotów, niezbędnych w kuchni. I tak, znajdziemy tu kieliszki zawieszone w specjalnie dla nich zaprojektowanych drewnianych uchwytach, metalowe pojemniki i gliniane miseczki. Poniżej umieszczony został zlew kuchenny wraz z szafką, wyposażoną w pojemniki, dedykowane segregacji odpadów.

Polecamy również: Współczesne kredensy do kuchni

Liguria – kuchnia w stylu skandynawskim. Kuchnia z wyspą

Elegancję i funkcjonalność, walory niezbędne w kuchniach skandynawskich, w kolekcji Liguria ubrano w biel frontów meblowych z dodatkiem naturalnych motywów. Ta kuchnia z wyspą idealnie wpisuje się w trend wnętrz północnoeuropejskich i tak jak kuchnie w stylu skandynawskim urzeka prostą, surową wręcz formą. Niewątpliwie, dominująca jasna kolorystyka rozjaśnia i czyni ją przestronną. Wrażenie zmysłowości zawdzięcza rozmaitości i przemyślanemu zestawieniu faktur. Lakierowaną biel mebli kuchennych połączono tutaj z połyskującym naturalnym łupkiem kamiennym, o imponującej nieregularnej strukturze skały. Jego deseń na froncie wyspy kuchennej, przywodzący na myśl malownicze Dolomity, przyciąga wzrok od pierwszego spojrzenia na kolekcję. Towarzyszy mu dekoracyjny element blatu wyspy powstały z naturalnego szczotkowanego dębu. Jego organiczny wzór i kształt, ujmują wrodzonym pięknem i skłaniają do kontaktu z przyrodą.

Niewątpliwie projekt kuchni ujmuje oszczędnością detali, tak bliską trendom skandynawskim. Wzbogacono go o podświetlone szklane uchwyty, zwieńczające pojemne szuflady i półki ukryte w wyspie oraz wysuwną, wysoką spiżarnię. Stonowanej estetyce kuchni Liguria wtóruje innowacyjna funkcjonalność. Wysoką szafę typu cargo wyposażono w opatentowany autorski system regulacji szuflad wewnętrznych , dzięki któremu wysokość półek można dostosować do gabarytów przechowywanych zapasów i akcesoriów kuchennych. Elektrycznie otwierane szafki oraz innowacyjny sprzęt AGD dopełniają praktyczną stronę projektu.

Calabria – kuchnia skandynawska w kształcie litery L

Ergonomiczny układ mebli oraz zaaranżowanie stref kuchennych zgodnie ze złotą zasadą trójkąta roboczego czyni z Calabriikuchni z półwyspem funkcjonalne królestwo kulinariów. Godne uwagi są otwarte półki na kuchenne niezbędniki, które ułatwiają dostęp do wszystkiego co nieodzowne podczas gotowania. A przestronny blat roboczy umożliwia wspólne rodzinne kucharzenie. Pojemne szuflady otwierane na dotyk zapewniają łatwy dostęp do niezbędnych kuchennych akcesoriów, a półka pod blatem półwyspu pozwala na wyeksponowanie ulubionych książek kucharskich.

Niewątpliwie ta kuchnia otwarta na salon pozwala stworzyć przestronną i wygodną strefę dzienną, także w małym mieszkaniu.  Tak jak kuchnie w stylu skandynawskim, tak kuchnię Calabria docenią miłośnicy eleganckiego wzornictwa. Estetykę kuchni oparto na śnieżnobiałych frontach meblowych z urokliwym finezyjnym frezowaniem. Kontrastowe zestawienie ciemnych i jasnych barw oraz gładkich i chropowatych faktur dodaje jej wnętrzu charakteru. Niewątpliwie za wrażenie lekkości odpowiada śnieżna kolorystyka, jak również uchwyty meblowe w postaci chromowanych gałek oraz delikatne przeszklenia.

Poznaj bliżej Trójkąt roboczy w kuchni – złotą zasadę funkcjonalności

Kuchnie w stylu skandynawskim – jakie wybrać dodatki?

Z pewnością kuchnie w stylu skandynawskim, ze względu na swój minimalizm i uniwersalną formę, stanowią idealne tło dla dekoracji i kuchennych ozdobnych utensyliów. Akcesoria kuchenne dopasują się zarówno do kuchni skandynawskiej w klasycznej odsłonie, jak i tych o nowoczesnym sznycie. Sięgając jednak po dodatki do kuchni w tej stylistyce, należy pamiętać, że powinny prócz ciekawej formy wizualnej, być również funkcjonalne. Komfort użytkowania i praktyczność to cechy wnętrz skandynawskich, które idą w parze z jej estetyką. W białych kuchniach, które przeważają wśród wnętrz skandynawskich, świetnie sprawdzą się naturalne zioła, będące aromatycznym dodatkiem do potraw i ozdobnym kolorowym akcentem jednocześnie. W kuchni Rivoli w stylistyce skandynawskiej, mając na względzie zielone dodatki, zaplanowano miejsce na żywe kwiaty i świeże zioła. Blat wyspy kuchennej wyposażono w dedykowaną wnękę z donicą, w której z powodzeniem można hodować ulubione rośliny.

Niewątpliwie szklane dodatki w postaci kieliszków do wina, komplety ulubionych filiżanek do kawy i kubków do herbaty, w odcieniach bieli, szarości i granatu nadadzą skandynawskim meblom kuchennym klimatu wprost z europejskiej północy. Warto je wyeksponować na szklanych półeczkach, stojących regałach, wiszących witrynach lub tak jak w kuchni Grazia w wysuwanym z wyspy kuchennej barku. Godne uwagi jest to, że kuchnie w stylu skandynawskim idealnie komponują się z drewnianymi akcesoriami kuchennymi. Drewniane dodatki o różnorodnych odcieniach brązu doskonale prezentują się na tle białych mebli kuchennych, jak i kamiennych blatów.

Bogactwo możliwości dekoracyjnych

Niewątpliwie mając na uwadze, że każdy detal w kuchni skandynawskiej musi mieć swoją funkcję, warto sięgnąć po drewniane łyżki do sałatek i chochelki, bambusowe maty i misy, czy dębowe deski do krojenia. Bezsprzecznie gama tego typu akcesoriów jest niezwykle szeroka, dlatego z powodzeniem  możemy wypełnić nimi kuchnię. W klimat kuchni scandi świetnie wpiszą się także dekoracje naścienne w postaci wzorzystych tapet, lub fotografii prezentujących faunę i florę oraz geometryczne wzory.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok