Kuchnia z oknem na środku cieszy się dużą popularnością wśród zarówno pragmatyków, ceniących funkcjonalne rozwiązania, jak i romantyków, doceniających piękno otaczającej przyrody i naturalne nasłonecznienie wnętrza. Czasami jednak miejsce, w którym okno jest ulokowane, lub też sam rodzaj okna może nastręczać wiele aranżacyjnych problemów. Z pomocą  przybywa zespół doświadczonych projektantów Halupczok, których cenne wskazówki pomogą uniknąć popularnych błędów.  

Kuchnia z oknem – zalety

Kuchnia z oknem na środku lub po boku to marzenie wielu. Rozwiązanie to cenią sobie szczególnie miłośnicy jasnych przestrzeni, wypełnionych naturalnym światłem. Poznajmy zalety, jakimi poszczycić się mogą kuchnie z oknem na środku:

 • Korzystna wentylacja – wietrząc kuchnię można szybko schłodzić pomieszczenia oraz skutecznie wyeliminować aromaty pochodzące z gotowania czy pieczenia. Pamiętajmy również, że kuchnia, podobnie jak łazienka, to część mieszkania o podwyższonej wilgotności powietrza i trudniejszych warunkach termicznych ze względu na duże różnice temperatury. Niewątpliwie okno w kuchni pozwala to zniwelować.
 • Wypełnienie wnętrza kuchni naturalnym światłem – kuchnia z oknem po środku, lub po boku jest rozjaśniona przez źródło naturalnego światła dziennego, bez konieczności uruchamiania oświetlenia sztucznego za dnia.
 • Oszczędność energii elektrycznej –  w kuchni wyposażonej w okno rzadziej uruchamiamy źródła sztucznego światła, co pozwala zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Optymalnym układem jest kuchnia posiadająca dwa lub więcej okien, które  wpuszczają do wnętrza jeszcze większą dawkę światła słonecznego.
 • Powiększenie przestrzeni – w małej kuchni światło dzienne, wpadające przez okno optycznie powiększa jej przestrzeń. Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest kuchnia z oknem na środku pomieszczenia, w formie drzwi balkonowych. W takim układzie  można zyskać możliwość stworzenia dodatkowego pomieszczenia „pod chmurką” w postaci jadalni na zewnątrz.
 • Wspaniałe możliwości aranżacyjne – okno kuchenne, bez względu na rodzaj, daje wiele możliwości aranżacyjnych. Parapet może pełnić rolę domowego mini-ogródka lub zielnika, jak również przestrzeni do wyeksponowania kuchennych dekoracyjnych bibelotów.
Halupczok_realizacje_nowoczesne kuchnie_kuchnie z oknem na środku_kuchnia z oknem_alt
Zdj. Biała kuchnia z oknem dwuskrzydłowym i zlewem oraz baterią kuchenną ulokowanymi pod nim. Projekt i realizacja: Halupczok Fot. Halupczok

Kuchnia z oknem na środku – rodzaje okien

We współczesnym budownictwie wyróżnia się poniższe typy okien:

 • Okno horyzontalne– to inaczej okno podłużne, o kształcie poziomego prostokąta , którego głównym celem jest wyeksponowanie widoku z zewnątrz oraz wpuszczenie światła do wnętrza pomieszczenia. Zazwyczaj pozbawione jest funkcji otwierania.  Światło wpadające przez takie okno rozjaśnia kuchnię, ale i doświetla przestrzeń roboczą bardziej efektywnie aniżeli okna klasyczne. Tego typu okna znajdują zastosowanie w szczególności w innowacyjnym budownictwie i nowoczesnych kuchniach, pełniąc rolę funkcjonalnego, ale i dekoracyjnego elementu aranżacyjnego.
 • Okno jedno skrzydłowe –  okno otwierane za pomocą jednego skrzydła. Przy projektowaniu kuchni z takim oknem, należy przeanalizować potrzeby domowników- pełnego otwarcia okna, w celu na przykład jego umycia, lub wystarczy opcja jedynie uchylenia. Od tego zależy scalenie parapetu okiennego oraz blatu oraz lokalizacja zlewu i baterii kuchennej.
 • Okno dwu skrzydłowe – okno, które otwiera się za pomocą dwóch skrzydeł. Kuchnia z oknem na środku, o takim systemie otwierania wymaga od inwestorów dokładnej analizy umiejscowienia baterii kuchennej i zlewu. Jest to niezbędne by oba skrzydła okna miały możliwość pełnego otwarcia, nie tylko uchylenia.
 • Okno w postaci drzwi balkonowych – pomimo, że wielu architektów i projektantów wnętrz postrzega tego typu okna za mało ciekawe w aranżacji przestrzeni kuchennej, to całkiem dobrze odnajdują się one w kuchniach wąskich, gdzie pojawia się zabudowa jednorzędowa. Ich atutem jest pełnienie roli łącznika pomiędzy kuchnią, a tarasem i zaaranżowaną tam na przykład jadalnią czy dodatkową przestrzenią do wypoczynku na świeżym powietrzu.
 • Okno narożne – mogą je tworzyć dwa okna panoramiczne, usytuowane w dwóch prostopadłych do siebie ścianach. To aranżacyjny zabieg, który przypadnie do gustu wielbicielom innowacyjnych wnętrz, o industrialnej elegancji.
 • Okna między meblami – ulokowane pomiędzy szafkami kuchennymi górnymi i dolnymi, a także szafkami sąsiadującymi ze sobą. Wpuszczając do wnętrza mnóstwo naturalnego światła pełnią praktyczną rolę. Stanowią także aranżacyjny element dekoracyjny – nadający kuchni lekkości i ciekawego, nowoczesnego charakteru.

Wysokość okna kuchennego, a możliwości aranżacyjne wnętrza

Niewątpliwie typ okna oraz wysokość mierzona od podłogi, na jakiej jest ono zamontowane w ścianie generuje możliwości aranżacyjne kuchni. Zanim zaplanujemy zabudowę meblową przy oknie warto wszystko dokładnie pomierzyć. Niewątpliwie korzystając z usług salonu mebli kuchennych na wymiar w pełni powierzamy tę czynność ekspertowi. Zaprojektowanie i wykonanie kuchni na indywidualne zamówienie całkowicie zwalnia inwestorów z konieczności osobistego pomiaru pomieszczenia. Wykonuje to profesjonalny projektant wnętrz, który w późniejszym etapie opracowuje projekt wnętrza uwzględniający wymiary przyszłej kuchni. W takim przypadku wysokość, na jakiej znajduje się okno nie jest problematyczna. Projektant dopasowuje odpowiednio projekt zabudowy kuchennej, sytuując blat roboczy i szafki kuchenne na odpowiedniej wysokości względem okna. Bądź wychodzi z propozycją innych aranżacyjnych rozwiązań, bazując na wieloletnim doświadczeniu projektowym.

Poznaj proces zamówienia kuchni na wymiar w firmie Halupczok

Producenci modułowych mebli gotowych natomiast wykonują w dużej mierze blaty na wysokość około 90-92 centymetrów. Z pewnością wiąże się to z pozyskaniem większej przestrzeni do przechowywania  w tak wysokich szafkach. Jednak okna zazwyczaj montowane są przez budowlane ekipy deweloperskie na nieco niższych wysokościach. Co w takim przypadku z zabudową meblową pod oknem?  Jeśli okno znajduje się na niższej wysokości w stosunku do zakupionych gotowych modułów szafek kuchennych z blatem, to zabudowa go nie będzie możliwa. Bez wątpienia różnica wysokości wymusi  spadek blatu przy oknie. W efekcie tak zaaranżowana kuchnia z oknem na środku nie będzie ani estetyczna, ani funkcjonalna. Dodatkowo pojawi się ryzyko kolizji  okna z baterią kuchenną, a więc otwarcie okna będzie zagrożone stojącą mu na drodze wylewką. Niewątpliwie, aby uniknąć takich niespodzianek warto powierzyć wyposażenie kuchni zespołowi salonu mebli na wymiar. Bądź co najmniej zasięgnąć porady eksperta, doświadczonego w projektowaniu wnętrz.

Kuchnia z oknem na środku nisko osadzonym – projektowe pomysły

Nisko zamontowane okno w kuchni, czyli poniżej standardowej wysokości oscylującej zazwyczaj wokół 85-90 centymetrów, może stanowić nie lada wyzwanie. Ze względu na zbyt niską wysokość okna, zamontowanie pod nim zabudowy meblowej w postaci szafek kuchennych i upragnionego zlewu pod oknem nie będzie możliwe. W jaki więc inny sposób funkcjonalnie wykorzystać  niezagospodarowaną przestrzeń podokienną? Niewątpliwie jednym z rozwiązań jest postawienie pod oknem stolika kawowego, w mniejszych kuchniach, lub stołu jadalnianego w kuchniach o większych gabarytach. Ten aranżacyjny zabieg pozwoli cieszyć się wspólnym posiłkiem lub poranną filiżanką ulubionej kawy w promieniach słońca, z miłą scenerią w tle. Dodatkowo zadba o budżet domowy i przyczyni się do optymalizacji kosztów za energię elektryczną, dostarczając w dzień mnóstwo naturalnego światła. Warto mieć na uwadze, że taki stół kuchenny najlepiej będzie pełnił swoją funkcję przy oknie południowo-zachodnim, wówczas po popołudniu będzie najkorzystniej doświetlony.

Przy niskim oknie innym, równie funkcjonalnym rozwiązaniem, jakie z pewnością podsunie projektant wnętrz w salonie mebli kuchennych na wymiar jest kameralny, komfortowy kącik wypoczynkowy. Uzyskamy go ustawiając, lub montując pod oknem wygodne siedzisko, z licznymi, miękkimi poduchami. Przyjemny zielony widok za oknem i przytulna atmosfera w kuchni wystarczą do stworzenia niewielkim kosztem domowej oazy.

POLECAMY TAKŻE: Co zamiast stołu w kuchni? Alternatywne rozwiązania

Tuż pod zbyt nisko zamontowanym oknem kuchennym idealnie odnajdą się także otwarte półki na dekoracje kuchenne lub ulubione książki kucharskie. Niewątpliwie wprowadzi to nieco lekkości do kuchni z wysoką zabudową meblową po sufit. Doda wnętrzu zarówno walorów praktycznych, jak również estetycznych.

Aranżacja okna w kuchni na standardowej wysokości

W zależności od modelu okna kuchennego możliwości jego aranżacji znacznie się od siebie różnią. Najistotniejszym aspektem jest wspomniana już wcześniej wysokość, na jakiej okno jest ulokowane w ścianie. Jeśli okno znajduje się na standardowej wysokości czyli w granicach 85 – 90 centymetrów otwiera się cała plejada praktycznych możliwości jego aranżu. Najbardziej popularnym wśród architektów i projektantów wnętrz, jak również  cenionym przez wielu inwestorów jest kuchnia z oknem na środku, zabudowanym szafkami kuchennymi.

Jeśli blat zamontowany jest na tej samej wysokości co parapet podokienny warto zlicować je by uzyskać wspólną, większą przestrzeń do pracy. To rozwiązanie bardzo funkcjonalne, zwiększa bowiem ergonomię kuchni i pozwala uzyskać dodatkowy blat roboczy, doskonale  doświetlony przez światło docierające z okna. Pod tak zaaranżowanym blatem podokiennym śmiało możemy zamontować szafki kuchenne. Jeśli okno jest horyzontalne, bez możliwości otwierania istnieje możliwość zabudowy szafkami kuchennymi również przestrzeni nadokiennej. Tak imponująca przestrzeń do przechowywania z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kuchennych gadżetów. 

Halupczok_biała kuchnia z oknem na środku_kuchnie z oknem na środku_alt
Zdj. Okno kuchenne ze zlewem pod nim zabudowane górnymi i dolnymi szafkami to funkcjonalne rozwiązanie, ułatwiające w kuchni przechowywanie. Projekt: Miara i Metr, Realizacja: Halupczok, Fot. D. Rutkowski

Kuchnia z oknem na środku i zlewem kuchennym

Niewątpliwie najbardziej popularnym  rozwiązaniem, stosowanym w kuchniach z oknem jest ulokowanie tuż pod nim zlewu kuchennego. Wspaniale jest móc cieszyć się pięknym widokiem za oknem, krzątając się po kuchni. Pamiętajmy, że instalując zlew pod oknem najbardziej komfortowym jest zamontowanie pod nim szafki w formie wysuwanej szuflady, aniżeli tradycyjnej szafki kuchennej z otwieranym frontem. Zwiększy to ergonomię w kuchni, a więc podniesie komfort poruszania się po niej. Niewątpliwie istotnym jest także, by zmywarkę ulokować w bezpośrednim sąsiedztwie ze zlewem, tak by łatwo móc przenosić opłukane naczynia ze zlewu do zmywarki. Projekty nowoczesnych kuchni o niewielkim metrażu, w których liczy się każdy fragment dostępnej powierzchni, przewidują wykorzystanie nieco węższych zmywarek o szerokości 45 centymetrów.

Poznaj więcej trików na funkcjonalną małą kuchnię

Jednak by kuchnia z oknem na środku i zlewem kuchennym pod nim była funkcjonalna należy rozważnie dobrać zarówno zlew, jak i baterię. Do dyspozycji mamy wiele rodzajów zlewów kuchennych. Wśród nich wyróżnić możemy zlewy nablatowe, czyli takie, które nakładane są bezpośrednio na blat. Zlewy wpuszczane w blat, które montowane są od dołu szafki kuchennej, tak by krawędzie zlewu zostały przykryte przez nieco szerszy blat kuchenny wokół niego. Wybór takiego zlewu umożliwia zrównanie poziomu, na jakim znajduje się zlew kuchenny i blat roboczy. Są również zlewy podwieszane, których montaż gwarantuje podobne zrównanie poziomów, ale instalowane są od dołu, a wpuszczane od góry. W kuchni z oknem otwieralnym najbezpieczniej dobrać zlew wpuszczany lub podwieszany, ponieważ one nie wystają ponad blat roboczy. W odróżnieniu do nich ponad blat roboczy nieco wystają zlewy nakładane, dlatego one stanowią większe ryzyko.  

Usytuowanie zlewu względem okna

W przypadku okna dwu skrzydłowego śmiało możemy ulokować zlew wraz z baterią dokładnie po środku okna. Niewątpliwie taka aranżacja jest możliwa, dzięki zastosowaniu odpowiednich odległości, które zasugeruje projektant wnętrz w salonie mebli kuchennych na wymiar. Sprawa nieco się komplikuje, gdy okno jest jednoskrzydłowe, a na dodatek  domownikom zależy, by mieć możliwość je otwierać na przykład w celach sprawnego umycia. Wówczas należy poszukać sprytnych rozwiązań, które kuchnię z oknem na środku uczynią maksymalnie funkcjonalną. Jednym z rozwiązań jest przesunięcie zlewu w bok względem okna. Niestety na taki wizualny kompromis nie wszyscy są chętni przystać. Dlatego w takich sytuacjach z pomocą przybywają projekty nowoczesnych kuchni sugerujące inne rozwiązania.

Kuchnia z oknem na środku, a prawidłowy dobór baterii

Prawidłowy dobór zlewu kuchennego nie wystarczy by uniknąć kolizji z oknem w pełni otwieralnym. Niewątpliwie niezwykle istotny jest również przemyślany dobór baterii kuchennej. Projekty nowoczesnych kuchni bazują na innowacyjnych rozwiązaniach, które umożliwiają realizację nawet najbardziej skomplikowanych aranżacyjnie pomysłów. Najbardziej optymalną decyzją jest sięgnięcie po nowoczesne modele baterii, których wylewki są elastyczne, czyli można je odgiąć podczas otwierania okna, lub po baterie ze składanymi wylewkami. Te drugie oparte są na technologii pozwalającej ukryć je w blacie, jednym sprawnym ruchem. Niewątpliwie jest to nie tylko funkcjonalny manewr, który ułatwia otwarcie okna kuchennego nad zlewem, ale również estetyczny. Schowanie baterii w blacie po zakończeniu prac w kuchni pozwala uzyskać wizualną harmonię.

Takie rozwiązanie zastosowano w projekcie nowoczesnych mebli kuchennych Eleganzakuchni w stylistyce glamour. Tutaj składanej baterii, zamontowanej w wyspie kuchennej towarzyszy element meblowy, wykonany z tego samego materiału co blat wyspy. Dzięki otworom, jakie w nim umieszczono, nałożymy go na zlew jednym sprawnym ruchem.

Halupczok_luksusowa kuchnia z wyspą_Eleganza_Ciemna kuchnia_projekty nowoczesnych kuchni_alt
Zdj. Do kuchni Eleganza dobrano składaną baterię kuchenną, by móc jednym ruchem ukryć ją w blacie wyspy. Fot. Halupczok

Mając na względzie praktyczną stronę manewru umieszczenia zlewu pod oknem,  nie można zapominać o prawidłowym oświetleniu. Co prawda w ciągu dnia przestrzeń przy zmywaku kuchennym jest dobrze oświetlona światłem wpadającym przez okno. Niemniej jednak, aby korzystanie z tej strefy w kuchni było komfortowe o każdej porze warto zamontować nad nim, lub w jego pobliżu halogeny lub dekoracyjny kinkiet.

Kuchnie z oknem na środku- inspiracje

Wśród projektów nowoczesnych kuchni autorstwa zespołu projektowego Halupczok jest wiele takich, w których okno, a nawet kilka okien stanowi o charakterze wnętrza. Przykładem takiej realizacji jest kuchnia z oknem na środku, która powstała z połączenia połyskujących naturalnym brązem frontów meblowych kolekcji Marrone z naturalnym drewnem. Horyzontalne okno zajmuje niemalże całą jedną ścianę tej kuchni w kształcie litery L, doskonale ją doświetlając. Ze względu na towarzystwo drzwi tarasowych po prawej stronie, nie było potrzeby by okno było otwieralne. Podwieszany zlew kuchenny, który ulokowano na środku okna, otoczono z obu stron przestronnym blatem roboczym, co niewątpliwie  pracę w kuchni czyni komfortową.  

Realizacja_Halupczok_Poznań_kuchnia z oknem na środku_alt
Zdj. Kuchnia z horyzontalnym oknem na środku ze zlewem i obszernym blatem roboczym pod nim. Projekt i realizacja: Halupczok Fot. Jaga Kraupe

Obejrzyj film prezentujący kuchnię Marrone w kształcie litery U

Wartą uwagi jest wysoka zabudowa meblowa po lewej stronie okna. Jej monolityczną fasadę wzbogacono przeszkloną i niezwykle dekoracyjnie oświetloną szafą oraz otwartymi półkami na książki kucharskie i inne bibeloty. Trójkąt roboczy, dzielący kuchnię na pięć funkcjonalnych stref, stworzono w oparciu o wyspę kuchenną z ladą. Płyta grzewcza zamontowana w blacie wyspy znajduje się na jednym z wierzchołków trójkąta, wyznaczając strefę gotowania i przygotowywania potraw. Inwestorzy wybrali model płyty z wmontowanym pochłaniaczem oparów. Dzięki temu możliwym było zamontowanie nad wyspą dekoracyjnej lampy zamiast okapu.

Realizacja _Halupczok_Poznań_kuchnie z oknem na środkukuchnia z oknem na środku_alt
Zdj. Przeszklenia oraz otwarte półki nadały lekkości wysokiej zabudowie meblowej. Fot. Jaga Kraupe

Dowiedz się więcej o trójkącie roboczym, zapewniającym ergonomię w kuchni

Klasyczne kuchnie z oknem na środku

Klasyczna kuchnia z oknem na środku powstała w willi położonej w malowniczej okolicy Warszawy. To jasne, niezwykle przestronne miejsce, mimo pełnej funkcjonalności, pełni rolę reprezentacyjną. Ta kuchnia w kształcie litery U urzeka wysoką zabudową meblową, ulokowaną po obu stronach środkowego okna. Tak jak to bywa w kuchniach klasycznych wiele tutaj dekoracyjnych detali jak szprosy, pilastry czy frezowania. Zwróćmy uwagę na dolne szafki kuchenne z dekoracyjnie wyfrezowanymi frontami meblowymi. Część z nich wzbogacono przeszkleniami, a część mosiężnymi stylizowanymi uchwytami. Tuż pod oknem nie zamontowano szafek kuchennych, lecz imitujące je fronty meblowe . Zabieg ten wprowadził do wnętrza wizualną harmonię i w estetyczny sposób zagospodarował przestrzeń podokienną. Zlew kuchenny zintegrowany z blatem kuchennym o urokliwym deseniu, ulokowano pod drugim, uchylnym oknem. Pośrodku ustawiono niewielką wyspę kuchenną pełniącą rolę stołu jadalnianego i miejsca do przechowywania zarazem.

Realizacja_Halupczok_Warszawa_luksusowe kuchnie_kuchnia z oknem na środku_alt
Zdj. Kuchnia z oknem na środku i wysoką dwustronną zabudową meblową w stylistyce klasycznej. Projekt i realizacja: Halupczok. Fot. Halupczok