main image: Co zamiast stołu w kuchni? Alternatywne rozwiązania
Kuchnia to niewątpliwie centralna część domu i miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu. W dzisiejszych czasach spełnia wiele funkcji – jest miejscem do przyrządzania pysznych posiłków, czasem pełni rolę miejsca do pracy i nauki, ale też jest przestrzenią do spotkań i biesiadowania. Dlatego jednym z ważniejszych punktów w pomieszczeniu kuchennym jest stół. To przy nim spotykamy się z bliskimi, rozmawiamy, ucztujemy. Dlatego temat stołu jadalnianego w kuchni nie może zostać potraktowany bez większej refleksji. Co jednak w przypadku gdy pomieszczenie nie do końca pozwala nam na wkomponowanie stołu do kuchni? Okazuje się, że współczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz dają nam spore pole do popisu! Przyjrzyjmy się jakie możliwości są dostępne i do jakich pomieszczeń można je zastosować.

Stół w kuchni – wachlarz możliwości

Rozpoczynając rozważania o aranżacji miejsca do spożywania posiłków w kuchni, warto na początku przyjrzeć się podstawowemu rozwiązaniu, jakim jest standardowy stół. Mamy tutaj do wyboru bardzo dużo opcji – stoły kwadratowe, stoły prostokątne, stoły okrągłe, stoły półokrągle, stoły z rozsuwanym blatem, stoły składane do ściany. Dobór odpowiedniego modelu należy uzależnić przede wszystkim od rozmiarów pomieszczenia, liczby domowników jak i rodzaju pozostałych mebli w pokoju. Należy dopasować stół pod względem koloru i materiału z jakiego jest wykonany, tak aby spójnie koegzystował z zabudową kuchenną.

Najmodniejsze stoły kuchenne 2022

W propozycjach projektantów wnętrz w tym sezonie jest oczywiście stałe miejsce na ponadczasową klasykę. Na topie bezsprzecznie znajdują się stoły w kolorze naturalnego drewna. Zdecydowanie króluje dąb w jasnych i ciemniejszych odcieniach. To bardzo bezpieczny i uniwersalny wybór dla wielbicieli tradycyjnych aranżacji. Drewno nadaje pomieszczeniu dużo ciepła. Dla miłośników bardziej nowoczesnych trendów idealną propozycją będą stoły metalowe, w kolorze czerni lub ze szklanym blatem. W modzie dominuje obecnie styl industrialny, zwany także loftowym. Ciemne, geometryczne meble doskonale wpisują się w ten klimat.

Co zamiast stołu do kuchni wg marki Halupczok
Zdj. Co zamiast stołu do kuchni? Kolekcja mebli kuchennych Marsala i blat, który sprawia wrażenie lewitowania. Fot. Halupczok

Co zamiast stołu w kuchni? Praktyczne porady

Co jednak w przypadku gdy nie chcemy korzystać z konwencjonalnych rozwiązań i zamiast stołu preferujemy inne rozwiązania? Okazuje się, że do wyboru jest wiele innych opcji: wyspa kuchenna, lewitujący blat, barek, meble mocowane do ściany, blat wysuwany. Im mniejsza powierzchnia do wykorzystania, tym skrupulatniej należy rozplanować dobór środków. Pamiętajmy, że blat powinien być umieszczony w takim miejscu, aby nie zakłócał poruszania się ciągiem komunikacyjnym w kuchni. Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe, warto zainteresować się opcjami z możliwością składania lub chowania.

Wyspa zamiast stołu w kuchni

Pierwszą z alternatywnych dla stołu propozycji, którą warto szerzej omówić, jest wyspa kuchenna. Jest to bardzo popularne i praktyczne rozwiązanie, wyjątkowo upodobane przez wielu projektantów. Wyspa nadaje się do dużych pomieszczeń i kuchni otwartych na salon. Może być wielofunkcyjna – stanowić dodatkowy blat roboczy, być miejscem do gotowania, lub być zintegrowana ze zlewozmywakiem. Odpowiednio dopasowana, może też stanowić miejsce do spożywania posiłków. Należy jednak pamiętać, aby do projektu wyspy wkomponować wnękę na nogi i do wsuwania hokerów – pozwoli to zapewnić komfort podczas jedzenia i wygodną pozycję. Krzesła do wyspy zasługują też na kilka słów komentarza. Powinny być dobrane kolorystycznie i nawiązując do stylu zabudowy kuchennej, a także być stabilne, najlepiej z podparciem pleców.

Co zamiast stołu do kuchni wg marki Halupczok
Zdj. Co zamiast stołu do kuchni? Kolekcja mebli kuchennych Marsala i piękny czekoladowy blat przyłączony do wyspy. Fot. Halupczok

Dla kogo kuchnia z wyspą?

Kuchnia z wyspą to wspaniałe rozwiązanie dla osób, które lubią dużo czasu spędzać w kuchni. Zapewnia właściwą ergonomię pracy i pozwala trzymać się zasady związanej z zachowaniem trójkąta roboczego. Czym dokładnie jest taki trójkąt? Po więcej informacji odsyłamy do naszego wcześniejszego artykułu. Wyspa kuchenna to świetne miejsce do socjalizacji, więc osoby towarzyskie z pewnością docenia walory jakie niesie ze sobą taka kompozycja mebli kuchennych.

Co zamiast stołu w kuchni? Kuchnia z półwyspem

Inną wariacją dla kuchni z wyspą jest kuchnia z półwyspem. Układ ten występuje w pomieszczeniach, gdzie meble są zabudowane w literę L, U, C lub G. O różnych kompozycjach w aranżacji mebli kuchennych pisaliśmy w artykule „Jaki układ mebli w kuchni?” oraz „Kuchnia w kształcie litery U”. Zachęcamy do zgłębienia tego tematu. Najważniejsze zalety kuchni z półwyspem to między innymi optyczne powiększenie wnętrza i łatwiejsza logistyka dzięki ergonomicznemu układowi wyspy. Umożliwia to sprawne przyrządzanie i podawanie potraw. Kuchnia z półwyspem pomnaża też powierzchnię do przechowywania – zyskujemy więcej szuflad i półek. W kuchniach pozbawionych półwyspu przeważnie na blatach pod szafkami jest zbyt mało miejsca. Bywa to uciążliwe szczególnie podczas korzystania z przestrzeni kuchni przez więcej niż jednego domownika w tym samym czasie. Jednym z bardzo dużych atutów jest to, że gospodarz jest zwrócony twarzą do gości i domowników, co zdecydowanie sprzyja integracji i tworzy pozytywną atmosferę. Ponadto, w kuchni z półwyspem jest jaśniej, niż gdyby była przegrodzona od salonu ścianą, nawet taką ze świetlikiem. Co zamiast stołu w kuchni jeszcze można zaproponować osobom planującym aranżację kuchni bez stołu?

Co zamiast stołu do kuchni w małym metrażu?

Wydawać się może na pierwszy rzut oka, że półwysep to rozwiązanie, które dobrze sprawdza się tylko w pokojach o dużej powierzchni, które ze względu na niezbyt ograniczoną przestrzeń można swobodnie aranżować. Jednakże to właśnie półwysep kuchenny może być rozwiązaniem dla niedostatecznej ilości miejsca w pomieszczeniu kuchennym. Może to być swoisty kompromis pomiędzy kuchnią otwartą na salon a zamkniętą. Półwysep rozwiązuje problem braku stołu jadalnianego, dodaje dodatkowe miejsce do przechowywania i jest doskonałym rozdzielnikiem miejsca do gotowania i miejsca do wypoczynku w salonie. Można więc śmiało powiedzieć, że jest idealnym spoiwem dwóch stref o różnych funkcjonalnościach.

Co zamiast stołu w kuchni? Dwupoziomowy półwysep

Jeszcze ciekawszą wersją powyższej opcji jest dwupoziomowy półwysep, który może być doprą odpowiedzią na zagadnienie co zamiast stołu do kuchni. Czym tak naprawdę jest dwupoziomowy półwysep w kuchni? To tak naprawdę jeden z elementów zabudowy kuchennej jak wyspa, ale składający się z dwóch pięter. Pierwsze, które znajduje się po stronie kuchni – jest niższe i pełni rolę przestrzeni roboczej (blat). Druga część półwyspu, która znajduje się od strony salonu, służy najczęściej do serwowania potraw i siedzenia. Różnica pomiędzy poziomami powoduje, że podwyższona część półwyspu zasłania większą część blatu, na którym z pewnością często panuje rozgardiasz. T doskonałe rozwiązanie dla salonów z aneksem kuchennym ponieważ w trakcie przerwy w gotowaniu lub po jego zakończeniu nie trzeba od razu sprzątać po kulinarnych popisach. Pokój jest przez to o wiele bardziej uporządkowany i schludny.

Nowoczesne rozwiązania? Co zamiast stołu do kuchni?

Innowacyjne rozwiązania pomagają usprawnić funkcjonowanie w kuchni. Przykładem poprawy komfortu użytkowania i oszczędności przestrzeni w kontekście miejsc do spożywania posiłków są mobilne blaty. Mogą one być wysuwane manualnie, lub w wersji bardziej nowoczesnej, za pomocą elektroniki. Przykładem takiego systemu może być kuchnia Toscana marki Halupczok, w której masywny czarny blat rozsuwa się za pomocą pilota, ukazując schowaną pod spodem płytę grzewczą. Dzięki temu zyskujemy dodatkową przestrzeń i wygodne miejsce do siedzenia przy, można rzec, lewitującym stole. Przykładem zastosowania mobilnego blatu w wyspie kuchennej jest zabudowa kuchenna o nazwie Grazia marki Halupczok. Ruchomy blat wyspy kuchennej może pełnić rolę stolika kawowego lub dodatkowej powierzchni do pracy.

Zobacz mnogość funkcjonalności zastosowanych w kuchni Toscana lub podziwiaj subtelne piękno w minimalistycznej kuchni Grazia od projektantów z Halupczok Design Team.

Co zamiast stołu do kuchni
Zdj. Kuchnia Grazia z ruchomym stolikiem. Fot. Halupczok

Co zamiast stołu do kuchni? Lewitujący blat

Doskonałym przykładem oryginalnego i niezwykle estetycznego rozwiązania, które z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich gości jest lewitujący blat stołu umocowany na wyspie kuchennej. Takie rozwiązanie zastosowali projektanci z Halupczok Design Team w kolekcji mebli kuchennych na wymiar o nazwie Marsala. Projekt stworzony z myślą o wielbicielach wysmakowanego stylu, urzeka wyjątkową elegancją i precyzją wykonania, która ujmuje wirtuozerią rzemiosła. Całość niewątpliwie podkreśla ciepła barwa dektonu o marmurowym użyleniu, który został zastosowany na blacie wyspy kuchennej oraz panelu naściennym. Wszystko to bezsprzecznie kontrastuje urokliwie z odcieniem drewna w kolorze czekolady. Drewniany jadalniany blat sprawia wrażenie jakby unosił się nad ziemią, co jeszcze bardziej podkreśla unikalność projektu kuchni na wymiar.

Zobacz jak prezentuje się bardzo oryginalna, inspirowana kolorami natury kolekcja mebli Marsala.

Jak dobrać najlepsze rozwiązanie?

Kwestia dotycząca zagadnienia takiego jak co zamiast stołu do kuchni to z pozoru błahy problem. Jednak gdy przyjrzymy się całemu wachlarzowi możliwości, możemy mieć małą zagwozdkę co do wyboru najlepszego rozwiązania. Warto zwrócić się o poradę do profesjonalnego projektanta wnętrz. Znajomość zasad kompozycji mebli i akcesoriów w pomieszczeniu, najnowszych trendów i możliwości technicznych z pewnością będzie przemawiało za skorzystaniem z pomocy specjalisty od aranżacji. W przypadku kuchni na wymiar, wsparcie projektanta jest nieocenione – profesjonalista jest w stanie tak zaplanować wystrój pomieszczenia, aby jak najefektowniej zagospodarować całą dostępną przestrzeń, w zgodzie z zasadami ergonomii i w oparciu o bieżące trendy.

Co zamiast stołu do kuchni? Kuchnia Toscana z elektrycznie wysuwanym blatem
Zdj. Kuchnia Toscana z elektrycznie wysuwanym blatem. Fot. Halupczok

Nasi doradcy z przyjemnością służą pomocą w doborze najlepszych rozwiązań dostosowanych do potrzeb domowników i nawet najbardziej nietypowych pomieszczeń. Rozwiązania szyte na miarę pozwalają na najbardziej efektowne wykorzystanie dostępnego miejsca.

Lista naszych salonów firmowych dostępna jest tutaj: https://meble-halupczok.pl/salony-sprzedazy/

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok