main image: Kuchnia narożna – pomysły i wskazówki
Niewątpliwie układ mebli kuchennych to jedno z najbardziej istotnych zagadnień w kwestii aranżacji kuchni. To on w dużej mierze decyduje o funkcjonalności kuchni, a ergonomiczne ulokowanie sprzętów AGD wpływa na łatwość poruszania się po kuchennej przestrzeni. Kuchnia narożna doskonale sprawdzi się tam, gdzie strefa kuchenna jest otwarta na część wypoczynkową, a układ mebli w kształcie litery L pozwoli uzyskać maksymalny komfort i ergonomię. Niewątpliwie, taki układ idealnie sprawdzi się także w wąskich i niewielkich kuchniach. Niezastąpione są tu szafki narożne, które idealnie wkomponowując się w róg pomieszczenia, dają imponujące możliwości przechowywania. Poznajmy wskazówki, o których warto pamiętać przy kuchniach z takim układem mebli i zainspirujmy się pomysłami na ich nietuzinkową aranżację.

Nowoczesna kuchnia narożna – rozwiązania funkcjonalne

Niewątpliwie, bez względu na to czy w kształcie litery L, U, lub G – każda kuchnia narożna powinna być skarbnicą ergonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Ponieważ przestrzenie w narożnikach, kryją w sobie ogromny potencjał dla przechowywania, który wymaga właściwego zaplanowania. Warto w tym temacie zasięgnąć porady eksperta – architekta lub projektanta wnętrz, który podpowie jakie dostępne na rynku rozwiązania w tym zakresie będą odpowiednie. Szczególnej uwagi wymagają dolne szafki narożne w zabudowie kuchennej. Kryją w sobie jedne z najbardziej pojemnych przestrzeni do zagospodarowania w kuchni. Jeszcze nie tak dawno wiele osób uważało je za bardzo problematyczne, ponieważ nieumiejętnie zaprojektowane utrudniały wydobycie z nich głęboko schowanych przedmiotów. Obecnie szeroka paleta systemów narożnych, jakie oferuje rynek obala ten mit powodując, że narożne szafki kuchenne obejmują kluczową rolę w zakresie efektywnego przechowywania.

Narożny system do przechowywania

Jako pierwsze rozwiązanie optymalizujące funkcję przechowywania w kuchniach narożnych jest system o wdzięcznej nazwie „magic corner” ( ang. magiczny róg) (Peka). Pozwala on optymalnie zagospodarować przestrzeń kuchenną, przy wykorzystaniu trudno dostępnych narożnych miejsc. Oparty jest na kilku, zazwyczaj czterech półkach, połączonych ze sobą w sposób, który umożliwia wysunięcie ich wszystkich na zewnątrz szafki narożnej. Daje to komfortowy dostęp do ich zawartości. Wystarczy lekko pociągnąć za uchwyt ramy, a wewnętrzne półki automatycznie przesuną się na miejsce poprzednich. Jest to idealne miejsce do przechowywania drobnego AGD typu robot kuchenny, blender, wyciskarka do soku czy mikser. Łączny udźwig systemu to 36 kg. Funkcjonalność systemu magic corner demonstruje Stafford, kuchnia narożna w stylistyce klasycznej z nowoczesną nutą. Dzięki temu rozwiązaniu trudno dostępna przestrzeń w rogu kuchni spełnia swoją praktyczną rolę. Kuchenne naczynia, garnki i inne akcesoria niezbędne w kuchni są na wyciągnięcie ręki.

W kuchni Stafford półki systemu zostały zintegrowane z frontem meblowym. Dzięki temu otwarcie frontu powoduje wysunięcie się pierwszych dwóch półek z kuchennymi niezbędnikami. Niewątpliwym walorem systemu jest również łatwość w utrzymaniu jego czystości. Ponieważ półki, wchodzące w jego skład mogą być zdjęte i wyciągnięte całkowicie na zewnątrz, co sprzyja utrzymaniu porządku w szafce.

Praktyczne systemy narożne

Możliwości na to by narożne szafki były praktyczne jest wiele.  Jedną z nich są wysuwane półki obrotowe, które znajdują zastosowanie w kuchniach narożnych o różnym układzie mebli. Dostępne są w szerokiej palecie kształtów, dzięki czemu w szafkach narożnych można przechowywać akcesoria o różnych fasonach i wielkościach, zyskując łatwy do nich dostęp. Typowy udźwig takich półek to 20-25 kg, więc nadają się także do przechowywania nieco cięższych akcesoriów kuchennych. Powłoka antypoślizgowa, jaką są pokryte, zabezpiecza przechowywane garnki, naczynia czy inne kuchenne utensylia przed przesuwaniem się podczas wysuwu. Ponieważ półki z łatwością można zaplanować na wysokości tułowia, sięgnięcie do nich nie wymaga nadmiernego schylania się. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w śnieżnobiałej kuchni Siena, którą bliżej zaprezentowano w dalszej części artykułu.

Praktyczność walorem koniecznym

Warto zauważyć, że w dużej mierze tę narożną kuchnię wypełniają praktyczne rozwiązania. Jej przestrzeń zagospodarowano zarówno z wykorzystaniem wysuwnych półek obrotowych, jak i systemu „magic corner” ulokowanego tuż pod nimi. W tak zaprojektowanej kuchnie, dzięki obu systemom ergonomia pracy jest zachowana, a wszystko co niezbędne w procesie przygotowania potraw, znajduje się w zasięgu ręki.

W szerokiej plejadzie rozwiązań narożnych warto zwrócić uwagę także na systemy obrotowe, oparte na obrotnicach zintegrowanych z frontem meblowym. Obracają się w nich półki z frontem, a nie jak w standardowym rozwiązaniu – po otwarciu drzwiczek obracamy półki manualnie. Dodatkowo, ponieważ w tego typu systemach wysokość górnej półki można dowolnie regulować, półka znajdująca się na dole z łatwością mieści akcesoria o większych gabarytach, jak np. małe AGD. Tego typu praktyczne rozwiązania do kuchni narożnej umożliwiają bardzo szybki dostęp do zawartości szafek, usytuowanych w rogach i maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania.

Funkcjonalna kuchnia narożna- inspiracje 

Kuchnia narożna z wyspą, bądź barkiem, w kształcie litery L, U lub G to suma najdrobniejszych detali i wielu zastosowanych rozwiązań architektonicznych. Nowoczesna kuchnia powinna przyciągać wzrok i oczarowywać gości, ale przede wszystkim cieszyć domowników. Dlatego też powinna być perfekcyjnie dostosowana do ich potrzeb, stylu życia i wymagań. Takie właśnie są narożne meble kuchenne Halupczok. Projektanci idealnie dopasowują meble do oczekiwań klienta, łącznie z wysokością blatów i szafek oraz odległością pomiędzy poszczególnymi elementami. Możliwe jest to dzięki wykorzystywaniu nowatorskich rozwiązań, takich jak autorski system regulacji wysokości montowania szuflad wewnętrznych, co daje możliwość perfekcyjnego ich dopasowania do gabarytów przechowywanych przedmiotów. W portfolio produktów Halupczok znaleźć można luksusowe kuchnie o różnorakim układzie mebli- kuchnie jedno i dwurzędowe, w kształcie litery L, U i G, z wyspą, półwyspem czy barkiem. Kuchnia narożna pojawia się niemalże w każdym z tych przypadków. Poznajmy kilka z nich.

Siena- nowoczesna kuchnia narożna z barkiem

Nowoczesna kolekcja mebli kuchennych Siena to dowód na to, że kuchnia narożna może być naszpikowana rozwiązaniami ułatwiającymi przechowywanie. Obszerne szuflady wyposażono w organizery porządkujące przechowywane w nich sztućce i naczynia. Narożny, wysuwny system ułatwia sięganie po głęboko schowane kulinarne akcesoria i drobne sprzęty AGD. Niezwykle funkcjonalna jest również wysoka szafa typu cargo, bezpośrednio zintegrowana z frontem meblowym. Oznacza to, że jego otwarcie automatycznie powoduje otwarcie się szafki. Niewątpliwie rozwiązanie to ma na celu sprawić, by podejmowane czynności kuchenne były maksymalnie komfortowe i nie musiały zabierać zbyt wiele czasu. Pojemne szafki, dedykowane na przedmioty tzw. sezonowe, czyli potrzebne okazjonalnie, raz bądź kilka razy w roku, umieszczono na wysokości zabudowy kuchennej.

Sprytne rozwiązania przybrały tutaj również formę mobilnego barku. Elektryczny system umożliwia jego wysunięcie z półwyspu kuchennego za pomocą dedykowanego pilota. Bezsprzecznie zabieg ten pozwala na dostosowanie przestrzeni kuchni do bieżących potrzeb. Ruchomy barek łączy funkcje dodatkowego blatu roboczego, stolika kawowo-śniadaniowego, czy po prostu domowego biura. Tego typu mobilne systemy jako praktyczne rozwiązania w niewielkich kuchniach sprawdzą się idealnie. Ponieważ to w nich właśnie ważny jest każdy centymetr wolnej przestrzeni i sprytne jej wykorzystanie. Niemniej jednak, poza walorami funkcjonalnymi, ruchomy blat ma także walory estetyczne. Dzięki niemu kuchnia narożna z barkiem zyskuje nową formę w zależności od potrzeb i nastroju domowników.

Toscana- narożna kuchnia z półwyspem

Projektując meble kuchenne na wymiar dobór funkcjonalnych rozwiązań i nowatorskich systemów jest ułatwione. Architekt lub projektant wnętrz tworząc koncepcję przestrzeni kuchennej doradza najbardziej optymalne rozwiązania dopasowane do stylu życia rodziny, gustu i potrzeb. W ten sposób powstają kuchnie nowoczesne, z wyspą, małe i całkiem spore, otwarte lub zamknięte na salon, ale zawsze komfortowo zaaranżowane. Przykładem zabudowy kuchennej idealnej dla nowoczesnych domów jest naszpikowana ciekawymi udogodnieniami kuchnia narożna Toscana. Uwagę zwraca tutaj w szczególności mobilny blat uruchamiany elektrycznie, który skrywa pod sobą płytę grzewczą. Blat powiększa przestrzeń roboczą i może stworzyć dodatkową przestrzeń, na przykład do spożycia szybkiego posiłku. Mobilny blat podobnie, jak w kuchni Siena, może wówczas pełnić rolę ruchomego barku. Po jego rozsunięciu powstaje kuchnia narożna z barkiem, świetnie odnajdująca się w roli scenografii dla przyjemnych chwil przy filiżance aromatycznej porannej kawy.

W kolekcji zastosowano szuflady z logowanymi bokami, które pozwalają na precyzję, jeśli chodzi o segregację akcesoriów kuchennych oraz sprzętu. Wzrok przyciąga także nowoczesny okap dobrany do kuchni Toscana, który oprócz wyglądu, intryguje zaawansowaną technologią. Niewątpliwie mnogość miejsca do przechowywania w kuchni Toscana potrafi przyprawić o zawrót głowy. W narożniku nie zastosowano zintegrowanego systemu cargo, tylko pojedyncze, autonomicznie wysuwane szuflady. Ich zróżnicowana wysokość została zmyślnie zaplanowana tak, by móc przechowywać w nich kulinarne akcesoria o zróżnicowanych rozmiarach. Estetyczny wymiar drewnianej kuchni Toscana wyznacza hipnotyzujący rysunek naturalnego drewna egzotycznego. Palisander, inaczej drzewo różane cechuje niezwykle urodziwy deseń słojów i piękny zapach, który  procesie produkcji mebli można zniwelować, lub zachować – wedle życzenia domowników.

Polecamy więcej nowoczesnych kuchni z półwyspem

Klasyczna kuchnia narożna i jej unikatowa estetyka

Kuchnie nowoczesne, kuchnie tradycyjne, w stylu loftowym, skandynawskim czy boho- wszystkie one bez wyjątku mogą przybrać układ mebli narożnych. Takiej aranżacji nie ogranicza stylistyka wnętrza. Świetnie sprawdzi się na dużych przestrzeniach, jak  tych o nieco mniejszych gabarytach. Poznajmy klasyczną kuchnię Bristol, która odwrotnie niż kuchnie nowoczesne lubuje się w zdobniczych rzemieślniczych detalach.

Ta kuchnia narożna z wyspą ujmuje bogactwem dekoracyjnych szprosów, kunsztownych frezów, ażurowych elementów i szerokich pilastrów, inspirowanych architekturą minionych epok. Liczne podświetlone przeszklenia nadają jej dodatkowego uroku, eksponując ulubione kolekcje ozdobnej porcelany. Przede wszystkim dostrzegalna jest harmonia w układzie przeszklonych witryn i szafek górnych o plecionych frontach. Odbijają się wzdłuż strefy gotowania, stanowiąc niemalże swoje lustrzane odbicie. Śnieżnobiałe fronty, ciepło naturalnego dębu oraz wyrazisty odcień granitowego blatu, wraz ze zintegrowanym zlewem tworzą fascynujące zestawienie. Ta kuchnia w stylistyce tradycyjnej przykuwa wzrok również narożnymi przeszklonymi szafkami, ulokowanymi na przeciwległych krańcach wyspy kuchennej.  Ich zaokrąglona forma, przeszklenia, a nawet delikatne uchwyty dodają wnętrzu lekkości i finezji zarazem. Jednak ta klasyczna kuchnia w kształcie litery L to nie tylko piękna estetyka rodem z nadmorskich domów w stylu hampton, ale i obfitość rozwiązań praktycznych.

Duet estetyki i funkcjonalności

Projekt kuchni Bristol prezentuje mariaż stylu i funkcjonalności. Wysoką zabudowę kuchenną o śnieżnobiałej barwie wyposażono w szereg szafek, szuflad i szaf typu cargo. Mnogość miejsca do przechowywania kuchennych niezbędników zasługuje tutaj na prawdziwe uznanie. W rogu zamiast szafek narożnych, pojawiła się szafa typu cargo, która mimo imponującej wysokości, otwiera się z niezwykłą lekkością. Kryje w sobie pięć półek zintegrowanych bezpośrednio z frontem meblowym. Tuż obok, nad i pod sprzętem AGD, ulokowano pojemne szafki i szuflady z drewnianymi organizerami,  zabezpieczające garnki i talerze przed przemieszczaniem się przy otwieraniu. Trójkąt roboczy oparty na zlewie kuchennym, piekarniku i płycie grzewczej, wyznacza w kuchni pięć funkcjonalnych stref. A wśród nich: strefę przygotowania, gotowania, zmywania, chłodzenia i strefę przechowywania, które gwarantują maksymalny komfort w użytkowaniu kuchni.

Madera – kuchnia narożna z wyspą

Kuchnia narożna może przybrać układ mebli w kształcie litery L. Taka aranżacja oparta jest na zabudowie kuchennej, która zamontowana jest na sąsiadujących ze sobą prostopadłych ścianach pomieszczenia. Niewątpliwie, dzięki ulokowaniu urządzeń AGD oraz szafek kuchennych na przyległych ścianach tworzy się przestronny ciąg komunikacyjny. Zwróćmy uwagę na nowoczesną kuchnię Madera, której układ w literę L wzbogacono o wyspę kuchenną. Taka aranżacja sprawdza się najlepiej tam, gdzie przestrzeń kuchenna otwarta jest na część wypoczynkową domu. Wyspa kuchenna stanowi aranżacyjny element całości, harmonijnie spajający dwie części mieszkalne.

Narożna kuchnia z wyspą to idealne pole dla ergonomicznego ulokowania niezbędnych sprzętów kuchennych, zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Dzięki temu droga z jednego do drugiego urządzenia jest krótka, co ułatwia poruszanie się po kuchni. A wszystko znajduje się w zasięgu ręki. W kuchni Madera wierzchołki trójkąta roboczego wyznaczają: kuchenny zlew wpuszczony w blat roboczy, płyta grzewcza zainstalowana w wyspie kuchennej oraz lodówka oraz niedaleko niej umiejscowiony piekarnik.  Więcej o idei trójkąta roboczego, dzielącego kuchnię na pięć funkcjonalnych stref przeczytać można w artykule „Trójkąt roboczy w kuchni – porady”.

Unikatowe wzornictwo wyróżnikiem wnętrza

Projekt kuchni Madera oparto na wysokiej zabudowie kuchennej, odzianej w drewniany front meblowy. Jego ciekawy nieregularnie falowany wzór w ciepłym odcieniu naturalnego dębu, sprawia, że wnętrze zyskuje zdecydowany, ale przyjazny charakter. Aby mocniej wydobyć naturalny rysunek słojów drewna fronty pokryto ręcznie patyną, według autorskiej technologii lakierowania. Ta kuchnia narożna przyciąga wzrok również zachwycającym deseniem wyspy kuchennej, przypominającym za sprawą połyskujących drobinek, rozgwieżdżone niebo. Zintegrowany z blatem wyspy mini-ogródek umożliwia własną uprawę aromatycznych ziół, dając ukojenie i satysfakcję codziennego obcowania z naturą. Oświetlenie uruchamiane sensorycznie, autorski system mobilnego frontu, skrywającego półeczki na kuchenne bibeloty oraz drewniane organizery, porządkujące przestrzeń to zaledwie zwiastun ogromu praktycznych rozwiązań tej kuchni. Niewątpliwie, dzięki wielości szafek i szuflad, ukrytych w jej wyspie kuchennej, jak i wysokiej zabudowie, w kuchni Madera miejsca do przechowywania jest imponująco dużo.

Poznaj imponujące możliwości aranżacji kuchni z wyspą

Reasumując, układ kuchenny warunkuje ergonomię pracy w kuchni oraz komfort domowników, związany z podstawowymi czynnościami. Układ mebli kuchennych zależy od wielkości i kształtu pomieszczenia. Kuchnia narożna czyli w kształcie litry „L” jest jednym z najbardziej popularnych aranżacji, gdyż pasuje do wąskich i niewielkich wnętrz. Warto więc o niej pomyśleć zarówno w przypadku niewielkich gabarytowo mieszkań, jak i wnętrz o imponującej przestrzeni.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok