main image: Kuchnia w stylu hampton – jak ją urządzić?
Wytworny styl hampton urzeka miłośników jasnych, przestronnych i komfortowo urządzonych wnętrz. Nawiązując do luksusowych posiadłości położnych nad oceanem, zachwyca elegancją i ponadczasowością, a także atmosferą wakacyjnego relaksu i wygody. Skąd wywodzi się ten nurt w aranżacji wnętrz? Jakimi zasadami się kieruje? Jakie meble i dodatki sprawią, że kuchnia w stylu hampton nabierze klimatu nadmorskiego wybrzeża?

Geneza stylu hampton

Nazwa stylu wywodzi się od nadmorskich miejscowości tworzących The Hampton – miasta Southampton i East Hampton. Są popularnymi kurortami na wyspie Long Island, w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zlokalizowane tam letnie posiadłości, należące do dobrze sytuowanych nowojorczyków, otoczone są błękitem oceanu atlantyckiego i długimi plażami z drobnym piaskiem. Okazałe rezydencje, położone są z dala od zgiełku miasta, a w rozsądnej odległości od Manhattanu. Ich wnętrza zaaranżowane są szykownie, lecz komfortowo i bez nadmiernej ostentacji. Bezsprzecznie nadmorskie pejzaże stanowią esencję tej stylistyki. Salon, jadalnia, sypialnia czy kuchnia w stylu hampton pełne są luksusowych akcentów w wakacyjnym klimacie. Tak przez lata formował się styl w aranżacji wnętrz stanowiący synonim wygody i stonowanej nadmorskiej elegancji.

Wśród rodzimych historyków sztuki i architektów wnętrz panuje opinia na temat stylu hampton. W Polsce styl ten rozpowszechnił się po sukcesie amerykańskiej komedii romantycznej. Nosiła tytuł „Lepiej późno niż później” ( oryginalny tutuł: Something’s Gotta Give). Oprócz błyskotliwego  scenariusza, genialnych ról Diane Keaton i Jacka Nicholsona, na plan pierwszy wysuwa się wspaniale urządzony dom głównej bohaterki. Jest jasny i przestronny w stylu hampton. Niemalże każda scena filmowa, odbywająca się w jego wnętrzach, przykuwa wzrok imponującą białą zabudową w kuchni z wyspą. Jak również dekoracyjnym regałem w jadalni czy miękkimi kanapami i lampami ze szklanymi kloszami. Szczególnie urzeka kuchnia w stylu hampton, która stanowi bohaterkę drugiego planu dla wielu scen filmu. Wysokie szafki wyposażono w przeszklone fronty z kunsztownymi szprosami, dolną zabudowę w lekko frezowane fronty ze stylizowanymi uchwytami w kształcie muszelek.

Styl hampton we wnętrzach – 7 wyróżników

  • Jasna kolorystyka. We wnętrzach, bez względu czy jest to salon, sypialnia czy kuchnia w stylu hampton dominuje paleta bogata w biele, beże, błękity. Niewątpliwie są one inspirowane barwą oceanu, gołębie szarości, piaskowe brązy i pastele.
  • Przestronne wnętrza. Ponieważ główną inspiracją, stojącą za stylem hampton jest rozpościerający się za oknem krajobraz rozległych plaż, najlepiej odnajduje się on na dużych przestrzeniach. Wysokie sufity i liczne okna ze szprosami, wpuszczające do środka mnóstwo słonecznego światła to cechy pierwowzorów domów w tej stylistyce.
  • Naturalne surowce. W związku z tym, że wnętrza w stylu hampton nawiązują do klimatu nadbrzeża i otaczającej przyrody, wypełniają je naturalne materiały. Zarówno meble, jak i dodatki wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień, len, suszone trawy czy wiklina.
  • Mieszanka stylów. Wnętrza w stylistyce hampton mogą czerpać z wielu trendów w aranżacji. Do głównych z nich należą elementy stylu klasycznego i nowoczesnego. Również zestawienie stylu rustykalnego z art déco czy vinted będzie tutaj na porządku dziennym.
  • Dodatki inspirowane wybrzeżem. Styl ten lubuje się w dekoracjach nawiązujących do luksusowego, nadmorskiego klimatu. Znajdziemy tutaj ozdobne muszle, a w szklanych wazonach mniejsze muszelki i kamienie – najchętniej zabierane z plaży pamiątki. Wśród dodatków królują akcenty marynistyczne, jak kotwice oraz biało-granatowy wzór pasów na zasłonach, dywanikach lub poduszkach. Niewątpliwie urokliwymi ozdobami są też wiklinowe kosze i tace, drewniane dodatki, świece i naturalne kwiaty.
  • Dużo światła. Ponieważ styl hampton wywodzi się z luksusowych domów z wielkimi oknami wpuszczającymi ogrom naturalnego światła, ich wnętrza są bardzo dobrze oświetlone. Jeśli duże okna nie wchodzą w rachubę, wówczas przestrzeń należy wypełnić lampami stojącymi, wiszącymi, kinkietami, urokliwymi latarenkami i dekoracyjnymi świecami. Abażury lamp wykonane są najczęściej z wikliny, jasnego lnu lub połączenia szkła z metalem.
  • Komfort. Kuchnia w stylu hampton, jadalnia, salon, czy sypialnia to wygodnie zaaranżowane przestrzenie, w których luksusowa estetyka łączy się z komfortem.

Kuchnia w stylu hampton – pomysły na aranżacje

Wnętrza w stylistyce hampton, dzięki dominującej bieli, zdają się robić wrażenie bardziej przestronnych. Zdecydowanie, w kuchni przeważają matowe fronty meblowe w różnorodnych odcieniach bieli od śnieżnej, przez ecru i kość słoniową po kremową. Ponieważ hampton łączy wiele trendów aranżacyjnych fronty rzadko są proste i gładkie. Częściej ich powierzchnię wzbogacają frezowania, przeszklenia lub zdobne szprosy. Kuchnie tradycyjne, lub rustykalne, cechuje takie właśnie wzornictwo mebli. One w wydaniu hampton idealnie sprawdzą się w połączeniu z nowoczesnymi akcentami. Mogą przybrać postać zaawansowanych technologicznie metalicznych sprzętów AGD. Styl ten eksponuje piękno designu urządzeń kuchennych, nie ukrywając ich za zabudową meblową.

Niewątpliwie, kuchnia w stylu hampton jest zawsze funkcjonalna. Komfort i estetyka idą tutaj w parze. Kuchnia otwarta na strefę dzienną – salon lub jadalnię, to kolejna cecha opisująca wnętrza kuchenne w tej stylistyce. Imponująca kształtem i kolorem wyspa kuchenna stanowi jej centralny punkt dekoracyjny i funkcjonalny. W odróżnieniu od frontów meblowych, które głównie występują w bieli, wyspa ma mocny akcent kolorystyczny. Zazwyczaj w postaci granitowego ciemnego blatu lub szarych szafek kuchennych. Od strony salonu stawiane są przy niej krzesła typu hokery bądź niewysokie stołki barowe z naturalnego drewna lub metalowe o finezyjnej formie. Nad blatem wyspy kuchennej zawieszone są lampy o dekoracyjnych kloszach, szklane z domieszką metalu, złote, srebrne lub wiklinowe.

Rustykalna kuchnia w stylu hampton – Imperia

Kuchnia w stylu hampton w tradycyjnym wydaniu opiera się na kolorystyce łączącej dominującą biel z jasnym brązem naturalnego drewna oraz barwami, nawiązującymi do różnych odcieni błękitu oceanu. Rustykalna kuchnia Imperia to doskonały przykład jak zręcznie można połączyć nowoczesną funkcjonalność urządzeń kuchennych z kunsztownym rzemiosłem. Niewątpliwie niejedna scena z filmu „Lepiej późno niż później” z powodzeniem mogłaby zostać w niej nakręcona.  Biżuteryjne wykończenia w postaci klasycznych pilastrów, licznych frezowań i ozdobnej listwy wieńczącej zestawiono tutaj ze stylizowanym sprzętem AGD. To on reprezentuje wnętrze w nostalgicznej stylistyce amerykańskiej. Ozdobne mosiężne uchwyty i dekoracyjna antracytowa bateria kuchenna to pełne rzemieślniczego sznytu zdobne akcenty w stylu hampton.

Frezowane białe fronty meblowe z naturalnego dębu, zaprojektowano tak, by podkreślić piękno skrywanych za nimi kieliszków, ulubionej kolekcji filiżanek, urokliwej zastawy i innych kuchennych utensyliów. Zaskakują nieoczywistym zastosowaniem na ich fasadzie przeziernego plecionego materiału. Z łatwością przenikają przez niego smugi świetlne, ukazując zawartość podświetlonych szafek i półek. Niewątpliwie piękny jest rysunek na granicie o głębokiej barwie, wykorzystanym na blacie wyspy kuchennej, ścianie oraz blacie roboczym. Stanowi mocny akcent kolorystyczny tej białej kuchni. W przeciwieństwie do typowych wnętrz kuchennych w stylu hampton, gdzie nad wyspą wiszą eleganckie lampy, w kuchni Imperia zaprojektowano ozdobny drewniany panel oświetleniowy. Niewątpliwie zabieg ten pozwolił doświetlić maksymalnie wnętrze, co podkreśla jego walory estetyczne i usprawnia pracę. Kuchnia w stylu hampton, jaką jest Imperia to komfortowo zaaranżowana zabudowa na wymiar z wyspą. Daje nieograniczone możliwości towarzyskich spotkań, jak i rozwijania kulinarnych pasji.

Polecamy także Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym

Kwintesencja klasycznej kuchni w stylu hampton – Bristol

Przestronne wnętrze wypełnione licznymi punktami świetlnymi i imponująca wysoka zabudowa kuchenna ubrane w śnieżną biel to atuty kolekcji mebli kuchennych Bristol. Ta kuchnia w stylu hampton uwodzi kolorystyką naturalnego drewna i piaszczystej plaży, przywodząc na myśl nadmorską rezydencję. Ozdobne szprosy, ażurowe elementy oraz szerokie pilastry skrywające szafki cargo i wygodne szuflady na przyprawy pełnią rolę funkcjonalną i dekoracyjną zarazem. Styl hampton to przede wszystkim meble drewniane o klasycznych kształtach i bogatej palecie ornamentów i zdobień. Niewątpliwie podświetlone przeszklone witryny kuchni Bristol, eksponujące biało – szarą porcelanę, idealnie sprawdziłyby się w filmowej scenie kolacji, którą w „Lepiej późno niż później” nagrano w jadalni z bielonym regałem, na którym wyeksponowano porcelanowe talerze.

W związku z tym, że kuchnie w stylu hampton to komfortowo wyposażone przestrzenie, w których panuje wakacyjna atmosfera relaksu, w kuchni Bristol pojawił się drewniany stolik kawowy. Jego blat z naturalnego dębu i wysokie krzesła z siedziskiem obitym w miękki materiał, wydają się wręcz zapraszać do spędzenia przy nim chwili z filiżanką aromatycznej kawy, lub kieliszkiem ulubionego trunku. Godne uwagi są stylizowane mosiężne uchwyty i bateria kuchenna o ciekawym designie. Niewątpliwie wraz z zintegrowanym zlewem tworzą fascynujące zestawienie w amerykańskiej stylistyce.

Poznaj w pełni piękną kuchnię Bristol

Styl hampton w nowoczesnej odsłonie – Stafford

Kuchnie w stylu hampton łączą rzemieślniczy kunszt z funkcjonalnością, klasykę z nowoczesnością. Niewątpliwie koncepcję tę świetnie odzwierciedla Staffordkuchnia biała w kształcie litery U. Zachwycający rysunek granitowego blatu współgra z grafitowym, matowym wykończeniem frontów. To właśnie wyspa kuchenna, kontrastująca kolorystyką z górującymi nad całością białymi frontami, stanowi wyrazisty akcent kolorystyczny. To także centralny punkt kuchni ozdobnym i praktycznym zarazem. Zręcznie zaplanowano w niej pojemne szuflady, półki na ulubione kulinarne pozycje oraz stojaki na wino. Jest to świetny pomysł na dodanie personalnego akcentu. Godne uwagi są przeszklone fronty ze szprosami, które nawiązują stylistyką do okien z licznymi białymi szprosami w sypialni głównej bohaterki – Eriki, granej przez Diane Keaton, gdzie nagrano scenę twórczego procesu pisania musicalu.

Ze względu na to, że kuchnie w stylu hampton wypełnia mnóstwo światła, w kuchni Stafford nad płytą grzewczą zawieszono okap kuchenny, z funkcją oświetlenia. A podświetlenia w przeszklonych witrynach dodatkowo rozjaśniają przestrzeń. Funkcjonalną stronę projektu mebli podkreśla także przesuwny biały regał nad zlewem kuchennym, dzięki któremu przestrzeń można zaaranżować według własnych potrzeb. Otwarte półki i kredensy ze szklanymi szafkami to elementy cechujące styl hampton. Jest to idealny sposób na wyeksponowanie kuchennych ozdobnych bibelotów jak kubki do herbaty, szklane pojemniki na makaron czy dekoracyjne butelki. Stafford to kuchnia w stylu hampton, gdzie dominują ponadczasowe barwy: biel, grafit oraz czerń. Doskonale się ze sobą komponują i idealnie wpisują w stylistykę wnętrza. Podobne zestawienie kolorystyczne wybrała Erica – bohaterka „Lepiej późno niż później”. Błyszczące chromowane uchwyty relingowe w towarzystwie eleganckich szprosów witryn mebli sprawiają, że nietuzinkowy design tej nowoczesnej kuchni idealnie komponuje się w styl hampton.

Polecamy także Biała kuchnia w kilku stylach

Boho kuchnia w stylu hampton – Madera

Biel w towarzystwie piaskowych barw i naturalnego drewna wprowadza do wnętrza harmonię i spokój. Do tego szum oceanu zza okien i błogostan gotowy. O ile nie każdy ma szansę na to ostatnie, to zdecydowanie kojący styl i kolorystyka przestrzeni, jakimi się otaczamy jest już w naszej gestii. Madera, kuchnia w stylu hampton z elementami boho tworzy aurę, łączącą luksusową estetykę z komfortem. I choć nie ma tutaj kunsztownych szprosów i antyków charakterystycznych dla stylu hampton, to jak każda kuchnia drewniana uwodzi łagodnym wzornictwem i spokojem stonowanych biało-miedzianych barw. Godne uwagi są tutaj dębowe fronty o nieregularnie falowanym wzorze, w indywidualnie skomponowanym odcieniu i urokliwy spiek kwarcowy o jasnej barwie z miedzianymi smugami. Stonowane, ciepłe odcienie naturalnego drewna i kojącej, połyskującej miedzi przenoszą w malowniczą nadmorską scenerię. Dyskretną barwę miedzi zastosowano również na relingowych uchwytach meblowych, baterii kuchennej i ramkach okalających przeszkloną stojąca witrynę.

Przemyślany dobór materiałów- począwszy od naturalnego dębu przez delikatny materiał nablatowy, po miękki welur na krzesłach, kolorystyką nawiązujący do oceanicznego błękitu, budują klimat zachęcający do przebywania w tej przestrzeni. Niewątpliwie za aspekt stylistyczny odpowiada tutaj wysmakowana forma toczonych nóg, na których wsparto blat jadalnianego stołu. Jasna barwa drewna w kuchni Madera rozjaśnia przestrzeń, czyniąc ją optycznie większą. Kuchnie w stylu hampton wypełnia masa naturalnego światła. Jeśli jednak nasza kuchnia jest bez okna, warto w projekcie postawić na mnogość świetlnych stref. Podświetlony blat stołu, fantazyjnie wkomponowany w wyspę kuchenną, system wewnętrznego oświetlenia szklanej witryny i źródło światła znad blatu roboczego, wszystko to rozjaśni przestrzeń. Niewątpliwie, Madera to przykład kuchni stworzonej z myślą o szczególnych przestrzeniach i wyrafinowanych gustach. Dla prawdziwych koneserów stylu hampton w nowoczesnej odsłonie.

Dekoracje w stylu hampton

Warto zwrócić uwagę na dekoracyjne dodatki, które dodają wnętrzu w stylu hampton klimatu, lekkości i uroku. Aby uzyskać harmonię, należy pamiętać o zasadzie „less is more” ( ang. mniej znaczy więcej), według której przemyślany dobór ozdobnych elementów w minimalnej ilości, pozwala stworzyć relaksującą przestrzeń. Dekoracje powinny być eleganckie, dobrej jakości i z naturalnych materiałów. Wiklinowy klosz wiszącej lampy, zapachowe świece, ulubiona ceramika i bukiet ususzonych traw nadadzą każdej kuchni w stylu hampton swobodną elegancję i przyjazny charakter. Nie powinno także zabraknąć świeżych kwiatów – w kuchni filmowej bohaterki można zauważyć kilka wazonów. Szukajmy również odniesień do nadmorskiej atmosfery relaksu i kolorystki wybrzeża. Wszelkie odcienie niebieskiego od błękitu, przez turkus po granat, zestawione z bielą będą przywodzić na myśl kojący wakacyjny klimat w luksusowym wydaniu.

Reasumując kuchnie w stylu hamptons to marzenie wielu miłośników marynistycznych klimatów, jasnych, przestronnych wnętrz i nadmorskiej bryzy, odczuwanej tuż o otwarciu okiennic. Mimo, iż stylistyka ta lubuje się w przestrzeniach o imponujących gabarytach, idealnie sprawdzi się także na niewielkich powierzchniach kawalerek czy mikro apartamentów. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie detale, które zadecydują o charakterze wnętrza. Kilka trików a’la styl hampton, jak jasne fronty meblowe, najchętniej w kolorze bieli, sprawią, że kuchnia wyda się przestronniejsza. Do tego dekoracje, przywołujące na myśl klimat nadmorskiego wybrzeża, gra odcieni błękitu i granatu, naturalne kwiaty lub bukiety z suchych traw. Pamiętajmy, że styl hampton to styl „do mieszkania”, gdzie estetyka sprytnie łączy się z funkcją. Warto więc ująć w projekcie mebli wiele funkcjonalnych rozwiązań, jak pojemne szafki i podświetlone szuflady, przeszklenia, mobilne półeczki na przyprawy, czy pomysłowe systemy otwierania. Niewątpliwie zabiegi te pomogą stworzyć wnętrze w duchu hampton.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne