main image: Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym
Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym zyskuje z roku na rok coraz większe grono zwolenników. Chcąc uciec od zgiełku wielkich miast, pragniemy zamknąć za sobą drzwi naszych mieszkań czy domów i znaleźć się w enklawie spokoju oraz sielskości. Zaszyć się we wnętrzu, które przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to wyjeżdżaliśmy do rodziny na wieś i wszystko wydawało się nam magiczne. Wiele osób lubiących nowoczesne kuchnie zastanawia się, czy styl rustykalny może taki być? Czy osoby ceniące również minimalizm, mogą połączyć oba te style i czuć się dobrze w takim pomieszczeniu? Jak zaaranżować kuchnie by miała współczesny sznyt i lekki akcent stylu rustykalnego?

Styl rustykalny, czyli jaki?

Styl rustykalny, inaczej wiejski lub sielski zyskał popularność w epoce romantyzmu. Był to czas, kiedy sielskość i prostota uważane były za ideał życia, przeciwieństwo do miasta i „nowoczesności”, jakie oferowało. Duży wkład w rozwój i zainteresowanie tym stylem mieli poeci i wieszcze jak, chociażby Adam Mickiewicz. Styl rustykalny charakteryzuje się nawiązaniami do przyrody, prostotą wzbogaconą o dekoracyjne akcenty, drewnianymi i naturalnymi materiałami, oraz mnóstwem stylizowanych elementów wyposażenia, które sprawiają wrażenie nadszarpniętych przez „ząb czasu”. Takie zabiegi powodują, że nasze kuchnie stają się bardziej przytulne i ciepłe.
W obecnym czasie aranżacje w stylu rustykalnym próbuje się bardziej uwspółcześnić tworząc z nich nowoczesne kuchnie. Często meble kuchenne stylizowane na rustykalne łączy się z elementami i dodatkami współczesnego designu, przez co wnętrze jest bardziej zróżnicowane. Nabiera charakteru współczesności, nosząc znamiona ulubionych rustykalnych elementów. Innym sposobem na oryginalną aranżację w stylu rustykalnym jest połączenie jej ze stylem industrialnym, gdzie drewno łączymy z betonem czy odsłoniętymi cegłami na ścianach.

Zdj. kuchnia Bristol

Nowoczesna kuchnia w stylu rustykalnym, jak to połączyć?

Nowoczesna kuchnia z założenia to prostota projektu. Warto zauważyć, że podstawą przy tworzeniu współczesnego wnętrza o rustykalnej nucie są proste meble kuchenne. Mając to na uwadze, zabudowę na wymiar ograniczmy więc do prostych szafek i półek, z minimalnymi elementami dekoracyjnymi lub ich całkowitym brakiem. Istotnym elementem, który pozwala nam połączyć oba style, jest surowiec, harmonijnie spinający całość. Korpusy i fronty szafek warto wykonać z materiału stylizowanego na stare drewno. Zabieg ten zobaczyć można w projekcie białej kuchni Bristol, gdzie drewno połączono z kamieniem o urzekającym deseniu.

Zdj. kuchnia Bristol

Zainspiruj się

Projekty kuchni z drewna

Ważnym elementem wprowadzającym nowoczesność jest sama forma zabudowy kuchennej. Często nowoczesna kuchnia w wydaniu rustykalnym, ogranicza się do wysokiej po sam sufit zabudowy ściennej. Tak zabudowany moduł przyścienny pasuje do wyspy, która przyjmuje prostszą i nowocześniejszą formę, rezygnując przy tym z wielu detali i zdobień. W przypadku kuchni z wyspą, warto umieścić w niej zlewozmywak lub płytę grzewczą.

Zdj. kuchnia Imperia

W nowoczesnej rustykalnej kuchni naszą bazę, którą stanowi drewno można ożywić, wprowadzając akcenty kolorystyczne. Świetnie sprawdzą się różnorodne ozdobne bibeloty w kolorze jaskrawych czerwieni, zieleni lub błękitów. Należy zwrócić uwagę na ściany, które poprzez minimalną formę, zostaną mocno wyeksponowane na tle mebli rustykalnej kuchni. W tym celu można je przyozdobić dekoracjami ściennymi nawiązującymi swoim wzornictwem do sielskości i natury, lub tapetą o pięknym wzorze.

Zdj. kuchnia Stafford

Polecamy

Jak udekorować ściany w kuchni

Kuchnia rustykalna – połączenie starego z nowym

Aranżację rustykalnej kuchni można przełamać łącząc ją z elementami stylu loftowego. To idealne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają świetny design i lubią połączenia starego z nowym. Warto zauważyć, że podstawą będzie tutaj nie tylko prosta zabudowa mebli kuchennych w drewnie lub jasnych białych kolorach, ale również architektoniczny detal. Betonowa lub skuta do gołej cegły ściana, będzie świetnym tłem dla nowoczesnych dodatków. Nie przesadźmy tylko z ich ilością, aby nie zatracić tego na czym najbardziej nam zależy – czyli na rustykalnej aranżacji kuchni.
W celu stworzenia kontrastu powieśmy prosty, designerski okap na tle loftowej ściany.

Zdj. kuchnia Valentia

Skupmy uwagę na detalach nawiązujących do natury i sielskości. Wiklinowe kosze i abażury, nadużyte drewniane deski do krojenia, zasuszone zioła czy kwiaty polne w wazonach. Wszystko to będzie eksponowało nowoczesny styl na tle prostej rustykalnej zabudowy. Przy dekorowaniu przestrzeni kuchni, nie bójmy się ilości dodatków. Ponieważ ocieplają one pomieszczenie i nadają przytulności, warto po nie sięgnąć. Pamiętajmy – baza to kuchnia rustykalna w zabudowie meblowej w nowoczesnym mało stylizowanym wydaniu. Natomiast to dodatki nadadzą charakteru, na którym nam zależy.

Zdj. kuchnia Madera

Reasumując, łączenie stylów i nadawanie im nowoczesnego charakteru nie jest łatwym zadaniem. Tworzenie eklektycznych aranżacji pod kątem estetycznym to niełatwe zadanie przy projektowaniu kuchni. Nie zapominajmy o podstawie, czyli skonkretyzowaniu naszych potrzeb i dostosowaniu ich do aranżacji nowoczesnej kuchni rustykalnej.

Bezsprzecznie eksperci z firmy Halupczok pomogą przy zaprojektowaniu kuchni w ulubionym stylu. Zachowają optymalną funkcjonalność wnętrza, oraz zaproponują nowatorskie i spersonalizowane rozwiązania. Na etapie końcowym projektu „ubiorą” całość w odpowiednią wizję stylistyczną, nawiązując do wybranego przez nas stylu, tak jak na przykład w opisywanym wyżej stylu rustykalnym w nowoczesnym wydaniu.

Zdj. salon Halupczok Gliwice, jeden z 13 showroomów marki

Odwiedź salon kuchni Halupczok

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne