Jasne kuchnie – dlaczego warto?
Jasne kuchnie to zdecydowany faworyt miłośników wnętrz wypełnionych światłem. Jasna kolorystyka zdecydowanie sprzyja kuchniom o niewielkim metrażu. Biała czy jasno-beżowa zabudowa meblowa wpływa na odbiór takiej przestrzeni, nadając jej wizualnej przestronności. W połączeniu z jasnymi kolorami podłogi i ścian uzyskamy efekt optycznego powiększenia. Wzmocnimy go, gdy podczas projektowania białej kuchni wybierzemy fronty lakierowane na wysoki połysk, a meble wyposażymy w system oświetlenia. Idealnie, jeśli kuchnia jest duża, wówczas kontrast pomiędzy bielą, a mocnymi kolorami jak grafit, czerń czy szarość nadaje wnętrzu unikatowego charakteru. Jasna kuchnia z ciemnym blatem to marzenie osób ceniących wnętrza w stylu nadmorskiego hampton lub kuchnie w stylu skandynawskim. Obie te stylistyki lubują się w imponujących zestawieniach odcieni jasnych i ciemnych. Niewątpliwie białe jasne kuchnie to również uniwersalność, która opiera się zmiennym trendom kolorystycznym w aranżacji wnętrz.
Zalety jasnych wnętrz
Decydując się na kuchnię w jasnej tonacji, uzyskujemy gwarancję, że będziemy pod jej urokiem przez długie lata. Przede wszystkim biel, to także kolor niezwykle łagodny, który doskonale odnajduje się w towarzystwie różnorodnych dekoracji. Jeśli więc po latach jasne meble kuchenne stracą w naszych oczach na atrakcyjności, wystarczy kilka sprytnych trików by na nowo zyskały swój blask. Dobór nowych dodatków z drewna, wymiana uchwytów meblowych lub dodanie kolorowych dekoracyjnych detali w białej kuchni potrafi czynić cuda. Zalety bieli dostrzec można również w kuchniach otwartych na salon lub jadalnię. Projektując białą kuchnię, gdy pomalujemy ściany na ten sam kolor, uzyskamy efekt „wtopienia” się mebli kuchennych w otoczenie. Całość aranżacji kuchni z wyspą pozwoli na spójnie połączenie z pozostałą częścią mieszkania.
Biel to nie tylko poczucie sterylności przestrzeni, ale także kolor który łatwo wyczyścić. Lakierowane lub matowe białe fronty meblowe, dzięki zaawansowanym technologiom w ramach których powstają, nie ulegają wpływom czynników zewnętrznych. Dlatego też obawy, że białe fronty mogą z biegiem czasu stracić na jasności lub pożółknąć w wyniku działania światła słonecznego, są bezpodstawne. Nowoczesne jasne kuchni, lub klasyczne, w stylistyce glamour, boho czy skandynawskiej – wszystkie one idealnie sprawdzą się bieli. Na tym właśnie polega uniwersalność i ponadczasowość tej barwy, cieszącej się uznaniem od lat.
Jasne kuchnie z ciemnym blatem
Jasne kuchnie z ciemnym blatem cieszą się uznaniem w oczach miłośników kontrastowej stylistki black&white. Białe kuchnie z grafitowym lub czarnym blatem wyspy kuchennej zachwycają elegancją i szykiem. Niewątpliwie ciemny kamienny blat, którego deseń wzbogaca unikatowy wzór lub nieregularna faktura, pełni w kuchni rolę praktyczną i dekoracyjną zarazem. Zastosowanie w kuchni ciemnego blatu jest zabiegiem, dzięki któremu przełamana zostaje górująca nad całością jasna kolorystyka. A wnętrze zyskuje wówczas nietuzinkowy charakter. Z kolei fronty meblowe w kolorze bieli sprawiają, że ciemny blat nie zmniejsza optycznie przestrzeni i nie przytłacza całości.
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują, że nowoczesne kuchnie obfitują w gładkie lub lekko frezowane fronty matowe. Światowi architekci i projektanci wnętrz aranżując nowoczesne kuchnie powoli odchodzą więc od lakierowanych frontów kuchennych, przesuwając swój wybór na matowe powierzchnie. Niewątpliwie z racji na szeroką gamę możliwości, można wybierać w różnych stylach wnętrzarskich, decydując się na połysk lub mat, a także łączyć w jednym zestawie różne materiały. Kontrastowa biało-czarna kolorystyka znalazła podziw w oczach mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego, którzy stali się prekursorami urokliwej stylistyki skandynawskiej we wnętrzach. Hołduje on estetyce w równym stopniu co funkcjonalności wnętrza. Dlatego kuchnie skandynawskie zachwycają urodą i funkcją zarazem.
Calabria – skandynawska estetyka
Sztandarowym przykładem trendu black&white łączącego jasne i ciemne barwy jest Calabria, kuchnia z półwyspem. Ta jasna kuchnia z ciemnym blatem dowodzi sukcesu, za którym stoi kontrastowe zestawienie barw. Niewątpliwie swój ekskluzywny styl zawdzięcza matowym, śnieżnobiałym frontom meblowym o delikatnym frezowaniu, które z pewnością docenią wielbiciele skandynawskiego designu. Część z nich wyposażono w gustowne mosiężne uchwyty w formie gałek, a część w bezuchwytowy system otwierania. Podobnie jak pojemne szuflady otwierane na dotyk, które zapewniają łatwy dostęp do niezbędnych kuchennych akcesoriów.
Elementy trendu black &white widoczne są również w urządzeniach AGD, o ciemnych barwach oraz czarnej ścianie nad płyta grzewczą, wykonaną z kamiennego materiału. Jasne kuchnie z ciemnym blatem zachwycają nie tylko ciekawym kontrastem kolorystycznym, ale i imponującą fakturą. Nie inaczej jest w kuchni Calabria. Powierzchnia kamiennego blatu półwyspu imponuje tutaj strukturą skały. Kontrastowe zestawienie zarówno kolorów, jak również faktur blatu oraz frontów dodają tej wyjątkowej kuchni ponadczasowego charakteru. Tu pod blatem zaaranżowano wnękę w formie półeczki na ulubione książki kucharskie i dekoracyjne dodatki. Jak na jasne kuchnie skandynawskie przystało, układ mebli w kolekcji Calabria oparto na złotej zasadzie trójkąta roboczego, aby estetyce wnętrza nie ustępowała jego funkcjonalność. Podzielił on kuchnię na praktyczne strefy, dzięki którym praca w kuchni przebiega harmonijnie i nie wymaga pokonywania zbyt dużych odległości.
Polecamy także: Kuchnie w stylu skandynawskim- poznaj stylistykę z północy Europy
Jasne kuchnie klasyczne
Kuchnie klasyczne to stylistyka, nawiązująca do dawnych epok, która nierozerwalnie związana jest z jasną kolorystyką. Jasne kuchnie tradycyjne wypełnia bogactwo rzemieślniczych zdobień, urokliwych wysokich pilastrów skrywających spiżarnie, dekoracyjnych listew czy szprosów w przeszklonych witrynach. Kuchnie tradycyjne, a wśród nich kuchnie rustykalne, angielskie, czy retro silnie nawiązują do piękna wnętrz z przeszłości, które wypełniało naturalne światło, jasne meble kredensowe z materiałów, pochodzących z otaczającej natury. Dawny stół, który niegdyś gromadził najbliższych, we współczesnych aranżacjach klasycznych zastępuje funkcjonalna wyspa kuchenna o imponującej bryle. Nie ma tutaj mowy o gładkich prostych frontach. Zastępują je bogate rzeźbienia, frezy i ażury. Swoją przytulność jasne kuchnie klasyczne zawdzięczają dodatkom z naturalnych materiałów jak drewno, dekoracyjne suche trawy, wiklinowe kosze czy świeże zioła.
Kuchnia jasna Bristol – czar minionej epoki
Bristol to jasna kuchnia, której projekt zainspirował tradycyjny śląski mebel kuchenny o nazwie „bufyj”. Ten kredensowy mebel był niegdyś nieodzownym elementem aranżacji każdej kuchni. Kuchnia Bristol stała się jego nowoczesnym odzwierciedleniem, nawiązującym silnie do tradycyjnego meblarstwa dawnych epok. Stylizowana kuchnia o tradycyjnej elegancji, ujmuje unikalnym połączeniem estetyki wysmakowanej przeszłości z zaawansowaną funkcjonalną teraźniejszością. Tak jak jasne kuchnie klasyczne zachwyca bogactwem zdobień inspirowanych architekturą minionych epok. Ozdobne szprosy w przeszklonych szafkach, kunsztowne pilastry, czy ażurowe fronty meblowe, wszystko to emanuje precyzją wykonania, sentymentalnie nawiązując do urokliwych aranżacji z przeszłości.
W tym mariażu szykownego stylu i funkcjonalności na plan pierwszy wysuwa się kolorystyczne trio oparte na dominującej bieli i towarzyszącym jej barwom ciepłego brązu oraz grafitu. Naturalny dąb, o wyeksponowanym rysunku słojów, o subtelnym odcieniu tworzy przyjemny klimat dodający wnętrzu domowego charakteru. Zastosowany w formie stolika kawowego zintegrowanego z wyspą kuchenną, panelu oświetleniowego, oraz imponującej winiarki, urokliwie zdobiącej front wyspy. Naturalny dąb znalazł także zastosowanie w postaci organizerów na sztućce i kuchenne akcesoria, jakie umieszczono w szufladach. Natomiast tuż przy płycie grzewczej zaprojektowano drewniane pojemniki na słoiczki z przyprawami, tak by zawsze były w zasięgu ręki, gdy zajdzie taka potrzeba.
Mariaż stylu i funkcjonalności
Tak jak niegdysiejsze jasne kuchnie klasyczne, tak meble kuchenne klasyczne Bristol pełne są natury. Blat wyspy z frezowanymi krawędziami powstał z granitu, o czarującym deseniu nawiązującym do otaczającej bieli. Wnętrze wypełnia światło naturalne, a system oświetlenia sztucznego, w jaki wyposażono meble rozświetla ważne punkty po zmroku. Niewątpliwie przeszklone oświetlone witryny pełnią rolę praktyczną i dekoracyjną jednocześnie. Tworzą idealną przestrzeń dla wyeksponowania ulubionej kolekcji porcelanowych kubków, filiżanek i innych kuchennych bibelotów. Ponadczasowe wytworne wzornictwo skrywa nowoczesne, zaawansowane technologicznie rozwiązania. Dominują wśród nich innowacyjne sprzęty kuchenne, w kontrastowym ciemnym kolorze; wysuwane wysokie szafy typu cargo, pełniące rolę współczesnych spiżarni, jak również drobne urządzenia AGD, niezbędne podczas codziennych prac w kuchni.
Jasne kuchnie z drewnem
Jasne kuchnie z drewnem to rozwiązanie, które króluje wśród współczesnych trendów aranżacyjnych od wielu lat. I nic w tym dziwnego. Tak zaaranżowana przestrzeń jest ciepła, elegancka i ponadczasowa. A drewno jako naturalny surowiec wprowadza unikatowy nastrój i pozwala na co dzień obcować z naturą. Ta estetyka od dawien cieszy się uznaniem w oczach zarówno zwolenników nowoczesnych wnętrz, jak i stylistyki klasycznej. Świetnie sprawdza się w kuchniach rustykalnych, minimalistycznych, czy w kuchniach prowansalskich i stylistyce boho.
Niewątpliwie biała kuchnia z jasnym drewnem to aranżacja, która nieprzerwanie ujmuje swoim urokiem i klasą, a jej piękno nie przemija. Biel tworzy doskonałe tło dla drewnianych elementów, jak również dekoracyjnych dodatków. Stwarza wrażenie przestronności dając poczucie nieskazitelności i porządku. Idealnie koresponduje z ciepłym odcieniem drewna dębowego czy jesionowego, jak również naturalną barwą ziół czy kamiennych blatów. Zestawienie drewna z bielą zawsze będzie modne, bez względu na cyklicznie zmieniające się trendy. Zważywszy na fakt, że statystyczne dane wskazują że wystrój kuchni zmieniamy co 15 lat, warto zastanowić się nad uniwersalnym połączeniem bieli z drewnem.
Polecamy również: Drewniane meble kuchenne – sposób na naturalne wnętrze
Madera – finezyjne zestawienie chłodnej bieli z ciepłem naturalnego dębu
Spójrzmy na kolekcję jasnych mebli kuchennych Madera. Ta nowoczesna stylistyka boho łączy w sobie unikatowe piękno naturalnego drewna z funkcjonalnością rozwiązań. Naturalne desenie i subtelne barwy stanowią podstawę estetyki kuchni Madera. Kompozycję tej kuchni z wyspą w kształcie litery L tworzy dębowy, nieregularnie pofalowany front meblowy w indywidualnie skomponowanym odcieniu oraz urokliwy spiek kwarcowy o jasnej barwie z miedzianymi smugami.
Za jasnymi gładkimi frontami ze spieku kwarcowego, o urokliwym miedzianym użyleniu, skryto pojemne półki i szafki, ułatwiające przechowywanie. Podobne połączenie estetyki z praktycznością demonstruje podświetlony blat stołu, który finezyjnie wkomponowano w wyspę kuchenną. Jego toczone nogi oraz kunsztowne frezowania demonstrują precyzje wykonania mebli. Biel znakomicie koresponduje tutaj ze szklaną podświetloną witryną, która stanowi idealne miejsce na kolekcję ulubionych kieliszków i porcelany. Godne uwagi są jej nogi, które toczoną formą nawiązują do nóg blatu jadalnianego. Tak jak jasne kuchnie z drewnem, tak kuchnia Madera ujmuje swoim subtelnym urokiem, opartym na uniwersalnym zestawieniu chłodnej bieli z ciepłem drewna.
Poznaj z bliska urzekającą estetykę kuchni Madera
Jasne kuchnie w stylu prowansalskim
Sielski styl w aranżacji wnętrz, który wypełnia paleta naturalnych barw, materiałów i dodatków przybył z południa Francji. To jemu przypisana jest jasna kolorystyka, bowiem kuchnie prowansalskie pełne są naturalnego światła. A fronty meblowe w kolorze bieli, beżu, gołębich szarości, pastelowego różu, żółci czy błękitu odbijają promienie słońca rozjaśniając całe wnętrze. Urok kuchni wprost z okolic Marsylii bazuje na powrocie do klasyki i tego co naturalne. Lniane firanki w oknach, wazony z aromatyczną lawendą, gliniane naczynia wypełnione ziołami, wszystko to dodaje uroku prowansalskim wnętrzom, w których jakby czas stanął w miejscu. Niewątpliwie miłośnicy gładkich, prostych frontów czy surowych, minimalistycznych form mebli nie odnajdą się w prowansalskiej kuchni. Tutaj króluje rzemieślniczy kunszt, dzięki któremu podziwiać można frezowane, obszerne blaty, umożliwiające komfortową pracę oraz fronty kuchenne wyposażone w urokliwe mosiężne uchwyty.
Prowansalskie meble kuchenne klasyczne nie tworzą jednej wysokiej zabudowy, do której przyzwyczaiły nas kuchnie nowoczesne. Przybierają raczej formę odrębnych mebli – kredensu, wiszących przeszklonych szafek, imponujących gabarytami – wyspy kuchennej lub półwyspu. Przeszklone wiszące szafki zdobią urokliwe szprosy, a dodatkowe podświetlenia uwypuklaj urok przechowywanych w nich przedmiotów. Tak zaaranżowana jasna kuchnia wydaje się ozdobna, jednak nie przesadnie – ważne jest, aby utrzymać wnętrze w spokojnym i harmonijnym duchu.
Kuchnia jasna Stafford – prowansalska piękność
Dekoracyjne szprosy w drzwiczkach przeszklonych witryn, frezowane bielone fronty meblowe w towarzystwie błyszczących chromowanych relingów wpisują kuchnię Stafford w trendy aranżacyjne wprost z południa Francji. Niewątpliwie kontrastowe zestawienie bieli, szarości i czerni, nadaje jej nieco bardziej wyrazistego, nowoczesnego charakteru. Połączono tutaj francuską elegancję z elementami folkloru, dzięki czemu ta jasna kuchnia nabiera przytulnego klimatu. Tak jak jasne kuchnie prowansalskie mają w zwyczaju, tak Stafford ujmuje intrygującym zestawieniem bieli matowych frontów z zachwycającym rysunkiem granitowego blatu. A grafitowe wykończenie frontów dolnych szafek wyspy kuchennej idealnie komponuje się na tle królującej w tle bieli.
Front wyspy wyposażono w półeczki na wino i ulubione pozycje kulinarne, z pewnością nadaje to wyspie kuchennej zarówno rolę funkcjonalną, jak i dekoracyjną. Jasne kuchnie prowansalskie słynące z funkcjonalności, muszą być wyposażone w dedykowane miejsce na butelki ulubionego trunku, tak by łatwo było po nie sięgnąć. Gdzie natomiast umieszczono kieliszki? Mieszczą się w przesuwnym, niezwykle funkcjonalnym regale na szkło, stworzonym na wzór dawnych mebli kredensowych. Wypełnia go bogactwo półek, które przeznaczono na kuchenne akcesoria codziennego użytku typu przyprawy, pojemniki na suche produkty, czy książki kucharskie. Bezsprzecznie urozmaicona zabudowa, wzbogacona o półeczki, szufladki i funkcjonalne przegródki nadaje kuchni niebanalnego charakteru i jest całkowitym zaprzeczeniem monotonii nowoczesnych błyszczących powierzchni kuchennych szafek. Niewątpliwie możliwość jego przesuwania pozwala kreować przestrzeń kuchni Stafford wedle własnych potrzeb.
Dbając o wygodę przestrzeń kuchenną wyposażono w nowoczesne urządzenia AGD, a obszar trójkąta roboczego oparto na strefie przygotowania (blat wyspy wraz z płytą grzewczą), zlewie kuchennym umieszczonym w kredensowej części kuchni oraz strefie gotowania (wbudowany piekarnik).