main image: Jak urządzić wąską kuchnię? – praktycznie i z pomysłem!
Wąska kuchnia to wyzwanie, przed którym staje niejeden inwestor i jego architekt. Mała, wąska przestrzeń wymaga specjalnego projektowego podejścia i sięgnięcia po sprytne rozwiązania. Jak dobrać meble i w jakiej kolejności ustawić sprzęty, by kuchnia o niewielkim metrażu stała się przyjazną oazą dla rozwijania kulinarnych pasji? Wychodzimy poza aranżacyjne schematy i podpowiadamy praktyczne sposoby, jak urządzić wąską kuchnię.

Mała wąska kuchnia – funkcjonalna aranżacja w literę L

Jednym z aranżacyjnych pomysłów, jak urządzić wąską kuchnię jest układ mebli w literę L. Nic nie stoi na przeszkodzie, by były one stylizowane, lub w stylu nowoczesnym, wedle indywidualnego gustu. Nie zawsze mała wąska kuchnia z oknem w szczególności, posiada wystarczająco dużo miejsca, by literę L utworzył trójkąt roboczy, którego wierzchołki byłyby oparte na kuchennym  zlewozmywaku, płycie grzewczej i lodówce. W takiej sytuacji by zachować w kuchni ergonomię nieodzownym jest zaaranżowanie parapetu okiennego w roli blatu roboczego. Bez wątpienia zabieg ten powiększy przestrzeń do pracy, dając jednocześnie szansę na zaplanowanie większej ilości szafek dolnych i miejsca do przechowywania. Warto skonsultować ten aranżacyjny zamysł z ekspertem w projektowaniu wnętrz, który podpowie jak uniknąć kolizji z oknem, w tego typu rozwiązaniu.

Aby funkcjonalnie urządzić wąską kuchnię w literę L warto zastanowić się nad rezygnacją z wysokiej zabudowy kuchennej do sufitu. Bez wątpienia mogłaby przytłoczyć niewielką przestrzeń kuchni, co obniżyłoby komfort przebywania w niej. Warto postawić natomiast na ciąg szafek dolnych, sporą ilość blatu roboczego oraz rząd szafek górnych, wzbogaconych o otwarte półki. Takie rozplanowanie mebli kuchennych pozwala pozyskać sporo miejsca dedykowanego przechowywaniu, co w przypadku małej kuchni zyskuje na znaczeniu.

Poznaj więcej tajników aranżacji kuchni w kształcie litery L

Jak urządzić wąską kuchnię? – dwurzędowo !

Aranżacja zabudowy meblowej w wąskiej kuchni to nie lada wyzwanie, związane z koniecznością podjęcia wielu ważnych decyzji. Chcemy by kuchnia była estetyczna, ale również praktyczna. By zapewniała komfort użytkowania i cieszyła oko niebanalnym designem przez długie lata. Dwurzędowy układ mebli kuchennych to jedna z odpowiedzi na pytanie – jak urządzić wąską kuchnię. Jest to funkcjonalna i dość nieskomplikowana aranżacja wnętrza kuchennego, w której kluczem do zapewnienia ergonomii są właściwe odległości. Idealnie sprawdza się w małych, jak i dużych kuchniach.

W układzie dwurzędowym, aby zapewnić swobodne przejście pomiędzy przeciwległymi szafkami dystans pomiędzy nimi powinien wynosić nie mniej niż 90 centymetrów. Najbardziej optymalną jednak odległością jest 120 centymetrów, nie zawsze jednak wąska kuchnia na to pozwala. Zachowanie minimalnej odległości między rzędami sprawi, że domownicy, podczas pracy w kuchni, będą mieli szansę wyminąć się w komfortowy sposób. Odpowiednie odstępy pozwalają również na swobodne otwarcie drzwiczek szafek dolnych, sprzętów AGD jak piekarnika czy zmywarki lub wysunięcie szuflad.

Wąska kuchnia jednorzędowa praktycznie urządzona

Aranżacyjną alternatywą dla wąskich kuchni w bloku jest zabudowa meblowa jednorzędowa.  To taki układ, w którym, ze względu na niewielką kubaturę kuchni, tylko jedna ściana jest zabudowana meblami kuchennymi. Bez wątpienia jest to jeden z najtrudniejszych układów w wąskiej kuchni do funkcjonalnego zagospodarowania. Niewątpliwie, warto w takim przypadku pozyskać fachową wiedzę od projektanta wnętrz, który pomoże uniknąć aranżacyjnych błędów. W przypadku kuchni jednorzędowej urządzenia kuchenne nie mają szansy być ulokowane zgodnie z zasadą trójkąta roboczego, z powodu ograniczonej przestrzeni. Muszą więc znaleźć się w linii prostej, jednak w jakiej kolejności? Lodówka powinna być umieszczona z jednej lub drugiej strony ciągu mebli, następnie fragment blatu, zlew kuchenny lub płyta grzewcza i ponownie blat roboczy. Następnie płyta grzewcza lub zlew, w zależności, które nie było zaaranżowane wcześniej.

Dowiedz się więcej jak zaprojektować kuchnię jednorzędową

Natomiast by przestrzeń robocza blatu spełniała swoją rolę, powinna mierzyć 80-200 centymetrów długości i minimum 30-40 centymetrów głębokości. Niewątpliwie, w małych kuchniach czasami trudno wygospodarować taką przestrzeń. Dlatego, aby urządzić wąskie wnętrze funkcjonalnie warto sięgnąć po rozwiązania mobilne. Spójrzmy na dwukolorową wąską kuchnię, w której meble zaprojektowano w formie wysokiej zabudowy płytszych szafek górnych i głębszych szafek dolnych. Warty uwagi jest ruchomy blat jadalniany. Wysunięcie go z jednorzędowej zabudowy meblowej pozwala co najmniej dwóm osobom spożyć wspólnie posiłek. Blat jest idealnym miejsce na wygodną obróbkę produktów przed gotowaniem – krojenie, używanie wolnostojących sprzętów.

Jak urządzić wąską kuchnię otwartą na salon?

W przypadku otwartej kuchni, w której deficyt metrażowy nie pozwala na postawienie wyspy kuchennej, warto pomyśleć o półwyspie. Półwysep daje idealną możliwość na  zagospodarowanie miejsca do przechowywania, w szafkach pod jego blatem. Dodatkowo stanowi przestrzeń do przygotowywania posiłków i miejsce na wspólną konsumpcję. Aby urządzić wąską kuchnię maksymalnie praktycznie, należy oprzeć jej projekt na trójkącie roboczym. Jego wierzchołki powinny wyznaczać strefy kuchenne, dedykowane poszczególnym funkcjom. Jeden wierzchołek stanowi lodówka z zamrażarką ( strefa chłodzenia i przechowywania), a drugi – piekarnik lub pyta grzewcza ( strefa gotowania). Natomiast trzecią strefę – zmywania, wyznacza zlew kuchenny. Trójkąt roboczy pozwala zachować niewielkie odległości poszczególnych sprzętów od siebie, co sprawia, że wystarczy kilka kroków by przemieścić się z jednego do drugiego. Droga pokonywana podczas pracy w kuchni jest skrócona do koniecznego minimum.

Poznaj sposób na ergonomiczną kuchnię według zasady złotego trójkąta

W każdej kuchni narożnej, czy to wąskiej w kształcie litery L, czy większych kuchniach w kształcie litery U mają znaczenie systemy do przechowywania. Powinniśmy móc sięgnąć z łatwością po zawartość narożnych szafek kuchennych. Szczególnie w kuchniach małych i wąskich, gdzie każdy centymetr dostępnej przestrzeni musi być mądrze wykorzystany. Na pomoc przybywają dostępne na rynku wysuwane szuflady cargo, kosze typu magic corner lub półki obrotowe. O tych funkcjonalnych rozwiązaniach pisaliśmy w artykule „Kuchnia narożna – pomysły i wskazówki”, do lektury którego zachęcamy.

Wąska kuchnia a kolorystyka mebli

Powszechnie przyjęto, że kuchnie o niewielkim metrażu powinny być w kolorze jasnym, najchętniej białym lub ecru. Jasne fronty meblowe odbijają bowiem światło, co daje wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni małego wnętrza. Jest to prawda, która jednak może być wyborem, a nie koniecznością. Z wieloletniego doświadczenia ekspertów zespołu projektowego Halupczok w aranżowaniu wnętrz o zróżnicowanych gabarytach wynika, że wąska kuchnia z powodzeniem odnajdzie się także w ciemnej kolorystce. Modne ostatnio grafity, szarości, czernie i butelkowa zieleń idealnie sprawdzą się we wnętrzu kuchennym o takim układzie. Bez wątpienia z powodzeniem możemy sięgnąć po te barwy, jeśli właśnie o takiej kuchni marzymy.

Dobierając kolor frontów meblowych, warto skonsultować swoje plany z projektantem wnętrz w salonie mebli kuchennych na wymiar, by zaproponował najbardziej optymalne rozwiązania. Pamiętajmy, że mała wąska kuchnia to przestrzeń wymagająca specjalnego podejścia projektowego, dzięki któremu funkcjonalnie wykorzystamy każdy centymetr dostępnej przestrzeni, zapewniając maksymalny komfort użytkowania. Jeśli wąska kuchnia jest naprawdę ciasna, wówczas zabudowę kuchenną umieszczamy na jednej ze ścian.

Decydując się na kolorystykę, niewątpliwie  warto wziąć pod uwagę ciemniejszą tonację dla dolnych szafek kuchennych, a jaśniejszą dla górnych. Kompozycji kolorystycznych maluje się wiele. Dla miłośników bardzo popularnego do niedawna trendu black&white, świetnym rozwiązaniem będą górne szafki w kolorze białym, a fronty dolnych w czarnym. Nie ukrywajmy jednak, że takie połączenie nie ma już w sobie powiewu aranżacyjnej świeżości. Zważywszy jednak, że czarna kolorystyka jest uniwersalna i doskonale komponuje się z każdą inną barwą, paleta możliwości wydaje się nieskończona. Dla estetów ceniących elegancję kuchni w stylu glamour polecane są złote lub srebrne fronty meblowe, o metalicznym połysku.  Niewątpliwie, idealnie sprawdziło się to w niejednej kuchni na wymiar wykonanej w firmie Halupczok. Idealnym przykładem kuchni z połyskującymi metalicznymi frontami jest kolekcja mebli kuchennych Madera.

Zobacz jak pięknie prezentują się metaliczne fronty kuchni Madera

By ciekawie urządzić wąską kuchnię nie można zapomnieć o blacie roboczym. To przestrzeń, która pełni w każdej kuchni rolę funkcjonalną i estetyczną jednocześnie. Mówiąc o kolorach, warto by wąska kuchnia skupiała uwagę na blacie o unikatowym wzorze. Tak, jak zrobiono to w warszawskim apartamencie, wyposażonym w meble Halupczok. Jednorzędowa kuchnia choć wąska i długa, dzięki odważnej palecie barw zyskała na atrakcyjności.

Jak urządzić wąską kuchnię w stylistyce klasycznej?  

Pasjonatów wnętrz kuchennych, które nawiązują stylistyką do dawnych epok, jest wielu. I nic dziwnego. Kuchnie klasyczne pozostają w naszych sercach miejscem, które pamiętamy z dzieciństwa i chcielibyśmy meble w tożsamej stylistyce zaaranżować w swoim domu. Miłośnicy tradycji nie godzą się na estetykę opartą na nowoczesnym minimalizmie i braku przytulności. Jednak kuchnie tradycyjne, choć urzekają kunsztownymi zdobieniami, frezowanymi frontami czy pilastrami, wymagają przestrzeni. Wnętrza o sporym metrażu to najlepsze pole do wyeksponowania klasycznych detali mebli kuchennych, przeszklonych witryn ze szprosami czy dekoracyjnych listew.

Więc jak urządzić wąską kuchnię  w stylistyce choć zbliżonej do tradycyjnej? Czy brak wystarczającego metrażu dyskwalifikuje ten pomysł? Nic bardziej błędnego! Wystarczy sięgnąć po kilka sprytnych aranżacyjnych trików. Jednym z nich jest stół, zamiast wyspy kuchennej. Stół ustawiony pod ścianą, naprzeciw kuchni idealnie sprawdzi się w roli miejsca do spożywania posiłków i dodatkowego blatu roboczego, jak również elementu dekoracyjnego. Niewątpliwie, jeśli dostępnych metrów nie jest dużo, przymocowanie blatu kuchennego do ściany i wsparcie go na stylizowanych dwóch, zamiast czterech nogach,  pozwoli na niewielkiej powierzchni zorganizować kącik jadalniany.

Estetyka kuchni tradycyjnych rządzi się swoimi prawami. Fronty meblowe w takich meblach zdobią frezowania, kunsztowne wycięcia oraz dekoracyjne uchwyty meblowe. W nie również powinna być wyposażona klasyczna wąska kuchnia. Spójrzmy na realizację jasnej niewielkiej kuchni, której nadano styl klasyczny. Frezowane fronty szafek dolnych wyposażono w srebrne, błyszczące uchwyty, a kryształowe gałki wykorzystano w szafkach górnych. Niewątpliwie zabieg ten, wprowadzający do wnętrza różnorodność form, dodał mu atrakcyjności. Jak bywa w eleganckich kuchniach klasycznych, kompozycję mebli oparto częściowo na szklanych witrynach zakończonych zdobnymi szprosami. Przeszklenia każdemu niewielkiemu wnętrzu, nawet tam gdzie jest wąska kuchnia, dodają lekkości. Jasne fronty odbijają światło, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się optycznie na większe niż w rzeczywistości.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok