main image: Najnowsze trendy w kuchni
Kuchnia to centrum każdego domu, a jej znaczenie jeszcze bardziej wzrosło w ciągu ostatnich dwóch lat, gdy zaczęliśmy spędzać więcej czasu w miejscu zamieszkania. Stała się nie tylko przestrzenią służącą do przygotowywania posiłków, ale także miejscem spotkań czy nawet salą konferencyjną. Nie dziwi więc fakt, że przykładamy coraz większą uwagę do modnego designu, ale także do innowacyjnych rozwiązań, jakie powinna posiadać nowoczesna kuchnia. Jakie są najnowsze trendy w kuchni? Czym inspirować się w trakcie wprowadzenia zmian w otaczającej nas przestrzeni? Jak projekty kuchni Halupczok odpowiadają na aktualne trendy w modzie wnętrzarskiej?

Mniej znaczy więcej? Najnowsze trendy w kuchni w stylu minimal

Jednym z popularniejszych kierunków, do którego regularnie powracają projektanci wnętrz jest minimalizm. Ceniony przede wszystkim za funkcjonalność, wygodę oraz nieskończone możliwości aranżacji, jest jednym z najmocniej wyróżniających się trendów w projektowaniu wnętrz, w tym kuchni.

Wiele współczesnych rozwiązań opartych jest na zasadzie „less is more” („mniej znaczy więcej”), co wydaje się być bardzo praktyczną zasadą, hołdującą harmonii i porządkowi.

Zasada “less is more” w teorii i praktyce

„Mniej znaczy więcej” to odniesienie do słów Ludwiga Mies van der Rohe, duchowego ojca architektury minimalizmu, który podkreślał znaczenie prostoty i kładł nacisk na projekty, które poprzez modułowość można dowolnie przekształcać. Ten słynny niemiecki architekt powiedział również, że „Bóg ukryty jest w detalach”, co można interpretować jako przywiązanie do wysokiej jakości luksusowych materiałów. Jego postulaty zdają się wybrzmiewać dosyć wyraźnie, szczególnie w nowoczesnym budownictwie i wystroju wnętrz. Nie chodzi jednak o pozbawienie przestrzeni estetyki na rzecz funkcjonalności, a raczej bezpośrednie ukazanie piękna przy wykorzystaniu solidnych, jakościowych materiałów, bez rozpraszających uwagę dodatków.

Funkcjonalność a najnowsze trendy w kuchni

Odwołując się do tego trendu, projektanci Halupczok stworzyli kilka propozycji, które z pewnością przypadną do gustu miłośnikom prostoty i elegancji. Na uwagę zasługuje nowoczesna kuchnia Rivoli, która poprzez wyeksponowanie naturalnego piękna drewna zachwyca koneserów prostych, jednak nie pozbawionych ciepła form.

Nowe trendy w kuchni Rivoli marki Halupczok

Najnowsze trendy w kuchni przejawiają się poprzez wysmakowaną współczesną formę i subtelną elegancję kuchni na wymiar Rivoli. Zamierzony efekt osiągnięto dzięki połączeniu ciepła naturalnego drewna oraz chłodu połyskującej bieli. Całości dopełnia soczysta zieleń ziół wyrastających prosto z miniogródka zintegrowanego z blatem kuchennej wyspy. Ciepło naturalnego drewna na tle chłodnej bieli bezsprzecznie elektryzuje zmysły.

Harmonia, piękno i funkcjonalność

Wyeksponowanie naturalnego piękna drewna w kolekcji Rivoli nieustannie zachwyca i porywa zarówno użytkowników kuchni, jak i gości. Niezwykle praktyczne i funkcjonalne oblicze projektu prezentują porządkujące przestrzeń drewniane przegródki na sztućce i przyprawy oraz wysuwany jadalniany blat o strukturze szczotkowanego dębu. Kuchnie z drewna potrafią zaskoczyć komfortem użytkowania i wytrzymałością materiałów. Szlachetność bieli i chłód metalu tworzą poruszającą, harmonijną przestrzeń. To bezsprzecznie nowoczesna, minimalistyczna forma funkcjonalnych mebli na wymiar, która wpisuje się w najnowsze trendy w kuchni. Rivoli, wyposażona w innowacyjny, autorski system podnoszenia szuflad, umożliwia dostosowanie ich wysokości do własnych potrzeb. Tak nowoczesna kuchnia będzie idealnym miejscem do przechowywania niezbędnych akcesoriów.

Gracja płynąca z minimalizmu

Dobrym przykładem odzwierciedlającym najnowsze trendy w kuchni będzie także równie zachwycający skandynawski minimalizm, który uchwycony został w projekcie Grazia. Ta kuchnia na wymiar urzeka prostotą, która w swoim wnętrzu skrywa mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb domowników. Ze względu na uniwersalność, minimalizm jeszcze na długie lata będzie gościł jako jeden z wiodących stylów w aranżacji wnętrz.

Grazia – minimal art design

Subtelna Grazia niewątpliwie urzeka swoją prostotą, która skrywa jednak prawdziwie nowoczesne wnętrze kuchni na wymiar. Dzięki mnogości funkcjonalnych rozwiązań, zabudowa zmienia się według indywidualnych potrzeb mieszkańców, dając możliwość nieskrępowanego kreowania przestrzeni tej nowoczesnej kuchni. Wynurzający się spod blatu drewniany regał pozwala zapanować nad kulinarnym rozgardiaszem. Niewątpliwie jest to rozwiązanie idealne dla kuchni połączonych z salonem.

Estetyka odpowiadająca nowoczesnym kuchniom

Mobilny barek ukryty w blacie wyspy kuchennej to wyśmienity przykład połączenia niesztampowego rozwiązania z praktycznym zastosowaniem i zdecydowanie odpowiedź na najnowsze trendy w kuchni. Ruchomy blat wyspy kuchennej może pełnić rolę bardzo wygodnego stolika kawowego. Gustowne, eklektyczne rozwiązania nie tyle odpowiadają najnowszym trendom, co je kreują. Można z pewnością pokusić się o stwierdzenie, że kolekcja Grazia to użyteczność w służbie elegancji.

Zobacz jak prezentuje się kolekcja Grazia w pełnym wydaniu.

Mobilne rozwiązania odpowiedzią na najnowsze trendy w kuchni

Realia pandemiczne wymusiły zmianę w życiu codziennym wielu z nas. Rutynowe czynności, do tej pory rozproszone w przestrzeni, skupiły się na jednym wnętrzu domu. Konieczność pracy i nauki w trybie zdalnym, niejednokrotnie niemożność wyjścia na zewnątrz wpłynęły znacząco na sposób, w jaki postrzegamy wystrój i aranżację naszych domów i mieszkań. Spędzanie w tych samych wnętrzach coraz więcej czasu, spotęgowało poczucie ich wizualnej monotonni.

Stylistyczna różnorodność

Bezsprzecznie, na tego typu wyzwania w kuchennych wnętrzach odpowiedzią są rozwiązania oparte na systemach mobilnych. W tym kontekście najnowsze trendy w kuchni to ruchome elementy zabudowy kuchennej, które wizualnie urozmaicają jej formę, pełniąc jednocześnie rolę praktyczną. Wśród nich pojawią się mobilne blaty wysp kuchennych, wysuwane elektrycznie barki, ruchome fronty meblowe czy wysuwane stoły jadalniane i śniadaniowe. Kuchnia Grazia jest idealnym przykładem zastosowania tego typu sprytnych rozwiązań, dzięki którym w oczach domowników nie traci na atrakcyjności. To kolekcja mebli, która gdy wszystkie ruchome systemy są zamknięte, przybiera prostą formę stając się kuchnią w minimalistycznych stylu. Gdy mobilne systemy są wysunięte i otwarte, wówczas kuchnia jawi się w zupełnie odmiennym stylu nowoczesnym. Mnogość elementów sprawia , że Grazia nabiera nieco eklektycznego sznytu.

Pobudzenie wyobraźni w stylu glamour. Nowoczesna kuchnia przedłużeniem salonu

Wyraziste kolory, mocne akcenty, awangarda – to wyznaczniki kolejnego stylu, którym obecnie kierują się designerzy wnętrz i wyznaczają najnowsze trendy w kuchni. Można powiedzieć, że znajduje się nieco w kontrze do filozofii minimalizmu. Skłania zaś się bardziej ku stylowi glamour, jednak z zachowaniem wygody i funkcjonalności, bez przytłaczającego przepychu. Większość specjalistów do spraw aranżacji wnętrz jest zgodna – należy położyć akcent na zdecydowany kolor, mocne dodatki i tzw. „efekt wow”. Połączenie głębokiej czerni, szarości, przełamane intensywną barwą to z pewnością rozwiązanie dla osób zdecydowanych, poszukujących intrygujących rozwiązań. W takim wnętrzu doskonale odnajdą się wielbiciele odważnych i wyrazistych projektów, które są synonimem jakości i luksusu.

Kuchnia glamour – przedłużenie eleganckiego salonu

Odpowiedzią na trend nawiązujący do estetyki kuchni glamour jest z pewnością kuchnia na wymiar Ariana. Dzięki efektownym falowanym frontom, połączeniu matu z połyskiem, szkła i złota, wywiera niesamowite wrażenie. Taka kuchnia to przedłużenie eleganckiego salonu i perfekcyjne rozwiązanie dla osób posiadających dużą przestrzeń do zagospodarowania. Nie można pominąć nowatorskich rozwiązań zastosowanych w Arianie, takich jak blat wyspy kuchennej wzbogacony o system indukcyjnego ładowania telefonu.

Najnowsze trendy w kuchni – kolekcja Ariana

Bezsprzecznie charakterystyczne dla stylu glamour wyraziste zestawienie matu z połyskiem, fazowanego szkła oraz połyskującego lakieru zabierają w stylistyczną podróż po odległych krańcach globu. Marokańskie złoto przywodzi na myśl miłość w Casablance. Z kolei autorski, nieregularnie falowany wzór frontów meblowych wydobywa namiętne blaski i cienie tego uczucia. To wyjątkowe połączenie z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom elegancji. Dominująca barwa cennego kruszcu wraz z głęboką czernią niczym dwa żywioły zdają się walczyć o uwagę użytkowników kuchni. Przeszklone szuflady z możliwością personalizacji grawera na szkle, a także pojemne oraz podświetlone szafki odzwierciedlają funkcjonalną stronę kolekcji. Dodatkowo, jest ona uwypuklona przez ergonomię projektu zachowaną w ulokowaniu poszczególnych sprzętów. Kolekcja Ariana zdecydowanie wyznacza najnowsze trendy w kuchni.

Zobacz więcej zachwycających detali w złotej kolekcji Ariana.

Kuchnia loftowa – wielkomiejski styl w najlepszym wydaniu

Pisząc o najnowszych trendach w aranżacji wnętrz nie można pominąć stylu industrialnego i loftowego. Wywodzi się on po trochu ze środowiska paryskiej bohemy, ale też nawiązuje do Nowego Jorku w latach 50. W tych czasach popularne stało się przystosowywanie opuszczonych magazynów do celów mieszkalnych. Niewątpliwie kojarzony na pierwszy rzut oka z awangardą, styl loftowy powraca teraz w odrobinę złagodzonej formie. Coraz częściej jest widoczny we współczesnych wnętrzach i z powodzeniem sprawdzi się też przy aranżacji nowoczesnej kuchni. Nieco surowy, z dominacją szarości, bieli i czerni, może być z łatwością ocieplony elementami z naturalnego drewna. Kuchnia na wymiar Valentia doskonale wpisuje się w ten nurt. Emanuje subtelną formą, a surowość materiałów nie przytłacza użytkowników. Kolorystyka w tonacji szarości skały podkreśla jej wyjątkowy, loftowy charakter.

Jak urządzić kuchnię loftową? Poznaj nowe trendy w kuchni

Doskonałą propozycją dla miłośników loftowych klimatów jest niewątpliwie kolekcja Valentia. Z pewnością wpisuje się ona w najnowsze trendy w kuchni nawiązujące do stylu w klimacie industrial. Kuchnia na wymiar Valentia jest wyjątkowa również z tego względu, iż emanuje subtelną formą i przyciąga magnetycznym obliczem. Surowość materiałów, finezyjna gra faktur i kolorystyka w tonacji szarości skały, podkreślają jej loftowy charakter. Geometria leitmotywów zdecydowanie wzmacnia siłę aranżacji.

Nowe trendy w kuchni loftowej a funkcjonalność

Indywidualizm i funkcjonalność nowoczesnej kuchni z kolekcji Valentia akcentuje wtopiona w blat wnęka z przesuwnymi organizerami na aromatyczne zioła i akcesoria kuchenne. Daje to możliwość kreowania przestrzeni według własnych upodobań. Bezsprzecznie jest to kuchnia z wyspą, która uwodzi ascetycznym pięknem. To rozwiązanie wprost stworzone dla nowoczesnych wnętrz.

Ciepło drewnianych akcentów

Aby jednak projekt nie był zbyt chłodny i surowy, projektanci z Halupczok Design Team zastosowali kilka bardzo sprytnych zabiegów. W Valentii zdecydowanie wielką rolę odgrywa ciepło drewnianych akcentów, które przełamuje ascetyzm monolitycznej ściany pokrytej efektownym spiekiem kwarcowym. Valentia, dzięki odpowiedniemu oświetleniu oraz przeszklonym witrynom, zyskuje klimat prawdziwie industrialnego wnętrza. Drewniane motywy idealnie komponują się z wysmakowanym wnętrzem, tworząc niezwykłą aranżację kuchni na wymiar. Wszystko to sprawia, że kuchnia cieszy oczy swoim oryginalnym designem. Jednak ma w sobie też coś, co sprawia, że jest przytulna i chętnie spędza się w niej czas.

Zobacz jak prezentuje się nowoczesna loftowa kuchnia Valentia.

Hygge kuchnia. Najnowsze trendy wprost z Danii

W dobie ciągłej gonitwy i pośpiechu, w jakich żyjemy, na wartości zyskują idee i koncepcje, które pozwalają zwolnić, świadomie skupić się na sobie i swoich potrzebach. Dać sobie poczucie komfortu i szczęścia. Takiemu podejściu hołdują Duńczycy, którzy zapoczątkowali tendencje bycia tu i teraz – „hygge” – najnowsze trendy w kuchni i innych wnętrzach.  Według danych statystycznych, Duńczycy są jednym z najszczęśliwszych społeczeństw na świecie. Warto przyjrzeć się bliżej tym nowym trendom i zaczerpnąć odrobinę dla siebie.

Geneza stylu

Hygge to styl w aranżacji wnętrz, który stał się odpowiedzią na duńskie potrzeby ukojenia zabieganej codzienności.  Przede wszystkim miał dawać szczęście tym, którzy przebywają we wnętrzach w tej stylistyce. W języku norweskim samo słowo oznacza „dobre samopoczucie”. Wiąże się również ze skandynawskim uwielbieniem natury i chęcią otaczania się nią na co dzień. Ponieważ dom jest kluczowym miejscem, powinien być komfortowo wyposażony i wypełniony roślinnością. To tutaj bowiem toczą się relacje rodzinne, wspólne posiłki, bliskie kontakty z przyjaciółmi, rozmowy, przebywanie i dzielenie chwil razem – najważniejsze momenty codzienności. Hygge to nie tylko więc trend wnętrzarski, a sposób na życie.

Cechy charakterystyczne wnętrz w stylu hygge

  • Proste, praktyczne i pozbawione zdobień meble
  • Naturalne materiały, najchętniej drewno, kamień, skóra, tkaniny typu len i płótno
  • Minimalna ilość dodatków, ale zawsze doskonałej jakości
  • Materiały, które kojarzą się z wygodą i komfortem: miękkie koce, plecione w warkocz pledy, poduszki, futrzane kapy, puszyste dywany
  • Kolorystyczny mix pastelowych i ciepłych odcieni z jednokolorowymi, nierzadko metalicznymi i białymi o chłodnej tonacji
  • Odpowiednie oświetlenie – przynajmniej kilka źródeł światła w każdym pomieszczeniu

Hygge kuchnia. Najnowsze trendy

Najnowsze trendy w kuchni wprost z Północy Europy to mieszanka klasycznej elegancji i minimalizmu. Ponieważ hygge silnie nawiązuje to stylu skandynawskiego, sporo w kuchni hygge naturalnych surowców w jasnych stosowanych barwach,  prostych form, wysoce funkcjonalnych rozwiązań i materiałów w bardzo dobrej jakości. Całość tworzy atmosferę komfortu, spokoju i szczęścia.

Inspirujące kuchnie skandynawskie. Poznaj pełnię możliwości aranżacyjnych.

Ponieważ kuchnia jako miejsce rodzinnego gotowania, wspólnych posiłków i biesiad z przyjaciółmi stanowi według wielu, również Duńczyków centrum domu, często uznawana jest za źródło hygge. Kuchnie nowoczesne, kuchnie z półwyspem lub kuchnie z wyspą otwarte na przestrzeń dzienną, będące w gronie najchętniej wybieranych układów aranżacyjnych, idealnie wpisują się w styl hygge. Proste drewniane fronty meblowe, lub z pionowymi lamelami, wygodne przestronne blaty robocze, stoły z naturalnego drewna w jasnej tonacji doskonale spełniają wymogi tej stylistyki. Ponieważ czynności wykonywane w kuchni sprzyjają bliskości, w duchu hygge powinna być wyposażona w stół jadalniany, lub komfortowy blat wyspy.

Najchętniej dwupoziomowy blat kuchenny, z częścią pełniącą funkcję barku. Taki układ sprzyja towarzyskim spotkaniom, wspólnym posiłkom czy wspólnemu ich przygotowywaniu. Niewątpliwie warto pamiętać, że najnowsze trendy w kuchni, w tym hygge, nie są przeznaczone jedynie dla dużych przestrzeni. Wnętrze kuchenne o niewielkich gabarytach można z sukcesem zaaranżować według filozofii hygge, dzięki otwartemu podejściu projektanta czy architekta wnętrz. Jeśli brakuje w kuchni miejsca na integrujący członków rodziny stół , warto sięgnąć po sprytne rozwiązania takie jak mobilne blaty w wyspie kuchennej czy stoliki kawowe wysuwane z aneksu kuchennego.

Polecamy artykuł: Co zamiast stołu w kuchni? Alternatywne rozwiązania

Klimat kuchni hygge – jak go osiągnąć?

Całość  wnętrza w stylu hygge jest spowita miękkim, rozproszonym światłem o ciepłej barwie. Z uwagi na krótkie dni i brak dostatecznej ilości światła słonecznego w duńskich domach, wnętrza powinny być dobrze doświetlone wieloma świetlnymi strefami. Podświetlone, przeszklone witryny eksponujące urokliwą zastawę, filiżanki na kawę i gorącą herbatę, rozgrzewające w chłodne dni. Bezsprzecznie to ozdobne elementy nieodzowne według entuzjastów duńskiego dizajnu. Jednym z ważnych elementów wystroju kuchni w stylu hygge są akcenty dekoracyjne o naturalnym pochodzeniu jak wiklinowe klosze i abażury czy urokliwe suszone trawy pampasowe.

Wizualna harmonia, uzyskana przez utrzymanie porządku w kuchni,  jest niezbędna w skandynawskich wnętrzach. Przede wszystkim obowiązuje tu minimalizm także w zakresie ilości drobnego sprzętu AGD na dostępnej dla oka przestrzeni. Komfort to funkcjonalne urządzenia wielozadaniowe, jednak…ukryte w pojemnych szafkach i szufladach. Te ostatnie wyposażone w systemy segregujące i organizery, przyczyniają się do utrzymania ładu w przestrzeni kuchennej. Warto pamiętać także by wnętrze wypełnić zielenią naturalnych roślin. W przypadku osób kochających gotować dobrze jest mieć pod ręką mini-ogródek z bazylią, oregano, tymiankiem czy miętą. To rozwiązanie przypadnie do gustu zarówno miłośnikom wnętrz hygge, jak i skandynawskich, czy tych inspirowanych pięknem otaczającej przyrody.

Najnowsze trendy w kuchni są w rytmie natury

Globalny trend, który hołduje ekologicznemu stylowi życia, przekłada się również na aranżacyjne trendy w kuchni. Nowoczesne kuchnie projektuje się tak, by były maksymalnie energooszczędne i wyposażone w rozwiązania, które sprzyjają środowisku. W takiej kuchni dba się o racjonalne gospodarowanie zasobami, segreguje odpady i polega na naturalnych materiałach, nawiązujących do przyrody bądź surowcach z odzysku. Trend eko to silny nurt, który zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników.

Upcykling w kuchni eko

Idea upcyklingu to przetwarzanie różnego rodzaju wysłużonych materiałów, w wyniku czego powstają nowe, wartościowe produkty. Po raz pierwszy koncepcja upcyklingu ujrzała światło dzienne w 1999 roku, a szerzej rozpowszechnili ją w 2002 r. amerykański architekt William McDonough i niemiecki chemik Michael Braungart, autorzy książki Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things (Od kołyski do kołyski: zmiana sposobu, w jaki tworzymy przedmioty). Upcykling design to ruch, który coraz szerzej zyskuje swoich zwolenników wśród projektantów i architektów, wyznaczając współczesne trendy kuchenne. To proces świadomego projektowania kuchni sięgający po materiały z odzysku.

Niewątpliwie, fronty meblowe powstałe w całości z recyklingowego drewna to realny wymiar świadomego projektowania mebli kuchennych. Podczas procesu produkcji każdej z takich płyt wykorzystywane są  materiały drewnopochodne, takie jak drewniane palety, inne zużyte płyty meblowe, meble czy krzesła. W efekcie ogranicza to zużycie surowców naturalnych. Produkcja tego rodzaju płyt to zintegrowany i powtarzalny cykl. Począwszy od zbierania drewna odpadowego po recykling i przekształcenie go w nowy, funkcjonalny produkt. Tego typu fronty, w czterech odcieniach kolorystycznych, znaleźć można w produktowej ofercie marki Halupczok. Wyjątkowość tego materiału – powtórnie przetworzony stworzy nowy funkcjonalny produkt.

Warto wskazać walory, na których oparta jest siła eko-płyt meblowych, z powodzeniem pełniących rolę budulca współczesnych kuchni:

  • wyróżnia je dekoracyjny rysunek słojów i głęboka struktura drewna
  • ich faktura przypomina lite drewno
  • posiadają synchroniczny dekor oraz efekt deskowania

Dowiedz się więcej jak zaprojektować nowoczesną kuchnię w stylu eko.

Stylistyka eko wnętrza

Styl eko we wnętrzach? poznajmy najnowsze trendy w kuchni zainspirowane otaczającą przyrodą. Nie jest tajemnicą, że natura od dłuższego czasu stanowi dla architektów i projektantów wnętrz najlepszy wzornik i inspirację. Powstają wnętrza wypełnione naturalnymi materiałami, fakturami, barwami i wzorami. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się surowce pozyskane z przyrody- głównie drewno i kamień, a ich intrygujące wzory wciąż stanowią ceniony element ozdob

Bezsprzecznie kolorystyka kuchni eko powinna nawiązywać do kojących barw ziemi, drzew , skał i roślin. Być wypełniona naturalnym drewnem, kamieniem i roślinnością. Przede wszystkim barwy jak beże, zielenie, szarości i różnorodne odcienie brązu świetnie sprawdzą się w formie frontów meblowych, na ścianach czy podłodze. Idealnym połączeniem okazują się drewniane meble kuchenne i kamienne blaty. Drewno dodaje kuchni ciepła, a kamień wprowadza nieco industrialny sznyt. Razem tworzą przykuwający uwagę duet. Aranżacją kuchenną pełną ciepła, w której chce się przebywać jest kuchnia Madera. Jej kompozycję oparto na dębowym, nieregularnie pofalowanym froncie meblowym oraz urokliwym spieku kwarcowym, o jasnej barwie z miedzianymi smugami.

Naturalne piękno w subtelnej oprawie

Najnowsze trendy w kuchni eko wyraźnie dostrzec można w projekcie mebli kuchennych Madera. Ciepłe odcienie naturalnego drewna w indywidualnie skomponowanym tonacji i kojącej, bieli przenoszą w malowniczą scenerię, której piękno podkreślają biżuteryjne wykończenia. Podświetlony dębowy blat stołu, fantazyjnie wkomponowany w wyspę kuchenną, łączy praktyczność z imponującą estetyką. Toczone według indywidualnego projektu nogi stołu i przeszklonej witryny oraz wiszące nad blatem, mobilne półeczki na kuchenne akcesoria podkreślają stylistykę eko tego wnętrza.

Z pewnością omawiając najnowsze trendy w kuchni eko nie można zapomnieć o dekoracyjnych dodatkach, jako ważnych elementach wystroju. Idealnie sprawdzą się wiklinowe klosze oświetleniowe, lniane zasłony, dekoracyjne trawy i rękodzieło o fantazyjnych formach.  

W harmonii z przyrodą

Eko wnętrza są odpowiedzią na rosnącą potrzebę bliskości z naturą. Obcowanie z nią daje ukojenie, uspokaja i wprowadza harmonię. Dlatego też współcześni architekci kładą duży nacisk na obecność przyrody w przestrzeni mieszkalnej, nie tylko w formie kwiatów doniczkowych. W aranżacji wnętrz poszukują rozwiązań, które będą źródłem satysfakcji z obcowania z naturą. Założenie to w pełni realizuje mini-ogródek, który umieszczony w wyspie kuchennej, daje możliwość uprawy aromatycznych ziół. Oparty jest na zagłębionej w wyspie dużej osłonie donicy, w której umieszcza się rośliny. Rozwiązanie to wykorzystano przy projektowaniu nowoczesnej kuchni Marsala.

Marsala – inspiracja płynąca z natury

Zdecydowanie, mini-ogródek w projekcie kuchni Marsala stworzono z myślą o miłośnikach wnętrz wypełnionych przyrodą. Dzięki niemu domownicy mogą cieszyć się aromatem ziół przez 365 dni, bez względu na porę roku za oknem. System oparto na wnęce zatopionej w wyspie kuchennej, która powstała z połączenia dektonu o marmurowym użyleniu oraz naturalnego drewna w odcieniu ciemnej czekolady. Motyw jodełki na dębowych frontach mebli to nie tylko ukłon w stronę tradycyjnego rzemiosła, ale i akcent podkreślający eko trendy w kuchni. W odróżnieniu od kojącej Madery, tutaj zestawiono żywiołowe barwy ciemnego drewna z kamiennym rysunkiem o imponującym wzorze. Ten intrygujący wzorniczy tandem zastosowano w wyspie kuchennej i stole jadalnianym oraz panelu naściennym.

Zobacz jak pięknie prezentuje się nowoczesna kuchnia Marsala w stylu eko

Najnowsze trendy w kuchni – na styku natury i technologii

Odpowiedzialność za otaczająca nas naturę spoczywa na każdym z nas. Globalna świadomość, że działania jakie podejmujemy współcześnie, będą mieć wpływ nie tylko na najbliższą przyszłość, a kolejne pokolenia, motywuje do świadomych wyborów. Rozwiązania respektujące ekologię i dobro planety stają się coraz bardziej ważne zarówno dla konsumentów, jak i producentów. Najnowsze trendy w kuchni to te, które bazują na systemach pozwalających zaoszczędzić wodę i prąd, urządzeniach z bio degradowanych materiałów bezpiecznych dla środowiska, które łatwo poddać ponownemu przetworzeniu. Jednym z elementów wyposażenia kuchni, który ma znaczący wpływ nie tylko na środowisko, ale także zapobiegać rosnącym domowym wydatkom jest bateria.

Eko technologie

Na rynku dostępne są baterie kuchenne, które dzięki specjalnym eko technologiom pomagają odpowiedzialnie zużywać wodę i zadbać o domowy budżet jednocześnie. Z myślą o oszczędzaniu wody i energii, oparte zostały na systemach stopniowalnej dźwigni i ogranicznika temperatury. Jednym pociągnięciem dźwigni przepływ wody zmniejsza się o mniej więcej połowę. Szacuje się, że korzystanie z tego typu eko baterii daje możliwość wygenerować oszczędność wody na poziomie 50- 57% – w porównaniu do modeli ze standardowym wypływem.  Jest to niezwykle praktyczne w sytuacji, gdy np. zmywamy naczynia ręcznie. W ten sposób wyrabiamy w sobie i naszych dzieciach nawyk oszczędnego odkręcania wody, a co za tym idzie efektywnego gospodarowania zasobami. Dźwignię wystarczy odchylić, by ponownie zyskać pełen strumień.

Również ogranicznik temperatury w takiej baterii pomaga obniżyć zużycie wody gorącej, której w kuchni potrzeba rzadziej. Nowoczesna myśl inżynieryjna i najnowsze trendy w kuchni podsuwają również modele baterii, które mają wbudowany system automatycznego ustawiania pojemności wody. Są również takie, które włącza i wyłącza się sensorycznie, czyli bezdotykowo. Jedynie gest wystarczy by skorzystać z funkcji takiego urządzenia. Jest to funkcjonale rozwiązanie w sytuacji, brudnych rąk, gdy nie chcemy nimi pobrudzić baterii.    

Dowiedz się, jak wybrać baterię do swojej kuchni

Mniej plastiku. Z myślą o przyszłych pokoleniach

W eko trendach kuchennych ważne są też zaawansowane modele baterii, dzięki którym możemy minimalizować ilość zużytego plastiku. Mowa o bateriach filtrujących, które stanowią swoistą alternatywę dla czajników wyposażonych w wymienne filtry do wody. Instalacja tego typu baterii nie wymaga zamontowania dodatkowych urządzeń w szafce, ponieważ filtr kapsułkowy znajduje się w dodatkowej wylewce urządzenia. Woda ma doskonały smak, jest pozbawiona osadów, rdzy i nieprzyjemnego zapachu. Można jej używać zarówno do picia, jak i do gotowania. A co najistotniejsze, redukując ilość kupowanej wody butelkowej przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów plastikowych trafiających do środowiska.

Reasumując, bez względu na to, jaki styl w aranżacji wnętrz jest nam bliski, warto zastosować proekologiczne urządzenia i rozwiązania chroniące  środowisko. Szeroka  gama możliwości dostępna na rynku sprawia, że świadomie podejmowane wybory nie należą to już do trudnych zadań. A sięgnięcie po nie daje satysfakcję działania w skali mikro, które ma realny wpływ na kondycję planety.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok