main image: Kuchnia bez okna – cenne wskazówki projektanta
Kuchnia bez okna to aranżacyjne wyzwanie, zarówno pod kątem praktycznym, jak i estetycznym. Jak ją urządzić, by dorównywała kuchniom wyposażonym w naturalne źródło światła? Na co zwrócić uwagę i czego dopilnować na etapie projektowania i wykończenia? Projektanci Halupczok podpowiadają sprawdzone rozwiązania, które wykorzystując potencjał wnętrza, wydobywają z niego unikatowe piękno i funkcjonalność.

Kuchnia bez okna z salonem

Proces projektowy każdego wnętrza zawsze powinna poprzedzać dogłębna analiza potrzeb i oczekiwań jego właścicieli, jak również ich stylu życia i upodobań stylistycznych. Wyniki tych badań znajdują swoje odzwierciedlenie w projekcie przestrzeni kuchennej – dobranych rozwiązaniach, rodzaju materiałów i ich kolorystyce. Pamiętajmy, że klasyczna, czy nowoczesna kuchnia bez okna połączona z salonem to przestrzeń otwarta. Domownicy, czy goście przebywający w salonie z łatwością mogą zaglądnąć, co się w niej dzieje. Jeśli zależy nam by zachować subtelną dyskrecję i ukryć przed nimi nieporządek, panujący w kuchni, warto zastosować półwysep dwupoziomowy. Różnica poziomów blatu roboczego, a przestrzeni do spożywania posiłków pozwoli ukryć przed gośćmi kuchenny rozgardiasz.  Idealnie sprawdzi się również mobilny regał w zabudowie meblowej, jak w kuchni Industria,  który pozwoli ukryć nieład wśród kuchennych akcesoriów.

Poznaj bliżej funkcjonalne walory półwyspu kuchennego

Ponieważ podczas gotowania wydobywają się opary i aromaty, niezwykle istotnym jest prawidłowe ulokowanie płyty grzewczej oraz przemyślany wybór okapu. Kuchnia bez okna z salonem jest otwartą przestrzenią, łączącą strefę gotowania i wypoczynkową, gdzie należy szczególnie troskliwie zadbać o czyste powietrze. W kuchniach bez okna nie ma źródła napływu świeżego powietrza do pomieszczenia oraz pozbawieni jesteśmy możliwości intensywnego wietrzenia. Dlatego popularnym miejscem instalacji płyty grzewczej i kuchennego okapu jest blat roboczy w głębi kuchni. Okap w formie pochłaniacza wyposażonego w filtry, który oczyszcza powietrze, lub w formie wyciągu, wymieniającego powietrze, może być ulokowany nad płytą, jak i w samej płycie.

Nowoczesne kuchnie zaaranżowane są tak, by innowacyjne sprzęty były ich integralną częścią. Dlatego na rynku dostępna jest szeroka gama okapów i pochłaniaczy mobilnych, które zintegrowane z płytą indukcyjną, lub wysuwane z niej, podnoszą poziom kuchennej funkcjonalności. Niewątpliwie współczesne okapy wiszące łączą co najmniej dwie role funkcjonalne – wysokiej jakości urządzeń filtrujących powietrze, jak i designerskich lamp, oświetlających przestrzeń kuchni. Takie rozwiązanie zobaczyć można w kuchni Eleganza, której stylistykę glamour podkreśla czarujący okrągły okap.

Nowoczesna kuchnia jednorzędowa bez okna

Aranżacyjną alternatywą dla kuchni bez okna jest aneks kuchenny. Układ mebli kuchennych w linii prostej idealnie sprawdza się zarówno w kuchni otwartej na salon, jak i zamkniętej, stanowiącej odrębne pomieszczenie. Przede wszystkim, ze względu na swoją kompaktowość, jednorzędowy aneks może z powodzeniem znaleźć zastosowanie nawet na bardzo małych powierzchniach. Salon z aneksem to rozwiązanie modne i praktyczne, które świetnie odnajduje się zarówno w apartamencie w bloku, jak również w starej kamienicy. Dostawiając w okolicy aneksu stół z krzesłami tworzy się kuchnia bez okna otwarta na strefę jadalnianą.

Polecamy również artykuł „Kuchnia jednorzędowa – dlaczego warto?”

Pomimo, iż nie ma tutaj mowy o złotej zasadzie trójkąta roboczego, ponieważ sprzęty kuchenne są ulokowane w jednej linii, to dobrze zaprojektowana jednorzędowa kuchnia bez okna będzie zawierała w sobie wszystkie  niezbędne funkcjonalności . Niewątpliwie należy skonsultować z ekspertem od projektowania wnętrz takie kwestie, jak to gdzie ukryte będą kosze do segregacji śmieci i w którym miejscu zainstalujemy zmywarkę. To co kluczowe to blat kuchenny o określonych wymiarach. Minimalne założenia wymiarowe dla głębokości blatu roboczego to 30-40 centymetrów.  Natomiast co do długości, projektanci wnętrz zalecają, by wygospodarować co najmniej 80 centymetrów wolnej przestrzeni. Tak zaaranżowana kuchnia bez okna w układzie jednorzędowym pozwoli na swobodne odłożenie naczyń kuchennych, garnków czy drobnego sprzętu AGD, oraz wykonanie prac przygotowujących produkty do obróbki cieplnej typu krojenie.

Jakie fronty meblowe wybrać do kuchni bez okna?

Choć kuchnie tradycyjne, nawiązujące do wnętrz z dawnych epok uwielbiają przestrzeń, którą nie dysponuje kuchnia bez okna, z powodzeniem odnajdą się i w takim anturażu. Dlatego fronty meblowe nie muszą być proste. Bez wątpienia alternatywą są fronty klasycznie frezowane lub zdobione ramką, wyposażone w stylizowane mosiężne uchwyty. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami wnętrz w nowoczesnej stylistyce sięgnijmy po fronty drewniane z pięknym rysunkiem naturalnych słojów, ryflowane, lub falowane. Jeśli zdecydujemy się wybrać fronty gładkie, to zamiast w macie, niech delikatnie połyskują. Spowoduje to, że intensywniej będą odbijać sztuczne światło w kuchni, czyniąc ją optycznie nieco większą. Warto również wyposażyć fronty w bezuchwytowy system otwierania oparty na „push to open” ( ang. naciśnij by otworzyć), lub wspomaganie elektryczne. Pozwoli to zaoszczędzić przestrzeń w nowoczesnej kuchni bez okna i zwiększyć jej ergonomię. O zaletach frontów bezuchwytowych pisaliśmy w artykule „Kuchnia bezuchwytowa – optymalne rozwiązanie” do lektury którego zachęcamy.

Sposób na oszałamiającą estetykę kuchni bez okna

W kształcie litery L , U czy jednorzędowa kuchnia bez okna, bez względu na swoją stylistykę powinna zachwycać. W każdym wnętrzu projektanci Halupczok dostrzegają potencjał zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny, tylko trzeba go właściwie wykorzystać. Przyjrzyjmy się temu drugiemu aspektowi. Projektując kuchnię pozbawioną okna – zamkniętą, bądź otwartą na pozostałą część mieszkania, warto przemycić elementy meblowe wnoszące wizualną lekkość. Z praktycznego, jak i estetycznego punktu widzenia, tam gdzie jest kuchnia bez okna, w zabudowie meblowej opłaca się przewidzieć miejsce na półki. W górnej części zabudowy umieścić szafki z pełnymi frontami meblowymi, a pomiędzy nimi zaplanować półki otwarte. Spełnią one rolę praktyczną i dekoracyjną jednocześnie. Bez wątpienia nadadzą wnętrzu lekkości.

Innym zabiegiem jest zastosowanie przeszklonych witryn w miejscu kilku szafek wiszących. Przeszklenia, dodatkowo podświetlone, dają kuchni efekt subtelności i urokliwego klimatu. Dzięki nim zabudowa kuchenna nie wydaje się ciężka i przytłaczająca. Jeśli chcemy wyeksponować przechowywane przedmioty np. ulubioną kolekcję porcelanowych filiżanek, sięgnijmy po szkło przeźroczyste. Ciekawym rozwiązaniem są zdobione szyby witryn meblowych np. pionowymi liniami. Fronty tego typu zastosowano w loftowej kuchni Industria, której estetyka  zyskała dzięki nim dodatkowego uroku. Natomiast szyby o zabarwieniu mlecznym lub przydymione doskonale ukryją zawartość szafek kuchennych. Dzięki temu nie będziemy musieli skrupulatnie pilnować w nich nieskazitelnego ładu. Tak zaprojektowana kuchnia bez okna stanie się ozdobą mieszkalnego lokum, zarówno w stylistyce tradycyjnej, jak i nowoczesnej.

Nowoczesna kuchnia bez okna w stylu glamour

W dobrze zaprojektowanej przestrzeni, gdzie kuchnia bez okna łączy się z salonem lub strefą jadalnianą, powinniśmy unikać masywnych mebli. Aby stworzyć całość w finezyjnej odsłonie warto postawić na wypoczynkową kanapę na nóżkach, kolorystyką nawiązującą do mebli kuchennych, miękkie poduszki i dywan oraz lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. W sytuacji, gdy nie dysponujemy wolną ścianą na której moglibyśmy umieścić lustro, można sięgnąć po lustrzaną mozaikę kuchenną.  Lustrzana powierzchnia na ścianie nad blatem roboczym, pięknie odbija światło i sprawia, że nowoczesna kuchnia bez okna staje się optycznie większa. Niewątpliwie to fenomenalne rozwiązane dla osób, które kochają otaczać się ekstrawaganckimi i charakternymi wnętrzami.

Blasku i stylu glamour kuchni bez okna dodadzą także błyszczące płytki. Bez wątpienia będą przyciągać wzrok swoją elegancją i  stanowić kuchenną biżuterię odbijającą światło.  Dzięki rozwiązaniom tego typu, kuchenna przestrzeń nabierze intrygującej głębi i będzie wyglądała na o wiele jaśniejszą niż w rzeczywistości. Oprócz tego warto postawić na designerskie przeszklenia i chromowane powierzchnie. Dzięki nim kuchnia bez okna zyska designerski charakter i, co najważniejsze, upragniony blask, cechujący kuchnie w stylu glamour!

Kuchnia bez okna – optymalna kolorystyka

Kolorystyka wnętrza nadaje mu przytulności i charakteru. Sprawia, że czujemy się w nim komfortowo i przyjemnie. W pomieszczeniach, w których dostęp naturalnego światła jest ograniczony, dobór barw należy szczególnie precyzyjnie przeanalizować. Nowoczesna kuchnia bez okna jest tego idealnym przykładem. Panuje przekonanie, że tego typu wnętrza powinny być jasne, a dominująca w nich paleta kolorystyczna składać się z bieli, beżu, odcieni ecru, ewentualnie pastelowych tonacji. Jasna kolorystyka odbija sztuczne światło powodując, że niewielkich wymiarów kuchnia bez okna wydaje się optycznie większa.

Projektanci Halupczok bazując na wieloletnim doświadczeniu w aranżowaniu wnętrz wedle indywidualnych wymagań ich właścicieli, jak i wymagających przestrzeni, idą o krok dalej. Sięgają po kolorystyczne rozwiązania, które spełniają oczekiwania klientów, co do wykorzystania we wnętrzach ich ulubionych barw. Jednocześnie tworzą nowoczesne kuchnie komfortowe w codziennym użytkowaniu.

Zarówno kuchnia otwarta na salon, jak i zamknięta kuchnia bez okna nie jest skazana jedynie na biele i odcienie im pochodne. Niewątpliwie jasne desenie to wyśmienita baza dla bardziej wyrazistych barw, jak naturalne drewno, złoto, srebro czy szarości. Warto w nie ubrać dolne szafki kuchenne, biel pozostawiając górnym. Bądź zastosować kolorystyczny mariaż – mocniejsze barwy zaakcentować w formie pojedynczych elementów mebli kuchennych lub blatów. Doskonale widać to w kolekcji mebli kuchennych Arta, w której białym ryflowanym frontom meblowym towarzyszy imponujący wzór drewna egotycznego. Warta uwagi jest także jasna kolorystyka, w jakiej dobrano urządzenia AGD. Wszystko po to by ta biała kuchnia była stylistycznie spójna i wydawała się większa, niż w rzeczywistości.

Dobrze doświetlona kuchnia bez okna

Kuchnia, bez względu na układ mebli, wymiary czy stylistykę jest centralnym miejscem w domu. Tutaj spędzamy czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi gotując i jedząc, omawiamy ważne i ważkie sprawy, zdalnie pracujemy, pomagamy dzieciom odrobić lekcje, jak i relaksujemy się. Każda z tych czynności wymaga właściwego oświetlenia. Bez wątpienia kuchnia bez okna, jako przestrzeń pozbawiona źródła światła naturalnego w szczególności potrzebuje profesjonalnego systemu świetlnego. W przypadku otwartej kuchni bez okna główne źródło światła sztucznego powinno być podsufitowe. Jeśli w kuchni jest stół jadalniany lub półwysep, to z pewnością oświetlenie powinno zawisnąć nad nimi. Wiele źródeł światła spowoduje, że zarówno otwarta, jak i zamknięta kuchnia bez okna stanie się jasna, a praca w niej komfortowa. W szczególności pod uwagę należy wziąć:

  • ilość punktów świetlnych,
  • barwę i nasycenie poszczególnego oświetlenia,
  • podział na: główne źródło światła- np. sufitowe, podszafkowe – nad blatem kuchennym, dekoracyjne- podkreślające zdobne detale kuchni oraz funkcjonalne – dzielące kuchnię na strefy.

Celnym wyborem będzie sięgnięcie po okap, który obok podstawowej funkcji oczyszczania powietrza, pełni rolę oświetlenia. Nad blatem roboczym projektanci Halupczok wyposażają kuchnie w praktyczne oświetlenie LED, które jest energooszczędne. Dla zwolenników nowinek technologicznych i osób, które cenią czas, polecamy system oświetlenia nadblatowego uruchamiany sensorycznie. Wystarczy ruch ręki, by włączyć światło, bez konieczności montowania włącznika. Takie rozwiązanie z sukcesem sprawdza się w nowoczesnych kuchniach, m.in. dębowej kuchni Madera. Pamiętajmy, że podświetlone przeszklone witryny potrafią odegrać niezwykle dekoracyjną rolę, szczególnie wieczorową porą. Czynią kuchnię kojącą przestrzenią, której atmosfera sprzyja wypoczynkowi po dniu pełnym wrażeń.

Zobacz jak pięknie prezentuje się kuchnia Madera, zwyciężczyni prestiżowej nagrody German Design Award 2023

Reasumując, warto mieć w pamięci, z każde wnętrze ma swój potencjał, który ekspert w dziedzinie projektowania potrafi celnie zdefiniować. Kuchnia bez okna, w szczególności stanowiąca odrębne pomieszczenie, to z pewnością aranżacyjne wyzwanie, z którym łatwiej będzie sobie poradzić w asyście architekta lub projektanta wnętrz. Projekt idealnie dopasowany do wymagającej przestrzeni i potrzeb domowników, ma ogromną szansę cieszyć przez lata zarówno funkcjonalnie, jak i estetycznie. Dlatego zachęcamy do odwiedzin jednego z sieci salonów Halupczok, by przekonać się jak wiele istnieje aranżacyjnych możliwości, dających spektakularne efekty.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok