Kuchnia to jedno z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Dlatego przy aranżacji wnętrza dokładnie zatroszczyć się o każdy aspekt wystroju. Jednym z elementów, którego zdecydowanie nie należy bagatelizować jest oświetlenie blatu kuchennego i ogólnie całej przestrzeni jaką dysponujemy. Właściwie dobrane oświetlenie zdecydowanie wpływa na nasze samopoczucie, a także na jakość pracy w kuchni. Bezsprzecznie podkreśla też wyjątkowy charakter wnętrzu i nadaje jedyny w swoim rodzaju klimat. Dodatkowo musimy zadbać o to, aby nie męczył nam się wzrok. W niniejszym artykule przyjrzymy się zatem jak dobrać właściwe oświetlenie pod kątem wybranej zabudowy meblowej, koloru kuchni, temperatury barwowej światła czy też układu pomieszczenia. Zapraszamy do lektury!

Oświetlenie blatu kuchennego w kolekcji Fenice
Zdj. Przykład oryginalnego oświetlenia nad wyspą kuchenną w kolekcji Fenice. W tle widać oświetlenie blatu kuchennego ukryte pod szafkami w górnej zabudowie. Fot. Halupczok

Oświetlenie blatu kuchennego przy oknie

Idealną sytuacją jest posiadanie kuchni z oknem, albowiem daje to użytkownikom dostęp do naturalnego światła dziennego. Niewątpliwie promieniowanie słoneczne bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, wprowadza pozytywny nastrój, nie męczy również oczu. Właśnie dlatego wskazanym jest, aby powierzchnia blatu roboczego, na którym wykonujemy większość prac związanych z przygotowaniem posiłku znajdowała się właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie okna. Dzięki temu nie będzie dużej potrzeby doświetlać tej przestrzeni w dzień. Co za tym oczywiście idzie, nastąpi oszczędność w zużyciu energii elektrycznej przez sztuczne oświetlenie.

Kuchnia z oknem i zgranie światła dziennego ze sztucznym

Kuchnia z oknem daje spore pole do popisu projektantom w kwestii połączenia światła dziennego ze sztucznym, które jest niezbędne gdy zapada zmrok. O możliwościach związanych z iluminacją kuchni pisaliśmy już wcześniej, z dodatkowymi praktycznymi informacjami można się zapoznać w tym artykule. Zachęcamy do dodatkowej lektury, aby jeszcze bardziej usystematyzować wiedzę. Zdecydowanie ważne jest to, aby zadbać o wzajemną współgrę światła dziennego ze sztucznym oraz oświetlenia głównego (centralnego) z bocznym. Musimy pamiętać, że temperatura barwowa oświetlenia sztucznego powinna być zbliżona do światła dziennego, a więc ciepła lub neutralna. Co oznaczają te nazwy za chwilę przekonamy się w dalszej części niniejszego tekstu.

Oświetlenie blatu kuchennego w kuchni z kolekcji Rivoli
Zdj. W dobrze zaprojektowanych kuchniach można bardzo umiejętnie skomponować światło dzienne ze sztucznym oświetleniem blatów z temperaturą światła w kolorze neutralnym. Fot. Halupczok

Oświetlenie blatu kuchennego – barwa zimna czy ciepła?

Na początku z pewnością należy wspomnieć o pojęciu temperatury barwowej światła. Najczęściej producenci podają ją na opakowaniach żarówek lub innych źródeł światła w jednostce jaką jest Kelwin. Ogólna zasada jest taka, że im większa wartość tej liczby, tym światło pochodzące z żarówki będzie zimniejsze. Najczęściej pojawiające się parametry to zakres od 2700 do 3200 Kelwinów, co daje nam światło ciepłe. Wartości od 4000 do 5000 Kelwinów to barwa neutralna, najbardziej uniwersalna. Liczba 6000 na skali Kelwina to już barwa zimna – niebieskie światło. Powszechnie uważa się, że najlepszym rodzajem oświetlenia jest barwa zimna. Jest najbardziej zbliżona do światła słonecznego, przytulna i napawająca optymizmem. Idealnie nadaje się do kuchni z elementami wykończenia wykonanymi z drewna. Ciepłe światło dodatkowo podbija jego urok wydobywając jeszcze bardziej kolor.

Oświetlenie blatu kuchennego – barwa neutralna

Barwa neutralna uważana jest za najlepszą opcję jeśli chodzi o oświetlenie wszelkich domowych pomieszczeń. Pasuje do każdego wystroju wnętrza, sprzyja koncentracji, nie męczy oczu. Dodatkową zaletą jest to, że dokładnie oddaje barwy przedmiotów, w tym mebli. Światło w takiej barwie pozwoli zatem idealnie wydobyć piękno wyjątkowych frontów w wymarzonej kuchni. Barwa neutralna oświetlenia to idealne połączenie, kompromis pomiędzy chłodem a ciepłem. Doskonale sprawdzi się też jako oświetlenie blatu kuchennego, szczególnie gdy przygotowujemy praco i czasochłonny posiłek.

Oświetlenie blatu kuchennego – barwa zimna

Większość projektantów wnętrz jest zgodna, że barwa zimna nie jest najlepszym pomysłem jeśli chodzi o oświetlenie blatu kuchennego oraz jakiegokolwiek pomieszczenia w domu. Niebieskie światło przyczynia się do zjawiska męczenia się oczu, nie jest naturalne, ciężko się przy nim wypoczywa. Sprawia, że przestrzeń staje się zimna, może czasem nawet lekko przytłaczająca. To niezwykle ważne w przypadku aranżacji miejsc, w których spędza się dużo czasu. A kuchnia zdecydowanie do takich miejsc się zalicza. Barwa niebieskawa, zimna i tak towarzyszy nam na co dzień – patrzymy na nią korzystając z najnowszych technologii, chociażby takich jak smartfony, czy inne urządzenia posiadające ekrany emitujące światło.

Oświetlenie blatu kuchennego bez szafek wiszących

W kuchni z oknem brak kuchennej zabudowy górnej skutkuje tym, że pomieszczenie zyskuje jeszcze więcej światła i przestrzeni. Szafki wiszące osłaniają częściowo powierzchnię blatu, rzucając na niego nieco cienia. W kuchniach niezabudowanych od góry nie ma tego problemu, jednak mimo wszystko lampy doświetlające miejsce pracy po zmroku będą konieczne. Oświetlenie blatu kuchennego może pochodzić z lamp wiszących pod sufitem, daje to dodatkowe pole do oryginalnej aranżacji, ponieważ lampa może stanowić estetyczny dodatek urozmaicający pomieszczenie. Należy jednak zwrócić uwagę na długość blatu, niekiedy trzeba zastosować kilka źródeł światła obok siebie. Ważne żeby żarówki nie były oddalone od siebie o więcej niż 50-60 centymetrów, zapewniając właściwe doświetlenie miejsca pracy.

Oświetlenie blatu w kuchni – praktyczne wskazówki

Przy planowaniu oświetlenia blatu warto zwrócić uwagę na energooszczędne i ekonomiczne rozwiązania. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest taśma bądź listwa ledowa, to bardzo efektywne, skuteczne, a do tego niewidzialne oświetlenie, które z pewnością pasować będzie do nowoczesnych i eleganckich mebli. Planując montaż lamp trzeba też koniecznie wziąć pod uwagę rodzaj samego blatu. Nie bez znaczenia jest jego kolor. Bardzo jasne powierzchnie nie potrzebują aż tak dużego natężenia światła jak ich ciemne odpowiedniki. Dużą rolę gra też struktura – czy jest matowa czy na wysoki połysk. W przypadku błyszczących blatów powinno się dopierać oświetlenie matowe, tak, aby bliki z żarówek nie odbijały się od powierzchni i nie raziły domowników w oczy.

Oświetlenie blatu kuchennego w kuchni marki Halupczok
Zdj. W projektach mebli kuchennych marki Halupczok wykorzystujemy dostępne na rynku nowoczesne rozwiązania, które znakomicie sprawdzą się w eleganckich wnętrzach i wspaniale rozświetlą. Fot. Halupczok

Światło nad wyspą kuchenną

Wyspa kuchenna z reguły stanowi centralną część kuchni, a jeżeli jest też linią podziału między kuchnią a salonem, jej znaczenie w kompozycji pomieszczenia rośnie jeszcze bardziej. Oświetlenie tej części nie sprowadza się już w tym przypadku wyłącznie do funkcji praktycznej. Ogromną rolę odgrywa też estetyka samej lampy, która ma być urozmaiceniem ważnego pomieszczenia. A co jeżeli wyspa została wzbogacona o płytę grzewczą, zgodnie z zasadą trójkąta roboczego (pisaliśmy o tym między innymi tutaj). Oświetlenie blatu w kuchni tego rodzaju jest jedną z ważniejszych kwestii do ustalenia. Bardzo dobrym i nowoczesnym rozwiązaniem są eleganckie okapy kuchenne, które łączą w sobie funkcję dekoracyjną i praktyczną. Mogą zarówno stanowić źródło światła, jak i pochłaniać zapachy oraz parę wodną. Na szczególną uwagę miłośników stylu glamour zasługuje elegancki okap zdobiony kryształami. Miłośnicy nowoczesnych wnętrz również znajdą dla siebie coś odpowiedniego, na rynku dostępnych jest wiele „futurystycznych” modeli w bogatej gamie kolorów.

Intrygujące oświetlenie blatu w kuchniach Halupczok

W projektach mebli kuchennych marki Halupczok wykorzystujemy dostępne na rynku nowoczesne rozwiązania, które znakomicie sprawdzą się w eleganckich wnętrzach i wspaniale rozświetlą blat kuchenny. Za przykład może posłużyć podświetlane dna szafek, które świecą całą swoją powierzchnią. Niewątpliwie dobrze dobrane oświetlenie kuchni podnosi nie tylko jej funkcjonalność, ale i komfort użytkowania. Warte uwagi jest też sensorycznie, a więc bezdotykowo włączane światło umiejscowione tuż nad blatem kuchennym. To pozwala w szybki i łatwy sposób oświetlić przestrzeń roboczą, nawet gdy jesteśmy w ferworze prac kucharskich. Takie dogodne, bardzo praktyczne rozwiązanie znaleźć można chociażby w linii kuchni Madera.

Inne, nowatorskie metody oświetlenia

Osobnym, bardzo obszernym zagadnieniem jest z pewnością oświetlenie witryn oraz innych szafek przeszklonych. Dobrze dobrane światło pozwala także wydobyć piękno z frontów częściowo lub całkowicie przeziernymi, które po podświetleniu pełnią funkcję ozdobną. Podświetlenie szuflad i szafek jest szczególnie przydatne wieczorami. Do oświetlenia funkcjonalnego miejscowego możemy też zaliczyć podświetlenia uchwytów. Podświetlenia mogą dotyczyć elementów mebli, takich jak cokoły, uchwyty, ale także podświetlanie powierzchni dekoracyjnych paneli itp.

Kolekcja Liguria i Siena – oryginalne rozwiązania

Jako przykład nowatorskich możliwości możemy podać chociażby przykuwający uwagę front wyspy kuchennej w kuchni Liguria, wykonany z naturalnego łupka na laminacie (fornir kamienny). Z niejednorodnej, chropowatej powierzchni światło doskonale wydobywa wszelkie atuty. Ciekawym przykładem iluminacji pełniących rolę bardziej dekoracyjną są uchwyty podświetlane w oryginalnej kuchni z kolekcji Siena. Jest to rozwiązanie wyjątkowe, bowiem opatentowane przez specjalistów Halupczok, niewykorzystywane przez inne firmy. Uchwyty w postaci podświetlanej wstawki szklanej posiadają innowacyjną technologię – są zasilane niskonapięciową, bezkablową instalacją elektryczną.

Zobacz kolekcję zachwycającą kolekcję Liguria oraz nowoczesną linię mebli kuchennych Siena.

Oświetlenie a projekt kuchni

Dobrze zaprojektowana kuchnia będzie cieszyć domowników przez długie lata. Dobrze jest powierzyć stworzenie zabudowy kuchennej doświadczonemu projektantowi, który dzięki bogatej wiedzy weźmie pod uwagę wszelkie czynniki, również te związane z jakże ważną kwestią oświetlenia i ergonomii pracy. W Halupczok Design Team z przyjemnością i pasją pomagamy realizować marzenia naszych Klientów i realizujemy projekty kuchni na wymiar z najlepszej jakości materiałów. Przykłady naszych kolekcji można obejrzeć w 13 salonach firmowych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Ich adresy można znaleźć tutaj.