2020-04-24

Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon?

Taki dylemat mają zarówno osoby, które wybierają projekt domu, jak i te, które planują generalny remont np. mieszkania. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tych dwóch rozwiązań.

Kuchnia otwarta na salon.

W zasadzie bardzo często w gotowych projektach domów czy apartamentów widzimy właśnie to rozwiązanie. Dlaczego tak się dzieje? W epoce, kiedy większość nowych mieszkań powstawała na osiedlach z wielkiej płyty, kuchnia zawsze była oddzielnym pomieszczeniem i to raczej niewielkim. Obecnie jedynie finanse są dla nas ograniczeniem w realizacji własnych marzeń. Przewagą kuchni otwartej, połączonej z salonem jest możliwość przebywania osoby, która przygotowuje posiłki z pozostałymi domownikami. To także wiążę się z tym, że łatwiej namówić np. dzieci do pomocy w gotowaniu, a co za tym idzie do nauki tej ważnej umiejętności. Jeśli dzieci są małe, można mieć na nie oko pracując w kuchni zwłaszcza, jeśli mamy wyspę, która pozwala na pracę przodem do części salonowej. Wyspa przydaje się także podczas wspólnego gotowania.

Jeśli jest dobrze zaprojektowana, kilka osób może jednocześnie pracować będąc zwróconymi do siebie. To przydatna opcja podczas party z przyjaciółmi, kiedy gotowanie staje się częścią spotkania towarzyskiego. Kuchnia otwarta na salon pozwala też nie tracić kontaktu z gośćmi, dla których przygotowuje się poczęstunek. Warto przy wyspie kuchennej przewidzieć miejsce do siedzenia i mały blat barkowy z hokerami lub blat na niższej wysokości niż roboczy, aby można było do niego dostawić krzesła. Dzięki temu można będzie przy wyspie podać kawę przyjaciółce lub rano dzieciom śniadanie przed wyjściem do szkoły.


 


Poza względami funkcjonalnymi kuchnia otwarta na salon jest także ważnym elementem aranżacji wnętrza. Obecnie mamy niemal nieograniczone możliwości kolorystyczne i materiałowe. Estetyczne, czasami futurystyczne sprzęty AGD doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrze. Okap kuchenny już od lat nie przypomina tego sprzed lat. Obecnie mamy całą gamę okapów wyspowych i przyściennych, które wizualne bardziej przypominają designerską lampę niż urządzenie służące do filtrowania powietrza. Ważną rzeczą jest spójne zaaranżowanie tzw. otwartej części dziennej. Marka Halupczok umożliwia wykonanie mebli do kuchni, ale także do salonu.

Dzięki temu mamy pewność dopasowania kolorystycznego mebli oraz zachowania ich wysokiej jakości.
Kuchnia otwarta na salon, to niekoniecznie duża kuchnia z wyspą. Czasami jest to także aneks kuchenny w salonie, w niewielkim apartamencie. Wtedy, niejednokrotnie na jednej krótkiej ścianie, musimy zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i blat roboczy. W naszych aranżacjach często pokazujemy sprytne sposoby na ukrycie sprzętów lub wysuwane małe blaty, które po zamknięciu nie zabierają miejsca. Na takiej niewielkiej powierzchni jest szczególnie ważne kolorystyczne i materiałowe zaaranżowanie wspólnej przestrzeni salonu z aneksem.

Kuchnia zamknięta, oddzielne pomieszczenie.

Czy w takim razie kuchnia w osobnym pomieszczeniu ma jakieś zalety? Niewątpliwie tak. Dla niektórych jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Niektóre osoby preferują to rozwiązanie. Na pewno kuchnia połączona z salonem wymaga od nas stałego utrzymania porządku. Mając kuchnię w oddzielnym pomieszczeniu nie stresujemy się niezapowiedzianą wizytą. Mając duże pomieszczenie kuchenne możemy w kuchni zaaranżować stół jadalniany. Dzięki temu strefy przygotowania i spożywania posiłków mamy połączone, ale oddzielone z kolei od strefy salonu, która służy już tylko do relaksu. Dodatkowym atutem kuchni w oddzielnym pomieszczeniu jest możliwość zaaranżowania jej w kompletnie odmienny sposób, niż pozostała część domu. Jeśli np. Pan domu jest miłośnikiem nowoczesnego minimalizmu, a pani domu kocha styl prowansalski, można osiągnąć kompromis: kuchnia klasyczna, a salon nowoczesny. 

Kuchnie nowoczesne
Kuchnia Otwarta

Czy mając tradycyjne mieszkanie w bloku można marzyć o połączonej strefie kuchni i salonu? To oczywiście jest możliwe pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim kuchnia powinna sąsiadować z salonem, a ściana między nimi nie powinna być ścianą konstrukcyjną. Należy poradzić się w tej kwestii profesjonalisty z zakresu konstrukcji budowlanych, który oceni możliwość likwidacji przegrody. Ściany działowe zazwyczaj można bez problemu usunąć. Należy także zlokalizować kanały wentylacyjne, które są konieczne dla zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza. Konieczne także będzie przystosowanie instalacji do nowego układu pomieszczenia.

Należy wziąć pod uwagę wspomnianą już instalację wentylacyjną oraz wodno- kanalizacyjną i elektryczną (koniecznie z zaprojektowaniem funkcjonalnego oświetlenia kuchni). Najmniej kłopotliwą instalacją do zmian jest instalacja elektryczna. W miarę prosty sposób można zasilanie dociągnąć do wyspy i umieścić na niej płytę grzejną. Niektóre rodzaje okapów wymagają także tylko instalacji elektrycznej. Z wyglądu przypominają lampy zawieszone na cienkich linkach. Filtrują powietrze w pomieszczeniu, ale nie wyrzucają go na zewnątrz. W przypadku montażu takiego okapu należy rozważyć dodatkowe wzmocnienie sufitu.
Projektanci marki Halupczok każdorazowo wykonują instrukcję przygotowania pomieszczenia, która uwzględnia wszystkie niezbędne instalacje i wzmocnienia. Zachęcamy do konsultacji z nimi: http://bit.ly/halupczok_kontakt

Rzemieślnicza pasja tworzenia

Kuchnia biała otwarta

Salony

Zapraszamy do kontaktu. Nasze salony meblowe czekają na Ciebie!

Nasz zespół konsultantów i doradców pomoże w podjęciu decyzji, by Twoje wymarzone wnętrze przybrało realnych kształtów. Skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób:
tel./fax: +48 77 465 14 76
mail: biuro@meble-halupczok.pl

zobacz wszystkie

Porozmawiaj z ekspertem email email
Zadzwoń do naszego projektanta
Tel.: +48 735 200 750

 
Przetwarzanie danych osobowych
Copyright © Halupczok
Projekt i wykonanie: commplace.pl