main image: Kuchnia biała czy czarna? Jasna czy ciemna?
Na jakią kuchnię się zdecydować? Białą i jasną, czy ciemną w odnieciu czerni? Czym sugerować się przy decyzji? Zapraszamy w aranżacyjną podróż, w której projektanci Halupczok podpowiedzą na co zwrócić uwagę, by mądrze wybrnąć z tego kolorystycznego dylematu.

Kuchnia biała czy czarna, jasna czy ciemna? To oczywiście dosyć prowokacyjne pytanie. Nie każdy bowiem waha się tylko między tymi dwoma kolorami, ale zauważamy, że są to kolory bardzo popularne. Biel od wielu lat króluje w kuchni, a ponad dekadę temu dołączyła do niej czerń. Oba warianty omówimy na przykładzie naszych kuchni Grazia i Valentia wraz z ich sprytnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi.
Zarówno biel jak i czerń w naszych aranżacjach jest przełamana dodatkami z naturalnego drewna. W obydwu przypadkach jest to dąb, ale barwiony w taki sposób, że sprawia wrażanie zupełnie odmienne.

KRÓLUJĄCA BIEL.
Biała kuchnia Grazia
to połączenie połyskującej bieli, dębu o srebrzysto- szarym wybarwieniu i spieku kwarcowego w kolorze marmuru calacatta. Dzięki tym dodatkom kuchnia jest jasna, ale całość aranżacji sprawia ciepłe wrażanie. Jasne kolory dobrze sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, nie przytłaczają. Dzięki nim pomieszczenie wydaje się jasne i przestronne. Czy są jakieś minusy? Należy mieć na uwadze to, że na jasnych, lśniących frontach bardziej będą widoczne wszelkie zabrudzenia.

W kuchni Grazia ujęto szereg ciekawych rozwiązań funkcjonalnych. Jest to wyjątkowa kuchnia, gdzie wiele elementów pozostaje ukrytych, zamkniętych. W czasie korzystania z kuchni można otworzyć fronty szafy kryjącej sprzęt AGD i wewnętrzne, pojemne szuflady. Z blatu wyspy wysuwa się mobilny barek (za pomocą przycisku), który od strony salonu mieści w sobie butelki wina i kieliszki, a od drugiej strony kuchni, wieszak na ściereczki kuchenne i półeczki na inne drobiazgi. Drugi elektrycznie wspomagany element w tej kuchni to wysuwany regał, który znajduje się w przestrzeni między szafkami górnymi i dolnymi. Jest na nim mnóstwo miejsca na przyprawy i inne niezbędne utensylia kuchenne. Ciekawym rozwiązaniem jest otwierany blat obrotowy. Można przy min wypić kawę lub przekąsić małe co nieco. Po zasunięciu nie zabiera miejsca.

CZARNA, NIEKONIECZNIE MAŁA.
Valentia czarna kuchnia na wymiar-
to przykład kuchni ciemnej, gdzie czarny mat blatu łączy się z chropowatą, grafitową powierzchnią spieku frontów i ciepłym, postarzanym dębem. Przez niektórych określana jako kuchnia loftowa. Niewątpliwie czerń wymaga przestrzeni i wysokości. Takie warunki często da się uzyskać w loftach i dużych domach jednorodzinnych. Kuchnia jest intrygująca i elegancka. Szyku dodają jej podświetlane witryny- bardzo modny ostatnio element aranżacji kuchni.

Jakie są minusy kuchni w ciemnych kolorach? Na pewno w małej przestrzeni duże powierzchnie czarnego koloru mogą przytłaczać. Można zastosować pewne triki, które zminimalizują ten efekt np. fronty w połysku, dodatek forniru czy też zastosowanie podświetleń. Czarne fronty w połysku są podatne na tzw „palcowanie”.  Odciski palców są mocno widoczne, co może ujemnie wpłynąć na komfort użytkowania. To cecha, którą trzeba sobie uświadomić decydując się na ten rodzaj frontów.

W aranżacji kuchni Valentia zastosowano ciekawy funkcjonalny element w postaci wbudowanej w blat rynienki z wodoodpornym wkładem. Mieści się w niej szereg przydatnych elementów, takich jak blok na noże, stojak na talerze, filiżanki i kieliszki najczęściej używane, a także osłonki na żywe zioła, miejsce na przyprawy, sztućce robocze i deski do krojenia. Wszystkie te elementy można dowolnie przesuwać na długości rynienki, a dzięki temu najpotrzebniejsze rzeczy mieć zawsze pod ręką.

Przy doborze kolorystyki w kuchni- jasnej lub ciemnej, sugerujmy się przede wszystkim swoim gustem i upodobaniami, ale i gabarytami przestrzeni, w której stanie kuchnia. Jeśli jest otwarta na salon, śmiało możemy zaszaleć z ciemnymi, nieco przygaszonymi odcieniami. Jeśli jednak przestrzeń jest niewielka, a kuchnia stanowi osobne pomieszczenie powiększmy je optycznie stosując jasne barwy, złamane jedynie ciemniejszymi dodatkami.
Zachęcamy do konsultacji z projektantami Halupczok, którzy przygotowując projekt online bez konieczności Państwa wychodzenia z domu, pomogą stworzyć wymarzone kuchenne wnętrze zgodne z Państwa gustem kolorystycznym.

Zapraszamy do kontaktu z Managerem salonu w wybranej lokalizacji http://bit.ly/halupczok_kontakt

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok