main image: Oświetlenie w kuchni
Jak dobrać oświetlenie w kuchni? Zapraszamy w aranżacyjną podróż, w której projektanci Halupczok zdradzają tajniki tworzenia pięknych wnętrz.

 

Oświetlenie w kuchni to temat złożony i ciekawy. Postęp nowych technologii spowodował, że już od kilkunastu lat mamy powszechnie dostępne energooszczędne i trwałe źródła światła, więc możliwości w tym zakresie są nieomal nieograniczone. Rozważmy dwa aspekty tego zagadnienia: różnorodne funkcje oświetlenia w kuchni oraz kwestię barwy światła.
Zanim jednak omówione zostaną te aspekty, należy usystematyzować i krótko omówić funkcje, które może pełnić światło w kuchni.

Oświetlenie ogólne pomieszczenia.
W każdym pomieszczeniu mieszkalnym, ulokowane jest zazwyczaj na suficie w centralnym miejscu, tak aby światło docierało w miarę równomiernie do każdego zakątka. Jego natężenie nie jest zbyt duże- może wynosić około 100 lx (luksów), mierzone przy podłodze. Jednak już na jadalnianym stole powinno być dwa razy większe- 200 lx. Przy takim natężeniu nie jesteśmy jednak w stanie pracować. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie dodatkowej lampy nad miejscem do spożywania posiłków, jeśli takie znajduje się w kuchni.

Oświetlenie blatów roboczych.
Dobre oświetlenie miejsc pracy w kuchni jest kluczowe. Przyjmuje się dla blatów roboczych natężenie około 300 lx. Najprościej, jeśli mamy szafki dolne i górne i właśnie do dolnego korpusu górnych szafek mocujemy źródła światła. Najlepiej, gdyby to oświetlenie było równomierne. Uzyskamy je montując np. liniowe lampy z taśmą/ listwą led. Mogą być one widoczne lub wpuszczone w korpus szafki. Możemy także wykorzystać dostępne na rynku podświetlane dna szafek, które świecą całą powierzchnią.

Oświetlenie funkcjonalne, miejscowe.
Tutaj pole do popisu mają projektanci. Oświetlić możemy wnętrze niemal każdej szafki i szuflady w taki sposób, żeby światło zapalało się po ich otwarciu. Osobnym tematem jet oświetlenie witryn- szafek przeszklonych, czy z innymi frontami częściowo lub całkowicie przeziernymi, które po podświetleniu wyglądają bardzo estetycznie. Podświetlenie szuflad i szafek jest szczególnie przydatne wieczorami. Do oświetlenia funkcjonalnego miejscowego możemy też zaliczyć podświetlenia uchwytów.

Oświetlenie estetyczne/ podświetlenia.
Podświetlenia mogą dotyczyć elementów mebli, takich jak cokoły, uchwyty, ale także podświetlanie powierzchni dekoracyjnych paneli itp. Jako przykład możemy podać front wyspy kuchennej w kuchni Liguria, wykonany z naturalnego łupka na laminacie (fornir kamienny). Z niejednorodnej, chropowatej powierzchni światło doskonale wydobywa wszelkie atuty. Ciekawym przykładem podświetleń dekoracyjnych są uchwyty podświetlane w kuchni Siena. Jest to rozwiązanie opatentowane marki Halupczok. Uchwyty w postaci podświetlanej wstawki szklanej są zasilane niskonapięciową, bezkablową instalacją elektryczną.

O co chodzi z tą barwą?
Temperatura barwowa określa jak „ciepłe” jest światło. Jest wyrażana w Kelwinach. Im wyższa wartość- tym światło jest zimniejsze i bielsze, im wartość niższa- tym światło cieplejsze i bardziej żółte. Dla zobrazowania: płomień świecy ma 1500 K, a światło dzienne 5500- 7000 K.  Najbardziej popularną i uniwersalną jest barwa biała (około 4000K). Jest to rodzaj bardzo zbliżony do światła naturalnego, dobrze oddający kolory we wnętrzu. Pamiętajmy, żeby nie mieszać różnych temperatur barwowych oświetlenia w jednym pomieszczeniu, nie wygląda to dobrze. Jeśli jesteśmy miłośnikami światła bardzo ciepłego lub bardzo zimnego, koniecznie skorzystajmy z porad projektanta, gdyż nie każdy kolor światła będzie nam dobrze współgrał z wybranymi kolorami mebli czy ścian.
Zachęcamy do konsultacji z projektantami Halupczok, którzy przygotowując projekt online bez konieczności Państwa wychodzenia z domu, przybliżą całą gamę sposobów na świetlne podkreślenie piękna wnętrza domu.

Zapraszamy do kontaktu z Managerem salonu w wybranej lokalizacji http://bit.ly/halupczok_kontakt

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne