2020-03-24

Kuchnia z wyspą czy bez?

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej być posiadaczem kuchni z wyspą czy bez, jest niejednokrotnie zdeterminowana przez wymiary pomieszczenia i przebieg instalacji w domu. Jeśli wielkość kuchni na to pozwala, a ponadto mamy możliwość pewnych modyfikacji instalacji chociażby elektrycznej, warto się nad tym rozwiązaniem zastanowić.

Co daje nam wyspa? Czy jest to tylko modny i estetyczny element w kuchni? Jakie są jej zalety i czy w ogóle ma jakieś wady? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.Wyspa w dużej kuchni może nam pomóc w zdecydowanym zmniejszeniu boków tzw. trójkąta roboczego, czyli zmniejszeniu odległości między kluczowymi sprzętami kuchennymi takimi jak zlewozmywak, chłodziarka i płyta. To znaczne ułatwienie, które pozwala nam uprościć proces przygotowania posiłków i skrócić czas przemieszczania się. Wyspie kuchennej możemy powierzyć wiele funkcji. To zależy w dużej mierze od tego, jakie instalacje uda się do niej doprowadzić. Jeśli budujemy dom i zawczasu myślimy o projekcie kuchni (co zdecydowanie polecamy), instalacje można zaplanować zawczasu. Jeśli jednak jest to remont, należy ze specjalistą ustalić zakres możliwości. Gdy do wyspy udaje się doprowadzić prąd, to można na niej umieścić płytę grzejną.

I tutaj pojawia się kwestia okapu. Jeśli nie ma możliwości podłączenia go do wentylacji, to istnieje szereg rozwiązań, które pozwalają filtrować powietrze bez wyrzucania go na zewnątrz. Jest to nawet rozwiązanie bardziej korzystne, ze względu na oszczędność energii (po prostu nie pozbywamy się z pomieszczeń ogrzanego powietrza np. w zimie). Montując taki okap nad wyspą (często przypominający lampę i łączący funkcję okapu i źródła oświetlenia), wystarczy doprowadzenie zasilania do tego miejsca w suficie oraz wzmocnienie sufitu w miejscu montażu okapu.
Innym rozwiązaniem są okapy zintegrowane z płytą. Są korzystne także wtedy, gdy ze względów estetycznych nie chcemy mieć dodatkowych elementów wiszących nad wyspą, tylko na przykład ozdobne lampy. Jeśli mamy tak komfortową sytuację, że do wyspy można doprowadzić wodę i kanalizację, możemy urządzić tam strefę zmywania ze zlewozmywakiem i zmywarką. W każdym przypadku pamiętajmy o dobrym oświetleniu wyspy.
 


 

Kuchnia z wyspą czy bez?
Kuchnia z wyspą czy bez?

Wyspa kuchenna to także dodatkowy blat roboczy. Jeśli mamy taką potrzebę, a miejsce na to pozwala, możemy zróżnicować na wyspie wysokość blatu i dodać do niej miejsce do spożywania posiłków lub wypicia kawy. W kuchni często pracują osoby zajmujące się dziećmi. Wyspa pozwala na kulinarne prace z możliwością równoczesnej obserwacji dzieci bawiących się np. w salonie, stojąc do nich przodem, a nie plecami.

Ostatnim ważnym aspektem jest estetyka. Wyspy kuchenne często znajdują się w strefie dziennej, łączącej salon z kuchnią. Front wyspy od strony salonu można wykorzystać jako element dekoracyjny. Wykończyć materiałem o ciekawej fakturze i dodatkowo wzmocnić efekt poprzez jego podświetlenie. Tutaj ogranicza nas jedynie wyobraźnia projektanta.

Zachęcamy do konsultacji z projektantami Halupczok, którzy w swoim realizacyjnym portfolio zebrali wiele projektów kuchni z funkcjonalnymi wyspami o unikatowym designie. Przygotują projekt online bez konieczności Państwa wychodzenia z domu.
Zapraszamy do kontaktu z Managerem salonu w wybranej lokalizacji http://bit.ly/halupczok_kontakt

Za wszystkimi projektami Halupczok kryją się utalentowani ludzie i ich kreatywność

Kuchnia z wyspą czy bez?

Salony

Zapraszamy do kontaktu. Nasze salony meblowe czekają na Ciebie!

Nasz zespół konsultantów i doradców pomoże w podjęciu decyzji, by Twoje wymarzone wnętrze przybrało realnych kształtów. Skontaktuj się z nami w dogodny dla Ciebie sposób:
tel./fax: +48 77 465 14 76
mail: biuro@meble-halupczok.pl

zobacz wszystkie

Porozmawiaj z ekspertem email email
Zadzwoń do naszego projektanta
Tel.: +48 735 200 750

 
Przetwarzanie danych osobowych
Copyright © Halupczok
Projekt i wykonanie: commplace.pl