Temat aranżacji wnętrz kuchennych to rzeka. Jako jedno z najważniejszych i najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w niemal każdym domu, niewątpliwie wymaga skrupulatnego zaplanowania. Zdecydowanie jednym z najbardziej kluczowych zagadnień w kontekście wyposażenia takiej przestrzeni jest układ mebli. Dziś przyjrzymy się jak można urządzić kuchnię komponując w przestrzeń element taki jak półwysep kuchenny. Do jakiego rodzaju wnętrz nadaje się takie rozwiązanie? Jakie funkcje może pełnić półwysep kuchenny? Czy jest lepszy od wyspy?

Czym jest półwysep kuchenny?

Półwysep kuchenny to element, który stanowi drugi rząd zabudowy meblowej i bez wątpienia spotykany jest najczęściej w kuchniach otwartych na salon. Przede wszystkim oddziela pomieszczenie robocze od części przeznaczonej do wypoczynku. Półwysep kuchenny może pełnić bardzo zróżnicowane funkcje, w zależności od stylu życia i preferencji domowników. Jakie? Poniżej przedstawiamy przegląd wszystkich możliwości. Jedno jest pewne – półwysep kuchenny wymaga przestrzeni i odpowiednio zaprojektowany może stanowić interesujący element dekoracyjny.

Jak zaaranżować kuchnię z półwyspem kuchennym?

Pierwsza z opcji należy do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych – półwysep kuchenny może stanowić po prostu dodatkową przestrzeń roboczą połączoną z funkcją przechowywania. Dodatkowy blat z pewnością ułatwi pracę i będzie sporym ułatwieniem w przypadku małych kuchni. Ustawienie półwyspu kuchennego w drugiej linii zabudowy kuchennej, równolegle do pierwszego rzędu mebli ułatwi aranżację w zgodzie z zasadą trójkąta roboczego. Pozwoli to zapewnić odpowiednią funkcjonalność i ergonomię pracy, która w kuchni jest oczywiście niezwykle istotna. O tym jak komponować zabudowę kuchenną w oparciu o trójkąt roboczy pisaliśmy już wcześniej w tym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z tymi bardzo istotnymi informacjami, szczególnie przed planowaną modernizacją wnętrza.

Półwysep kuchenny w kolekcji Ariana marki Halupczok
Zdj. Kolekcja Ariana i propozycja jaką jest półwysep kuchenny pełniący funkcję stołu jadalnianego. Może to być też bardzo wygodne miejsce do pracy. Fot. Halupczok

Półwysep kuchenny jako dodatkowy blat

Półwysep kuchenny powinien być oddalony od równoległej zabudowy w takim odstępie, który pozwala na swobodne mijanie się dwóch osób. Przestrzeń ta powinna być odrobinę większa niż w przypadku aranżacji z wyspą, gdyż w przypadku półwyspu mamy tylko jedną drogę wejścia do kuchni. Optymalną, idealną odległością będzie w tym przypadku 120 centymetrów. Jeśli chodzi o minimalną szerokość blatu, który służyć ma za dodatkową powierzchnię roboczą, to aby zapewnić komfort pracy, powinna ona wynosić przynajmniej 60 centymetrów. Jeśli jednocześnie chcemy doposażyć półwysep kuchenny w zlewozmywak lub płytę grzewczą, należy zweryfikować szerokość tych dodatków i dodać dodatkowy margines na blacie.

Półwysep kuchenny jako stacja do gotowania lub zmywania

Jeśli planujemy wykorzystać półwysep jako miejsce do gotowania, musimy już na etapie adaptacji pomieszczenia pamiętać o doprowadzeniu do tego elementu instalacji elektrycznej. Chodzi tutaj zarówno o podłączenie płyty grzewczej, a także o prąd na suficie – do zasilenia okapu kuchennego oraz oświetlenia półwyspu. Nowoczesne rozwiązania technologicznie z dziedziny AGD oferują wiele możliwości dla takich elementów jak półwysep kuchenny – okapy z nowoczesnymi filtrami czy pochłaniacze zapachów i pary zintegrowane z płytą grzewczą. W przypadku chęci montażu zlewozmywaka, półwysep kuchenny musi być przemyślanie podpięty pod instalację wodno-kanalizacyjną. Jest to element, o który należy zadbać na pierwszym etapie przystosowywania pomieszczenia do remontu lub pierwszej aranżacji.

Półwysep kuchenny ze stołem czy bez?

Kolejną, bardzo praktyczną funkcją elementu jakim jest półwysep kuchenny to opcja stołu. Mebel ten może z powodzeniem pełnić funkcję jadalnianą. Rozwiązanie to jest idealnie dla małych kuchni otwartych na salon, gdzie dostępna przestrzeń jest na tyle mała, że narzuca projektantom pewne ograniczenia. Półwysep kuchenny ze stołem pozwoli na sprawne wygospodarowanie przestrzeni do wygodnego spożywania posiłków nawet dla czterech domowników. Pamiętajmy o tym, aby do tego układu dobrać odpowiednie krzesła. Półwysep, jako centralna część pomieszczenia, będzie mocno wyeksponowanym punktem w aranżacji, dlatego trzeba w tym przypadku zadbać o aspekt wizualny.

Półwysep kuchenny w meblach Halupczok
Zdj. Półwysep kuchenny z powodzeniem można stworzyć na bazie wyjątkowej, loftowej kolekcji Industria marki Halupczok. To idealna propozycja dla wielbicieli nowoczesnego wystroju wnętrz.

Krzesła a półwysep kuchenny

Dobierając krzesła do półwyspu kuchennego warto postawić na lekkość i wygodę. Najnowsze trendy pokazują, że obecnie unikać należy masywnych siedzisk, które jeszcze bardziej przechylą ciężar kompozycji na półwysep. Najmodniejsze obecnie rozwiązania to lekkie krzesła, które dyskretnie będą dopełniać całą kompozycję kuchenną. W zależności od stylu wnętrza polecane są drewniane krzesła z lekkim oparciem – w wersji do bardziej tradycyjnych wnętrz. Nowocześnie zaaranżowane pomieszczenia z kolei będą pięknie uzupełnione elementami z metalu bądź specjalnego tworzywa – na przykład wykonane z przezroczystego materiału. Wariacją na temat elementu jakim jest półwysep ze stołem jest wersja z barkiem.

Półwysep kuchenny jako barek

Jeśli półwysep kuchenny zaprojektujemy o kilkanaście centymetrów wyżej niż linia pozostałych mebli, uzyskamy dodatkową funkcję jaką jest barek. Uzupełniony o dopasowane wysokie krzesła, tak zwane hokery, stworzymy praktyczną przestrzeń o wielu zadaniach. Barek może pełnić kilka ról – być miejscem do spożywania posiłków, pracy czy towarzyskich posiedzeń w gronie znajomych. Barek może być zabudowany szafkami, dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania. Podwyższona linia barku świetnie będzie też maskowała ewentualny rozgardiasz pozostawiony na równoległym blacie kuchni. Dzięki temu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie bardziej uporządkowanego.

Dla kogo barek?

Półwysep kuchenny jako barek to rozwiązanie bardzo chętnie wybierane przez projektantów wnętrz. Jednak nie nadaje się on dla wszystkich domowników. Raczej nie sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez rodzinę z małymi dziećmi – krzesła barowe mogą się okazać dla najmłodszych za wysokie. To samo tyczy się osób starszych, które mogą uznać barek za nieco niewygodne miejsce do siedzenia. Półwysep kuchenny z barkiem to najczęstszy wybór ludzi młodych, towarzyskich, których aktywny styl życia zakłada dużo spotkań i może nieco mniej czasu w kuchni poświęconych tylko i wyłącznie gotowaniu.

Dobrym przykładem na aranżację kuchni z barkiem jest nowoczesna i bardzo elegancka kolekcja mebli kuchennych Industria. Meble na wymiar marki Halupczok dają możliwość swobodnego dostosowywania projektu do potrzeb klientów. Dlatego w zależności od pomieszczenia i preferencji domowników, kolekcję można wykonać z wyspą lub półwyspem.

Półwysep kuchenny Eleganza marki Halupczok
Zdj. Półwysep kuchenny na bazie kolekcji Eleganza z pewnością dopełni wnętrze każdego wykwintnego salonu połączonego z kuchnią. Fot. Halupczok

Propozycja dla koneserów stylu loftowego

Industria na tle innych projektów wyróżnia się ascetycznym pięknem, które jest rezultatem połączenia wyjątkowego wzornictwa oraz szlachetności materiałów tworzących kompozycję o frapującej, loftowej stylistyce. Dopracowana w szczegółach nowoczesna linia wyspy lub półwyspu kuchennego urzeka różnorodnością faktur, finezyjnie łącząc granit z naturalnym dębem. To na co również warto zwrócić uwagę w kolekcji Industria to bez wątpienia pionowe ryflowania frontów meblowych w odcieniu głębokiego brązu. To właśnie one harmonijnie korespondują z wertykalnymi akcentami zdobiącymi szyby przeszklonych witryn. Wyrazistym elementem definiującym loftowy charakter całości jest fasada mebli powstała ze spieku kwarcowego o ciepłej, rdzawej barwie i unikatowym deseniu. Industria będzie idealna do nowoczesnych wnętrz dostosowanych do montażu kuchni otwartej na salon.

Zobacz jak prezentuje się loftowa kolekcja Industria marki Halupczok.

Półwysep kuchenny a możliwości dekoracyjne

Tak jak wcześniej pisaliśmy, półwysep jako centralna część kuchni otwartej na salon, musi niewątpliwie spełniać pewne wymogi estetyczne. Jest to element, który pierwszy rzuca się w oczy, może więc stanowić swoistą dekorację pomieszczenia. Pole do popisu mamy na wielu płaszczyznach – zaczynając na doborze materiałów (drewna, kamienia), a kończąc na fantazyjnym podświetleniu i nowoczesnych dodatkach. W tym kontekście jedyne co nas ogranicza to własna wyobraźnia. Bardzo modne są teraz półwyspy i wyspy wykonane ze spieku kwarcowego – w tym przypadku niesamowite wrażenie może robić ciekawy rysunek na tym wyjątkowym materiale. Idealnym przykładem takiego zabiegu estetycznego jest kolekcja Ariana, w której wyspa przyciąga uwagę swoją oryginalnością – można powiedzieć, że przywodzi na myśl piaski pustyni, harmonijnie korespondując z ciepłym odcieniem naturalnego dębu.

Zobacz wyjątkowo oryginalną kolekcję mebli kuchennych Ariana marki Halupczok.

Kiedy warto zdecydować się na półwysep kuchenny?

Na takie rozwiązanie z pewnością warto zdecydować się w przypadku posiadania kuchni otwartej na salon o niezbyt dużych rozmiarach. Takiej, w której wyspa kuchenna byłaby jednak zbyt dużym i przytłaczającym elementem. Półwysep kuchenny bezsprzecznie będzie idealnym punktem oddzielającym harmonijnie kuchnię od salonu. Z racji swojej wszechstronności, może pełnić wiele ról i ułatwiać funkcjonowanie wszystkim domownikom. Półwysep kuchenny w przypadku małych kuchni gwarantuje dodatkową przestrzeń roboczą i miejsce do przechowywania. W pomieszczeniach gdzie każdy centymetr jest na wagę złota to bardzo praktyczne rozwiązanie. Z uwagi na ten fakt, półwysep jest chętnie stosowany w kawalerkach oraz mikroapartamentach.

Profesjonalne doradztwo gwarantuje najlepsze rozwiązania

Doskonale zdajemy sobie sprawę jak ważny jest dobór projektu zabudowy kuchennej do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dlatego też dokładamy największych starań, aby tworzyć kroje perfekcyjne, które na stałe wpiszą się w charakter, przeżycia i emocje domowników. Nasi projektanci, w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wyczucie estetyki, korzystają z mnóstwa wzorów, faktur i materiałów. Wszystko po to, aby każdego dnia sięgać do swojej wyobraźni po jeszcze więcej. Naszym celem jest przede wszystkim tworzenie oryginalnych i zapierających dech w piersi projektów, które będą ponadczasowe. Dzięki wsłuchaniu się w pragnienia i potrzeby naszych klientów, możemy tworzyć nowoczesne kuchnie ukształtowane na miarę przyszłości. Nasz zespół konsultantów i doradców pomoże w podjęciu wszelkich decyzji. Sprawimy by wymarzona, idealna kuchnia przybrała realne kształty i stała się ulubionym elementem każdego domu.