main image: Nowoczesne kuchnie na wymiar – zamknięte czy połączone z salonem? Poznaj spektrum możliwości.
Kuchnia zamknięta czy otwarta na salon? Ten współczesny dylemat dotyczy zarówno osób, które dopiero wybierają projekt domu, jak i tych, planujących generalny remont już posiadanego lokum. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tych rozwiązań, poznając paletę możliwości, jakie w tym zakresie, dają nowoczesne kuchnie na wymiar.

Kuchnia otwarta na salon – walory

Nowoczesne kuchnie na wymiar, otwarte na strefę wypoczynkową mieszkania to trend, który z powodzeniem dzierży berło w aranżacji wnętrz od wielu już lat. Wyniki badań przeprowadzonych wśród projektantów wnętrz Halupczok dowodzą, dużej popularności takich rozwiązań i uznania w oczach klientów marki. Propozycje takiego układu pomieszczeń w zasadzie bardzo często oferowane są w gotowych projektach domów czy apartamentów. Dlaczego tak się dzieje? W epoce, kiedy większość nowych mieszkań powstawała na osiedlach z tzw. wielkiej płyty, kuchnia zawsze była oddzielnym pomieszczeniem i to raczej niewielkim. Obecnie jedynie budżet, jakim dysponujemy jest dla nas ograniczeniem w realizacji własnych marzeń.

nowoczesne kuchnie na wymiar HALUPCZOK
Zdj. Bristol, klasyczna kuchnia z wyspą, Halupczok

Przewagą kuchni otwartej, połączonej z salonem jest możliwość przebywania osoby, która przygotowuje posiłki z pozostałymi domownikami. Otwarte przestrzenie sprzyjają bliskości, dając szansę na rozmowę, a nawet dzielenie się kulinarną pasją, poprzez prezentację etapów gotowania, tych bardziej spektakularnych jak np. flambirowanie. Łatwiej również namówić dzieci do pomocy, a co za tym idzie do nauki tej przydatnej umiejętności.

Kuchnia otwarta a rodzinna bliskość

Rodzinnej atmosferze sprzyjają kuchnie otwarte na salon. Jeśli w rodzinie są małe dzieci, których bezpieczeństwo wymaga nieustannej uwagi, taki układ zdecydowanie ułatwi sprawowanie nad nimi opieki. W szczególności jeśli otwarta kuchnia połączona jest z salonem za pomocą wyspy kuchennej. Pozwala ona na pracę przodem do części salonowej. Nowoczesne kuchnie na wymiar, których projekty powstają dokładnie wedle indywidualnych potrzeb domowników, umożliwiają zastosowanie układu czy systemów podnoszących stopień bezpieczeństwa. Projektant wnętrz uwzględnia wówczas płytę grzewczą w wyspie kuchennej, a nie w blacie roboczym naprzeciw niej, by umożliwić wzrokowy kontakt osoby gotującej i dziecka.

kuchnia otwarta nowoczesne kuchnie na wymiar
Zdj. Imperia, kuchnia z wyspą, Halupczok

Nowoczesne kuchnie na wymiar – towarzyskie centra domów

Kuchnia otwarta na strefę wypoczynkową, których płynną granicę wyznacza wyspa kuchenna, daje możliwość stałego kontaktu z gośćmi, dla których przygotowuje się poczęstunek. Z pewnością warto przy wyspie kuchennej przewidzieć miejsce do siedzenia. Niewątpliwie przydatny będzie również mały blat barkowy z hokerami lub blat na niższej wysokości niż roboczy, aby można było do niego dostawić krzesła. Dzięki temu wyspa staje się towarzyską przestrzenią, łączącą osoby pracujące w kuchni i te, które relaksują się w części wypoczynkowej. Niewątpliwie, takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne umożliwiając podanie przyjaciółce kawy lub dzieciom śniadanie przed wyjściem do szkoły. Godne uwagi jest, że indywidualnie projektowane nowoczesne kuchnie na wymiar w dużej mierze przewidują taki właśnie sposób aranżacji kuchennej przestrzeni. Przede wszystkim pozbawione utartych schematów, założonych odgórnie modułów i konwencjonalnych możliwości ich ustawienia. Tutaj istnieje całkowita dowolność, kreowana indywidualnie przez potrzeby domowników oraz ich styl życia.

kuchnie nowoczesne kuchnie na wymiar
Zdj. Industria kuchnia z wyspą wyposażoną w dodatkowy blat śniadaniowy, Halupczok

Bezsprzecznie wyspa przydaje się także podczas wspólnego gotowania. Jeśli jest dobrze zaprojektowana, kilka osób może pracować jednocześnie, będąc zwróconymi twarzą do siebie. To przydatna opcja podczas party z przyjaciółmi, kiedy gotowanie staje się częścią spotkania towarzyskiego.

Otwarte, nowoczesne kuchnie na wymiar. Wskazówki aranżacyjne

Niewątpliwie poza względami funkcjonalnymi kuchnia otwarta na salon jest także ważnym elementem aranżacji wnętrza. Obecnie dostępne są niemal nieograniczone możliwości zarówno kolorystyczne, jak i materiałowe. Estetyczne, czasami futurystyczne sprzęty AGD doskonale wpisują się w nowoczesne wnętrze. Okap kuchenny od dawna nie przypomina już tego sprzed lat. Obecnie dysponujemy całą gamą okapów wyspowych i przyściennych, które wizualne bardziej przypominają designerską lampę niż urządzenie służące do filtrowania powietrza. Ważną rzeczą jest spójne zaaranżowanie tzw. otwartej części dziennej. Marka Halupczok umożliwia wykonanie mebli do kuchni, ale także do salonu. Dzięki temu mamy pewność dopasowania kolorystycznego mebli oraz zachowania ich wysokiej jakości.

ZOBACZ Kuchenne aranżacje marki Halupczok w domach Klientów

nowoczesne kuchnie na wymiar kuchnia nowoczesna
Zdj. Nowoczesna kuchnia otwarta na salon. Realizacja w domu Klienta, Halupczok fot. Jaga Kraupe

Kuchnia otwarta na salon o niewielkich gabarytach

Nowoczesne kuchnie na wymiar, otwarte na salon to niekoniecznie duże kuchnie z wyspą. Czasami jest to także aneks kuchenny w salonie, w niewielkim apartamencie. Wtedy, niejednokrotnie na jednej krótkiej ścianie, musimy zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i blat roboczy. Szeroka gama możliwych rozwiązań pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Niewątpliwie sprytne sposoby na ukrycie sprzętów lub wysuwane małe blaty, które po zamknięciu nie zabierają miejsca stanowią zapowiedź bogactwa opcji. Niewątpliwie na takiej niewielkiej powierzchni szczególnie ważne jest kolorystyczne i materiałowe zaaranżowanie wspólnej przestrzeni salonu z aneksem.

Zdj. Mała kuchnia otwarta na salon. Realizacja w domu Klienta, Halupczok

Nowoczesne kuchnie na wymiar jako oddzielne pomieszczenia

Czy kuchnia zlokalizowana w osobnym pomieszczeniu posiada zalety? W związku z dominującym trendem wnętrzarskim wskazującym na nieustannie rosnące uznanie dla aranżacji łączących przestrzeń kuchenną z salonem, pytanie to może wydawać się kontrowersyjnym. Niewątpliwie jednak odpowiedź brzmi: „tak”. Dla niektórych jest to po prostu kwestia przyzwyczajenia, wynikająca np. z dorastania w domu z takim układem kuchni. Bezsprzecznie argument związany z zapachami wydobywającymi się z kuchni podczas gotowania, współcześnie nie ma już zastosowania. Ponieważ bez względu na układ pomieszczenia- to czy kuchnia jest połączona z salonem, czy stanowi osobne pomieszczenie, dostępne na rynku okapy i pochłaniacze aromatów skutecznie eliminują ryzyko rozprzestrzeniania się niechcianych zapachów poza strefę gotowania.

POLECAMY Kuchenne dylematy, czyli jaki okap dobrać do kuchni?

Zdj. Parma, mała kuchnia otwarta na salon z wysuwanym stołem jadalnianym, Halupczok

Z pewnością kuchnia otwarta na salon wymaga utrzymania porządku. Znajduje się w stałym zasięgu wzroku domowników, jak i odwiedzających nas bez zapowiedzi gości. Lokalizując kuchnię w oddzielnym pomieszczeniu eliminujemy ten problem. Mając duże pomieszczenie kuchenne możemy w oddzielonej od salonu kuchni zaaranżować stół jadalniany. Dzięki temu strefy przygotowania i spożywania posiłków zostają połączone, ale odseparowane z kolei od strefy salonu, która służy już tylko do relaksu. Kuchni stanowiącej osobne pomieszczenie, ale mającej do dyspozycji ograniczoną przestrzeń z pomocą przychodzi paleta indywidualnie projektowanych, mobilnych rozwiązań. Marzenie o stoliku kawowym lub obszerniejszym miejscu do wspólnego spożywania posiłków, może się ziścić. Kuchnia Parma, wyposażona w wysuwany blat śniadaniowy, doskonale to ilustruje. Dodatkowym atutem kuchni w oddzielnym pomieszczeniu jest możliwość zaaranżowania jej w kompletnie odmienny sposób, niż pozostała część domu. Jeśli np. pan domu jest miłośnikiem nowoczesnego minimalizmu, a pani domu kocha styl prowansalski, można osiągnąć kompromis: kuchnia klasyczna, a salon nowoczesny.

POLECAMY Mobilne rozwiązania w aranżacjach kuchennych Halupczok

Kuchnia otwarta na salon w bloku z wielkiej płyty- porady architekta wnętrz

Czy mając tradycyjne mieszkanie w bloku można zrealizować marzenie o połączeniu strefy kuchni i salonu? To jest oczywiście możliwe, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim kuchnia powinna sąsiadować z salonem, a ściana między nimi nie powinna być ścianą konstrukcyjną. Należy poradzić się w tym temacie profesjonalisty z zakresu konstrukcji budowlanych, który oceni możliwość likwidacji przegrody. Ściany działowe zazwyczaj można bez problemu usunąć. Należy także zlokalizować kanały wentylacyjne, które są konieczne dla zapewnienia właściwej cyrkulacji powietrza. Niewątpliwie niezbędne będzie przystosowanie instalacji do nowego układu pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę wspomnianą już instalację wentylacyjną oraz wodno- kanalizacyjną i elektryczną wraz z uwzględnieniem projektu funkcjonalnego oświetlenia kuchni.

Zdj. Halupczok Janki, jeden z sieci 13 salonów mebli kuchennych Halupczok, w którym można pozyskać poradę projektanta wnętrz

ODWIEDŹ Najbliższy salon Halupczok

Najmniej kłopotliwą instalacją do zmian w mieszkaniu w bloku jest instalacja elektryczna. W miarę prosty sposób zasilanie można dociągnąć do wyspy i umieścić na niej płytę grzejną. Niektóre rodzaje okapów wymagają także tylko instalacji elektrycznej. Z wyglądu przypominają lampy zawieszone na cienkich linkach. Filtrują powietrze w pomieszczeniu, ale nie wyrzucają go na zewnątrz. W przypadku montażu takiego okapu należy rozważyć dodatkowe wzmocnienie sufitu. Projektanci wnętrz marki Halupczok każdorazowo wykonują instrukcję przygotowania pomieszczenia przed montażem mebli kuchennych, która uwzględnia wszystkie niezbędne instalacje i wzmocnienia. Niewątpliwie, przed podjęciem decyzji o układzie kuchni względem salonu warto zasięgnąć opinii eksperta.

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok