main image: Kuchenne dylematy, czyli jaki okap wybrać do kuchni?
Okap jest niezbędnym urządzeniem, które pozwala nam oddychać w kuchni czystym powietrzem. Jego główna funkcja polega na poprawie jakości powietrza poprzez usuwanie spalin, nieprzyjemnych zapachów i oparów powstających podczas gotowania, szkodliwych dla zdrowia i niszczących meble i ściany. Okap jest cennym sprzymierzeńcem dobrego samopoczucia. Z tego powodu, wybierając go, należy kierować się kilkoma ważnymi przesłankami.

Dobierając okap należy upewnić, że gwarantuje on:
– zasysanie powietrza odpowiadające naszym potrzebom tak, aby uzyskać odpowiednią wymianę powietrza i mniejsze zużycie energii elektrycznej
– odpowiednie oświetlenie ułatwiające przygotowywanie potraw
– design zgodny z naszymi upodobaniami i wymaganiami
– łatwość obsługi i cichą pracę.

Możliwości montażu okapu są wielorakie. Zależy to oczywiście od wielkości pomieszczenia, rozmieszczenia instalacji i od układu funkcjonalnego kuchni. Przyjrzyjmy się krótko każdemu rodzajowi.

Rodzaje okapów do kuchni

  • Okapy naścienne. Meble kuchenne są ustawione pod ścianą, a płyta kuchenna przylega do ściany. Okap jest instalowany na ścianie.
  • Okap usytuowany nad wyspą. Wyspa jest umieszczana na środku pomieszczenia z płytą kuchenną ustawioną z dala od ściany. Okap jest podwieszany pod sufitem.
  • Okap narożny. Meble kuchenne są ustawione wzdłuż dwóch ścian pomieszczenia, a płyta kuchenna znajduje się w rogu. Okap jest instalowany między przylegającymi ścianami.
  • Okap do zabudowy. Płyta kuchenna jest instalowana pod szafką kuchenną. Okap jest instalowany wewnątrz szafki kuchennej. Niezależnie od rodzaju okapu gwarancją sukcesu, tj. prawidłowego funkcjonowania okapu, jest profesjonalny montaż, który najlepiej powierzyć specjalistom. Montaż i konserwacja zmieniają się w zależności od rodzaju okapu. Okapy możemy podzielić na dwie grupy: wyciągowe i w wersji filtrującej.
  • Okapy wyciągowe. Okap w tej wersji odprowadza powietrze na zewnątrz budynku. To najbardziej rozpowszechniony rodzaj okapu, ponieważ gwarantuje wysoką wydajność, duże natężenie przepływu i niski poziom wytwarzanego hałasu.
  • Okapy w wersji filtrującej. Taki okap usuwa nieprzyjemne zapachy dzięki zastosowaniu filtra przeciw zapachowego i ponownie wprowadza powietrze do pomieszczenia kuchennego. Ten rodzaj okapu jest odpowiedni w sytuacjach, gdy brak jest otworu ewakuacyjnego. Ponadto, umożliwia on oszczędności, ponieważ unika rozpraszania ciepła na zewnątrz.

Czyszczenie i konserwacja okapów do kuchni
To pierwszy krok dla zapewnienia długiej żywotności i prawidłowego działania okapów w kuchni.
Istnieją dwa rodzaje filtrów:
– filtr przeciw tłuszczowy chroni okap zatrzymując cząsteczki tłuszczu. Aluminiowy filtr przeciw tłuszczowy wymaga okresowego czyszczenia przy użyciu naturalnego detergentu, ręcznie lub w zmywarce do naczyń w niskich temperaturach, przy czym należy zawsze sprawdzić sposób mycia filtra w instrukcji obsługi produktu. Papierowy filtr przeciw tłuszczowy należy natomiast wymieniać co miesiąc, w zależności od stopnia zużycia.
– filtr przeciw zapachowy z aktywnym węglem wyłapuje i zatrzymuje zapachy powstałe podczas gotowania. Należy pamiętać o wymianie filtra co 3-4 miesiące. Filtry przeciw zapachowe long life mają dłuższy okres żywotności: należy je wymieniać co dwa lata.

Estetyka okapu w kuchni
Każdy proces twórczy zaczyna się od wizji, a nowy punkt widzenia może obalić normalność – okap jest pionowy i ergonomiczny, przylega do ściany jak obraz, zamienia się w wyjątkowy obiekt o istotnym designie. Podnosi także wizualną i praktyczną rangę kuchni, przekształcając się w element wyposażenia, by jako punkt świetlny zaskoczyć i wzbudzić emocje. Zadziwić, to przekształcić proste urządzenie, np. okap, tak aby zaskakiwał, był funkcjonalny i niezwykły przez swoją odmienność.
Firma Elica wprowadziła na rynek produkt łączący w sobie płytę z wyciągiem- NikolaTesla. Charakteryzuje się on wyjątkową inteligencją, jest całkowicie zautomatyzowany, odróżnia jakość oparów i rodzaj gotowania, automatycznie dobierając najbardziej odpowiednią prędkość wyciągania oparów. Wystarczy jedno dotknięcie.
Elica stworzyła także autentyczne projekty oświetleniowe, oferując każdemu klientowi możliwość modulowania natężenia i barwy oświetlenia, dostosowując je do różnych pór dnia, okazji czy po prostu nastroju. Dzięki temu okapy spełniają wiele zadań: nie tylko odprowadzają opary i oświetlają, ale także przekształcają światło w autentyczny element wyposażenia, który doskonale komponuje się z każdym rodzajem kuchni i jej otoczeniem.

Cisza, porządaną ścieżką dźwiękową w nowoczesnej kuchni
Będąc w kuchni nikt nie lubi, gdy przeszkadza mu hałas, który zmusza go do podnoszenia głosu lub rezygnacji z chwili relaksu. Z tego powodu przy doborze sprzętu AGD i wszystkich artykułów kuchennych cisza staje się coraz ważniejszym kryterium. W firmie Elica wszystkie elementy okapu zaprojektowane są tak, by końcowy efekt odzwierciedlał preferowaną przez klientów ścieżkę dźwiękową, którą jest cisza. Tak oto, dzięki nowatorskim badaniom technologicznym udało się przekształcić komfort akustyczny w nowe oblicze dobrego samopoczucia, na które zasługują wszyscy klienci.
W dzisiejszych czasach gotowanie to nie tylko konieczność: to chwila przyjemności, dlatego coraz więcej osób poszukuje fascynujących doznań kulinarnych, wybierając narzędzia, które odpowiadają ich życzeniom, dostosowują się do potrzeb, a przede wszystkim upraszczają życie. Na wszystkie wątpliwości, których nie udało nam się rozwiać w tym artykule, odpowiedzą zespoły salonów firmowych Halupczok. Doradzą najbardziej optymalne rozwiązanie funkcjonalne, dobiorą kształt i kolor okapu, tak by jego estetyka harmonijnie współgrała z najbardziej wyrafinowanym wnętrzem kuchennym.

Partner artykułu: marka Elica

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok