main image: Mała kuchnia- wyzwanie projektowe
Mała kuchnia, pełna sprytnych rozwiązań. Poznaj tajniki projektantów Halupczok, dotyczące tworzenia komfortowej kuchni na małej przestrzeni.

Oglądając galerię kuchni Halupczok może się wydawać, że projektujemy tylko duże kuchnie, których bardzo częstym elementem jest wyspa. Nic bardziej mylnego. Modele ekspozycyjne są najczęściej duże i wysokie. Taki jest trend wystawienniczy ostatnich lat. W domach naszych Klientów mierzymy się jednak bardzo często z pomieszczeniami o skomplikowanym układzie, dużą liczbą drzwi i okien, skosami, a także niewielką powierzchnią. Temu ostatniemu przypadkowi przyjrzymy się dzisiaj. Zadajmy sobie pytanie: jakie problemy możemy spotkać w małej kuchni i jak możemy im zaradzić?

1. Mała powierzchnia blatu roboczego.
Mała powierzchnia- duży problem. Mając niewielką powierzchnię blatu, musimy rozważnie dobrać płytę grzejną oraz zlewozmywak. W skrajnych przypadkach ograniczamy liczbę pól na płycie nawet do 2, a zlewozmywak do 1 małej komory bez ociekacza. Na szczęście to jednak rzadka konieczność. Musimy pamiętać, że obok płyty, czy zlewozmywaka powinno być tzw. miejsce odkładcze szerokości około 30 cm, na którym możemy położyć garnek, czy patelnię. To jednak za mała przestrzeń do komfortowej pracy. Żeby w miarę swobodnie wykonywać czynności przygotowawcze do gotowania np. krojenie na desce, potrzeba około 60 cm blatu. Przy braku możliwości wygospodarowania takiego miejsca, lub chęci powiększenia blatu roboczego, możemy posiłkować się różnego rodzaju sprytnymi rozwiązaniami. Może to być dodatkowy blat wysuwany jak szuflada spod blatu głównego, lub rozwiązania i mechanizmy wymyślone przez projektantów, indywidualnie pod daną przestrzeń.

2. Brak miejsca do przechowywania
Tutaj istnieje kilka podpowiedzi. Małą kuchnię warto zabudować szafkami do sufitu. Posiadamy naczynia i sprzęty, z których korzystamy na co dzień, ale są i takie, które wyciągamy okazjonalnie, tylko kilka razy w roku. Warto dokładnie to przemyśleć i w małej kuchni wykorzystać miejsce „pod sufitem” właśnie na takie rzeczy. W dolnych szafkach mamy do wykorzystania wiele systemów, które pomagają w utrzymaniu porządku. Tutaj z pomocą przychodzą autorskie rozwiązania Halupczok, a wśród nich indywidualnie projektowane wkłady do szuflad (z fornirowanej i olejowanej sklejki, z opcją podziałów ze stali szlachetnej), a także autorski system wkładów do szuflad spiżarnianych oraz opatentowany system regulacji wysokości umieszczenia szuflad.

3. Brak miejsca na sprzęty AGD
Mała przestrzeń nie oznacza małych oczekiwań. Czasami musimy się zmierzyć z tym, że na niewielkiej powierzchni kuchni chcemy zmieścić wiele urządzeń, tak by pozyskać maksymalny komfort jej użytkowania. Z pomocą przychodzą nam producenci AGD, którzy oferują kompaktowe sprzęty wielofunkcyjne łączące np. funkcje zwykłego piekarnika z mikrofalówką, czy też piekarnikiem parowym. Mamy też mini lodówki i zmywarki do zabudowy. Producenci AGD eliminują też przeszkody, które wcześniej nie pozwalały na zabudowę niektórych sprzętów obok siebie. Obecnie poprzez wdrożenie technologii izolacji termicznej możliwa jest zabudowa piekarnika obok chłodziarki, co kiedyś nie było zalecane. Zabudowując sprzęt AGD w małej kuchni rozważmy również zabudowę sprzętów jeden nad drugim w słupku. Należy wziąć przy tym pod uwagę wzrost domowników korzystających z tych urządzeń, aby ich obsługa nie nastręczała im trudności.

4. Brak miejsca do spożywania posiłków
Tutaj pomysłowość i inwencja projektanta gra pierwsze skrzypce. Mobilne blaty wysuwne i obrotowe, uruchamiane manualnie bądź za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie, powiększają i zmniejszają przestrzeń w zależności od aktualnych potrzeb domowników. Tworzą się tym samym stoliki kawowe, śniadaniowe bądź dodatkowe blaty robocze, chowane po zakończeniu czynności. (oglądnij: https://www.youtube.com/watch?v=qZ2YF0_WAYQ )

Zachęcany do konsultacji  z projektantami Halupczok, którzy doskonale radzą sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami. Przygotują projekt online bez konieczności Twojego wychodzenia z domu.
Zapraszamy do kontaktu z Managerem salonu w wybranej lokalizacji http://bit.ly/halupczok_kontakt

 

Znajdź najbliższy salon

Odwiedź nas

Współpraca zagraniczna

Zostań partnerem Halupczok

Veneta Cucine

Włoskie meble kuchenne